Naopak. Informací je víc než dost.
10% (1500) použijete jako svou odměnu za těžce vykonanou práci. Když omezíte cigára a chlast, zbyde vám víc na kino, akváč, knihy apod.
20% (3000) si budete spořit na důchod
Zbývajících 70% (10500) použijete na bydlení, jídlo a další běžnou spotřebu.
Máte s tím snad nějaký problém?
Co když je to nekuřák a nechlastá?
Má teda k dispozici 10.500,- Kč. Uživí z toho dvě děti? Pardon, jedno, protože má manželku, která už není na mateřské, chodí do práce a vlastně živí to druhé.
Co se stane, když onemocní? Má pořád ještě na nájem a na uživení dětí?
Podle Vás si ještě žije nad poměry, protože každý Cikán uživí 8 dětí a nemá problém s malým platem. Když se mu nedostává, sociálka dodá...
Jistěže to na uživení stačí. Životní minimum pro 2 dospělé a 2 děti je 9450 Kč. Tahle vaše šťastná fiktivní rodinka s pracující maminkou by měla příjem přes 30 tis. Nevím, proč by měl mít každý mobil za 20 tis. a metrovou bednu. Dítě nepotřebuje bifidus regularis, stačí banán a pohladit. Každý by si měl uvědomit, kam patří. Když někdo není schopný uživit děti, tak je nemůže mít. A když už je někdo s prominutím tak blbej, že se nedokáže ani uživit, a přesto je nějakým nedopatřením má, tak by se měl místo nadávání na politiky a Cikány, a na to jak je život nespravedlivej, začít pořádně otáčet, aby je uživil.
Kalkulačka či Excel je pro vás asi moc složitý nástroj, že?
Při hrubé mzdě 28tis Kč platíte důchodové pojištění 1820Kč a zaměstnavatel za vás platí 6020Kč, tedy celkem lejete do té státní penzijní pyramidy 7840 měsíčně, tedy 94 tisíc ročně. Za 45 let to dělá 4 a čtvrt milionu. Ovšem bez zhodnocení.
Když si to dám do podílových fondů, budu za těch 45 let mít přes 22 milionů (zkuste si to, na webu jsou kalkulačky).
Pokud v penzi strávím 15 let, tak to je přes 122 tisíc na měsíc. A to jsem z pohodlnosti nepočítal s tím, že těch 22 milionů nevyberu naráz v momentě odchodu do penze, budu si vybírat jen měsíční rentu, zbytek tam zůstane a bude se dál zhodnocovat.
Sorryjako!
Takhle nevýhodný produkt, jaký nabízí stát, svět ještě neviděl.
A to pomíjím fakt, že ten státní produkt je extrémně nebezpečný, nediverzifikovaný. Pokud se v ČR změní politické klima, přijde se krize, válka, převrat, nebo demografický pokles, jsem v loji. Když si ale budu investovat sám, mohu investovat do instrumentů, které na budoucí prosperitě a stabilitě ČR nebudou závislé. Akcie z celého světa, zlato a tak dále.
Nechci vám státní průběžnou pyramidovou hru zakazovat. Klidně si v ní zůstaňte. Ale já bych z ní rád vystoupil, státní penze se vzdal a zajistil se dle svého. Jako svobodný a svéprávný občan bych na to měl mít právo. Nota bene když je zjevné, že z ní (přes ty vysoké odvody) nic, nebo skoro nic, nedostanu!
Jarmilo, nejmenujete se náhodou Blažková? Já jen že nadáváte jako stará Blažková.
Je pravda že se tady krade. A nejvíc se kradlo v době po estébáckém převratu, kdy se moc a majetky přesouvaly od jedněch hajzlů k ještě větším hajzlům. Ta doba je už dávno pryč. Od té doby se situace docela stabilizovala.
Pokud jde o to investování, pořád se objevují různí vykukové, kteří si dělají zálusk na vaše peníze. To je ale všude na světě. Když ale budete investovat rozumně, tj. do fondu přes banku nebo do ETF přes dobrého brokera, tak vás pravděpodobně nikdo vyloženě neokrade. A když, tak je tu garanční fond, který to do určité výše zamázne.
Rizika tu samozřejmě jsou. Přijdete o práci, zlomíte si nohu, rozbije se vám pračka, poklesnou akciové trhy... Proti těmto rizikům se můžete bránit, např. se můžete pojistit nebo se dobře vdát, čímž přenesete riziko na někoho jiného. Můžete si dělat rezervy. Můžete riziko diverzifikovat. Vše je o tom, naučit se s těmito riziky žít.
Nenadávám, pouze konstatuju.
Pokud nemáme právní stát, ač se nám věrchuška snaží tvrdit opak, tak se nemůžeme divit, že se lidi nechtějí zabezpečovat na stáří. Sám stát se snaží zabezpečení podojit, co to jen dá. Tu zdaní výnosy, takže je nakonec jedno, jestli máte výnosy vyšší nebo malé, onde zavede solidární daň nebo uzákoní zákon, že vám sice z Vašich úspor něco dá, ale zbytek schramstne sám (např. u penzijního připojištění). Posléze zavede EET s drakonickými pokutami, takže těm malým sebere možnost si zvýšit životní úroveň, protože náklady na přivýdělek jsou zásahem státu tak velké, že přivýdělek se rovná nula nula nic.
Rizika existujou a existovala vždycky, jen se nedivte, že se je lidi snaží eliminovat. Pokud ale nemají záruku v právním státě, tak vydělané prachy prostě rozfofrujou, protože je lepší je užít, než se nechat státem okrást a živořit. Já ty lidi dokonce i chápu. A vy pochopte, že pokud nebudeme mít právní stát, že to lepší nebude.
"A vy pochopte, že pokud nebudeme mít právní stát, že to lepší nebude".
Žádný právní stát s tím nemá co dělat. Uvědomte si, že jediný úkol lidí je zplodit potomky, připravit je na život a zemřít. Aby to mohli lidi v minulosti splnit, vždy si museli pomáhat. Mladí, staří, příbuzní, všichni museli držet pohromadě. jinak by nepřežili. V minulosti žádný právní stát neexistoval. Právo bylo jen pro bohaté. Ještě v polovině 18. století nebylo zabití Cikána trestný čin. Ženy neměly ještě v 19. století žádná práva a byly považovány za majetek. Přesto lidi přežili, protože se nespoléhali na stát.
Srovnejte to s tím, jak to vypadá dnes. Rodiny se rozpadly a nikdo se nemůže na nikoho spolehnout. Asi proto mají lidi z budoucnosti takový strach. Je to vidět i v této diskusi, kdy tu každý jenom nadává a ničemu nevěří. Lidi by se neměli spoléhat na stát, ale sami na sebe a na své bližní.
Nebuďte naivní, oni si lidi zas tak moc nepomáhali. Mluvila jsem s pamětníky. Pokud přišlo dítě o rodiče a starali se příbuzní, muselo dítko od malička makat, aby si svou prací vydělalo na živobytí. V rodině bylo obvykle za otloukánka a slouhu, byla to hlavně další pracovní síla. Pokud lidi zestárli, makali až do smrti. Pokud se o ně staraly děti, bylo dobře, někdy by se i děti postaraly, ale životní partner jim mnohdy v péči bránil. Pamětníci se shodli v tom, že státní důchod, i když nezajišťuje nijak skvělý život, byl kolikrát lepší než nepéče rodiny, aspoň měli určitou jistotu a nebyli tolik závislí na rodině, zda se postará nebo ne.
Ony by se rodiny kolikrát rozpadly i dříve. Jenže při neexistenci sociálního systému spolu často zůstali i lidé, kteří by se v dnešní době rozešlí. Kolikrát žena zůstala s alkoholikem, který výplatu prochlastal v hospodě, protože nebylo obvyklé, aby ženy pracovaly, ženy se měly věnovat domácnosti a péči o děti. Masivní nástup vdaných žen od rodin a dětí do námezdní práce nastal až v 50.letech 20.stol., ale napřed bylo nutno vyřešit stravování (vznikaly závodní jídelny) a hlídání dětí (vznikaly školky, školní družiny). Svůj podíl měla i dokončená elektrifikace, která znamenala úlevu v domácích pracech (elektrická pračka, elektrický sporák). Od pamětníků vím, že řada žen, hlavně z lépe situovaných rodin, si na poč.50.let nedovedla představit, že by taky šly od rodiny do práce.
Že se dnešní rodiny rozpadají? No a? Uvědomte si, že kladem je, že pokud si chcete rodinu udržet, tak o ni musíte pečovat, Ženy se staly samostatnější, jsou schopny se v případě potřeby uživit samy a nejsou závislé na tom, že přijde muž jako živitel rodiny a milostivě usype manželce nějaký peníz na provoz domácnosti. A právní stát s tím bohužel dost souvisí, nejsme muslimská země, kdy žena je podřízena muži a musí ho poslouchat, děti už nejsou majetkem otce, ale považujeme je za rovnoprávné. Pokud teda jak muž, tak žena chodí do práce a vydělávají peníze, tak by se taky měli oba starat o provoz domácnosti. Pokud se budou starat oba, pak se přece rodina rozpadat nemusí.
Teorie je hezká věc,ale je třeba si uvědomit že bohužel stát má takové prostředky,proti kterým je poctivě pracující úplně bezmocný.Je jedno co děláte za povolání.Byl jsem státním zaměstnancem 21let.Nová spravedlivá republika v sametovém hávu mi odepřela tzv.vojenský důchod(cca do dneska to činí asi 500 tis.)Vím ,že jsem naštval minulé pány ,neskákaje podle nich.No ale noví páni?Dříve soudruzi.Udělali to samé .Sloužil jsi čertovi peklem se ti odmění.Celý život jsem šetřil.Ne do bank,které nám nepatří,ale postavili jsme si dům,máme zahradu atd.No a platím stejné daně jako bohatci.Daň z nemovitosti,revize z komína,revize z kotle,pojištění,domu,pojištění auta atd.Takže Vy teoretici až budete v penzi připravte se na to ,že z vás bude občan druhé i třetí kategorie.A není to jen o penězích.Stát,který nás oškubává na cenách elekřiny ,vody ,plynu a t d nás není schopen uchránit i když si to ti kašpaři napsali na auta.
Takže důvodem, proč se jako ovce nechat vehnat do státní penzijní pyyramidové hry je to, že když si budu spořit sám, stát mě může okrást?
Tzn. jedním zločinem státu argumentujeme pro druhá zločin státu?
Navíc to je mimo - pokud budu v různých zemích akcie kupovat přes brokery z těch zemí, tak mě český stát vyvlastnit nemůže. Pokud budu kupovat bitcoin, tak taky ne. Pokud budu kupovat (a někde ukládat/schovávat) fyzické zlato, tak také ne.
Stále to je jasná volba!
To je právě ta chyba. Vy SI sociální pojištění neplatíte. Správě má být: Vy platíte sociální pojištění.
Je v tom zásadní rozdíl - nyní platíte sociální pojištění, aby současní důchodci mohli dostávat důchody.
V momentě, kdy jste sám v důchodu platí mladší generace sociální pojištění, aby Vy jste dostal důchod. To je ten systém solidarity, který byl zmíněný v článku. Mladší platí důchody starším.
Momentální systém počítá se zásluhovostí počítá pouze minimálně.
Systém, který vymyslel chytrý Němec kancléř Bismarck. Systém, který geniálně eliminuje inflaci a neumožňuje rozkrást dlouholeté úspory. Ovšem parametry systému jsme už od něj nepřevzali. Nárok na důchod ve věku 70 let po odpracování 40 let a z počátku to nebylo pro všechny, ale jen vybrané profese.
Nejblíže realitě je zde Daniel Münich, který správně říká, že jediným státním moudrem to nelze řešit. Na západě je běžné, že se podmínky důchodového zabezpečení řeší v kolektivní smlouvě. Tam se pak zohledňuje ekonomická síla firmy, podmínky pro fyzicky pracující a tedy podmínky předčasného důchodu. Stát není schopen tyto niance postihnout v nějakém všeobjímajícím předpisu.
Pokud přistoupím na Vaši myšlenku, která , podpořena užitím jmen těchto zloduchů, vypadá věrohodněji u společnosti, tak mi prosím sdělte o jakém roce nyní mluvíte. A následně tedy z čeho byli důchodci vypláceni v dalších letech.
Jenom dodávám, že to nemělo být z mé strany nějaké očernění důchodců. ale pouze konstatování faktu jak je systém koncipován. Většina to pochopila,
Lidé si stále mylně myslí, že těch pár korun, které odvádí na sociální jim může zajistit ve stáří důstojný život. Nemůže. Začal jsem spořit na penziíjko dost pozdě. Zhruba před 10 lety. I tak díky vysokým pravidelným úložkám v řádech více tisíc korun měsíčně mám dnes zhruba něco přes 500 tisíc i manželka. Jistě, je to stálo moc málo. Ale do důchodu to mám přesně za 14 let a úložky dynamicky navyšuji. Dále tam převedu něco přes 500 tisíc ze státních spořících dluhopisů. I to je málo. Ale dnes již se dostávám na 10 tisíc měsíčně čistě jen na penzíjko. Kromě toho spořím v jednom akciovém fondu, mám s manželkou u stavební spoření, které stále prodlužujeme, či zakládáme nové. Takže za 14 let budeme mít každý k dispozici minimálně 5 - 7 miliónů na účtech. To již bohatě bude stačit. Platy máme sice nadprůměrné ale hlavně myslíme na zadní kolečka. Dnes dokážeme hodně cestovat od Karibiku až po státy jihovýchodní Asie. Nekouříme, nechlastáme, autem prakticky nejezdíme... Zdroje jsou, jen je musíte aktivně hledat.
Milá babičko, o když asi v reálu tak milá zřejmě nebudete. Já jsem zodpovědný ke své rodině a k sobě. K jiným lidem nemám žádné povinnosti řešit jejich problémy, osudy. Všichni jsme někde v ZŠ stáli obrazně řečeno na stejné startovací lajně. Kdo se například dále vzdělával, pracoval na svém osobním rozvoji, či třeba pravidelně trávil celé večery v hospodě je každého věc. Jeden odešel na dvacet let do zahraničí a pracoval tam, druhý se vypracoval do vedoucí pozice, třetí jen čuměl, kritizoval, nadával a záviděl... Kouzelné je, že každý z nás do některé skupiny patří. Nakolik se na tom podepsala jeho píle či pasivita nechám na posouzení někoho jiného.
Šetřit na důchod se dá.i s malým platem. Žiju sám. Měsíčně mám 18 tisíc. Z toho dám za bydlení včetně energií 10 tisíc. Za 700 mám pojištění, které by mě mělo zajistit při nemoci, úrazu nebo invaliditě a 3000 si šerřim v penzijku, litr dávám stranou pro nenadálé výdaje. Zbytek je jídlo a zábava. A to z toho ještě nějakou stovku ušetřim. Ono opravdu stačí nekouřit, nechlastat, místo obědů v restaraci si uvařit. I cestovat se dá levně. Letos letecky výket do Londýna za 700, ketecky do Budapešti za 2000 i s ubytováním na 2 noci. Šetřit se opravdu dá.
Pravdou je , že některé profese zatajují příjmy, neplatí daně. Výsledný efekt na výměře důchodu je minimální. Ten kdo platí a přiznává každou korunu má důchod o málo větší. Ten, kdo nic neplatil, daně a sociální má našetřeno. Mimochodem jsem pro eet. řezníci mají velký problém, narostly jim oficiální tržby, obrat atd. jsou celí divoký co s tím??? Všichni řemeslníci a obchodníci jedou na černé peníze, nejsou zvyklí platit daně..
Myslím, že kdo doteď zatajoval příjmy, tak odteď místo toho maximalizuje (reálné i fiktivní) výdaje-náklady. Nelze čekat, že člověk jen tak sklapne kramfleky a bez keců odvede třeba o 500tis ročně víc.
To samé u sníženého výdajového paušálu OSVČ z 2mil na 1mil příjmů. Kdo měl příjmy 2mil loni a bude je mít i letos, tak letos by zaplatil cca o 300 tisíc na odvodech víc. Nechá to tak, nebude mu těch 300tis chybět? Dostal by za ty peníze odvedené nevíc nějaké lepší služby? Ne. Takže to bude řešit. A možností je asi milion - založit živnost prarodičům a celému příbuzenstvu (tedy mít ten 1M paušál hned několikrát), založit si SRO a příjmy mezi SRO a OSVČ rozdělit napůl a do SRO nahrnout maximum všemožných nákladů, kamarádů pracujících na dohodu a tisíc dalších možností.
Výsledkem zvýšené daňové loupeže VŽDY bude, že stát nevybere více (ale spíše méně), nějací podnikatelé to zabalí a jiní to budou řešit nějakou oklikou (stát tedy dostane kulové, ale podnikatelé místo produktivní činnosti budou vymýšlet kličky).
Mimochodem - u těch hospodských tu daňovou úsporu před zavedením EET kasíroval do kapsy hospodský z menší části, větší část dostali klienti v nižších cenách a větších porcích. Kdo tedy tleská EET je člověk, který si nevidí na špičku nosu. Zaplatí to on jako zákazník. A stát možná dostane o něco víc peněz (i když pochybuju), takže se bude moct víc dotovat kdejaký nesmysl a podporovat kdejaký vyžírka. Super.
Se spořením na důchod souhlasím, ale musí být pojištěno státem jinak to zkrachuje jako to zavedla minulá Topolánkova vláda a spoření (třetí důchodový pilíř) již bylo zrušeno. Jen hlupák může spořit do soukromých fondů několik desítek let a když tyto fondy zkrachují, klient nemusí dost vůbec nic. Další podmínkou úspěchu musí být slušné úroky, dostatečně vysoké nad inflaci, jinak spoření nemá smysl.
Musí být pojištěno státem? Jinak řečeno:
1/ ODSácká svině založí fond,
2/ do něj budete spořit,
3/ až tam bude dost peněz, tak ODSácká svině to vytuneluje, odjede s penězi na Bahamy
4/ všichni občani ČR ukradené peníze doplní (pojištěno státem)
A zároveň jsem vám i vysvětlil, proč ODS v minulé vládě usilovala s TOP a ostatními zločinci o penzijní fondy a POVINNÉ placení do takových fondů.
Tak jako důkaz by snad mohlo stačit, že ( bohužel) zas ten pan Kalousek učinil pokus obrat účastníky stavebního spoření tím, že chtěl uvalil daň na státní příspěvky, které byly připsány na již dávno uzavřené smlouvy. Až ústavní soud to zrušil, takže tu sraženou daň museli klientům vrátit.
Další příklad. Chcete-li do předdůchodu, musíte mít dost peněz na Doplňkovém penzijním spoření.
Tam si je lze převest i ze starého typu penzijního připojištění. Malý rozdíl je v tom, že u starého penzijka je garance, že Vám objem peněz neklesne. Když chcete žádat o předdůchod z nového fondu ( jinak to ani nelze), tak Vám doporučí, abyste na vypočtenou částku ještě " něco přidali ", protože u nového typu penzijka může dojít i ke ztrátě, takže by Vám na důchod také mohly prostředky chybět.
To jsou dva příklady, kdy je ochota k dlouhodobému spoření vlivem politiků ( v čele s panem Kalouskem) velmi otřesena.
To, že v tom mám jasno ještě neznamená, že musím být v jakékoliv komisi - tedy okrádat daňové poplatníky platem předsedy - což je v našem státě bohužel dosti rozšířený jev. Nakonec to, co jsem napsal není jasné jen asi 11% obyvatel - konkrétně voličům ODS, těm ostatním 89 % to jasné je.
Igore: jakákoliv garance je iluze
Pokud všichni chceme mít a prožít důstojný důchod musíme převzít za sebe i jistou míru odpovědnosti a i třeba některá ta rizika.
Protože naše problémy za nás nikdy nikdo nevyřeší.
Takže spoření a investování je nezbytné k naší budoucnosti.
A každý má možnost si vybrat z mnoha možností:
1) nepochybuji o tom, že tu vždy bude nějaký ten minimální důchod od státu
2) můžeme si odkládat nějakou část finančních prostředků na spořící účty, podílové fondy, penzijní fondy a jiné finanční produkty nebo komodity.
3) můžeme investovat do nemovitosti - v produktivním věku třeba do vlastního rodinného domu, který na stáří prodáme a vyměníme za menší byt a zbylé prostředky použiji k přilepšení v důchodovém věku.
4) můžeme investovat do rodiny (děti), které by se následně o nás postaraly.
Ideální varianta je ta, když zkombinujeme více možností. Pak je velká šance, že prožijeme důstojný důchodový věk.
A i z průměrnými mzdami je možné si dát něco pravidelně stranou na horší časy. Ale vše je často pouze otázkou priorit a naší vůle.
Garance je iluze - nemuselo by to tak ale být.
Nesměli by politici dělat nemravnosti.
1) pan Kalousek a jeho retroaktivní zdanění státní podpory stavebního spoření.
2) Úprava Doplňkového penzijního spoření, kde vypadla garance , že nedojde k poklesu naspořených peněz ( nemyslím ani na jejich hodnotu, ale alespoň objem prostředků ve fondu.
Pak se nelze divit, že lidé nechtějí do dlouhodobých investic jít, když ani pravidla nejsou dodržena v průběhu jejich trvání.
Otázkou je co je nemravné:
není nemravné od lidí vybrat formou daní finanční prostředky, aby byly tyto peníze následně přerozděleny mezi lidi, kteří si je nezaslouží?
Nechci tady hájit žádného politika - ale ukazovat, že za něco může pan Kalousek za něco dalšího může zase EU mi přijde jako malost a neznalost podrobností. Jedná se pouze o potřebu vždy a za všech okolností na někoho ukázat prstem, že on je viník za naší neschopnost převzít odpovědnost za svůj život a své činy.
A co se týče dlouhodobého spoření - každý alespoň trochu ekonomicky vzdělaný, Vám potvrdí, že pro dlouhodobé spoření není vhodné využívání produktů s nízkým úročením. Což u produktů s garancí nezáporného hodnocení bude vždy. Investice proto nabízejí daleko lepší zhodnocení v dlouhodobém horizontu.
Konkrétně i v případě DPS si můžete zvolit nízko rizikový fond, tzv. Povinný konzervativní fond, u kterého je minimální riziko poklesu hodnoty objemu prostředků, ale také od něj nemůžete čekat výraznější úročení. Třeba zhodnocení u PS České Pojišťovny má tento fond zhodnocení od založení (leden 2013) 3,9 %, což máte necelé 1 % p.a. - a i to je lepší zhodnocení než na většině spořících účtů s garancí.
Problém není v tom vybírat daně. Ten problém u stavebního spoření byl v naprostém popření smluvních pravidel. Myslím, že není potřeba se zde přít. Výrok Ústavního soudu byl jasný a zdanění v tomto případě bylo protizákonné. No a byl to nápad a realizace pana Kalouska. Možná i tento postup pana Kalouska přispěl k tomu, jaká je jeho popularita. Pro mě se tím stal nedůvěryhodným.
Každý trochu ekonomicky vzdělaný člověk jistě potvrdí, že dlouhodobá investice při pravidelné úložce může za jistých okolností přinést výnos, ale také ztrátu.
U toho předdůchodu je to ale trochu o něčem jiném. Tam nemusí jít o malou investici do fondu, i když jde o konzervativní fond. Stále tam hrozí ztráta.
Při tom převodu mezi starým a novým penzijkem jde o částku, která by měla např. pokrýt 3 roky, tj 360 000,- Kč. Jistě víte, že výnos let minulých není zárukou výnosů budoucích. Za této podmínky by bylo opravdu lepší, kdyby i v novém penzijním spoření ta garance nezáporného výnosu zůstala. Toto asi není jen práce pana Kalouska, ale politiků obecně.
U toho předdůchodu je to ale trochu o něčem jiném. Tam nemusí jít o malou investici do fondu, i když jde o konzervativní fond. Stále tam hrozí ztráta.
Při tom převodu mezi starým a novým penzijkem jde o částku, která by měla např. pokrýt 3 roky, tj 360 000,- Kč. Jistě víte, že výnos let minulých není zárukou výnosů budoucích. Za této podmínky by bylo opravdu lepší, kdyby i v novém penzijním spoření ta garance nezáporného výnosu zůstala. Toto asi není jen práce pana Kalouska, ale politiků obecně.
Ano ztráta tam hrozí, ale třeba u povinného konzervativního fondu se tyto případné ztráty budou pohybovat desetinách maximálně v jednotkách procent. Což při částce řekněme 500tis kč za dobu 5 let a při průměrné ztrátě 1% přijdete o cca 25.000Kč což je zase na druhou stranu vykoupeno tím, že po dobu 5 let, před důchodovým věkem již nemusíte chodit do práce. Stát za Vás platí zdravotní a sociální pojištění a Vám se nekrátí důchod jako tomu je u předčasného důchodu.
Ikdyž osobně si nemyslím, že před důchod je ta nejlepší věc, kterou malá důchodová reforma přinesla. Osobně si myslím, že by se prostředky z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření měli spíše využívat k výplatě renty ke starobnímu důchodu, aby zajistili vyšší životní standard nových důchodců.
Tu Kalouskovu daň jste taktně přešel. Nevadí.
Jestli si opravdu myslíte
Jen jsem nikde nedohledal, v jaké výši za mě platí stát po dobu předdůchodu sociální pojištění. Původně mělo být v zákoně, že doba předdůchodu bude evidována jako odpracovaná ( např. jako bylo studium.) Zbyla tam ale jen doba vyloučená ( jako je dnes nemoc). Ono je jen věc nátury člověka, zda být v evidenci na úřadu práce, nebo v předdůchodu. Výsledek pro výpočet důchodu je téměř stejný. Výhoda předdůchodu je, že se nikde nemusíte hlásit.
k Vašemu příkladu plat v Kauflandu na pozici asisten/ka prodeje se pohybuje něco kolem 17500Kč hrubého (klidně mne opravte pokud máte přesnější čísla).
Ale pro tento příklad budu počítat s tímto příjmem, který nedosahuje ani republikového průměru.
Jestliže má Vámi uvedená žena s příjmem 17500Kč hrubého a dvě děti, její čistý příjem po zdanění činní cca 17000Kč čistého.
Bydlí-li ve vlastním bytě 3+1
odečteme-li náklady na bydlení jako je voda, el., plyn, fond oprav a další služby. cca 8000 Kč.
dále 2000Kč - telefon, tv, internet.
a řekněme, že má i třeba nějaký ten úvěr se splátkou 1500,- Kč
zůstává této ženě cca 5500 měsíčně na ošacení a jídlo.
z toho by měla být schopna dát stranou minimálně 500Kč/měsíc na spoření.
Teoreticky by se dalo třeba i ušetřit refinancováním úvěru nebo úsporou za telefon, tv a internet. Tímto by se mohli v rozpočtu rodiny najít další volné prostředky v částce min. 500Kč - dohromady by tedy s klidným svědomím mohla odkládat cca 1000,-Kč
zAPOMINATE,ZE JSOU I JINE VYDAJE- OBEDY VE SKOLE,NEMOC DETI/LEKY/VYLETY A TO NEMLUVIM O SKOLACH V PRIRODE,POROUCHANA PRACKA,LEDNICKA A PODOBNE NENADALE VYLOHY.U NAS JE INKASO 1900,FO 21OO,ZALOHY NA 1OSOBU 2200 TAKZE x4 TAK TO JSME TROCHU NEKDE JINDE PO CELKOVEM SECTENI.MUJ SYN MNE KDYSI"POTESIL"RYCHLIM RUSTEM NOHY-ZVLADL JE MIT O 3 CISLA VETSI.TAKZE JSEM BEHEM ZIMNI SEZONY KUPOVALA NOVE BOTY A TO JSEM JE KUPOVALA VZDY VETSI, A NEDEJ BOZE KDYZ PRIJDETE O PRACI.JAK SE RIKA SYTY HLADOVEMU NEVERI.
Promiňte - když vezmu i to co jste uvedla vy, tak tam ten prostor pro úsporu vidím.
Můj model byl na ženu s dvěma dětmi.
Váš příklad počítá:
A) Vámi a třemi dětmi
B) dvěma dětmi a partnerem.
v obou případech se dostáváme do jiných čísel.
ve variantě A bude Váš čistý příjem při hrubém příjmu 17500Kč bude činit 19.020,- díky daňovému bonusu za děti.
Tím pádem by i při nákladech na bydlení 10600 (které jste uvedla) a dalších výdajích použitých v modelové ukázce - by Vám mělo zůstávat dost na tvorbu případných rezerv pro neočekávané události či dlouhodobé spoření.
ve Variantě B je i partner, kde se dostáváte ještě do lepších čísel protože v rodinném rozpočtu se najednou objevuje další zdroj příjmů od 5 116 do 11 500 (bereme-li, že vy jste na rodičovském příspěvku a partner má zmíněný příjem 17500kč hrubého).
V tu chvíli budete mít v rodinném rozpočtu 24136,- až 30520,- Kč a nezlobte se to Vám najednou zůstává i na tvorbu rezerv poměrně dost prostředků.
AT POCITAM JAK POCITAM NEJAK MI VYCHAZI JINA SUMA.ASI JSEM CHODILA DO JINE SKOLY KDE NAS UCILY JINE POCTY.
4x2200
1900
2100
12800
Nejdriv se naucte pocitat a pak poucujte,kolik mate vy deti,ze jste tak chytry?Mate vubec prehled o tom co vse stoji?Vse se zdrazuje da se rict ze dne na den,obedy ve skolach taky nejsou zadarmo,ruzne doplatky za vodu,topeni,elektrinu,plyn apod.i kdyz nicim neplytvame doplacime vetsinou.Tak si prosim odpuste vase radoby chy
tre rady a zijte zivot normalniho cloveka,ktery poctive pracuje a vi co stoji zivot obycejne rodiny!Detem kupovat obcas ovoce neni tez levna zalezitost ,o osaceni ani nemluvim,pokud to jde nosi veci po sobe a vetsinou nakupujeme v sekaci.Bohuzel prvorozeny se narodil v lete a dalsi v lednu,takze se moc veci neda pouzit..
"Vse se zdrazuje da se rict ze dne na den,obedy ve skolach taky nejsou zadarmo,ruzne doplatky za vodu,topeni,elektrinu,plyn apod."
Ano, když jsem blbej jak tágo a mám malé zálohy na vodu, topení, elektřinu, plyn apod., tak se pak nesmím divit, že mám doplatek. Už jste slyšela něco o tom, že čeština má písmena s diakritikou a že mezi větami se dělají mezery?
Protoze jsem blondyna"dekuji za lichotku"blbej jako tago, nevim ze se delaji mezery mezi vetami, uz ve skole mi pani ucitelka rikala abych sla po skole pracovat na postu k telegrafu-pise se tam bez carek a hacku?! Mimochodem zalohy jsou dane ne dobrovolne jak si patrne myslite.Co rozhodne predstavenstvo to se plati!
12800
Nejdriv se naucte pocitat a pak poucujte,kolik mate vy deti,ze jste tak chytry?Mate vubec prehled o tom co vse stoji
Ano, omlouvám se z výpočtu mi vypadla položka Fondu oprav, který platíte. Uznávám svou chybu výpočtu - nicméně to stále nemění nic na tom, že Vám musí při daném příjmu (19020,-čistého) zůstávat dost prostředků i při výdajích 12800,-
Jelikož 6220,- měsíčně volných prostředků je dost na to, aby jste mohla dát něco stranou.
K vaší otázce: Ano, mám 1 dítě. Takže mám elementární představu co děti stojí i co stojí potraviny, ošacení atd. K tomu mám hypotéku na byt (cca 1,6M), úvěr na auto (cca 200tis) a partnerka je na rodičovské dovolené. Zároveň samozřejmě platím fond oprav, vodu, elektřinu, telefon, internet a další služby. Je to pouze o prioritách - jelikož si uvědomuji nutnost tvorby rezerv pro případ, že se mi vysype pračka nebo, že budu muset nečekaně platit nějaký zvýšený výdaj odkládám si pro tyto případy stranou určitou částku, abych nebyl zaskočen. Pro jiné větší nahodilé události jako požár nebo pracovní dlouhodobější pracovní neschopnost - co bych nebyl schopen řešit z úspor si platím pojištění. Také si odkládám něco na dobu, která je v tuto chvíli v nedohlednu tj. důchod. Díky tomu mi zůstává méně na "radovánky", ale zároveň díky tomu nevyhazuji peníze na často zbytečnosti, které mi možná přijdou atraktivní, ale ke kvalitnímu životu absolutně nepotřebné.
Také je dobré si čas od času projít a podívat se na své pravidelné výdaje. Často se tam najdou položky, za které se platí zbytečně moc. Nejčastěji to bývá, televize, internet, telefon apod, kdy člověk platí za služby, které ve skutečnosti plně nevyužívá a díky tomu platí zbytečně více.
Dobře ale jde o Vás, zaměstnankyně z maloobchodu Vás nemusí zajímat. Neschovávejme se za druhé, jde o každého z nás. Můj příspěvek je uveden výše. Když spočítám současná aktiva (bez nemovitosti) tak mám zhruba 6 miliónu korun. Za 14 let je zde velká pravděpodobnost, že za předpokladu zachování zdraví budu(-me) na zhrauba 12 - 14 mil. korun. I po odečtení inflace se jedná stále o nadprůměrný výsledek. A to pominu opravdu rizikové instrumenty jako je např. přímé držení akcií. K tomu nemovitost rozhodně nebude klesat na hodnotě. Jistě, jako Nor či Švýcar bych při mé disciplíně měl ne 12 - 14 mil. korun ale třeba 2 mil. švýcarských korun či ekvivalent v Norských korun.
Jardo, je skvělé, že se zde uvedl Váš příklad.
Je na tom krásně vidět rozdíl v myšlení lidí, proč bohatí* zůstávají bohatí a chudí proč ještě více chudnou.
Bohatí se nespoléhají na stát nebo ostatní - dělají aktivně něco pro to, aby si zachovali životní standard i v době, když už jim to věk nebo zdraví nedovolí.
Oproti tomu ti chudí ukazují kolem sebe prstem a říkají proč to nejde nebo kdo za to může. Nejsou často ochotni změnit ten způsob myšlení a přehodnotit priority.
*Bohatí = bohatí duchem/myšlením nikoliv penězi (peníze jsou pouze vedlejší produkt)
Ono klíčové bude jakým způsobem spořil. Pokud celý život, a v penězích, tak v 60-tém roce věku by byla většina úspor znehodnocená. V takovém případě bychom hovořili o spoření z důchodu...
To samé v akciích pražské burzy. V roce 1994 byl PX50 na 1000 bodech... kde je přibližně i dnes, jen ta inflace snížila hodnotu na zlomek původní ceny. Přičemž dividendy to zlepší jen velmi mírně.
Vlastní nemovitost? Jistě. Ale s dnešními přepálenými cenami tam také nevidím něco zajímavého.
Tak Pražská burza je dlouhodobě poměrně defenzivní ale najdou se tituly jako např KB, která se od roku 1994 zhodnotila násobně, stejně tak Erste, či třeba Pegas. Všimněte si spíše burz jako NY - Dow Jones, Nikkei i DAX, tam ty nárůsty jsou v čase výrazné. Nesouhlasím, že by i za desítky let docházelo k výraznému znehodnocení inflací. Pokud bych se dopředu vystrašil jako Vy, tak jsem stále žebrákem. Př. nemovitost, kterou naší rodiče postavili svépomoci v polovině 60. let za cca 150 tisíc - má dnes hodnotu minimálně 5 - 6 miliónu. I při započtení inflace jde o velmi dobrou investici, která samozřejmě slouží především k bydlení. A náklady ve srovnání s pronájmy jsou stále zhruba 30- 40%. Jistě za zhruba 25 - 30 let Vás čeká větší investice do renovace, či rekonstrukce. Ale je to Vaše, nikdo Vám na to nesmí sáhnout. Vy jste vlastním pánem. A časem dům přejde do vlastnictví Vašich potomků. Je to cosi hmatatelného.
"Tak Pražská burza je dlouhodobě poměrně defenzivní ale najdou se tituly jako např KB, která se od roku 1994 zhodnotila násobně"
No to je mi rada. Nevadí, že většina losů prohrává. Jeden vyhrává, tak je to v pohodě. Stačí být jasnovidec. Řešení pro každého.
Ach jo...
PS: "ztrátová" je v newspeaku "defenzivní"? Co já se tady všechno nedozvím.
Je to o psychologii. Je vždy výhodnější naskočit do pozice, když se drží pod svým fundamentem. K tomu nepotřebuji často protichůdné rady finančních analytiků. Když už cena vystřelí, je většinou pozdě. Bankovní sektor je prakticky vždy atraktivní. KB jsem kupoval ještě za generálního ředitele Kunerta, tak trochu vím, o čem také píši. Ale rozhodnout se musíte sám. Proto jsem psal, že přímé držení akcií je vždy velmi rizikové. Ale na druhou stranu zde lidé často sází na jistotu 0 zhodnocení. O tom svědčí přes 4 miliónů střadatelů, co se stále drží garance nezáporného úroku v penzijku. Lidé nerozhodní, neúspěšní, věční reptalové a někdy i depresivní nejsou pro mne zajímavý. Zbytečně se snaží z Vás vysát pozitivní myšlení. Pokud bych měl stále strach, tak například se nikdy neodvážím samostatně cestovat po světě. Větší část lidí vždy dá přednost předražené cestovní kanceláři, než vzít osud do vlastních rukou. Rozdíl v nákladech bývá někdy až k neuvěření. Já Vás nechci přesvědčit, je to zbytečné. Jdu za svými cíli, Vy mě opravdu nezajímáte.
Taky jsem si sporila s manzelem ale pak prisel problem koupit ci nekoupit byt.Nekoupit a casem zkoncime na ulici zvysovani najmu od toho kdo byt koupi,nebo si ho koupit ,zadluzit se a nemit zadne uspory. Tak nase uspory uz zadne nejsou samozrejme tolik penez nasporeno nebylo.Protoze.samozrejme,druha moznost"zvitezila"a my na stara kolena splacime pujcku,Jiz koncime jeste mesic a mame pokoj.Nejlepsi bylo ale kdyz se pujcka podepsalo a podnik za par tydnu kde jsem pracovala z hodiny na hodinu koncil.
JÁ SI MYSLÍM , ŽE SE O DŮCHODCÍCH HODNĚ MLUVÍ O KOLIK NÁM ZVÝŠÍTE DŮCHODY, JE TO AŽ SMĚŠNÉ A TI CO NÁM VLÁDNOU TI JEN MLUVÍ,PROTOŽE ŽIJOU VJINÉM SVĚTĚ TI NEMUSÍ POČÍTAT CO SI KOUPIT JESTLI MÁSLO ,NEBO SÝR.STÁT VŠECHNY DŮCHODCE PONIŽUJE ,I LIDI INVALIDNÍ , VIDÍM TO NA KAŽDÉM KROKU A JE PRAVDA , S NORMÁLNÍM PLATEM SI ČLOVĚK MOC NENAŠETŘÍ.HLAVNĚ TY POSLANCI BY TAKÉ MUSELI KONEČNĚ NĚCO DĚLAT A NÉ SE STÁLE HÁDAT A PIRÁTSKÁ STRANA MÁ ZÁJEM O ZLEGALIZOVÁNÍ FETU A NANĚJAKÝ DŮCHODCE KAŠLOU.
Tak se podívejte kolem sebe. Rodiče, kteří pracují (je jedno zda jako zaměstnanci nebo OSVČ) zpravidla mají 1 - 2 děti, myslí na to, aby svým dětem zajistili slušnou budoucnost - jak hmotné zázemí, tak vzdělání.
Ti druzí jich mají podstatně víc, protože počet dětí a ostatní sociální dávky je živí i bez práce. Oni pracovat a platit odvody nebudou a nebudou to dělat ani ty jejich děti - mají vzor.
Proč například nárok na přídavky na děti mají právě ti, kdo je ve většině případů používají stejně k jiným účelům a děti pracujících rodičů nárok nemají, neboť tatínek a maminka vydělávají takzvaně dost. Ty děti jsou stejné, tak by se k nim mělo i stejným způsobem přistupovat - buď příspěvek všem dětem nebo žádnému, což by asi bylo lepší a raději zvýhodnit přes daně, kde by šly finanční prostředky těm, kteří v budoucnu budou do systému přispívat a nejen z něho odčerpávat.
Myslím, že toto by nebylo na realizaci tak náročné oproti tomu, co vymyslela jako návrh p. Marksová - nějaké důchody podle počtu vychovaných dětí, různé výše pojištění atd., vždyť náklady na takový systém by převýšily jeho účel a ještě by trestal ty, co nemohou za to, že děti mít třeba nemohou.
Samozřejmě, že to není samo osobě spásné a bylo by třeba i dalších úprav, ale zcela určitě by takováto změna měla své opodstatnění. Jenže, to by zase byla diskriminace těch, kteří vědí jaká mají práva, ale slovo povinnost jim nic neříká. Každý by měl mít nárok jen na tak velkou rodinu, jakou dokáže ufinancovat, ne na takovou, která bude celý život financovat jeho.
Ale i tento systém by nějak měl zohlednit ty, kteří se do tíživé životní situace dostanou shodnou nepříznivých náhod - těžké onemocnění, smrt rodiče apod. Ale rozhodně by bylo zapotřebí už konečně nějak zakročit proti neplatičům výživného a to razantně. Je směšné, když třeba tatínek si pořídí novou rodinu a u soudu o výživném hraje chudáka, co na to nemá, ale jeho okolí ví, že je to jen divadelní představení.
Stále o tom aby si mladí spořili na důchod. nejprve by se musela zajistit všem práce aby nebyl úřad práce, znám z okolí plno lidí kteří nedělají a ani se jim nechce, proč také když mají pěkné peníze na děti a oni se na tom přiživí ! Stačilo by aby příspěvky na děti bylo přidělovány pouze k výplatám v zaměstnání a ty nemakačenky zaměstnat !!! Ale myslím že tady by se mělo jednat hlavně o důchodcích starších 65 let a výše kteří spadali do komunistických dob kdy se opravdu pracovat muselo, ale jaksi se zapomíná že byly podstatně nižší platy a podle toho se vypočítaly důchody. Od té doby se o moc procent vše navýšilo mohly se dřívější výdělky pro výpočty důchodů o tytéž procenta vynásobit !!! Js
ou důchodci hlavně ženy jenž nemjí ani těch slibovaných 8000.-kč. tak není divu že jsou nespokojeni.
největší problém jsou platy .. manažeři, ředitelé, členové dozorčích rad atd .. mají platy srovnatelné s průměrem EU, ovšem obyčejní zaměstněnci mají platy na úrovni 40 - 50 % EU, proč například dělník Škody auto nemá stený plat jako jeho kolega ve Wolfsburgu ( závod koncernu VW ) .. přitom ceny služeb a zboží jsou téměř srovnatelné jako v EU .. až budou platy na úrovni naší produktivity to znamená cca 75 % úrovně průměru EU nebude problém si na budoucí důchod spořit ekonomy doporučovaných 10 % hrubého příjmu už od prvního nástupu do zaměstnání
Pokud by koncernové vedení mělo platit dělníka v Mladé Boleslavi jako ve Wolfsburgu, tak jdou dál na východ. To je absolutní nesmysl. Učte se jazyky, to především. Většina Čechů ovládá pouze svůj rodný jazyk. I ti muslimové (jako Maročané, Alžířané, Libanonci, lidé z Blízkého východu atd). mluví kromě arabštiny (tu ovládá přes miliarda lidí) skvěle francouzsky a mladá a střední generace mluví obstojně anglicky... Co nabídnou Češi??? K montáži Vám bude stačit čeština, k práci s přidanou hodnotou budete muset i dost mluvit a rozumět.
Vážení, mluví se o tom tak strašně dlouho, že z toho brní hlava. Nejpodstatnější problém bude asi myšlení lidí. Kdo si dokáže ve dvacetipěti letech odkrojit ze svého normálního výdělku jednu třetinu, kterou někam rozumně uloží? Rozumně je taky poměrně složitý a víceméně relativní problém.
Pokud by se stát měl na tomto podílet maximální možnou měrou, vždy se kolem najde dost zájemců z toho balíku ukrojit. V minulosti jsme toho už byli všichni svědky. Asi by se daly najít záznamy, ale nikdo to už dnes radši neřeší. Říkám to vlastně jen proto, že ani ten stát nebude nejlepší garant. GARANTEM tohoto musí být jedinec sám sobě za vědomé akceptace podmínek ve státě a to jak momentálních, tak odhadnutelných.
Důchody jsou vyměřeny z odvodů sociálního pojištění, ale jakmile již mají jednou podle zásluh vyměřen důchod pak již žádně platby neodvádějí tak proč když se vždy v lednu přidává to minimum procent nedostanou všichni důchodci stejně ? pro všechny se zdražuje stejně a nikdo z nich už nic neodvádí do sociálního systému. Nejvíce jsou na důchodech postiženy ženy které pečovaly o děti, To vím z vlastní zkušenosti, pečovala jsem o postiženého syna, dřív jsem nepobíral žádné příspěvky na péči, syn v dospělosti zemřel a já mám zato důchod 4581.kč. ti co slibují zvyšování by si měli zkusit z tohoto vyžít. Na jednání o důchodcích je vždy dost času. To je to samé jako se před volbami slibovalo navíšení příspěvku na péči IV. stupně a nyní zamítnuto. Sliby chyby !! Pokud se chce něco někomu přidaat tk raději o tom hovořit až když je to jisté !! To amé je i u příspěvků třeba na mobilitu, tam asi čekají zdali žadatel zatím nezemře aby nemuseli nic dát, Já čekám na vyřízení již od dubna 2017. a stále se nic neděje jen se zhoršuje zdraví,
Hodně mladých se zlobí, že si důchodci měli našetřit. Začnu r.89. Kdo měl našetřeno 100 000, byla to slušná částka na přilepšení k důchodu. Rokem 90 začalo zdražování a zdražování, takže tyto úspory byly nehorázným způsobem znehodnoceny Většina dnešních důchodců má taky našetřeno. Někdo víc, někdo méně. Až dojde k přijetí eura, budou opět úspory důchodců znehodnoceny.Můj otec vzpomínal na měnu v padesátých letech. Za našetřené peníze by koupil před měnou nábytek do kuchyně, po měně za ty samé peníze koupil fůru pilin.A tak to po přijetí eura bude i s úsporami nejen důchodců. A to nemluvím o stálém zdražování toho základního pro život-potravin a bydlení. Kalouskovi a spol. mohou děkovat dnešní důchodci za nižší důchody(než by dostali před jeho reformou) .Lidem s příjmem od 12000-35000 , což byla většina zaměstnaných, se výpočet důchodu snížil proto, aby těm vice příjmovým mohli přidat. A teď budou řešit opět to, že s nízkými důchody se nedá vyjít????? Jedna faleš a přetvářka. A s tím šetřením na důchod???? Jak už to někdo tady psal, musela by být záruka, že se úspory nebudou znehodnocovat. A tu nikdo nedá. Ve spořitelně, na běžném účtu se vám peníze ročně znehodnotí o 2 procenta.A tak si to spočítejte za 40 let.
Je to sice trochu páté přes deváté, ale ano. Záruku vám opravdu nikdo nedá. A to ani do budoucna. S tím se prostě každý musí smířit. Ovšem je na zvážení, zda tedy spořit nebo nespořit. Jak hovoří příspěvek výše. Je asi lepší spořit i za cenu ztráty díky inflaci, než to vzdát a nemít nakonec nic.
No, ono spořit a nakonec nemít nic je taky terno. To ten, kdo nespořil, si za ty peníze aspoň něco užil,na rozdíl od toho spořícího.
Nezapomeňte, že rozkrádačky 90.let v tomto státě dost podkopaly nejen důvěru v jakékoli spoření, ale i v právní stát. Chtít po lidech, aby xx let spořili, když poté přijde nějaký Kalousek a uspory zdaní/znárodní/schválí takový zákon, že se k nim dostanete až v 90 letech věku, a pokud se nedožijete, nedostanou je potomci, ale propadnou státu? S takovou lidi spořit nebudou, naopak: čím dál víc jich bude spoléhat na sociální systém. Sice budou nadávat, ale jakmile dostanou nějaké peníze, okamžitě je rozfofrujou. No, a pak přide Babiš s EET, kdy i tgěm nejmenším sebere chuť si přivydělat, protože i ta babča u silnice, co prodává borůvky, je přece parazit a zloděj, tak bude muset mít kasu s EET, a tím jste dorazil snahu těch nejchudších, aby si o nějakou tu kačku zvýšili životní úroveň. Protože cílem státu jsou chudí na dávkách a makáči v montovnách a Babišlandu.
Naprosto souhlasím, politici lidi obírají v pravidelných cyklech. Komu je dnes 70, zažil to za život již několikrát.
Jenže vyřiďte si to s politiky a nenuťte mladé vás živit (na úkor vlastních úspor). Za ožebračení starých mohou politici, ne mladí. To politici vám dali falešné sliby. Mladí vám nic neslibovali, nijak nejsou zavázáni vás živit.
Takže je prakticky jisté, že dnešní dvacátník, třicátník a čtyřicátník nedostane penzi, která by odpovídala jeho (vysokým!) odvodům, ale jen nějakou základní dávku na přežití (a ani to není jisté).
Tak sakra ale PROČ tedy ty vysoké odvody platí (a díky tomu si není schopen šetřit)?
Jakým právem po nás chtějí tak vysoké odvody, když za ně NIC NEDOSTANEME?
To jsme takové ovce, že se nevzbouříme?
Proč mám někomu platit dnešní docela solidní důchod, když sám takový nedostanu?
Ať se tedy penze na tu minimální dávku sníží již dnes (nebo ať alespoň postupně klesají) a mladší ať si mohou začít spořit.
Podle mě je nepřípustné, aby o tom spolurozhodovali (hlasovali) i ti, kteří to neplatí, ale jen čerpají. Jak asi bude hlasovat člověk, kterému je 50-90 let? No zásadně jen pro VYŠŠÍ penze. Z cizího. Takto se k žádné reformě nikdy nedostaneme a dopadne to tak, že dnešní mladí celý život budou platit jak mourovatí (takže si nic nebudou moct naspořit) a nakonec systém klekne a nedostanou NIC.
O reformě by se mělo hlasovat v referendu a hlasovat by měli jen lidé mladší 50ti let. Ti starší jsou v KONFLIKTU ZÁJMŮ.
Je to jako by v zemi bylo 30% otroků a 70% svobodných občanů a otrokářů. Také by bylo správné, aby o zrušení otroctví hlasovali všichni? Nebylo by spíš správné ptát se POUZE těch otroků, zda chtějí zůstat otroky?
Každý bude starý a v našem státě nejsou ani důstojné zařízení pro lidi co umírají,každý nemá tolik peněz, aby si mohl pořídit lepší umírání.Potom si říkám, vědí to prakticky všechni důchodci ,úcta k stáří není a nevím ani kde se bere ta zloba v lidech.Ceši už jsou zdegenerovaní.Tak to cítím ,tak se nezlobte a hezké vánoce a na lepší život.
Proč se stále hovoří o tom, že mladí živí staré ?
Stát mi strhával - a stále strhává - na důchod po celých 60 let práce. Ty peníze mají být někde pro mne připraveny, až je budu potřebovat jako penzi. Nebyly státu - byly to moje našetřené peníze.
Po rozdělení republiky bylo na důchodovém účtě přes 350 miliard (!) korun. Sprostě se přidaly do rozpočtu.
Takže peníze na důchody nemohou chybět.
Pokud opravdu chybí, byly zpronevěřeny. Ocitly se jinde než být měly.
Zpronevěra je trestný čin - za ten si občan ( zejména v takovém rozsahu ) půjde na dlouho sednout.
Ti kdo jsou za ztrátu důchodového účtu odpovědni se k tomu ani nehlásí.
Chytří "reformátoři" důchodů nepřipustí fakta : kdyby byl důchodový účet, nemusely být reformy.
A nikdo nemohl vyčítat, že se musí staří živit - měli jsme své na důchod našetřené peníze. Kde jsou ?
P.S. Zakázanou "emotivní reakci" už vyvolaly moudrosti finančníků v záhlaví debaty. Ty byste měli zakázat.
Jsou zavádějící a nepravdivé!
Stát mi strhával - a stále strhává - na důchod po celých 60 let práce. Ty peníze mají být někde pro mne připraveny, až je budu potřebovat jako penzi. Nebyly státu - byly to moje našetřené peníze.
Tyto peníze nikdy nebyly strhávány Vám na důchod (na spoření). Ale na důchody penzistů, kteří ho v daném čase pobírali.
Tyto peníze po odvedení nebyly nikdy Vaše, byly státu a stát určuje na co je použije.
Sociální pojištění nemá nic společného s pojištěním nebo spořením je to jen špatně pojmenovaná jedna z mnoha daní nebo lépe řečeno odvodů státu, který slouží k zajištění fungování důchodové politiky státu, nicméně stát tyto prostředky po odhlasování většinou v parlamentu může libovolně použít i na jiné účely.
Nechával jste se okrást státem, vaše peníze se nikde nespořily, jsou fuč.
A to, že vy jste se státem nechával okrádat nijak nezaručuje, že se stejně budou nechávat okrádat i dnešní mladí.
Člověk, kterému je dnes 15 či 25 či 35 nepodepsal žádnou dohodu, že vás bude živit. Že jste se vy nechal obírat, to je váš problém.
Člověk, kterému je dnes 25, 35 či 45 by musel být padlý na hlavu, kdyby si to nechal líbit, protože většina ekonomů (viz i tento článek) mu říká, že on sám za 20-50 let žádnou penzi již nedostane, nebo jen směšně malou žebráckou dávku, naprosto neodpovídající tomu, jaké odvody po něm stát nyní chce.
Okradl vás stát, jděte si stěžovat na politiky, klidně si je i dohledejte a osobně potrestejte - budu vám fandit. Ale za vaši situaci nemohou dnešní mladí. Stejně jako dítě, kterému je dnes 1 rok, není nijak zavázáno k tomu, aby za 30 let živilo dnešní (i úplně cizí) čtyřicátníky. Ukažte mi podpis pod listinou, kde se k tomu zavazuje.
Podivné je to,že se žádný z dotázaných nezaobíral otázkou vykradení důchodového fondu Topolánkovou vládou.
Jak potom mohou lidé věřit tomu,že je někdo během desetiletí spoření si na penzi neokrade?
Proč ty starostlivý politici nejsou schopni zřídit důchodový fond jehož garantem by byla např.ČNB ???
Pořád se mluví o starobních důchdcích. Ti celý život pracovali a mají mít příměřený důchod. Ale co ujídá ze systému, jsou invalidní důchody, vdovské, vdovecké, výsluhy a další prebendy. Vždy jsem si myslela, že invadliní důchod je pro toho, kdo řádně pracoval, odváděl tudíž pojistné. A pokud onemocní má samozřejmě nárok na ID, aby měl z čeho žít.
Okolo sebe ovšem vidím mladé invalidní dlůchodce , kteří tento systém doslova zneužívají.
Invalidní důchod mají jako bonus, aby se chudáčkové nepředřeli. Často s jakýmisi neurčitými psychickými potížemi. Stačí mít asi dostatečné známosti.A člověk, který je skutečně nemocný musí o přiznání ID doslova bojovat. A věřte, není to žádná menšina.
Máme to v příbuzenstvu, kdy okolo 40ti let už se žádá o ČID. Nějaká nemoc se vždycky najde.Kalousek proti tomuto zneužívání bojoval, šanci neměl, sociální lobby je mocná..
Myslím, že takřka půl milionů invalidních důchodců mluví samo za sebe.
Nakonec i vdovské a vdovecké je přežitek z předminuloéo století. Ten, kdo vychovává sám děti,nárok nemá. Ale svými odvody na toto přispívat musí.
Docela mě to jako samoživitelce vadí. Ještě jsem neslyšela invalidu, který čerpá obrovské částky na vozík nebo jiné pomůcky, aby společnosti poděkoval, že se o něho postarala, když nemůže praovat.
Tyto názory jsou všeobecně známé. Nic nového nepřinesli. Je logické pro co lobují, protože to přinese kšeft pro ně, penzijní fondy.
Tato země potřebuje úplně něco jiného. Razantní zásah do školství. To musí vychovat inovativní lidi, aby hospodářství rostlo a byly z toho odvody na důchodový účet, který je třeba osamostatnit od rozpočtu státu a kapitalizovat. V této situaci porostou daleko více příjmy lidí a jejich jistoty. Všechno ostatní jsou jen plané kecy.
Jen v tom školství se drží často lidé, co by se právě v praxi neuživili. Proč máme ve školství 75% žen?/průměr napříč všemi stupni škol. Tak samozřejmě při péči o děti jde o práci s rozsáhlým volnem. To přesahuje 3 měsíce v roce, po započtení sobot, nedělí se to začne blížit snad 1/2 roku. Ale chci hlavně napsat, že za necelých 30 tisíc hrubého do škol kvalitní pedagogy nedostanete. Můžete kouzlit, nedostanete. Školství devastovalo přes dvě desítky ministrů a hlavně socani. Za jejich panování ministerstva připomínaly hnízda neziskovek a stahovaly do svých řad různé pseudo ochránce práv. A hlavně zde nezačněte brečet, že si ani těch 30 tisíc nevyděláte.
Je zde spousta dobrých nápadů, jak mít dobrý důchod.Spořit si deset tisíc měsíčně, investovat do něčeho, co vám přinese za desítky let nějaký zisk,spořit si do různých penzijních fondů a podobně.
Jak to ale realizovat ve státě, kde valná většina pracujících ani nedosahovala polovinu průměrného platu? Člověk, který šel za prací platí tak nekřesťanské poplatky za bydlení, že mu sotva zbude na živobytí.
Ten kdo se rozhodne zbytek svých peněz do nějakého soukromého penzijního fondu si nemůže být jist, zda tento fond za desítky let bude ještě existovat. Buď jej jej zruší vláda, nebo vykradou zakladatelé, toho času bytem na Bahamách.
Pokud si někdo od mládí bude šetřit, co tím získá za čtyřicet let, při inflaci 3 a více procent.Co koupíte dnes za 2,60 Kč, za které jste před necelými třiceti lety koupili kilogram chleba?Snad jeden rohlík a za pár let už ani to ne.
Přes dvě století se ekonomové snaží najít důchodový systém, ale nic lepšího než průběžné financování důchodů nenalezli a všechno ostatní zkrachovalo.Najde se mezi našimi politiky nějaký světový génius?
Jako ekonom musím konstatovat, že důchodové rezervy po roce 1990 v položce desítek miliard korun, se nějak vypařily. Proto po 27 letech přetrvává tzv. politická nevůle řešit tento problém. Řešení těchto problémů by zasáhlo do rozhodování minulých vlád a následných trafik politiků. O toto téma proto není tak velký zájem, protože by otřásl podstatou daného systému a politici by mohli přijít o koryta. Důchodcům, kteří na nás dřeli celý život a odváděli daně, bychom se měli alespoň trochu odvděčit lepší péči a sociálními podmínkami. Penzijní připojištění je nový produkt. Ano. Peníze ukládáte s nulovým zhodnocením, abyste na stará kolena zjistili, že při inflaci Vámi uložené prostředky byly v tomto státě o 10% nižší, nežli jste vložili. Takže opět politika. Někdo musí vydělávat v tomto státě, s ohledem na historii na plebsu, který to zaplatí a pokryje.
Tento nezmysel o rozkradnutí dôchodkovej rezervy sa opakuje stále dokola.
Snáď aspoň niekto pochopí, keď dáme čísla, podložené aj zdrojmi.
1. http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2012/2012-07-11-vmediich-4914-4914 (vysvetlenie z Ministerstva financií, ako to funguje a prečo "rozkradnutie" je len virtuálne)
2. https://zpravy.idnes.cz/vlada-rozpocet-a-zvyseni-penzi-dmk-/domaci.aspx?c=A170925_122210_domaci_kop
"V příštím roce (2018, pozn. moja) půjde na důchody 427,9 miliardy korun.".
Podľa https://www.czso.cz/documents/10180/46173161/32018117_0304.pdf/0b0b0519-2d89-498b-b7e4-a7b362618ecd?version=1.0 je sumárna inflácia 1989-2016 maximálne cca. 540%, t.j. "desiatky miliárd" z 1990 sú teraz cca. 55-550 miliárd Kč (podľa toho, ako extrémne ten výrok berieme).
Suma sumárum: aj keby sme tézu o rozkradnutí akceptovali, mali by sme "naviac" peniaze na dva mesiace až niečo cez rok výplaty dôchodkov. Pľuvnutie do mora.
Je to marné, je to marné. Tohle vysvětlení je sice naprosto správné, ale nějak se nehodí do krámu, protože by nebylo na koho nadávat.
Ani nějaký fond není samospasitelný. Mám zkušenost s penzijním fondem mezinárodní organizace (CERN). Do toho se skutečně odvádějí peníze, jsou drženy zvlášť a investují se poměrně optimálně, nic se nerozkradlo. Načež se před pár lety udělala akruární analýza a zjistilo se, že celý fond bude potřebovat pořádnou kapitálovou injekci, aby mohl za 20 - 30 let dostát svým závazkům. A tu injekci budou muset poskytnout členské státy...
Mám v téhle diskusi asi nejvíc záporných bodů, takže můžu směle pokračovat.
Obdivuji vás, že máte zkušenosti s CERN a jejich penzijním fondem. CERN sice umí rozbít atom, peníze ale spravovat neumí. Píšete, že tento penzijní fond "investuje poměrně optimálně a nic se nerozkradlo". Díval jsem se do jeho výroční zprávy a zjistil jsem, že investuje velice konzervativně. 25% akcií, 30% dluhopisů, 20% nemovitostí. Pro představu to odpovídá konzervativnímu smíšenému fondu, tj. dlouhodobý výnos lehce nad nulou. Nikdo nemusel nic rozkrádat, jenom je to podle mého názoru špatně spravováno. Výnosy nestačí ani na vyplácení penzí.
http://pensionfund.cern.ch/wp-content/uploads/2017/08/pfcern_2016_annual_report_financial_statements.pdf
Srovnejte to např. s portfoliem Nobelovy nadace. 50% akcií, 17% dluhopisů, 7% nemovitostí. Minimálně takhle nějak má vypadat dlouhodobé portfolio pro průměrného soudruha.
https://www.nobelprize.org/nobel_organizations/nobelfoundation/annual_report_16.pdf
Jsem také důchodkyně, poctivě jsem si na důchod šetřila po troškách, ale přece jen se mi podařila určitá částka na důchod ušetřit. Měla jsem penzijní připojištění. Když mi bylo 45 znovu jsem se provdala, manžel byl vdovec.
Jeho i moje děti byly dospělé. Manžel ještě v důchodu pracoval, takže jsme velkou část peněz investovali do vnoučat, .... dovolené, narozeniny,... prostě jsme pomáhali. Potom manžel těžce onemocněl, byl nemocen dva a půl roku. V tu dobu jsem odešla do důchodu, tak jsem se o něho mohla starat. Vztahy mezi námi a jeho dětmi byly výborné. Když zemřel, vše se změnilo. V té době došlo k určitým změnám v dědictví, což jsme nevěděli a tak to dopadlo tak, že byt, který jsme si koupili byl odhadnut na mnohem vyšší částku a tak na to veškeré mé úspory padly.
Musela jsem jeho děti vyplatit, abych mohla v tom našem malém bytě zůstat.
Ten můj příběh je složitější, ale toto je jen tak trochu o tom, co se může stát.
To je také jeden z důvodů, proč důchodci nemají našetřeno, protože si na stará kolena kupovali byt a podporovali mladé. S manželem jsem žila téměř dvacet let.
Prosím, dnešní a budoucí důchodci, buďte trochu sobci, myslete na sebe a hlídejte si změny v zákonech, ať nedopadnete jako já. Protože mám problém koupit si brýle, naslouchátko,.... věci, které nutně potřebuji.
1) Co to takhle nechat na uvážení každého svéprávného svobodného člověka? Já vám samozřejmě nebráním účastnit se průběžného systému. Jen k tomu prosím nenuťte ostatní.
2) Koho se více dotkne to, že za 20 let bude hodně penzistů a málo lidí v produktivním věku? Vás v průběžném systému, nebo investora do světových akcií, zlata a podobně?
To se hezky říká,spořte si na důchod,ale jakou bude mít koruna kupní cenu za 20 let?Třetinovou,nebo pravděpodobněji ještě menší a jak někteří čtenáři píší,co našetří z minimálního platu?Stále se ekonomové a politici ohánějí s průměrným platem 28 tisíc?Kolik procent pracujících na to dosáhne?
Dala bych poslancum a těm papalášum za to spaní a sezeni .Bez dřiny občas zvednout ruku dokáže každý.Tak bych jim dala plat jako obyčejným dělníkum aspon na 3 měsíce pak by kecali jinak.nájmy vysoke nebo fondy oprav služby léky dojíždění do zaměstnání a když je starší člověk sám tak má co dělat.I když ma děti ty mají samotné co dělat ze sebou při dnešních platech ja za 34let tvrdé dřiny mam plat 14000čistého bydlení mám koupený byt který musím splácet 1800kč měsíčně.Fond oprav a inkasa a televizní poplatek mi dělá 7200kč, z toho dám jednou za 3 měsíce 2000za léky jsem diabetik ještě k tomu takže nějaka dietka doprava do práce 600. nedej bože když se něco rozbije nebo onemocním jsem už po operaci páteře takže občas ještě nejaké mazaní cel na bolest.takže vyskakovat nemohu mám dvě vnoučata a take maj narozeniny vánoce a nějaká maličkost také něco stojí.
Zajímavé je, že nejvíce nemocní jsou lidé s nízkou mzdou. Tj. nejvíce promarodí a potom se dozvíme, že průměrný Čech ročně promarodí cca 30 - 40 dnů/ročně. Kdo marodí za mne? Deset let dozadu jsem promarodil celkem asi týden, Je to proto, že nízkopříjmovým skupinám se vyplácí se hodit marod. Ne, že jsou tak z práce servaní. To jenom o sobě stále šíří. I ty důchody jsou spravedlivější pro tuto skupinu. S tím se také bude muset něco udělat. Jinak nebrečte a snažte se.
Ještě by to chtělo dodat, že nejméně marodí OSVČ. Proč? Protože v případě krátkodobé nemoci stejně nic nedostanou, v případě dlouhodobé dostanou almužnu. Proto se snaží se pro případ nemoci zabezpečit jinak, ono jim totiž nic jiného ani nezbývá.
Zaměstnanci s vyšší mzdou opět "nemarodí", protože si na případnou nemoc obvykle vybírají dovolenou, kdy nemají takový propad příjmů. A vy pak operujete tím, že nemocní jsou jen ti nízkopříjmoví. Možná jsou, ale taky třeba proto, že kancelářskou práci třeba při chřipce zvládnete, fyzickou ale sotva. Proto fyzicky pracující člověk jde marodit, marodit jde taky člověk, pracující v potravinářství, aby vám třeba neprskal bacily do chleba nebo do salámu, až vám ho bude v supermarketu krájet. Takže až budete někdy zase plkat ty nesmysly,co jste napsal nahoře, tak se nejdřív podívejte na stav zákonů. Protože o počtu odmaroděných dnů rozhodují mimo jiné taky zákony.
Je mně již 51 let, od svých 18 let pracuji. Při práci jsem ve svém osobním volnu vystudoval v kombinovaném studiu VŠ. A musím znovu zopakovat i pro Vás, která nejste moc bystrá, že nejvíce systém využívají - zneužívají nízkopříjmové skupiny zaměstnanců. Není asi normální ročně v průměru promarodit více než měsíc, či spíše ještě o pár dnů více. Pokud celý život tedy nekouříte, neflámujete a něco děláte pro své zdraví. Nepřejídáte se, sportujete... Ano , lidé s vyšším vzděláním také méně marodí. To je již dávno prokázáno a mnohokrát napsáno. Takže nízkopříjmové skupiny zaměstnanců marodí podstatně více než dobu uvedenou. Jde většinou jen o kalkul a snahu se na čas z práce "ulít".
Takže znovu pro vás, protože taky asi nejste tak bystý, jak píšete:
1.) spousta lidí VŠ studovat nebude, protože na to nemají mentální kapacitu. Jsou rádi, že vychodili základku a vyučili se (při tristním stavu učňovského školství jim kvalitní vyučení v budoucnosti opravdu nehrozí).
2.) Fyzicky pracující člověk sportovat nemůže, protože je z práce utahaný. Už jste viděl zedníka nebo slévače, jak si jde po šichtě zaběhat? Já ne. Sportovat můžou, ba dokonce musejí, především lidi duševně pracující, protože celý den sedí na stolem/volantem/u kompu, takže ti by si měli uchovat fyzičku.
3.) Pokud člověk fyzicky pracuje po celý život, tak má bohužel tělo v 50 letech víc opotřebované než ten, kdo celý život seděl v kanceláři. Někdy se mu nasbírá i víc chorob -> je pak logicky víc nemocný. To vůbec nemusí být kalkul, jak se z práce ulít, ale prostý fakt, že třeba při nachlazení je tělo oslabené a dotyčný svou fyzickou práci při nemoci nezvládne. Zedník při chřipce stěnu fakt neomítne, ne proto, že by to jako zdravý nezvládnul, ale protože jako nemocný po půlhodině padne vysílením. Nechci býti impertinentní, Vám je 51, to jste i přes celoživotní sportování nikdy neměl chřipku? A cítil jste se přitom úžasně, což? Ja teda měla jen jedinou myšlenku: zalézt do teplé postele, vypít horký čas a mít klid.
K názvu tohoto článku.Stárnutí mi nevadí,politiky sleduju,ale ignoruju a peníze?Můj letošní vyměřený důchod je 8100Kč.Je mi krásných 61let.Chci žít,radovat se a ne být nenávistná,závistivá ,zamračená penzistka, nadávajicí na všechno a všechny..Léta jsem šetřila po malých částkách/jinak to tehdy ani nešlo/.Našla jsem si na pár hodin denně přivýdělek a ještě mě to baví.Snažila jsem se v práci vychovat několik generací slušných lidí/u některých jsem selhala/.Až na ten důchod je vše v pohodě.Rodina skvělá.No nezabili by jste mě??
A proč máte tak nízký důchod? Málo odpracovaných let? Jinak dle dnešních zpráv si ženy "užívají" důchodu o pár let déle. Tuším o zhruba 6 -7 roků déle než muži. Takže i přes nižší důchody se rozdíl v čase většinou srovná. Buďme rádi, že jsme zažili ještě dobu, kdy pojmy jako rodina, manželství uzavřené mezi mužem a ženou... měly svoji váhu. Dnes je trend nevázat se/je to ekonomicky výhodnější při narození dětí/, žít na psí knížku nejlépe s jedincem stejného pohlaví, pracovat v neziskovkách a stále něco vykřikovat o právech jedince.
Tak Jarouši !! Odpovídám.Odpracováno 43 let,jedno manželství a více dětí,které mi byly milejší ,než stát a plat.Nižší výdělek v našem krásném a chudém a nevýdělečném pohraničí.Nezaslouženě nízký důchod kvůli státním hyenám a další vedlejší zaměstnání k almužně,zvané penze.Přesto se starám o svého rodiče a miluji krásná a chytrá vnoučata a středo-vysokoškolsky vzdělané potomky s rodinami.A stát?Kdybych byla o něco mladší,klidně bych ho opustila a porodila děti jinde,kde by ocenili pracovité,slušné,zodpovědné lidi/pro pochopení -to je naše rodina/,kde bychom si s manželem za naší práci vydělali daleko více peněz,než v této rozkradené a zkorumpované republice.ČAU.
Neptejte se ekonomů, kteří jsou finančně závislí na nekonečném bádání a nebo na tom kolik lidí spoří v soukromých fondech. Pokud se nevyrobí tak trh okamžitě způsobí růst cen až do rovnováhy a celé vaše spoření na stáří se smrskne třeba i do ztracena.
Rozhodující je průběžná systém doplněný o mimodaňové příjmy třeba z podílů na spoluvlastnictví monopolních a infrastrukturních podniků. A nebo co kdyby si stát ponechal či vytvořil svoji banku a ta své zisky odváděla do penzijního rezervního fondu. Jinde už na to přišli, my zatím ne. A co ty 3 biliony devizových rezerv ? jejich zdaněním jen 5% by přineslo dlouhodobě cca pětinu peněz do rozpočtu na důchody. Jsou to všechno matoucí informace za účelem co nejvíce šetřit v soukromých fondech. Proč nešetříme u státu, třeba v dalším pilíři ČSSZ ? Už se mi chce z těch ekonomů zvracet, 25 let melou to samé a přitom to není k ničemu. Kde nic není ani čert nebere. Lidé vydělávají jen tolik aby přežili, na odkládání na stáří jim nezbývá. A těch 10% majetných penzijní fondy moc nepotřebují, ti investují přímo a nebo přes normální komerční fondy.
Proč ne, člověk si klidně bude spořit na důchod, ale to by museli platy v ČR vypadat jinak. Takže to chápu, mějte dvě práce a jednu si spořte na důchod. Jsem zamestnanec, mám brigády a OSVČ ..za svého života si chci vydělaných peněz užít. Nechce se mi dřít a dávat plno peněz bokem,abych v důchodu přežila. Když vidím své odvody na sociální, odvody zaměstnavatele. myslím ,že dáváme oba dost. Mám tři práce 10 let a také mě nikdo nezvýhodní ,že pracuji. Spousta občanů dělá za minimální mzdu. Jak si mají z togo šetřit na důchod? Tohle je opravdu systém k nepochopení.
Spořit dlouhodobě nějakým pilířem na důchod je hovadina! Mám to již za sebou. Na začátku spoření jsem měl spočítáno, že při dospoření budu mít 10 násobek tehdejšího platu. Po dospoření i se všemi příspěvky od státu to byl pouze 1,5 násobek platu stávajícího. Téměř všechno sežrala inflace!!!
Radši ať někdejší premier a kandidát na prezidenta Topolánek vrátí do důchodoveho fondu těch 330 miliard co vytuneloval za své vlády převedl do státního rozpočtu ve kterém nenávratně zmizeli!!!