Hlavní navigace

Seriál Dopisy z redakční schránky

Odpovědi na vaše otázky, které nám posíláte nebo voláte do redakce Měšce.

Z redakční schránky: jak si založit účet v Rusku?

Poradíte, jak si založit bankovní účet v Rusku? Mohu přijít o členský vklad v záložně? A co dělat, když kurzy vaší banky vás při obchodování na eBay stojí dost peněz? Vy se ptáte, my odpovídáme.

Doba čtení: 6 minut

Měšec radí: Půjčka na směnku a výpověď „naoko“

Když si půjdete půjčit peníze k soukromému investorovi, dobře si podpis směnky rozmyslete. A zrušení pracovního místa „naoko“ jen proto, aby se firma zbavila nepohodlného zaměstnance, se nemusí vyplatit.

25. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zaplatí 25 000 Kč za jízdu „načerno“. Zbytečně

Proti účtování přemrštěných nákladů za vymáhání dluhu se můžete bránit, ale ne, když už u vás stojí exekutor. Jenže pozor, stejným metrem se všem neměří. A opatrní buďte při podpisu směnky u rádoby výhodné půjčky.

Doba čtení: 5 minut

Celou směnu prosedí, na placenou přestávku nemá nárok, říká zaměstnavatel

Pracujete v nepřetržitém provozu a zaměstnavateli se zdá, že vlastně volna máte už tak dost, protože část práce jen sedíte a „koukáte do zdi“? Omyl, za odpracování celé doby vám náleží plat. Máte v patách finanční úřad? Je potřeba věci řešit včas.

Doba čtení: 4 minuty

Nalezená hotovost je zkouškou poctivosti, ne každý v ní obstojí

Zapomenout někde etuji s doklady a hotovostí se prostě občas stane. Člověk pak může buď nadávat na sebe, nebo doufat v poctivého nálezce. Když je nálezce posléze obviněn, že si údajnou hotovost ponechal, v člověku se uvnitř často vzbouří pocit nespravedlnosti. Lidově řečeno, nevděk světem vládne.

Doba čtení: 5 minut

Důchodci na podporu nedosáhnou, studenti řeší placení pojištění

Důchodce si může přivydělávat zaměstnáním, ale při propouštění je často je první na řadě. Navíc v naprosté většině případů má smlouvu na dobu určitou, takže se ho lze snadno "zbavit". Příliš pomoci od úřadu práce však očekávat nemůže. A studenty s ukončeným vzděláním čeká volba placení pojistného.

Doba čtení: 2 minuty

Lze exekuovat sociální dávky a věci na ubytovně?

Nezaplacená pokuta se s vámi může táhnout až do smrti a i poté ji budou muset uhradit případní dědici. Malé dluhy bývají někdy proto synonymem pro "dobře uložené peníze" pro jejich snadnou a trvalou vymahatelnost. Jenže kde nic není, ani exekutor nebere.

Doba čtení: 4 minuty

Musíte přiznat a zdanit zahraniční příjem?

Kdo si občas přivydělává v zahraničí anebo má stálý zahraniční příjem, řeší otázku, zda jej musí přiznat českému finančnímu úřadu. Oficiální postup existuje, ale ne všechny úřady spolu skutečně komunikují. A jak je to, když vás zaměstnavatel nutí zůstat doma zadarmo?

Doba čtení: 6 minut

Pozor na státní podporu u stavebního spoření, můžete o ni přijít

Stavební spoření můžete využívat na několika na sobě nezávislých smlouvách, ale státní podporu můžete získat pouze na jednu z nich. Jestliže vám mezitím skončí smlouva s podporou a vy nepodnikete příslušné kroky, můžete až za několik let zjistit, že podpora nebyla připsaná.

Doba čtení: 6 minut

Soud mi zamítl oddlužení. Co mám dělat?

Máte dluhy, podáte na sebe insolventní návrh a čekáte na povolení oddlužení. To však nepřijde, naopak, přijde zamítnutí celého návrhu. Dluhy tak nekončí a vše pokračuje dál. Jak postupovat?

Doba čtení: 4 minuty

Platba do zahraničí se může oboustranně pořádně prodražit

Platba do zahraničí nepatří mezi časté služby z pohledů běžných občanů, ale s blížícími se prázdninami přibývá i těchto plateb. Domluva se zahraničním partnerem a zaplacení ubytování přímo jemu bez cestovní kanceláře umí ušetřit hodně peněz. Horší je to s poplatky bank.

Lze se vyhnout zaplacení nákladů na exekuci?

Přestože nemáte problémy se závazky, náhle můžete zjistit, že člen vaší rodiny tyto potíže má. Jako rodina mu však přece pomůžete, včas jeho dluhy zaplatíte a žijete v naději, že vše je vyřešeno. Tato naděje však může být falešná, další problémy mohou následovat.

Doba čtení: 3 minuty

Nepřipsali vám úrok na vašem účtu? Běží vám doba pro reklamaci

Běžně člověk nepředpokládá, že by se v bankovním výpisu vyskytla nějaká chyba. Pokud někdo inkasovanou částku strhne dvakrát, obvykle ji do několika dnů automaticky vrátí. Když už se chyba stane, pak to vyžaduje chybu v bance rychle reklamovat a žádat o tom písemný záznam.

Jak na stavební spoření pro právnické osoby

Stavební spoření může být alternativou komerčním úvěrům a hypotékám, proto jej využívají i bytová družstva nebo společenství vlastníků. Bohužel jsou často v situaci, kdy moc možností na výběr nemají. Je možné přefinancováním ušetřit? Mají právnické osoby úlevy anebo musí splnit stejné podmínky, jako občané?

24. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 8 minut

Jak jsou pojištěny vklady v bance a co s drahým autem, které je účetně šrot?

Kdo získá hypoteční úvěr, může získat státní úrokovou dotaci, ale pro její získání je třeba splnit podmínky. Firemní auto má stále vysokou prodejní cenu, ale podle legislativy je důležitá účetní hodnota. Zaměstnanec se raduje, firma prodělává. Jak jsou pojištěné vklady v bance? Odpovědi na vaše otázky.

Doba čtení: 5 minut

Přivyděláváte si prodejem na internetu? Pozor na neoprávněné podnikání

Možnost získat další finanční prostředky prodejem věcí nebo služeb vlastní výroby prostřednictvím internetu láká mnoho lidí, zvláště když jde o práci, kterou lze dělat i doma. Když se vám začne dařit a teprve poté začnete zkoumat, jak zdanit své příjmy, může být už docela pozdě.

Musím přiznat autorský honorář?

Psaní článků a příspěvků do médií vzrůstá na oblibě i s vyšším limitem pro zdanění honorářů. Někteří autoři si však tento příjem mylně vykládají jako příjem nezdaněný a doufají, že se ve státním systému jednoduše „ztratí“, aniž by cokoli danili.

Z redakční schránky: S rozvodem přicházejí komplikace

Během rozvodového řízení mohou vzniknout nepříjemné situace, zvláště, jde-li o majetek. Následné soudní tahanice nejsou příjemné, není-li ochota pro nalezení kompromisu. Dále vám poradíme, zda musíte platit povinné odvody během čerpání rodičovského příspěvku.

22. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Z redakční schránky: Budu na tom po osobním bankrotu lépe, nebo hůř?

Osobní bankrot umožňuje zbavit se břemene v podobě nezvládnutých finančních závazků. Se stoupající zadlužeností je to cesta pro ty, kdo už dál nemohou z různých důvodů dostát svým finančním závazkům.

Doba čtení: 3 minuty

Z redakční schránky: Odmítnutá kariéra a zdanění v zahraničí

Lze odmítnout pozici vedoucího pracovníka anebo ji přijmout za stanovených podmínek? A jak je to se zdaněním mzdy ze zahraničí? Na vaše dotazy odpovídají profesionálové z oboru.

Doba čtení: 3 minuty

Z redakční schránky: Zkrácený pracovní úvazek nebo předčasný odchod do důchodu?

Vyplatí se přistoupit na menší pracovní úvazek, a tím mít nižší plat, anebo je lepší jít do předčasného důchodu? Životní situace nejsou vždy černobílé. Odmítnutí nevýhodné nabídky může být důvodem k výpovědi, přijetím si zaměstnanec podepíše rozsudek nižší mzdy.

Doba čtení: 2 minuty

Z redakční schránky: Vyplatí se měnit banku? Jak dlouho může být dítě ve školce?

Cena bankovních služeb je trnem v oku čím dál většímu počtu klientů bank, ale univerzální spásonosné řešení neexistuje. Je nutné hledat kompromis a ujasnit si priority. Rodič, pobírající podporu, může dát dítě do školky, ale za stanovených podmínek.

Doba čtení: 2 minuty

Z redakční schránky: Chci se živit online hraním pokru. Co na to finanční úřad?

Možnosti internetových her v online casinech a dalších hernách jsou téměř nekonečné a šikovní hráči se mohou tímto způsobem docela dobře živit. Otázkou je, zda je to před státem v pořádku.

Z redakční schránky: Obchoduji s finančními deriváty, ale nepodnikám. Musím se někde registrovat?

Možností, jak snadno vydělat peníze obchodováním na burze nebo na jiných finančních trzích, stále přibývá a láká mnoho zájemců. Úřady možná vaše příjmy tak snadno nezjistí, ale přesto vzniká otázka, co je potřeba státu odvést.

Doba čtení: 2 minuty

Z redakční schránky: Kdy přijdete o rodičovský příspěvek

Během péče o dítě má matka nárok na dětské přídavky i rodičovský příspěvek. Problém může nastat v případě, když můžete pobírat i nemocenské dávky. Kdo má pravdu, můžete pobírat dvě sociální dávky?

Z redakční schránky: Jak jezdit autem bez řidičského průkazu a jak na důchod pro cizince

Přijít o řidičské oprávnění můžete lze dnes snadno. Přestože téměř vždy je to vlastním zaviněním, nemít řidičský průkaz je nepříjemná situace zvláště pro profesionální řidiče. Řešení však existuje. Otázky se na nás sypou i v důchodové oblasti. Zvláště cizinci nemají jasno, jaký důchod dostanou.

Doba čtení: 4 minuty

Z redakční schránky: Jak na pracovní úrazy

Úrazy na pracovišti a při cestě na něj patří mezi nepříjemné situace, ale přesto se stávají. Jaké jsou možnosti a na co máte právo? Prokazování pracovních úrazů je složité a ne zřídka končí opačně, než byste chtěli.

Doba čtení: 3 minuty

Z redakční schránky: Mateřství a živnost, jak na peníze

Nastávající maminky, které jsou vedeny jako osoby samostatně výdělečně činné, mají často mnoho nezdpovězených otázek, na jakou finanční pomoc dosáhnou.

Z redakční schránky: Zdravotní sestry to nemají jednoduché

Pracovat, nebo jít do přečasného důchodu? Kolik si mohu v důchodu přivydělat a jak odečíst z daní americkou hypotéku? Kdo proplatí zdravotním sestrám povinné semináře, které musejí absolvovat? Odpovědi na vaše otázky, které nám do redakce píšete.

7. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Dopisy z redakční schránky

Píšete nám, voláte a někteří nás i navštěvujete. Jsme tu pro vás, a proto Měšec spouští pravidelný seriál, kde bude pravidelně zveřejňovat nejzajímavější otázky, kterými nás zásobujete.

12. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 10 minut