Hlavní navigace

Dopisy z redakční schránky

12. 3. 2008
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Píšete nám, voláte a někteří nás i navštěvujete. Jsme tu pro vás, a proto Měšec spouští pravidelný seriál, kde bude pravidelně zveřejňovat nejzajímavější otázky, kterými nás zásobujete.

Mohl bych vás požádat o radu s daní z příjmu a zdravotním pojištěním? Pracuji na půl úvazku pro jeden váš konkurenční web, nemám ale zaměstnaneckou smlouvu, nýbrž autorskou. Jiné pravidelné příjmy nemám. Nevím, jak to mám spočítat a nepomohla mi ani ta daňová kalkulačka na Měšci, protože ta nějak tak počítá přímo se zaměstnaneckým poměrem. Jiné pojištění nebo něco takového už platit doufám nemusím, ne? (Jakub)

Příjmy na základě autorské smlouvy jsou příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů. Jsou-li tyto příjmy hlavním (nebo jediným) zdrojem příjmů, potom je pro účely zdravotního a sociálního pojištění (je zde nutné prohlášení této osoby, že se jedná o soustavný výkon takové činnosti) autor považován za osobu samostatně výdělečně činnou a platí pro něj stejná pravidla pro odvod sociálního a zdravotního pojištění. Tzn. pojistné na zdravotní pojištění se odvádí ve výši 13,5 % z 50 % rozdílu mezi příjmy a výdaji. Pojistné na důchodové pojištění se odvádí ve výši 29,6 % z 50 % rozdílu mezi příjmy a výdaji. (Romana Juříčková)


Dobrý den, na vašich stránkách jsem si vypočítávala výši důchodu a mimo jiné jsem se dočetla (doufám, že jsem tomu dobře rozuměla), že na výši důchodu má vliv, zda skončím 1. čtvrtletí nebo ve 4. čtvrtletí. Chtěla jsem poprosit, zda mi umíte doporučit, kdy by bylo v mém případě nejvhodnější do důchodu odejít. Pracovní povinnost mi končí 9. února 2009. Předem děkuji za odpoveď. (Dana)

Na výši důchodu nemá vliv, ve kterou roční dobu či ve kterém čtvrtletí je ukončena pracovní činnost, to by bylo značně diskriminační. Výše starobního důchodu se zvyšuje, pokud osoba, která vznikl nárok na starobní důchod, tento důchod nepobírá a nadále vykonává výdělečnou činnost. V tom případě se procentní výměra starobního důchodu zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní odpracovaných po vzniku nároku na starobní důchod. (Romana Juříčková)


Chtěl bych vás upozornit, že je nejspíš chyba v kalkulačce příjmů fyzických osob na rok 2007. Podnikal jsem v roce 2007 jen šest měsíců, platil jsem zálohy na ČSSZ. Kalkulačka na Měšci mi spočítala, že mi všechy zálohy úřad vrátí, protože můj zisk nepřesáhl oněch cca 38 000 Kč, ale to není pravda, protože jsem nepodnikal celý rok, ale jen jeho část – ta hranice je určena měsíčně a ja podnikal jen část roku. (David)

To je pravda, povinná účast na důchodovém pojištění pro rok 2007 vzniká tehdy, pokud osoba vykonávající vedlejší samostatnou činnost má příjmy vyšší než 2,4 násobek částky, která se určí jako součin všeobecného vyměřovacího základu za kalendářní rok o dva roky předcházející (tj. 2005) a přepočítacího koeficientu, ty jsou pravidelně vyhlašovány nařízením vlády. Pro rok 2007 je tato částka 48 333 Kč. Pokud ale osoba nevykonávala samostatnou výdělečnou činnost po celý rok, potom vzniká povinnost účasti na důchodovém pojištění pouze tehdy, pokud její příjmy jsou vyšší než násobek 1/12 této částky (tj. cca 4 028 Kč) a počtu měsíců, v nichž byla samostatná výdělečná činnost vykonávána. Za šest měsíců je to tedy částka 24 167 Kč. Autor kalkulačky nejspíše na tento případ nepomyslel a podnět k opravě jsme mu obratem předali. (Romana Juříčková)


Před časem jsem odešla do předčasného důchodu. Bohužel, z mé neznalosti 2,5 roku před dosažením důchodového věku, tzn. že v současné době pobírám trvale krácený starobní duchod. Řešila jsem tím situaci po ztrátě zaměstnáni. Existuje nějaká možnost, jak zažádat o prominutí krácení starobního důchodu? (Radka)

Možnost o zažádání tu samozřejmě existuje, zažádat je možné o cokoliv. Ale krácení starobního důchodu se nepromíjí, neznalost zákona neomlouvá a k odchodu do předčasného důchodu nikdo nikoho nenutí, vždy je to vlastní soukromé rozhodnutí a člověk by si měl být vědom následků s tím spojených. (Romana Juříčková)


Je pravděpodobně chyba v daňové kalkulačce. Pokud dáte odpočet na děti a neuplatňuje je jen jeden z manželů, ale oba. Např. manželka 2 a já 1, tak u mne se to do výpočtu nepromítne. (Sem)

Tady nastala asi komplikace při zadávání. Kalkulačka je udělaná tak, že řádek 1 znamená první dítě, řádek 2 druhé dítě atd. Důvod takového zadávání je proto, že každý z manželů může uplatnit jen část roku slevu na děti, např. manžel 5 měsíců a manželka 7 měsíců. To znamená, že kalkulačka vyloučí měsíce u prvního dítěte, které přesahují 12 v řádku 1. Proto pokud někdo chce uplatnit dvě děti (první u jednoho z manželů a druhého u druhého z manželů), pak první se musí napsat do řádku 1 u prvního manžela a druhé dítě do řádku 2 u druhého z manželů. Potom kalkulačka počítá správně. (Dalibor Z. Chvátal)


Rád bych vám poděkoval, za váš server a informace v něm zprostředkované. Donedávna jsme já i mnoho dalších navštěvovali několik let konkurenční stránky, které se ale pro nás staly zcela nepoužitelnými. Někoho z tamější komunity investorů napadlo se přesunout k vám, což jsme udělali, a všichni si to pochvalují. Zjistil jsem ale, že věc má jeden háček. Diskusní fóra nemají implementováno stránkování příspěvků, takže se stránka s diskusí neustále donekonečna prodlužuje a nabírá na objemu, což jednak zatěžuje váš server, jednak zpomaluje načítání dat. Vypadá to, že do měsíce by mohla být situace neudržitelná a fórum nepoužitelné, což by byla škoda, protože všem se právě líbí pro jeho jednoduchost a čistotu. Proto bych se chtěl zeptat, zda by nebyla možnost toto stránkování implementovat, určitě by to přinejmenším zachovalo a do budoucna i zvýšilo návštěvnost Vašich stránek, až se informace o přemístění k Vám dostane mezi další lidi. Pokud by to bylo možné, předem Vám za celou komunitu investorů děkuji a přeji další úspěchy. (Pavel)

Děkujeme za potěšující pochvalu. :-) Absenci diskusního fóra si uvědomujeme a zvýšený zájem o diskuze jsme rovněž zaregistrovali. Proto věřím, že vás potěší zpráva, že nejpozději od dubna bude mít Měšec vlastní diskusní fórum. Tam můžete v diskuzi pokračovat nejen efektivněji, ale i redakce a autoři se budou snažit pravidelně k tématům přispívat. (Dalibor Z. Chvátal)


Chtěl jsem si zpracovat daňové přiznání pomocí vašeho interaktivního formuláře a nejdříve jsem si provedl výpočet pomocí kalkulačky, a poté vložil data do formuláře, ale obdržel jsem jiná čísla – již na řádku 57 místo částky 13 248 Kč dle kalkulačky se vypočítala částka 13 260 Kč, a pak se to již „veze“. Zkoušel jsem kalkulačky konkurenčních serverů, ale všude mi vyšly výsledky shodně. Není ve formuláři nějaká chybka? (Martin)

Problém spočíval v situaci, kdy společný základ manželů tvoří liché číslo. Na řádku 516 a 520, jak je vidět ze vzorového příkladu daňové správy, se částka přenáší včetně desetinného místa. Stejná částka se přenáší i na řádek 55 a teprve na řádku 56 mělo dojít k zaokrouhlení na sta dolů. Formulář Software 602 provedl zaokrouhlení již v Příloze 5 a dosadil částku vyšší o 0,50 Kč. Matematicky sice správně, ale pro daňové účely špatně. V některých případech pak mohlo dojít k výpočtu nižší daňové povinnosti, než byla skutečná. Šlo řádově o desetikoruny. Na problém byl výrobce upozorněn a aktualizace souboru chyby napravila. (Dalibor Z. Chvátal)


Na vašich stránkách jsem našel formulář na vyplnění společných daní manželů za rok 2007. Vím, že se dají podat daně zpětně za rok 2005 a 2006, ale nemohu najít formuláře na vyplnění a výpočet daní za rok 2005. Je možné je na Měšci někde najít? (Jaroslav)

Formuláře za rok 2005 již na Měšci nemáme. Pokud chcete podat dodatečné daňové přiznání, můžete využít oficiální formuláře v PDF nebo v excelu s rozdílem, že uvedete, že jde o dodatečné daňové přiznání za rok 2005 nebo 2006.


Prohlížel jsem váše stránky o pojištění. Jsem zástupcem jedné z uvedených pojišťoven a koukám, že vámi uvedené produkty již rok nejsou aktuální, je to tak nejspíše u více pojišťoven. Samozřejmě je lze uzavírat i dnes, ale přišly nové produkty, které mají lepší vlastnosti. Doba jde stále kupředu. Mohli byste s tím něco udělat? Bude to nejspíše práce na několik dnů, možná, že i týdnů. Ale stálo by za to uvádět aktuální čísla. Také si myslím, že kritéria uváděná v žebříčku nejsou ta, podle kterých si budete vybírat pojistku. Někdo kouká na investice, někdo na připojištění, jiný na variabilitu a někteří také na podmínky odstoupení od smlouvy… Ale uznávám, že dát dohromady tyto informace dá spoustu práce. Přeji vám hodně štěstí a ať se vašemu webu daří. (Standa)

Máte pravdu, stále přibývají nové produkty, ovšem i Měšec se rozpíná. Nedávno k nám nastoupila další posila, která bude mít na starosti právě aktualizaci databází pojištění a souvisejících produktů, které nejsou zrovna ve stavu, jaký bychom si představovali. Bude to několikaměsíční proces, ale věřím, že výsledek bude skvělý! (Dalibor Z. Chvátal)


V tomto období hojně využívám pro kontrolu daňovou kalkulačku pro daňové přiznání za rok 2007 a před chvílí mi výsledek vyšel jinak, než u mě na papíře. Vše jsem porovnala a zjistila, že když se do daňové kalkulačky zadá částka na zaplacené penzijní připojištění, tak tato částka není v konečném součtu pro snížení daňového základu připočtena. Musí se na internetu zadat do kolonky životního pojištění. Vzhledem k tomu, že je ještě celý březen na podání daňového přiznání, tak snad ještě není pozdě na opravu, aby další uživatelé vašeho pomocníka nedávali státu zbytečně peníze navíc. (Alice)

Můžeme vás potěšit, kalkulačka pracuje v pořádku. Do kalkulačky se zadává skutečně zaplacené penzijní připojištění nebo životní pojištění, ne jen odpočet. Příklad: Když si spořím 1 500 Kč na penzi a ročně zaplatím 18 000, napíšu tedy 18 000. Poté je daňový odpočet správně 12 000 Kč, což kalkulačka spočetla, jak měla. Podobně se postupuje u životního pojištění. (Dalibor Z. Chvátal)


Při brouzdání internetem jsem narazil na stránku Vydělávej.cz, kde jsem si všimnul některých článků. Kokrétně jde o články o cash advance, vkladní knížce a pojištění karty. Jsem si jistý, že jsem je už kdysi někde četl a podle mě jsou vaše. Dodáváte běžně obsah i soukromým webům? Měl bych zájem o spolupráci. (Martin)

Autorem zmiňovaných článků Měšec.cz není, ale jde skutečně o mnou napsané autorské články pro mého bývalého chlebodárce, který je jejich vlastníkem. Jde o další ze smutných příkladů nerespektování autorských práv. Obsah jiným serverům Měšec.cz nedodává ani nevytváří. (Dalibor Z. Chvátal)


Reakce na článek o oddlužení

Váš článek s názvem „Čtyři mýty o snadném zadlužení“ se mi velmi líbí. Nicméně myslím si, že problém je trochu někde jinde. Jsme Občanské Sdružení SPES, která mimochodem provozuje poradnu pro dlužníky. Mezi našimi klienty je mnoho lidí, kteří se zařadili do seznamu žadatelů o oddlužení prostřednictvím osobního bankrotu. Návrh je skutečně velmi složitý a odrazující. Největším problém, s kterým se setkáváme, jsou jednotlivá rozhodnutí soudců. Skutečná praxe je taková, že od každého jednotlivého soudce, či jeho asistenta, dostáváme (resp. naši klienti) jinou zpětnou vazbu. Každý chce doplnit něco jiného, obdobné případy jsou posuzovány jinak. Co u jednoho soudce „projde“, druhý to okamžitě zamítne. Je obrovský problém dát nějakou universální radu, když nevíme, který soudce to bude soudit. Když se podíváte na insolveční rejstřík, nejvíce povolení oddlužení je od soudu v Ústí, kde nechtějí ani všechy přílohy, které nezbytně potřebují např. v Ostravě.
Samozřejmě, že rizika o kterých se v článku zmiňujete, jsou zde a na všechny naše klienty upozorňujeme. Bohužel si myslím, že většina soudů a další odborné veřejnosti nemá ponětí, jak situace vypadá v praxi. Větší polovina našich klientů má za sebou exekuce, včetně exekuce majetku, a to i několikát za sebou, v jejich případě konkurs je opravdu jen pojmem, který jim již „neublíží“. Samozřejmě, že se dluh zvýši o náklady, které mohou být až 50 000 Kč (opět jednotlivé soudy stanoví ruzné sumy), nicméně pokud tito lidé nezačnou svou situaci řešit, rostou jejich dluhy měsíčně díky úrokům o podobné sumy.
Myslím si, že zákon o osobním bankrotu je výborná věc, ovšem je potřeba, aby soudy začaly soudit jednotně, aby právě nedocházelo k odmítání návrhu z důvodu formálních chyb. Ale důležitá je také osvěta a více institucí, které by mohly lidem poradit. Stává se, že polovině zájemcům musíme říci, že nemají nárok na osobní bankrot, protože nemají příjem nebo majetek a nemají jiné možnosti, jak situaci řešit. (Andrea Běhálková, předsedkyně Sdružení SPES)

Děkujeme za váš unikátní pohled. Není nic lepšího, než reálná zkušenost člověka či sdružení, které se popisovaným problémem zabývá. (Dalibor Z. Chvátal)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).