Hlavní navigace

Z redakční schránky: Vyplatí se měnit banku? Jak dlouho může být dítě ve školce?

4. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Cena bankovních služeb je trnem v oku čím dál většímu počtu klientů bank, ale univerzální spásonosné řešení neexistuje. Je nutné hledat kompromis a ujasnit si priority. Rodič, pobírající podporu, může dát dítě do školky, ale za stanovených podmínek.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Synovi budou příští týden 3 roky. Chci být až do 4 let na rodičovské dovolené. Byli jsme u zápisu do MŠ, kde na přihlášce bylo uvedeno, že je přijat na celý den. Ve školce by mi hlídali a zapisovali pouze 4 hodiny denně, abych nepřišla o rodičovský příspěvek. Je to možné a je potřeba nějaké potvrzení z MŠ, že syn navštěvuje školku pouze 4 hod., i když byl přijat na celý den? V. S.


Postup mateřské školy je zcela v souladu s platnými předpisy. Je v pořádku, že je Vaše dítě přihlášeno na celý den, přestože v praxi bude školku navštěvovat pouze polovinu, tj. 4 hodiny denně. Celodenním přihlášením se navíc nezbavujete možnosti v případě potřeby své dítě nechat ve školce celý den. Úřady práce, které vyplácejí rodičovský příspěvek, zpravidla potvrzení od mateřské školy nepožadují a nemáme informace, že by na potvrzení trvali. Přesto by ho nebyl problém vyhotovit. Zda vaše dítě skutečně mateřskou školu navštěvuje v souladu s platnou legislativou pro výplatu rodičovského příspěvku lze snadno ověřit, např. kontrolou či návštěvou pracovníka Úřadu práce. Nejčastěji se tak děje po anonymním udání, ale samozřejmě namátkovou kontrolu nelze vyloučit.

dan_z_prijmuHodně se teď všude mluví a píše o mBank, tak jsem se vás chtěl zeptat na váš názor. Mám účet u Komerční banky a u ní mám to jejich Perfekt konto. Za obyčejnou kartu a účet platím 49 Kč měsíčně a na dalších poplatcích okolo 30 Kč. To se mi zdá hodně, i když jsem s ní docela spokojený. Mám změnit banku? Uvažoval jsem právě o mBank. A. H.


Dalibor Z. Chvátal

Založit účet v mBank si samozřejmě můžete a klidně si její služby vyzkoušejte. Můžete si vyzkoušet služby i jiných bank, než se rozhodnete k radikálnímu řešení pro změnu banky. Bankovní poplatky jsou velmi diskutované téma a sám zastávám názor, že jsou oprávněné, mají-li smysl. Musíte zvážit svoje priority. Komerční banka nabízí ucelené portfolio služeb a k Perfekt kontu máte v ceně i elektronickou kartu Visa. Její součástí je asistenční služba ABA. Cena této asistenční služby hravě překročí roční náklady na vedení účtu v Komerční bance, takže jste-li řidičem, účet bych nerušil. Jdou-li bankovní poplatky do stovek korun měsíčně za běžné služby, je změna banky nejen vhodná, ale téměř nutná, protože jsou i lepší způsoby, jak lze vyhodit peníze. Platíte-li své bance okolo 100 Kč měsíčně, položte si nejprve otázku, zda váš rodinný rozpočet neujídají nepotřebné výdaje v podobě alkoholu, cigaret, pamlsků apod., a teprve potom zvažte, zda změníte svojí banku, ve které máte svoji historii.

Anketa

Poplatky vaší banky považujete za...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).