volby

Macronův velký test přijde již v září…

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron dostal v parlamentních volbách silný mandát k reformám. Z 577 křesel v národním shromáždění získala jeho strana En Marche dohromady s centristickou Modem 350 míst – pohodlnou většinu. První velký test jeho schopností reformovat Francii přijde relativně brzy.

Strach z předčasných voleb živí napětí na italských trzích

Ve stínu britské politiky opět pomalu přituhuje i na italské politické scéně. Tři největší politické strany se dohodly na reformě volebního systému pro dolní komoru parlamentu. Má jít o čistě proporční systém, kde bude hranice pro vstup stanovena na 5 procentech.

Francouzský parket ztratil 0,9 %, když investoři po volbách vybírali zisky

Vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve francouzských volbách bylo investory očekáváno a tak nepřineslo žádné výrazné pohyby na akciových trzích. Investoři se tak zaměří na nové indikátory, které by po silných pátečních datech z amerického trhu práce potvrdily pokračující ekonomický růst.

Výsledky francouzských prezidentských voleb dají akciím nový směr

Evropský index Stoxx 600 vstoupil do dnešní seance poklesem o 0,4 %. V průběhu dne postupně ztráty vymazával a v odpoledních hodinách se pohyboval již v blízkosti včerejšího zavíracího kurzu.

Předvolební utrácení: vyšší platy, důchody i zdánlivý strop důchodového věku

Volební rok bude pro rozpočet bolestný. Politici se předhání v tom, komu zlepší finanční situaci. Nejnověji to mají být důchodci a řada zaměstnanců.

Francouzské volby překvapily výsledkem “podle plánu”

Podle prvních odhadů se zdá, že francouzské prezidentské volby nepřinesly alespoň v prvním kole velké překvapení. A možná, že to je samo o sobě největším překvapením.

Jak koruna obstojí v testu francouzských voleb?

Česká koruna může projít při francouzských volbách zajímavým testem. Historicky se nikdy nejednalo o měnu, která by reagovala výrazněji na nárůst napětí v eurozóně.

Výhled pro druhé čtvrtletí: Francie, které nepůjde vládnout?

Průzkumy k francouzským prezidentským volbám stále favorizují Macrona a Le Penovou. Index nejistoty hospodářské politiky Francie je na historickém maximu a vzbuzuje obavy zahraničních investorů. Klíčové budou červnové volby do Národního shromáždění.

Nervozita před francouzskými volbami stoupá

Nervozita před francouzskými prezidentskými volbami stoupá. Zatím má ale podle našeho názoru daleko k úrovním, které by hrozily v případě, že by došlo na krizové scénáře zavánějící vypsáním referenda o setrvání v eurozóně. Rozpětí mezi výnosem francouzského a německého desetiletého dluhopisu se sice vrátilo nad 70 bps – úrovně, kde se dlouhodobě pohybovalo naposled v roce 2012.

Trhy začínají hrát francouzskou předvolební kartu…

Čtrnáct dní do voleb a trhy začaly hrát francouzskou kartu.

Volič – tentokrát americký – opět nachytal trhy na švestkách

Kdo se těšil na vyšší volatilitu po amerických volbách tak, ten se jí dnes dočká vrchovatě.

Americká (po)volební kuchařka na středu ráno

Hyper-sledovaná politická událost roku jde do finále. Dnešní hlasování amerických voličů může mít bezprostřední vliv na trhy po celém světě. Zde je pár bodů, které by se mohly hodit zítra ráno.

Trhy budou tento týden sledovat především zítřejší americké prezidentské volby

V ranních středečních hodinách našeho času by již mělo být jasno, kdo se stane 45. prezidentem Spojených států.

Trhy sledují s napětím bitvu o Bílý dům

Americké volby hrají na trzích hlavní roli a bylo to vidět i v páteční reakci na jinak velice dobrá čísla z amerického trhu práce.

Prezidentské volby v USA dají trhům nový impuls

Preference kandidátů do amerického prezidentského úřadu dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však rostla obliba jejího největšího rivala Donalda Trumpa.

Jak americké volby ovlivní akciové trhy?

Co se stane s americkým akciovým trhem v návaznosti na to, kdo vyhraje prezidentské volby?

Clintonová i Trump blíže vítězství v primárkách a posunu do politického středu

Další důležité prezidentské primárky v USA máme za sebou – tentokrát v New Yorku. Nyní se nekonalo žádné velké překvapení a oba favorité Hillary Clintonová a Donald Trump jasně zvítězili.

Další důležité úterý v amerických prezidentských primárkách

Je zase úterý a americké prezidentské primárky jsou zase v dalším zlomovém bodě. Kandidáti na úřad amerického prezidenta totiž usilují o přízeň spolustraníků celkem v pěti státech, přičemž půjde i o státy velké: Floridu, Ohio, Illinois a Severní Karolínu.

Mašinérie amerických prezidentských voleb se dala do pohybu

Nejdůležitější politická událost tohoto roku – americké prezidentské volby – včera odstartovala a je třeba říci, že hned s malým překvapením.

V nedělních polských volbách jde nejen o změnu vlády, ale i vedení NBP

Investorům-spekulantům se vyplatí sledovat polské volby, protože mohou přinést nejen změny v rozpočtové, ale možná i měnové politice.

Katalánské volby zatím přinášejí oddych…

Trhy si trochu oddychly poté, co separatistické katalánské strany nedokázaly vybojovat v regionálních volbách více než 50 % hlasů. To ale neznamená, že by po volbách měly zbraně zcela utichnout.

Ekonom: Chudí lidé by neměli volit

Podle ekonoma Dušana Třísky, který se označuje také jako jeden z otců privatizace, by chudší, nepracující lidé, neměli mít právo volit: „Znovu bychom měli zvážit princip všeobecného a rovného volebního práva, díky kterému je politické rozhodování… Více

Nevíme co bude, za to však víme co nebude. A to je taky plus

Stranicky pestrý povolební parlament a rozkol ve vítězné politické straně dává tušit, že ani v novém volebním období nebude mít ČR stabilní vládu. Bude vlastně nějaká?

Volby 2013: Jak chtějí politické strany ochránit vaše pracovní místo?

Co všechno plánují kandidující politické strany na podporu zaměstnanosti a jak by chtěly naložit s dávkou podpory v nezaměstnanosti?

Volby 2013: Zlepší se exekuce nebo zbudou plané sliby?

Ačkoli už se v oblasti exekucí pro dlužníky mnohé změnilo, stále je co zlepšovat. Strany, které mají šanci s tím v budoucnu něco udělat, ale zatím jen slibují. Konkrétní opatření neřeknou.

Volby 2013: Jak chtějí jednotlivé strany ovlivnit vaši peněženku?

Nevíte, koho volit? Pak se podívejte, jak plánují jednotlivé strany zahýbat s daněmi, které se přímo dotknou vaší peněženky.

Jak (ne)racionálně se chovají politické strany?

Samotná komunikace politické strany může vypovědět hodně o postojích a možná také o jejím budoucím chování. Poradenská společnost Bisnode se zaměřila na články publikované nejvýznamnějšími politickými stranami na jejich vlastních webech a hodnotila… Více

Jak současná politická situace ovlivní trhy?

Premiér Petr Nečas podal demisi kvůli aféře kolem zneužívání tajných služeb a úplatkářství, do které jsou zapleteni členové ODS včetně šéfky jeho kabinetu. Co si o situaci myslí trhy a jaká reakce se dá očekávat v případě předčasných voleb nebo… Více

Kolik bude brát Zeman?

Měsíční plat hlavy státu je v současnosti 186 300 korun měsíčně, dalších 173 300 korun může získat na náhradách. Celkově si tak prezident může přijít až na 359 600 Kč. Miloš Zeman může také pobírat svůj důchod ve výši kolem 14 000 Kč. Odcházející… Více

Jak se nás dotkne prezidentování Zemana?

Chleba levnější nebude, becherovka také ne. Co se ale pro nás reálně změní s prezidentováním Miloše Zemana? A jaké má prezident pravomoce?