Hlavní navigace

Trhy budou tento týden sledovat především zítřejší americké prezidentské volby

7. 11. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V ranních středečních hodinách našeho času by již mělo být jasno, kdo se stane 45. prezidentem Spojených států.

Vítezství dlouhodobé demokratické favoritky H. Clintonové by znamenalo pokračování politiky současného prezidenta Obamy a žádný velký šok pro finanční trhy. Vítezství republikánského kandidáta D. Trumpa by naproti tomu bylo pro trhy překvapením a vedlo by ke zvýšené volatilitě na finančních trzích.

Vítězství Donalda Trumpa by znamenalo volatilitu na finančních trzích

Americký ekonomický kalendář bude tento týden výlučně ve znamení prezidentských voleb. Náš základní scénář počítá s vítězstvím H. Clintonové. Zvolení D. Trumpa by znamenalo naplnění rizikového scénáře. Jeho důsledkem by bylo v první fázi oslabení dolaru a komoditních měn – kanadského, australského i novozélandského dolaru. Útěk k měně bezpečného přístavu by podpořil švýcarský frank. Z rozvíjejících se měn by se pod tlak dostalo hlavně mexické peso, v Evropě zřejmě turecká lira. Z regionu je samozřejmě zranitelnější zlotý a forint, česká koruna by zřejmě reagovala minimálně.

Pokud jde o ekonomické indikátory, za zmínku stojí jedině listopadová spotřebitelská důvěra University of Michigan. Očekáváme výsledek v blízkosti dvouletého minima. Zajímavou evropskou událostí je dnešní jednání euroskupiny. Na programu je jednání ohledně situace v Řecku. Ve středu zveřejní Evropská komise aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Z klíčových evropských zemí se dočkáme zářijové průmyslové výroby. S výjimkou Německa očekáváme korekce silných srpnových růstů.

Německé podnikové objednávky by měly po srpnových 1,0 % přidat v září 0,4 % m/m. To by znamenalo významnou akceleraci růstu za 3Q 16 oproti druhému čtvrtletí a bylo by významným příslibem solidní růstové dynamiky průmyslové výroby pro závěrečný kvartál letošního roku. Tahounem by měly být zahraniční objednávky. Růst evropské ekonomiky založený na spotřebě domácností by se měl propagovat zrychlujícím meziročním tempem maloobchodních tržeb. U listopadového Sentix indexu důvěry investorů se obáváme oproti konsensu výrazně horšího výsledku.

Po nevýrazném druhém čtvrtletí je to třetí ve znamení zvýšení průmyslové aktivity. Po silném meziměsíčním srpnovém vzestupu o 2,5 % očekáváme i za září růst, a to o 0,4 %. Takováto dynamika je zároveň i příslibem pro závěrečné čtvrtletí letošního roku. Výsledkem je riziko vyššího než námi aktuálně očekávaného vzestupu HDP za poslední tři měsíce letošního roku. Dosud totiž počítáme s růstem o 0,3 % q/q.

Evropská komise zveřejní podzimní aktualizaci makroekonomické prognózy. Ta bude základem pro hodnocení rozpočtových návrhů pro rok 2017. Ve srovnání s dubnovou prognózou očekáváme revizi růstových vyhlídek směrem dolů, a to hlavně kvůli výsledku britského referenda.

Spotřebitelská důvěra University of Michigan spadla v říjnu na dvouleté minimum. Důvodem byla především nejistota související s listopadovými prezidentskými volbami. Nelze očekávat, že by listopadový ukazatel založený na odpovědích z prvních dnů měsíce zaznamenal výraznější zlepšení.

Ekonomická data vyšší dolarové sazby v prosinci ospravedlňují

Euro prakticky po celý minulý týden vůči dolaru posilovalo. Důvodem bylo zavírání pozic před americkými prezidentskými volbami ve světle rostoucích šancí republikánského kandidáta. Ve stínu této nadcházející události tak zůstalo jak zasedání americké centrální banky, tak říjnové ekonomické indikátory z amerického trhu práce.

Samotný výsledek říjnových statistik z trhu práce rozhodně nezklamal a ponechává otevřené dveře pro prosincové zvýšení dolarových sazeb (pokud nepřekvapí výsledek amerických prezidentských voleb). Počet nově vytvořených pracovních míst sice na první pohled zklamal, když dosáhl 161 tisíc, zatímco trh podle konsensu agentury Bloomberg čekal 173 tisíc. O 44 tisíc směrem k lepšímu byla ale revidována data za předchozí dva měsíce. Navíc statistiku za říjen negativně ovlivnil dočasný faktor – počasí a hurikán Matthew. Další dílčí indikátory ale vypadají více než slibně. Míra nezaměstnanosti klesla ze zářijových 5,0 % na 4,9 %, rychleji rostly průměrné hodinové výdělky. Jejich meziroční tempo růstu dosáhlo 2,8 %, což je nejvíce od července 2009.

Zářijová data by měla přinést stabilitu

Letní data z průmyslu a zahraničního obchodu přinesla velké výkyvy. Zářijová čísla by se už měla zklidnit a ukázat solidní výkon domácí ekonomiky. Průmysl by měl vykázat růst a zahraniční obchod další rekordní přebytek. Podíl nezaměstnaných tyto trendy reflektuje a měl by doznat snížení o další desetinku procentního bodu. Inflace zůstane ještě vlažná, ale ke konci roku vyskočí k 1,5 %. Více k měsíčním indikátorům a jejich odhadům pod následujícím odkazem http://bit.ly/KB_IA1116.

Rostoucí zaměstnanost a akcelerující mzdy se projevují ve vyšší spotřebě českých domácností. Domníváme se, že maloobchodní tržby očištěné o prodeje aut v září vzrostly o 6,6 % y/y. Oproti tržnímu konsensu jsme tedy optimisty. Jako silné vidíme i prodeje automobilů, které se podle našeho odhadu zvýšily o 11,1 %. Tato čísla by tedy měla potvrdit, že spotřeba domácností bude klíčovým růstovým motorem ve třetím čtvrtletí. Silná spotřebitelská poptávka bude stát i za zrychlujícím meziročním tempem maďarských maloobchodních tržeb.

Reálné ekonomické indikátory z tuzemské ekonomiky vykazovaly v prázdninových měsících výrazné výkyvy hlavně kvůli přesunu celozávodních dovolených v automobilovém sektoru na červenec ze srpna, kdy většinou probíhají. Výroba aut vzrostla podle Sdružení automobilového průmyslu během září o 4,3 % y/y. Poptávka po autech zůstává v eurozóně i v Německu velmi silná. Očekáváme tedy solidní výsledek průmyslové produkce, když by za září měla vykázat růst o 5,8%. Bilance zahraničního obchodu by měla dosáhnout rekordního zářijového přebytku ve výši 26,3 mld. CZK. Naopak stavební produkce bude i nadále zaznamenávat meziroční poklesy kvůli výpadku veřejně financovaných infrastrukturních projektů. To nejhorší už je ale za námi.

Rostoucí ekonomická aktivita tlačí nezaměstnanost směrem dolů. Nicméně podmínky na trhu práce už jsou dost utažené a vhodná volná pracovní síla je nedostatkové zboží. To se také projevuje na pomalejším poklesu podílu nezaměstnaných. Odhadujeme, že částečně díky ekonomickému růstu ale i díky sezónnosti klesl v říjnu podíl nezaměstnaných z 5,2 % na 5,1 %.

Statistika říjnových devizových rezerv ukáže na jejich poměrně rychlou akceleraci díky zvýšené intervenční potřebě centrální banky. Ta se zvýšila s koncem prázdnin. Statistika realizovaných devizových obchodů ze strany centrální banky za září by měla tento obrázek potvrdit. Očekáváme, že objem nakoupených eur centrální bankou bude za tento měsíc nejvyšší v letošním roce.

Tuzemská inflace se během října připravila ke skoku, který bude v dalších měsících zaznamenávat. Za samotný říjen očekáváme zrychlení meziroční dynamiky na 0,6 % y/y ze zářijových 0,5 %. Ještě do konce roku se přehoupneme přes procento a dvouprocentní inflační cíl budeme atakovat již v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. To je jeden z našich hlavních argumentů, proč očekáváme opuštění režimu kurzového závazku ze strany centrální banky již během druhého čtvrtletí roku 2017. Podrobněji se otázce politiky ČNB věnujeme v publikaci ČNB Focus (http://bit.ly/KB_CNBFocus11_16).

Polská centrální banka ponechá na svém pravidelném zasedání k měnové politice její parametry nezměněné. Zároveň bude projednána nová makroekonomická prognóza. Ne příliš povzbudivý inflační výhled a úvěrová aktivita budou stát za tím, že se podle nás ani v roce 2017 zvýšení polských úrokových sazeb nedočkáme.

Zasedání ČNB tentokráte nic nového nepřineslo

Kurz české měny se ani minulý týden neodpoutal od úrovně kurzového závazku. Roční forwardový kurz se na počátku minulého týdne ještě posunoval níže pod 26,70 CZK/EUR, když reflektoval silná data z domácí ekonomiky. PMI index průmyslové aktivity za říjen dal definitivně zapomenout slabším datům z letních měsíců. Sílu hospodářského růstu pak jenom dokumentuje příjmová strana státního rozpočtu. Ke konci týdne koruna na ročním forwardu korigovala nad 26,70 CZK/EUR. Zasedání ČNB nic nového nepřineslo. Guvernér Rusnok opět konstatoval, že režim kurzového závazku nebude ukončen dříve než ve 2Q 17, jako nejpravděpodobnější načasování zůstává polovina příštího roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).