Hlavní navigace

Prezidentské volby v USA dají trhům nový impuls

7. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Preference kandidátů do amerického prezidentského úřadu dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však rostla obliba jejího největšího rivala Donalda Trumpa.

Hlavní události

ČEZ chystá žalobu na firmu Škoda JS kvůli ušlému zisku způsobenému opravami svarů. Dle Daniela Beneše se společnost zajímá o Pražskou plynárenskou i případnou akvizici do vodárenství. Firma zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za třetí kvartál.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit silným růstem.

Tento týden bude na makroekonomická data slabší. Na starém kontinentě se bude pozornost soustředit především na průmyslovou výrobu či zahraniční obchod v největších evropských ekonomikách, za velkou louží pak za zmínku stojí pouze spotřebitelská důvěra michiganské univerzity. Tou nejpodstatnější událostí však budou prezidentské volby v USA.

Výsledková sezóna se již přehoupla do své druhé poloviny a dnes své údaje o hospodaření představí investorům americká síť hotelů Marriott International nebo dodavatel potravin Sysco. V Evropě dnes ráno reportovala britská banka HSBC, dočkáme se výsledků italského Ferrari nebo irské aerolinky Ryanair.

Analytici Société Générale nově doporučují držet akcie švédské průmyslové skupiny Atlas Copco nebo francouzského realitního developera Maisons France Confort.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciím se v posledních dvou týdnech nedaří. Za posledních devět seancí index S&P 500 přišel o více jak tři procenta a jedná se tak o nejdelší období poklesu od roku 1980. Na trzích výrazně vzrostla volatilita a rostly ceny amerických dluhopisů. V pátek zveřejněné statistiky z amerického trhu práce podpořily očekávání zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání Fed.

Asijské burzy během dnešního nočního obchodování vzrostly. Nejvíce se dařilo japonskému indexu Nikkei 225, který si polepšil o 1,6 %. Přes jedno procento ale přidaly i parkety v Jižní Koreji, Austrálii nebo na Taiwanu. Společným jmenovatelem byly zprávy FBI ohledně výsledků vyšetřování emailové korespondence Hillary Clinton.

Právě prezidentské volby budou tou nejdůležitější událostí tohoto týdne. Preference kandidátů do amerického prezidentského úřadu dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však rostla obliba jejího největšího rivala Donalda Trumpa. Ten jako nový prezident není pro finanční trhy zrovna žádanou alternativou, alespoň podle toho, jak na jeho rostoucí oblibu ceny nejrůznějších aktiv reagují. Ač nebude záviset jen na samotném kandidátovi, který se ujme prezidentského kormidla od ledna příštího roku, ale také na složení Kongresu, republikánská hlava státu by na trhy nejpravděpodobněji vnesla další volatilitu, investoři by opouštěli riziková aktiva, vyprodávali akcie či se stahovali z rozvíjejících se trhů, a naopak hledali spásu v kvalitních státních nebo korporátních dluhopisech či zlatě. Vítězství demokratické kandidátky by pak po nedávných výprodejích sentiment k rizikovějším aktivům podpořilo, což by se mimo jiné odrazilo i na růstu akciových trhů.

ČEZ

ČEZ dokončuje žalobu o náhradu škody spojené se zodopovědností za kontrolu svarů v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany, kterou firmá podá na Škoda JS. Dle generálního ředitele Daniela Beneše nebylo možné se dohodnout na smírném řešení. Mělo by se jednat o přibližně tři miliardy ušlého zisku, což je zhruba 5,5 CZK na akcii.

Daniel Beneš v rozhovoru pro E15 uvedl, že se ČEZ zajímá o vstup do Pražské plynárenské. V jeho hledáčku je minimálně obchodní část. Firma dnes patří ze 100 % Praze. Středem pozornosti jsou i možné akvizice v oblasti vodárenství, ale dle D. Beneše není ČEZ ještě ve fázi, že by mohli dát v nejbližší době někomu nabídku. Obrovský potenciál vidí CEO v oblasti energetické účinnosti, kam rovněž ČEZ směřuje aktivity prostřednictvím své dcery ČEZ ESCO.

skoleni_27_5

Firmá zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za třetí kvartál.

Technické potíže v jaderných zdrojích společnosti pokračovaly i v průběhu třetího čtvrtletí. Temelín nevyráběl elektřinu od srpna, kdy byl plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva, a druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak byl ale z důvodu úprav v nejaderné části znovu odstaven. Vzhledem k tomu, že jaderné zdroje mají ve výrobním portfoliu ČEZ jedny z nejnižších jednotkových nákladů, předpokládáme, že jejich nižší vytížení a související přibližně 20% pokles výroby ve třetím čtvrtletí se negativně projeví v ziskovosti skupiny. Očekáváme, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku EBITDA ve třetím čtvrtletí zaznamená pokles o 18 % a v absolutní hodnotě nepřesáhne 11 mld. CZK. Vzhledem k změně legislativy v Polsku, která zpřísňuje podmínky pro umístění větrných elektráren, může být provozní a čistý zisk ještě navíc negativně ovlivněn potenciálním částečným odpisem investic společnosti v této zemi.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).