Hlavní navigace

Clintonová i Trump blíže vítězství v primárkách a posunu do politického středu

20. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Další důležité prezidentské primárky v USA máme za sebou – tentokrát v New Yorku. Nyní se nekonalo žádné velké překvapení a oba favorité Hillary Clintonová a Donald Trump jasně zvítězili.

Vítězství to bylo nakonec tak jasné, že se oba výše zmínění politici dost silně přiblížili zisku kandidatury za Demokratickou, resp. Republikánskou stranu. Počty hlasů tzv. volitelů dávají v demokratickém táboře jen malou naději levicově vyhraněnému senátorovi Sandersovi na to, aby dohnal v partajní přízni H. Clintonovou. Na straně republikánů se zase Trump blíží zisku poloviny hlasů všech republikánských volitelů, což je v jeho případě nutná podmínka, aby jej vedení sletu Republikánské strany na závěr primárek nevyšachovalo ze hry.

skoleni_29_6

Nicméně nehledě na včerejší zisky hlasů a nárůst pravděpodobnosti, že Clintonová a Trump se nakonec stanou partajními kandidáty na prezidenta, nepříjemné pro oba lídry je, že jejich partajní konkurenti zůstávají v boji a tudíž svoji pozornost nemohou zaměřit na hlavní slabiny protikandidáta z opačné strany politického spektra.I proto prozatím nemá příliš cenu laborovat nad tím, co například v hospodářské a finanční oblasti může přinést eventuální vítězství Clintonové či Trumpa v prezidentském boji. Clintonová například stále musí stát v kampani hodně nalevo, aby dokázala v debatách čelit atakům Sanderse, který kritizuje toleranci současné administrativy k nárůstu nerovnosti a napojení Hillary Clintonové na velké banky. Na druhé straně Trump stále neomezuje svoji prostořekost a agresivitu, kterou možná tolerují republikánští voliči, avšak americká společnost většinově rozhodně ne.

Čím více se však bude blížit konec primárek, tím více se Clintonová a Trump budou posouvat více politicky do středu a teprve pak bude možné hodnotit, jak moc mohou jejich volební programy změnit společnost a ekonomiku. Vyčkejme tedy ještě pár týdnů…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).