Hlavní navigace

soud

Vzájemně si byli nevěrní. Chytrá smlouva mu ale zachránila majetek

Po rozvodu nejspíš nebudete moci užívat majetek bývalého manžela, ale může se stát, že budete vracet i váš vlastní majetek, který vám daroval. Přemýšlejte, než něco podepíšete a než něco učiníte. Může se to stát i vám.

Doba čtení: 5 minut

Renty za pracovní úraz už jen porostou, nebo budou stagnovat. Zpětně vám ale většinou nic nedoplatí

Novela zákona zabránila tomu, aby byly renty nadále snižovány. Do budoucna tedy buď porostou, nebo budou stagnovat. Na zpětné vyplacení ale nárok mít nejspíše nebudete. Vysvětlíme proč.

Doba čtení: 6 minut

Vlastníte a pronajímáte nebytovky? Hlídejte si konec nájmu, pokud vám uživatel nevyhovuje

Nájemní smlouvy na dobu určitou jsou velmi oblíbené – končí uplynutím doby, nemusí se třeba i složitě vypovídat. Ale nesmíte zapomínat. Musíte si konec smlouvy hlídat. Co a kdy musíte udělat, když nájemce neodejde v dohodnutém termínu, aby se mu neprodloužil nájem?

Doba čtení: 4 minuty

Váš dlužník zemřel a jeho dědici dluží také? Žádejte odloučení pozůstalosti

Pokud prokážete soudu důvodnost své obavy, že místo toho, aby z dědictví byly uhrazeny dluhy zesnulého, tak jej dědici použijí na úhradu vlastních dluhů, soud jim může znemožnit cestu k pozůstalosti. Jak na to?

Doba čtení: 4 minuty

Stát nebude vyšetřovat někoho jen proto, že vás štve. Peníze musíte vymáhat žalobou, ne trestním oznámením

Ač se o to hodně lidí snaží, nemůžete svůj soukromý spor s někým, kdo nenarušil společenský zájem, řešit podáním trestního oznámení. Odloží vám ho a ničeho nedosáhnete. A stát za vás právníky platit nebude.

Doba čtení: 5 minut

Zaměstnavatel stáhl vyhazov, ale podporu zaměstnanec stejně nedostal

Pokud je s vámi rozvázán pracovní poměr pro porušení pracovní kázně, nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ale co když se zaměstnavatel unáhlil, bere jej zpět a skončíte dohodou? Co udělat, abyste dostali podporu v nezaměstnanosti?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Co vám vrcholné soudy poradily na obranu před obstrukcemi zaměstnavatele?

Začátkem roku 2018 soudy ukázaly, jak se bránit opakovanému vyhazovu z práce a zfalšované dohodě o skončení zaměstnání, zabývaly se i vaším nárokem na odstupné, pokud vám prací poškozené zdraví znemožňuje dále pracovat.

Doba čtení: 6 minut

Hrál fotbal a přišel o auto. Podmínky byly splněny, ale stejně pojišťovna neplatila

Klíče od firemního auta nechal v tašce u hřiště, u něhož nebyly šatny, a šel hrát. Po zápase bylo auto fuč. Podmínky odpovědnosti provozovatele za krádež odložených věcí byly splněny, přesto se peněz nedočkal. Proč?

Doba čtení: 3 minuty

Odložili jste si kabát na věšák a je fuč. Kdo a kdy vám nahradí škodu?

Přijdete o svršky v kadeřnictví nebo v práci. Kdo vám nahradí škodu? Jaká jsou pravidla podle občanského zákoníku a podle zákoníku práce? Co musíte udělat? Jak se postupy liší?

Doba čtení: 7 minut

ČNB sebrala záložně WPB Capital licenci neoprávněně. Nyní musí situaci přezkoumat, nařídil soud

V pátek 15. června 2018 uznal Městský soud v Praze žalobu družstva WPB Capital, které nesouhlasilo s odnětím licence ze strany České národní banky. Informoval o tom mediální zástupce představenstva WPB Capital Martin Jaroš. „ČNB vyčká na písemné…

18. 6. 2018 12:46

Zaměstnavateli nevyhovuje váš pracovní úvazek. Můžete dostat výpověď pro nadbytečnost?

Máte kratší pracovní úvazek, ale zaměstnavatel chce více vaší práce, nebo máte plný úvazek a zaměstnavatel potřebuje méně vaší práce: Kdy vás může propustit pro nadbytečnost?

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejvýznamnější spory o vyhazov z práce, které rozťaly až vrcholné soudy

Co když jste si dohodli zkrácení zkušební doby, ale zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve standardní zkušební době? Přinášíme nejzajímavější spory, které rozhodly až vrcholné soudy.

Doba čtení: 7 minut

Nejen ztrátu, i zadržení platební karty bankomatem musíte ihned hlásit bance

Při zadržení karty bankomatem musíte postupovat jako při její ztrátě – bez zbytečného odkladu, tedy neprodleně, okamžitě hlásit bance její ztrátu. Jinak vám neručí za vykradení účtu.

Doba čtení: 7 minut

Jak vybojovat dvanáctiměsíční odstupné, když jej zaměstnavatel nechce dát?

Kdy můžete sami dát výpověď s nárokem na odstupné? Přinášíme první přehled nejvýznamnějších rozhodnutí vrcholných soudů České republiky z roku 2018, které se týkají rozvazování pracovního poměru v souvislosti s prací poškozeným zdravím a nároku na odstupné.

Doba čtení: 7 minut

Chcete se soudit? Možná si budete muset vždy najmout advokáta. A pořádně zaplatit

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby byl zaveden advokátský proces. K soudu nebudete moci jít sami, s chytrým sousedem či rodinným právníkem, který je třeba úředníkem, studentem práv, ale jen s drahým advokátem.

Doba čtení: 9 minut

Co dělat, když se dlužník zbavuje majetku nebo ho znehodnocuje, aby vám nemusel platit?

Podat odpůrčí žalobu a žádat určení neúčinnosti dlužníkových smluv a dalších jednání můžete jako věřitel tehdy, jestliže jednání dlužníka zkracuje uspokojení vaší pohledávky, kterou byste mohli vymáhat exekučně.

Doba čtení: 7 minut

Zeptali jste se: nejzajímavější dotazy týkající se problémů v zaměstnání

Kdy a jak mohou kontrolovat v práci vaši skříňku nebo provést i osobní prohlídku? Jak je to s cestovními náhradami u agenturních zaměstnanců? Zodpovíme i dotazy ke skončení zaměstnání.

Doba čtení: 10 minut

Jak vybojovat 12měsíční odstupné, když vám nedávají náhradní práci ani výpověď?

Soud poradil, že jako zdravotně poškození zaměstnanci, abyste dostali dvanáctiměsíční odstupné, můžete dát výpověď i sami. Jenže není to tak jednoduché. Co musíte udělat, ocitnete-li se v podobné situaci – s poškozeným zdravím, bez náhradní práce a bez dvanáctiměsíčního odstupného?

Doba čtení: 8 minut

Jak dokázat, že pracujete bez smlouvy a zaměstnavatel nechce nést odpovědnost?

Co když nemáte v práci platnou smlouvu? Máte smůlu, nebo se i tak můžete bránit? Jaké jsou vaše nároky? Co když jste se zranili – musí vás zaměstnavatel odškodnit? Pokud při práci zemřel někdo z rodiny, mají na odškodnění nárok pozůstalí? Jak pracovní vztah bez smlouvy prokázat?

3. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Jak má pořídit závěť smyslově postižený nebo negramotný? Je rozdíl umět psát a umět se podepsat

Notář opomněl přizvat svědky, a tak byla závěť zůstavitele po mrtvici neplatná. Vysvětlíme, jak může zdravotně postižený či nevzdělaný analfabet sám pořídit o svém majetku, aniž by potřeboval notáře.

Doba čtení: 8 minut

Advokát není vševědoucí, za některá špatná rozhodnutí si odpovídáte sami

Kde leží hranice odpovědnosti advokáta za nevhodně zvolenou strategii při vedení soudního sporu? Kdy vám advokát odpovídá za škodu způsobenou mylným právním názorem nebo špatným postupem a kdy ne? A co když advokát nic nezanedbal?

Doba čtení: 13 minut

Rady zdravotníkům, úředníkům, učitelům nebo bachařům ze soudních síní

Tento přehled významných a poučných soudních rozhodnutí za rok 2017 věnujeme výkladům sporných otázek, které se týkají lidí pracujících pro stát, kraj nebo obec, ať už profesionálně, nebo dobrovolně.

19. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Nepozvete příbuzenstvo na pohřeb a budete mu platit, rozhodl soud

Manželka schválně nepozvala děti zesnulého manžela z předchozího vztahu na pohřeb a musela jim zaplatit 100 000 Kč. Děti totiž neúčast na pohřbu považovaly za citovou újmu.

Doba čtení: 5 minut

Chcete od poražené protistrany zaplatit, co jste dali advokátovi? Nechte ho vše podepsat

Upozorníme vás na chybu, kterou dělají někteří advokáti a na niž finančně doplatíte vy jako klient. U vinklařících – načerno podnikajících advokátů nebo u zcela falešných právníků – nejde o chybu, ale úmysl. Jejich palmáre nedostanete zpět nikdy.

12. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Rozhodnutí finančního arbitra mají u soudů vysokou úspěšnost

Finanční arbitr, který mimosoudně řeší spory spotřebitelů s finančními institucemi, má se svými rozhodnutími vysokou úspěšnost u soudů. Podle informací z kanceláře arbitra byly od podzimu roku 2011 proti rozhodnutí tohoto úřadu podány zhruba tři…

10. 4. 2018 8:53

Je odškodnění za neplatný vyhazov myšleno v hrubé, nebo čisté částce?

Náleží vám náhrada mzdy za dobu trvání sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru celá v hrubém, nebo snížená o odvody v čistém? A když jen čistá, musíte vracet rozdíl, když vám zaměstnavatel vyplatí celou hrubou částku?

10. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Jak se určuje bolestné? Proč je to jinak při pracovním úrazu a při úrazu mimo zaměstnání?

Jaké jsou rozdíly, když je odškodňováno vaše strádání v důsledku poškození zdraví, které se vám přihodilo při a mimo plnění pracovních úkolů? Co je a k čemu slouží bolestné? Kdy lze použít nová výhodnější pravidla i na staré případy? Mohou vaše bolestné dostat dědici, když zemřete?

6. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Další neplatná smlouva. Soud zrušil pojistku kvůli poplatkům i nekalým praktikám

Městský soud v Praze zrušil jednu ze smluv o životním pojištění Flexi od Pojišťovny České spořitelny. Prohlásil ji za absolutně neplatnou, protože pojišťovna podle soudu ve smluvních podmínkách dostatečně nevysvětlila, jakým způsobem účtuje…

5. 4. 2018 9:33

Jaká jsou pravidla společné správy majetku, když se na nich nedohodnete?

Může se přehlasovaný menšinový vlastník bránit? Kdy je třeba k rozhodnutí o hospodaření se společnou věcí rozhodnutí většina nadpoloviční, kdy dvoutřetinová a kdy jednomyslné rozhodnutí všech spoluvlastníků? Co musí soud posoudit, když se bude minoritní vlastník bránit ztrátě svého zisku, nebo naopak jemu uloženým nákladům?

Doba čtení: 5 minut

Do kdy musíte zaplatit, aby vás nevyhodili z bytu, když soud zpětně zvýší nájem?

Soud může na návrh pronajímatele zvýšit nájemné i zpětně za dobu trvání sporu o jeho výši od podání žaloby do vydání rozsudku. Tím okamžikem se stanete dlužníkem. Rázem je tu velký nedoplatek. Co s tím?

27. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty