Hlavní navigace

soud

Co dělat, když se dlužník zbavuje majetku nebo ho znehodnocuje, aby vám nemusel platit?

Podat odpůrčí žalobu a žádat určení neúčinnosti dlužníkových smluv a dalších jednání můžete jako věřitel tehdy, jestliže jednání dlužníka zkracuje uspokojení vaší pohledávky, kterou byste mohli vymáhat exekučně.

Richard W. Fetter

17. 5. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 7 minut

Zeptali jste se: nejzajímavější dotazy týkající se problémů v zaměstnání

Kdy a jak mohou kontrolovat v práci vaši skříňku nebo provést i osobní prohlídku? Jak je to s cestovními náhradami u agenturních zaměstnanců? Zodpovíme i dotazy ke skončení zaměstnání.

Richard W. Fetter

15. 5. 2018 0:00 | práce
Doba čtení: 10 minut

Jak vybojovat 12měsíční odstupné, když vám nedávají náhradní práci ani výpověď?

Soud poradil, že jako zdravotně poškození zaměstnanci, abyste dostali dvanáctiměsíční odstupné, můžete dát výpověď i sami. Jenže není to tak jednoduché. Co musíte udělat, ocitnete-li se v podobné situaci – s poškozeným zdravím, bez náhradní práce a bez dvanáctiměsíčního odstupného?

Richard W. Fetter

9. 5. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 8 minut

Jak dokázat, že pracujete bez smlouvy a zaměstnavatel nechce nést odpovědnost?

Co když nemáte v práci platnou smlouvu? Máte smůlu, nebo se i tak můžete bránit? Jaké jsou vaše nároky? Co když jste se zranili – musí vás zaměstnavatel odškodnit? Pokud při práci zemřel někdo z rodiny, mají na odškodnění nárok pozůstalí? Jak pracovní vztah bez smlouvy prokázat?

Richard W. Fetter

3. 5. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 7 minut

Jak má pořídit závěť smyslově postižený nebo negramotný? Je rozdíl umět psát a umět se podepsat

Notář opomněl přizvat svědky, a tak byla závěť zůstavitele po mrtvici neplatná. Vysvětlíme, jak může zdravotně postižený či nevzdělaný analfabet sám pořídit o svém majetku, aniž by potřeboval notáře.

Richard W. Fetter

26. 4. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 8 minut

Advokát není vševědoucí, za některá špatná rozhodnutí si odpovídáte sami

Kde leží hranice odpovědnosti advokáta za nevhodně zvolenou strategii při vedení soudního sporu? Kdy vám advokát odpovídá za škodu způsobenou mylným právním názorem nebo špatným postupem a kdy ne? A co když advokát nic nezanedbal?

Richard W. Fetter

24. 4. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 13 minut

Rady zdravotníkům, úředníkům, učitelům nebo bachařům ze soudních síní

Tento přehled významných a poučných soudních rozhodnutí za rok 2017 věnujeme výkladům sporných otázek, které se týkají lidí pracujících pro stát, kraj nebo obec, ať už profesionálně, nebo dobrovolně.

Richard W. Fetter

19. 4. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 9 minut

Nepozvete příbuzenstvo na pohřeb a budete mu platit, rozhodl soud

Manželka schválně nepozvala děti zesnulého manžela z předchozího vztahu na pohřeb a musela jim zaplatit 100 000 Kč. Děti totiž neúčast na pohřbu považovaly za citovou újmu.

Richard W. Fetter

13. 4. 2018 0:00 | pohřeb
Doba čtení: 5 minut

Chcete od poražené protistrany zaplatit, co jste dali advokátovi? Nechte ho vše podepsat

Upozorníme vás na chybu, kterou dělají někteří advokáti a na niž finančně doplatíte vy jako klient. U vinklařících – načerno podnikajících advokátů nebo u zcela falešných právníků – nejde o chybu, ale úmysl. Jejich palmáre nedostanete zpět nikdy.

Richard W. Fetter

12. 4. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 6 minut

Rozhodnutí finančního arbitra mají u soudů vysokou úspěšnost

Finanční arbitr, který mimosoudně řeší spory spotřebitelů s finančními institucemi, má se svými rozhodnutími vysokou úspěšnost u soudů. Podle informací z kanceláře arbitra byly od podzimu roku 2011 proti rozhodnutí tohoto úřadu podány zhruba tři…

Jiří Hovorka

10. 4. 2018 8:53 |

Je odškodnění za neplatný vyhazov myšleno v hrubé, nebo čisté částce?

Náleží vám náhrada mzdy za dobu trvání sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru celá v hrubém, nebo snížená o odvody v čistém? A když jen čistá, musíte vracet rozdíl, když vám zaměstnavatel vyplatí celou hrubou částku?

Richard W. Fetter

10. 4. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 7 minut

Jak se určuje bolestné? Proč je to jinak při pracovním úrazu a při úrazu mimo zaměstnání?

Jaké jsou rozdíly, když je odškodňováno vaše strádání v důsledku poškození zdraví, které se vám přihodilo při a mimo plnění pracovních úkolů? Co je a k čemu slouží bolestné? Kdy lze použít nová výhodnější pravidla i na staré případy? Mohou vaše bolestné dostat dědici, když zemřete?

Richard W. Fetter

6. 4. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 6 minut

Další neplatná smlouva. Soud zrušil pojistku kvůli poplatkům i nekalým praktikám

Městský soud v Praze zrušil jednu ze smluv o životním pojištění Flexi od Pojišťovny České spořitelny. Prohlásil ji za absolutně neplatnou, protože pojišťovna podle soudu ve smluvních podmínkách dostatečně nevysvětlila, jakým způsobem účtuje…

Jiří Hovorka

5. 4. 2018 9:33 |

Jaká jsou pravidla společné správy majetku, když se na nich nedohodnete?

Může se přehlasovaný menšinový vlastník bránit? Kdy je třeba k rozhodnutí o hospodaření se společnou věcí rozhodnutí většina nadpoloviční, kdy dvoutřetinová a kdy jednomyslné rozhodnutí všech spoluvlastníků? Co musí soud posoudit, když se bude minoritní vlastník bránit ztrátě svého zisku, nebo naopak jemu uloženým nákladům?

Richard W. Fetter

3. 4. 2018 0:00 | bydlení
Doba čtení: 5 minut

Do kdy musíte zaplatit, aby vás nevyhodili z bytu, když soud zpětně zvýší nájem?

Soud může na návrh pronajímatele zvýšit nájemné i zpětně za dobu trvání sporu o jeho výši od podání žaloby do vydání rozsudku. Tím okamžikem se stanete dlužníkem. Rázem je tu velký nedoplatek. Co s tím?

Richard W. Fetter

27. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 4 minuty

Vydědil mrtvého syna, vnuk to zažaloval. Soud závěť nakonec uznal

Jak se mohlo stát, že otec vydědil mrtvého syna? U soudu to napadl vnuk, aby získal dědictví on. Jak takový zajímavý a neobvyklý spor dopadl? A co se od roku 2014 změnilo pro potomky vyděděného potomka v novém občanském zákoníku?

Richard W. Fetter

22. 3. 2018 0:00 | dědictví
Doba čtení: 6 minut

Zákoník práce vám nedal jasnou odpověď? Projděte si, co poradily a vysvětlily soudy

Není vám jasné řešení problému mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem? Co řekly soudy k odškodnění pracovního úrazu, okamžitému vyhazovu zaměstnance, když jeho skutek vyšetřuje policie, a k odpovědnosti šéfů za chybné propuštění podřízeného?

Richard W. Fetter

20. 3. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 7 minut

Jak správně a platně darovat peníze na účtu, když nejsou posílány převodem na účet?

Co vyplývá z toho, že když složíte peníze na bankovní účet, už nejste jejich majitelem, ale máte pohledávku za bankou? Nepochopením těchto právnických formalit dochází k neplatnému darování peněz a pak vznikají zvláště rodinné spory o majetek.

Richard W. Fetter

19. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 4 minuty

Z práce vyhozeni neprávem: Kdy musíte a kdy nemusíte vracet odstupné?

Když soud rozhodne, že jste dostali neplatnou výpověď z organizačních důvodů, máte sice právo na odškodnění, ale měli byste vrátit odstupné. Platí to vždycky, nebo ne? Je právo zaměstnavatele dostat peníze zpět časově omezené?

Richard W. Fetter

15. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 6 minut

Musí pojišťovna platit, když vám za nemoc z povolání zaměstnavatel slíbí víc, než zákon ukládá?

Nač máte nárok při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání? Můžete si dohodnout více, než určuje zákoník práce? Kdo to zaplatí? Kdo jsou odpovědné osoby? Jak je tomu u starších úrazů a dřívějších nemocí z povolání?

Richard W. Fetter

13. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 5 minut

Nic vám do schránky nepřišlo? Fikce doručení stejně platí a lhůty běží

Lemplové a mrtví brouci, kteří nepřebírají obsílky, ztrácejí možnost obrany proti nepříznivým rozhodnutím a hodně riskují. Ale jak se bránit, jestliže písemnost od soudu či úřadu zašantročil doručovatel?

Richard W. Fetter

9. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 5 minut

Chtěla být s dětmi doma i po skončení rodičovské a studovat. Platit ji měl exmanžel

Je péče o děti důvodem, aby výživné dostaly nejen ony, ale i jejich matka? Jak se Ústavní soud postavil k tomu, když rodič využije děti, aby nemusel do práce – ne vůči státu, ale druhému rodiči?

Richard W. Fetter

6. 3. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 7 minut

Kdy budete muset přímo bývalému manželovi/manželce platit po rozvodu alimenty?

Kdy musíte platit alimenty bývalému manželovi? Z jakých důvodů máte jako rozvedený člověk nárok na finanční pomoc od bývalého manžela i léta po rozvodu? Je péče o děti důvodem, aby výživné dostaly nejen ony, ale i vy jako jejich matka?

Richard W. Fetter

1. 3. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 7 minut

Pojišťovny musí klientům vracet peníze. Finanční arbitr zrušil jejich smlouvy

Zatím jde o tři známé případy, další stovky jsou v řešení. Česká pojišťovna a AXA musejí svým klientům vracet dohromady stovky tisíc korun, protože podle arbitra měly špatně napsané smlouvy o investičním životním pojištění. Podobných smluv je v Česku mnoho. Pojišťovny přesouvají „boj“ o velké peníze k soudům.

Jiří Hovorka

27. 2. 2018 0:00 | pojištění
Doba čtení: 10 minut

Přidělili vám invalidní důchod? I kdyby vám ho rok nevyplatili, exekučně ho vymáhat nemůžete

Invalidní důchodkyně se domáhala, aby jí exekutor na podkladě rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu a stanovení jeho výše vymohl u ČSSZ 164 295 Kč. Soud ale rozhodl, že takto věci nefungují.

Richard W. Fetter

27. 2. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 4 minuty

Konkurence mezi exekutory je podle některých senátorů protiústavní. Rozhodne soud

Skupina senátorů napadla u Ústavního soudu současná exekuční pravidla. Vadí jim, že si věřitelé mohou vybrat k vymáhání pohledávky kteréhokoli exekutora, informuje agentura ČTK. Konkurenční prostředí mezi exekutory je podle navrhujících senátorů…

Jiří Hovorka

23. 2. 2018 12:24 |

Jak určit výši alimentů a co dělat, když je druhý rodič neplatí?

S otcem svých dětí nežijete a děti máte svěřeny do své péče. Sice jste domluveni na tom, že otec bude na děti pravidelně přispívat, ale nedochází k tomu. Buď chodí peníze nepravidelně, nebo v menší výši, než v jaké jste se domluvili. Případně…

Veronika Doskočilová

23. 2. 2018 10:56 |

Bylo dítě při nehodě v nevyhovující autosedačce? Pojišťovna vám sníží odškodnění

Dávejte si pozor, v jaké autosedačce převážíte dítě. Přestože havárii nezaviníte, pojišťovna se bude bránit, že kdyby dítě sedělo ve správné sedačce, zranění bude menší. A máte problém.

Richard W. Fetter

23. 2. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 4 minuty

V zákoníku práce jednoduchá řešení sporů nenajdete. Vysvětlily je až soudy

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Zákon mohou závazně vyložit jen soudy.

Richard W. Fetter

20. 2. 2018 0:00 | právo
Doba čtení: 8 minut

Služba Dopis Online už vás neochrání. Poslední den lhůty večer stejně pojedete na poštu

Máme špatnou zprávu pro všechny, kdo nechávají vyřizování úředních záležitostí na poslední chvíli. Už neplatí, že pro zachování lhůty pro podání úřadu stačí požádat po internetu o službu, rozhoduje čas vytištění a kompletace zásilky.

Richard W. Fetter

19. 2. 2018 0:00 | soud
Doba čtení: 4 minuty