Hlavní navigace

družstevní byt

Myslíte si, že balkón je váš? Družstvo i SVJ vám na něm mohou zakázat i kouřit

Ačkoli k vašemu bytu náleží i balkon či lodžie, na které máte přístup jen vy ze svého bytu, nemůžete si na nich dělat, co chcete. Pokud máte sousedy nekuřáky, možná už si na balkoně ani nezapálíte.

Doba čtení: 9 minut

Za dvoumilionový byt dostal desítky tisíc. Soud řekl, jak vypořádat podíl v bytovém družstvu

Za byt, který se následně prodal za 2,12 milionu, dostal jen necelých 77 tisíc korun. Tržní hodnota bytu byla mnohonásobně vyšší než účetní. Jak spravedlivě určit výši vypořádacího podílu v družstvu při zániku členství?

Doba čtení: 5 minut

Bytovým družstvům roste počet nedobytných dluhů. Chtějí změnu zákona

Bytovým družstvům a společenstvím vlastníkům narostl v loňském roce podíl nedobytných pohledávek. A to z 28 procent v roce 2016 na 44 procent. Vyplývá to z dat  Svazu českých a moravských bytových družstev, který sdružuje kolem 245 družstev a více…

13. 7. 2018 12:13

Přemýšlíte nad pořízením družstevního bytu? Nevěřte inzerátům a čtěte stanovy družstva

Při pořizování vlastního bydlení často kromě nabídky bytů v osobním vlastnictví narazíte i na nabídku družstevních bytů. Ačkoli ale v inzerátech bývá uvedeno, že bude brzy možné byt převést do osobního vlastnictví, nemusí to být pravda. Možnost…

10. 5. 2018 14:37

Wüstenrot půjčí na družstevní byt více i bez zajištění

Stavební spořitelna Wüstenrot zvýhodnila podmínky zajištění u Půjčky ProBydlení, která se poskytuje na pořízení družstevního bydlení (financování úhrady za převod družstevního podílu nebo za převod podílu v právnické osobě, pokud se žadatel o úvěr…

Hypotéka na družstevní byt – je to možné?

Banky se předhánějí, kdo nabídne levnější hypotéku. Když jde ale o družstevní byt, dávají někdy ruce pryč. Kdy hypotéku (ne)získáte?

Doba čtení: 3 minuty

Družstevní byty se vrací. Jaké mají výhody a nevýhody?

Družstevní bydlení rozhodně není mrtvé. Na Západě mnoho let úspěšně funguje a zdá se, že druhý dech chytí také v České republice.

Doba čtení: 7 minut

Soud se postavil za družstevníky. Cenu za prodej bytu můžete družstvu a sousedům utajit

Cenu bytu vůbec do kupní smlouvy uvádět nemusíte. Stačí, když se o ceně s novým nabyvatelem dohodnete v krajním případě i ústně, ale v zájmu právní jistoty v samostatném dokumentu navazujícímu na převodní smlouvu.

Doba čtení: 4 minuty