Hlavní navigace

Přemýšlíte nad pořízením družstevního bytu? Nevěřte inzerátům a čtěte stanovy družstva

Sdílet

Při pořizování vlastního bydlení často kromě nabídky bytů v osobním vlastnictví narazíte i na nabídku družstevních bytů. Ačkoli ale v inzerátech bývá uvedeno, že bude brzy možné byt převést do osobního vlastnictví, nemusí to být pravda. Možnost převodu se může pozdržet, zrušit atd. Počítejte proto spíše s tím, že byt je a může zůstat v družstevním vlastnictví.

V takovém případě se ale vaše práva a povinnosti od bytu v osobním vlastnictví liší. Družstevní byt totiž není ve vašem vlastnictví, ale jste v bytě pouze v nájmu, který vzniká na základě vlastnictví členského podílu v družstvu. K tomu, abyste mohli být členy družstva, musíte složit členský vklad.  Za převod členského podílu na nového člena, tedy na vás, však může družstvo požadovat administrativní poplatek. Výhodou pořízení družstevního bytu je, že jeho převod nepodléhá dani z nabytí nemovité věci.

Pokud nemáte k dispozici celou částku na pořízení bytu, můžete mít problém se získáním hypotéky. Některé banky na druhou stranu financování družstevních bytů nabízejí. U některých družstevních bytů je však možné jejich cenu hradit ve splátkách přímo družstvu. Jelikož vlastníkem družstevního bytu je družstvo, pro některé zájemce o družstevní byt může být výhodou i skutečnost, že nebudou evidováni v katastru nemovitostí, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Inzeráty s družstevními byty také mohou obsahovat informace o nesplacené anuitě. To je splátka dlouhodobého úvěru poskytnutého družstvu. Tuto nesplacenou anuitu připočítejte k pořizovací ceně bytu. Navíc na vás mohou s členským podílem přejít i dluhy. Před pořízením družstevního bytu si tak vždy vyžádejte od družstva potvrzení o výši závazků, které se k danému bytu vážou.

Stanovy družstva pak mohou zvlášť specifikovat podmínky převodu do osobního vlastnictví a některá družstva se převodům dokonce brání. Nevěřte tedy tvrzení, že brzy bude možné byt převést a raději se informujte, jaká je skutečnost a co je ve stanovách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).