Hlavní navigace

BREXIT

Tvrdý brexit je nejhorší varianta pro všechny. Británie se mu snaží vyhnout

Brexit se řeší už od léta 2016. Ačkoli měla Velká Británie Evropskou unii opustit k 29. březnu 2019, získala odklad do 12. dubna. Ani to však nestačilo, a tak usilovala o další.

Doba čtení: 5 minut

Britský parlament zřejmě shodí dohodu Mayové s Bruselem o brexitu. Jak zareagují trhy?

Britská premiérka Theresa Mayová dnes večer s velkou pravděpodobností nezíská souhlas parlamentu pro svůj plán vystoupení Británie z Evropské unie. Co se bude dít dále a jak zareagují burzy? Přečtěte si komentáře třech analytiků. Christopher…

Libra se propadá, trhy děsí možnost tvrdého brexitu. Ten by se dotkl i české ekonomiky

Napětí kolem brexitové dohody v posledních dnech stoupá. Důvodem je hlasování o nedůvěře kabinetu současné premiérky Theresy Mayové. Ten iniciovali konzervativní poslanci britského parlamentu, kteří nesouhlasí se současnou podobou návrhu brexitové…

Británie a hlasování o dohodě brexitu: čekají nás masové přesuny nebo imigrační procesy?

Velká Británie dnes měla hlasovat o schválení dohody o vystoupení z EU. Nakonec se ale hlasování odloží. Jaké varianty odchodu Británie z EU přicházejí v úvahu? Na některé mohou doplatit všichni občané EU.

Doba čtení: 9 minut

Noční můra Theresy Mayové

Britská libra zažívá další povolební šok. Britská premiérka Theresa Mayová chtěla v předčasných volbách posílit svoje postavení v parlamentu i uvnitř konzervativní strany, aby se jí snadněji dohodl brexit. Stal se však pravý opak.

9. 6. 2017 9:12
Doba čtení: 1 minuta

Nekompromisní start jednání o brexitu

Uplynulý víkend potvrdil strategii, s jakou se hodlají státy EU-27 rozejít s Velkou Británií v rámci tzv. brexitu. Poměrně rychle se shodly na tom, že nejprve je třeba dohodnout se na rozchodu s Británií a teprve poté se začít bavit o uspořádání budoucích vztahů.

2. 5. 2017 11:17
Doba čtení: 2 minuty

Předčasné volby zvyšují pravděpodobnost tvrdého brexitu

Jak se zdá, Británie vždy dokáže překvapit. Loni nečekaný sled událostí započal referendem o brexitu, letos vyhlášením předčasných voleb.

19. 4. 2017 9:19
Doba čtení: 2 minuty

Velká Británie uzavře s EU konečnou dohodu o volném obchodu až v roce 2021

Dvouletá lhůta dle článku 50 nebude stačit na restart obchodních vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Britská ekonomika může podle analytiků v krajním případě upadnout až do recese. Brexit nejsilněji hospodářsky zasáhne Nizozemsko, Irsko a Belgii.

18. 4. 2017 15:26
Doba čtení: 3 minuty

Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra ve střehu

Brexit se stal skutečností. Včera britská premiérka Mayová odeslala oficiální dopis, kterým žádá o aktivování článku 50. Lisabonské smlouvy, jenž aktivuje dvouletý proces k opuštění Evropské unie.

29. 3. 2017 16:51
Doba čtení: 2 minuty

Poslední týden s tvrdým závazkem ČNB, exit je za dveřmi

V ČR se odehraje poslední zasedání ČNB před koncem tvrdého závazku. Očekáváme, že centrální bankéři budou nadále oficiálně cílovat „exit“ na polovinu roku. My nadále předpokládáme, že se odehraje už 4. května. A rostou šance, že se tak stane dokonce už v dubnu.

27. 3. 2017 10:18
Doba čtení: 4 minuty

Britská ekonomika na vzdory brexitu slušně vzrostla

Předběžný odhad růstu britského HDP dosáhl 0,6 % mezičtvrtletně, 2,2 % meziročně. Potvrdil tak nečekaně dobrou ekonomickou situaci v období po referendu o odchodu VB z EU.

26. 1. 2017 17:33
Doba čtení: 1 minuta

Brexit – ještě komplikovanější, než jste si mysleli

Rozhodnutí britského soudu o tom, že referendum o brexitu potřebuje posvětit v parlamentu, vyvolalo na trzích radost a pomohlo libře. Zdá se však, že víc než jasno přináší soudní verdikt zatím hlavně novou nejistotu.

4. 11. 2016 12:11
Doba čtení: 1 minuta

Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky

Týden do zasedání Fedu a dva týdny před americkými volbami to nevypadá s konjunkturou na obou stranách Atlantiku špatně.

25. 10. 2016 12:15
trh
Doba čtení: 1 minuta

Tvrdý Brexit na stole

Strach, že britské vyjednání lepších podmínek, než které měla země v rámci EU, spustí řetězovou reakci v dalších zemích, již beztak „infikovaných“ anti-EU rétorikou, je důvodem pro tvrdý vyjednávající postoj pokračujících členů EU.

13. 10. 2016 15:46
Doba čtení: 2 minuty

Masivní výprodej libry pokračuje – v Asii byl pár GBP/USD dole o 6 % za dvě minuty

Libra zůstává pod masivním tlakem. Zprávy o tom, že francouzský prezident a především německá kancléřka zpřísňují svou pozici vůči Británii, sebraly libře veškerou chuť k životu.

7. 10. 2016 11:11
Doba čtení: 1 minuta

Hořká pilulka pro libru: Británie aktivuje proces vystoupení z EU do března 2017

Theresa Mayová, nová britská premiérka, konečně načrtla trhům cestovní mapu k brexitu. Vyšla tak do velké míry vstříc tlaku evropských politiků, kteří chtěli, aby Británie co nejdříve vyložila na stůl karty a začala jednat.

3. 10. 2016 16:06
Doba čtení: 1 minuta

Spekulace vůči kurzovému závazku se na začátku týdne zřejmě uklidňují

Po nezajímavém pondělí bude v úterý zveřejněno více ekonomických dat. Německý ZEW index by se měl mírně zvýšit a umazat další část svého poklesu po referendu o brexitu.

13. 9. 2016 8:41
trh
Doba čtení: 1 minuta

Evropské indikátory potvrdí rezistenci na brexitový šok

Analytici očekávají zlepšení vpředhledících ekonomických indikátorů, například spotřebitelské důvěry v eurozóně, které by mělo trendově pokračovat i v dalších měsících.

23. 8. 2016 12:05
Doba čtení: 3 minuty

Na HDP Velké Británie se Brexit ještě neprojevil

Na hospodářském růstu Velké Británie se Brexit ještě neodráží. Podle analytiků se to ale do konce roku změní.

27. 7. 2016 11:39
Doba čtení: do minuty

Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?

Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře. Otázka je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?

Doba čtení: 1 minuta

Dnes trhy dostanou první dávku post-brexitových čísel

Dnes trhy čeká první dávka významnějších post-brexitových čísel – červencové průmyslové nálady (PMI) z eurozóny a z Británie.

22. 7. 2016 9:47
Doba čtení: 1 minuta

ECB si počká na první post-Brexitová čísla

Co dnes čekat od ECB? Zatím pravděpodobně žádnou revoluci, ale vzkaz by měl být jednoznačně holubičí a centrální bankéři mohou řinčet zbraněmi.

21. 7. 2016 12:52
Doba čtení: 2 minuty

Důvěra spotřebitelů po brexitu padá

Společná evropská měna si včera vůči dolaru odepsala 0,5 %, když oslabila na 1,1 USD/EUR. Červencová důvěra v německou ekonomiku měřená ZEW indexem (názor 350 odborníků z finančního trhu) totiž poklesla na nejnižší úroveň za poslední tři a pul roky (-6,8 bodu).

20. 7. 2016 11:22
Doba čtení: 2 minuty

Důvěra investorů v německou ekonomiku se kvůli brexitu prudce propadla

Důvěra investorů v německou ekonomiku měřená indikátorem institutu ZEW se v červenci propadla na nejnižší hodnotu za poslední tři a půl roku.

19. 7. 2016 12:13
Doba čtení: 1 minuta

V očekávání snížení úroků od Bank of England vše roste jako z vody

Kvartální výsledková sezóna ještě ani pořádně nezačala a akciové trhy stále rostou jako z vody. Pro akcie Brexit jako kdyby neexistoval a klíčové indexy (včetně emerging markets) dokonce ignorují, že se ropě příliš nedaří.

14. 7. 2016 11:05
Doba čtení: 1 minuta

Nová britská premiérka uzavírá kauzu Brexit, na řadě jsou zisky firem…

A je po Brexitu. Tedy ještě úplně ne – chce to ještě, aby libra smazala své ztráty, a pak opravdu můžeme konstatovat, že britské referendum již trhy opravdu nebere.

12. 7. 2016 10:15
Doba čtení: 1 minuta

Pokles míry nezaměstnanosti na úroveň 5,2 % je výraznější, než se čekalo

Míra nezaměstnanosti za letošní červen je tak nejnižší od ledna roku 2009 a pokud bychom hodnotili měsíc červen jako takový, tak jde o nejnižší úroveň od června 2008, tedy za uplynulých osm let.

12. 7. 2016 10:13
Doba čtení: 1 minuta

Brexit: co bude dál? Pohled finančních analytiků

Brexit zahýbal akciovými trhy, librou, a dokonce i cenou zlata. Co by mohlo být dál? Názory analytiků jsou různé.

11. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Po dobrém výsledku ADP se dnes pozornost soustředí na payrolls

Trhy na začátku léta zaměstnává hned několik docela zásadních či minimálně zajímavých kauz.

8. 7. 2016 9:40
Doba čtení: 1 minuta

Dolar profituje z postavení bezpečné měny v po-brexitovské době. Libra dál oslabuje

Dolar i nadále profituje ze svého postavení bezpečné měny v po-brexitovské době. Libra pomalu dál oslabuje. Euro kromě obav z dopadu brexitu na evropskou ekonomiku doplácí i na aktuální ekonomické ukazatele.

7. 7. 2016 11:40
Doba čtení: 4 minuty