Hlavní navigace

Pokles míry nezaměstnanosti na úroveň 5,2 % je výraznější, než se čekalo

12. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Míra nezaměstnanosti za letošní červen je tak nejnižší od ledna roku 2009 a pokud bychom hodnotili měsíc červen jako takový, tak jde o nejnižší úroveň od června 2008, tedy za uplynulých osm let.

Tuzemský trh práce se veze na pozitivní vlně a červnovému poklesu míry nezaměstnanosti napomohly i sezónní faktory (práce v turistickém ruchu, zemědělství, stavebnictví).

Česká ekonomika má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Nicméně: domnívám se, že červnová míra nezaměstnanosti může pro letošní rok představovat minimum i pro samotnou českou ekonomiku: sezónní faktory, ale i dopady Brexitu mohou v dalších měsících vést k mírnému růstu míry nezaměstnanosti v české ekonomice, zhruba do oblasti 5,4 či 5,5 %.

skoleni_29_6

V souvislosti s Brexitem se vynořuje řada nejistot a rizik, jež velmi pravděpodobně povedou ke slabšímu výkonu britské ekonomiky a také ke zpomalení hospodářského růstu v kontinentální Evropě včetně eurozóny, což bude mít dopad i na českou ekonomiku. Trh práce ovšem obvykle reaguje na změny v hospodářském růstu s určitým zpožděním a z tohoto pohledu proto ve druhém pololetí nečekám žádné dramatické dopady na tuzemský trh práce. Na druhou stranu, vezmeme-li i v úvahu i zmíněné sezónní faktory, tak červnová míra nezaměstnanosti může pro letošní rok představovat minimum a v dalších měsících se může míra nezaměstnanosti nepatrně zvýšit. I tak se ale bude míra nezaměstnanosti v porovnání s úrovněmi ze druhé poloviny roku 2015 meziročně dále snižovat a vývoj na trhu práce povede k dalšímu růstu spotřeby domácností v české ekonomice.

V dalších měsících očekávám míru nezaměstnanosti převážně v oblasti 5,4 či 5,5 %. V prosinci by se pak vlivem sezónních faktorů měla míra nezaměstnanosti přiblížit k 6 %, avšak měla by pod touto úrovní zůstat. Pro celý rok 2016 očekávám průměrnou míru nezaměstnanosti v české ekonomice 5,7 %, odhad pro rok 2017 pak činí 5,5 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).