Hlavní navigace

Evropské indikátory potvrdí rezistenci na brexitový šok

23. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Analytici očekávají zlepšení vpředhledících ekonomických indikátorů, například spotřebitelské důvěry v eurozóně, které by mělo trendově pokračovat i v dalších měsících.

Euro se proti dolaru opět přibližuje dvouměsíčnímu maximu

Euro bude sledovat evropské indikátory. Ekonomický kalendář přináší předběžné hodnoty PMI za eurozónu i klíčové evropské země. Data by měla potvrdit rezistenci vůči výsledkům britského referenda. Již červencové hodnoty nečekaně vzrostly a tento trend by měl pokračovat i v srpnu. Euro se tak vůči dolaru drží silné a může atakovat dvouměsíční maximum. Region by měl zůstat klidný, od zasedání maďarské centrální banky změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme.

Evropské indikátory potvrdí rezistenci klíčových ekonomik eurozóny na brexitový šok

Dnešní evropský kalendář přinese celou řadu měkkých vpředhledících ekonomických indikátorů. Očekáváme zlepšení srpnové spotřebitelské důvěry v eurozóně po jejím červencovém poklesu. Ten byl důsledkem červnového britského referenda a teroristických útoků ve Francii a Německu. Zlepšení, které by mělo trendově pokračovat i v dalších měsících, odráží růst disponibilních důchodů domácností v eurozóně, když je patrné zlepšování na trhu práce (primárně v zaměstnanosti, ale i pokud jde o mzdy). Rezistenci vůči výsledku britského referenda by měly ukázat i předběžné srpnové PMI za eurozónu i klíčové evropské země. A koneckonců ani samotná britská data prozatím vyloženě špatná nejsou. Tato evropská data by tak měla nahrávat euru. Naopak americké měně by příliš neměla prospět odpolední americká data. Obáváme se červencového poklesu v prodejích nových domů (což by ale nic nemělo měnit na celkově příznivé situaci na americkém realitním trhu).

Dolar zisky neudržel, sázka na brzké vyšší dolarové sazby není jistotou

Během včerejší evropské seance euro vůči dolaru posilovalo a v podstatě tak korigovalo zisky, kterých americká měna dosáhla v průběhu asijského obchodování. Trh tak reagoval na nedělní prohlášení druhého muže Fedu S. Fischera. Ten uvedl, že jsou blízko dosažení svých cílů. Americká ekonomika by měla v nadcházejících čtvrtletích dále růst, nastartovat by opětovně měly investice a postupně by měl vyprchávat i negativní vliv předchozího silného dolaru. Právě tato poslední slova ale stojí za tím, že mělo zhodnocení dolaru pouze jepičí život. Výraznější posílení své měny americká centrální banka tolerovat nebude. A navíc je otázkou, zda lze skutečně sázet na to, že uvidíme brzké zvýšení dolarových sazeb. Podle naší prognózy letos dolarové sazby nahoru nepůjdou.

Zasedání maďarské centrální banky by trhy ovlivnit nemělo

Regionu dnes bude dominovat zasedání maďarské centrální banky. Neočekává se, že by mělo dojít ke změně nastavení současných parametrů měnové politiky. Klíčová úroková sazba tak zůstane na historickém minimu 0,9 %. Nicméně hráči na trhu budou sledovat komentáře centrální banky ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb. Pokud by naznačily možnost jejich dalšího snížení, forint by zřejmě oslabil. V současné době se totiž všeobecně přepokládá, že maďarské sazby již na dně jsou. Z pohledu české koruny nebude důvod pro to, aby se dnes koruna výrazněji odpoutala od úrovně kurzového závazku.

skoleni_29_6

Pokles důvěry v Maďarsku forint neohrozil

Středoevropské devizové trhy začaly nový týden v poklidnějším duchu. Česká koruna se i nadále drží v samotné blízkosti kurzového závazku, naprosto stabilní byl včera i maďarský forint. Oproti pátečnímu závěru si dokonce nepatrně polepšil navzdory zveřejnění horšího výsledku srpnového ekonomického sentimentu. Oproti červenci byl zaznamenán pokles v obou složkách, nálada se zhoršila podnikatelům i spotřebitelům. Nicméně i tak zůstává stále vysoká.

Po pátečním dočasném vzestupu eurových a tedy i korunových výnosů včera zamířily sazby opět dolů. Delší konec eurové IRS křivky spadnul o 4 bb, tempo poklesu českých sazby bylo zhruba poloviční. České dlouhé sazby se tak opět dostávají na dosah historickým minimům. Důvody zůstávají stejné – především uvolněná měnová politika klíčových centrálních bank.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).