Hlavní navigace

Důvěra investorů v německou ekonomiku se kvůli brexitu prudce propadla

19. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Důvěra investorů v německou ekonomiku měřená indikátorem institutu ZEW se v červenci propadla na nejnižší hodnotu za poslední tři a půl roku.

Důvěra investorů v německou ekonomiku měřená indikátorem institutu ZEW se v červenci propadla na nejnižší hodnotu za poslední tři a půl roku –6,8 bodu. Tak nízko byla naposledy v době, kdy hrozil rozpad eurozóny.

Důvodem pro tento pokles je především výsledek britského referenda o odchodu z EU. Brexit přinesl na trhy zvýšenou volatilitu a především nervozitu ohledně budoucího vývoje.

skoleni_29_6

Indikátor důvěry institutu ZEW zahrnuje odpovědi 350 expertů z finančního trhu. Vývoj tohoto indexu je většinou volatilnější než podobný indikátor Ifo, což je souhrn názorů zástupců 7000 německých firem.

Německá ekonomika by měla v příštím roce růst o 0,2 pb pomaleji v porovnání se scénářem bez brexitu. Horší vývoj očekáváme u zahraničního obchodu (což je riziko pro české průmyslníky) a investic, naopak domácí poptávku by britské referendum zasáhnout nemělo. Letos by mělo německé HDP přidat 1,6 %, v příštím roce jeho růst zpomalí na 1,1 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).