Hlavní navigace

Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra ve střehu

29. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Brexit se stal skutečností. Včera britská premiérka Mayová odeslala oficiální dopis, kterým žádá o aktivování článku 50. Lisabonské smlouvy, jenž aktivuje dvouletý proces k opuštění Evropské unie.

Když voliči Velké Británie loni v červnu odhlasovali vystoupení z EU, byl to pro řadu lidí naprostý šok. Přesto se v prvních týdnech po referendu řada šokovaných výsledkem lidového hlasování utěšovala, že na brexit nedojde, neboť politici ve Velké Británii se zakleknou velmi tvrdého postoje Bruselu k nápadu, že by si některá země dovolila z unie vystoupit. A tak pro tuto skupinu lidí přišel šok číslo dvě, a to když britská premiérka prohlásila, že “Brexit means Brexit” a oznámila konkrétní datum pro spuštění celého procesu, kterým je právě konec prvního kvartálu 2017.

Z hospodářského pohledu byl pro brexitem překvapené asi největší šok fakt, že britská ekonomika po referendu nezkolabovala, ale naopak se jí začalo až nečekaně dařit. Není pochyb o tom, že v makroekonomickém vyhlazení tohoto politického šoku mělo prsty výrazné oslabení libry, které šlo ruku v ruce s dodatečným uvolněním měnové politiky ze strany Bank of England.Přesto strašení “ekonomických expertů” o tom, že po brexitu nastane konec světa, by mělo vejít do učebnic jako důkaz, že se tito astrologové moderní doby často a výrazně mýlí.

skoleni_29_6

Jestliže bylo složité odhadnout reakci britské ekonomiky na brexit v horizontu měsíců a či kvartálů, tak ještě násobně složitější bude věštit, jak se jí povede v následujících dvou letech, kdy bude z EU reálně vystupovat. Do těchto úvah vstupuje řada proměnných, které lze těžko určit. Například bude zachován volný pohyb zboží i služeb? Jak to bude s omezením volného pohybu osob? Odtrhne se Skotsko, eventuálně přemění se Velká Británie na federaci, jak včera navrhl ve FT bývalý britský premiér Gordon Brown? To vše jsou pro hospodářskou budoucnost Velké Británie kardinální otázky, na které nejsou zatím odpovědi. Ale i kdybychom již dnes věděli, že v otázce volného pohybu osob nedojde k žádné dohodě, tak stejně nikdy neodhadneme, jaká může mít tato restrikce vliv na potenciál britské ekonomiky.

A právě fluktuace v očekávání toho jak nakonec brexit dopadne na britské hospodářství, bude důvodem, proč v následujících dvou letech o této ekonomice či její měně ještě hodně uslyšíme. Právě libra bude asi tím nejvhodnějším finančním instrumentem pro manifestaci nadějí a zklamání z brexitu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).