Hlavní navigace

Libra se propadá, trhy děsí možnost tvrdého brexitu. Ten by se dotkl i české ekonomiky

Sdílet

Napětí kolem brexitové dohody v posledních dnech stoupá. Důvodem je hlasování o nedůvěře kabinetu současné premiérky Theresy Mayové. Ten iniciovali konzervativní poslanci britského parlamentu, kteří nesouhlasí se současnou podobou návrhu brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem. Bezprostředně je rozlítila skutečnost, že Theresa Mayová odložila klíčové hlasování o tomto návrhu, které se mělo konat v úterý 11. prosince 2018.

Cena zajištění proti britské platební neschopnosti dnes stoupla na nejvyšší úroveň od doby referenda o vystoupení Británie z EU v červnu 2016. Libra se dnes ráno propadla na nejslabší úroveň vůči dolaru za poslední více než půldruhý rok, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Napětí ve Velké Británii zvyšuje pravděpodobnost tvrdého brexitu, tedy odchod Velké Británie z EU bez klíčové dohody. O této variantě jsme psali ve článku Británie a hlasování o dohodě brexitu: čekají nás masové přesuny nebo imigrační procesy? Tvrdý brexit by se přitom výrazně dotkl i české ekonomiky. Jen v českém automobilovém průmyslu by připravil o práci až 16 000 Čechů, celkově by jich o práci mohl připravit kolem 40 000. Českou ekonomiku by brexit bez dohody připravil až o 60 miliard korun, říká Lukáš Kovanda.

Británie je totiž významným odbytištěm českého vývozu a brexit bez dohody by vedl k tomu, že by v březnu 2019 zde dne na den přestal platit nynější bezcelní režim a také stávající úpravy netarifních opatření mezi Británií a zbytkem EU. To by v důsledku ochromilo britskou poptávku po dováženém zboží.

O nedůvěře kabinetu bude britský parlament hlasovat dnes večer, tedy 12. prosince 2018. Theresa Mayová má ale podporu klíčových členů kabinetu a k jejímu sesazení je potřeba více než třikrát více hlasů, než stačilo na iniciaci hlasování o nedůvěře. Pokud Theresa Mayová přežije, bude se snažit přimět Brusel k ústupkům, aby mohla brexitovou dohodu doma lépe „prodat“. Jestliže by včerejší hlasování neodložila, dohoda by podporu nezískala, dodává Lukáš Kovanda.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 12. 2018 17:38

    Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

    Jak pan ekonomický analytik Kovanda přišel k těm číslům o dopadech tvrdého brexitu? Už jsem si za léta zvykl, že ekonomickým analytikům projde prakticky vše, co kde plácnou. jejím vyjádřením může konkurovat již jen předpověď počasí z úst paní Honsové z ČHMÚv Praze. V obou uvedených případech se jedná o jejich domněnky, vyslovené bez sebemenší odpovědnosti. Většinou nevychází, ale to jim nebrání znovu a znovu hádat v prvním případě z věštecké koule, ve druhém z mnohaletých záznamu o průběhu počasí. Jak jsou relevantní slova ekonomických analytiků stačí si zpětně dohledat např. jejich predikce o vývoji na kapitálových trzích. Při pokusech s náhodnou volbou primáta či psa dokonce mnohdy prohráli. Jinak poslední dobou je pan Kovanda v médiích velmi protěžovaný "odborník". Mikuláše a hlavně čerta už bylo, pane Kovando.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).