Hlavní navigace

Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky

25. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Týden do zasedání Fedu a dva týdny před americkými volbami to nevypadá s konjunkturou na obou stranách Atlantiku špatně.

Alespoň touto řečí hovoří poslední údaje o podnikatelských náladách zveřejněné v posledních dnech v USA a eurozóně.

Začněme nejprve na starém kontinentě, kde podnikatelská nálada v eurozóně zdolala letošní maxima. Indexy PMI vystoupaly v říjnu na letošní maxima (53,7 bodu). Zlepšila se přitom jak nálada v sektoru služeb, tak především v průmyslu. To je dobré znamení, protože průmysl v třetím kvartále lehce šlápl na brzdu. Potěšitelné je, že se zdravě vyvíjí jak nové zakázky, tak aktuální výroba i zaměstnanost. Dnes bude sice ještě zveřejněn německý index Ifo, ale my i tak na základě zatím dostupných čísel věříme, že ekonomika eurozóny by měla ve druhém kvartále růst nadále tempem 0,3 % mezikvartálně. To není vůbec špatný výsledek, vezmeme-li v úvahu, že eurozóna rostla v první polovině roku (na její poměry) celkem slušně.

skoleni_29_6

Rovněž ve Spojených státech se podnikatelské nálady v průmyslu po několikaměsíčním útlumu vydávají výše. Naznačil to jak minulý týden zveřejnění index od philadelphského Fedu, tak třeba včerejší index PMI pro Spojené státy. To jsou dobré signály od měkkých dat před zveřejněním hlavního tvrdého čísla – růstu amerického HDP za 3. kvartál, který by měl být konečně viditelně nadprůměrný (náš běžící odhad ukazuje dokonce na tříprocentní růst).

Sečteno a podtrženo: čas od času zmiňovaná nejistota před prezidentskými volbami v USA či naopak plošně vyhlížený postbrexitový negativní šok nemají zatím v datech prakticky žádnou oporu a americká i západoevropská ekonomika se mimo jiné i díky bezprecedentní podpoře centrálních bank pohybují uspokojivým tempem vpřed.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).