Hlavní navigace

Velká Británie uzavře s EU konečnou dohodu o volném obchodu až v roce 2021

18. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dvouletá lhůta dle článku 50 nebude stačit na restart obchodních vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Britská ekonomika může podle analytiků v krajním případě upadnout až do recese. Brexit nejsilněji hospodářsky zasáhne Nizozemsko, Irsko a Belgii.

Analytici společnosti Euler Hermes odhadují, že dvouletá lhůta pro Brexit, stanovená článkem 50 Lisabonské smlouvy, nebude stačit na dokončení složitých vyjednávání o nových obchodních vztazích mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Světový lídr na trhu pojištění pohledávek předpokládá, že obě strany se budou muset dohodnout na přechodové dohodě, která vyplní „hluché“ období po dokončení Brexitu. Finální dohodu o volném obchodu (Free Trade Agreement) uzavře Velká Británie s EU podle prognózy pravděpodobně až v roce 2021.

„Ratifikaci odchodu z EU očekáváme mezi podzimem 2018 a březnem 2019. Konečná dohoda o volném obchodu by mohla přijít v roce 2021, rok po britských parlamentních volbách. Náš výchozí scénář počítá s omezenou přechodovou dohodou, která umožní bezcelní obchodování alespoň v rámci vybraných sektorů,“ píše se v prognóze s shakespearovským titulem „Zkrocení Brexitu“.

„Jak moc byl v poslední době svazek Velké Británie a Evropské unie manželstvím z rozumu, to se ukáže až po rozvodu. Už teď to však vypadá, že Brexit samotný krátkodobě postihne obě strany. Proto je velmi důležité, aby co nejdříve vznikla alespoň přechodová dohoda o volném obchodu,“ říká Luděk Obadal, Country Manager společnosti Euler Hermes v České republice.

Vznik určité dohody je podle prognózy Euler Hermes pravděpodobný na 80 %. Britská ekonomika sice podle výchozího scénáře odolá negativním vlivům v průběhu vyjednávání, lze však předpokládat zvýšenou inflaci a zpomalení růstu platů. V oblasti investic by mohla navíc nastat situace charakterizovaná vyčkáváním a opatrností. „Celkově očekáváme zpomalení britské ekonomiky z 1,8 % v roce 2016 na 1,4 % v roce 2017 a 1,0 % v roce 2018. Dopady pocítí domácnosti i firmy a projeví se na trzích i v politice,“ stojí dále v prognóze.

Na zahraniční investory a exportéry působící na britských ostrovech negativně dopadne znehodnocení měny (v průměru o 5 % v případě pouze omezené obchodní dohody), zpomalení poptávky a nárůst insolvencí (o 5 % v roce 2017 a o 6 % v roce 2018). Z pohledu obchodu a investičních vztahů budou nejhůře postiženy tyto státy Evropské unie: Nizozemsko (v základním scénáři –1,8 procentních bodů růstu HDP kumulativně 2017–2021), Irsko (-1,2 procentních bodů) a Belgie (-1,0 procentní bod). Celkový dopad na eurozónu by však měl být spíše mírný (-0,4 procentního bodu).

skoleni_29_6

V souvislosti s Brexitem se také hovoří o poklesu atraktivity londýnské City. Z toho by však mohly naopak profitovat burzy v Lucembursku, Irsku, Nizozemsku a Německu.
Krajní scénář, kterému analytici přikládají 20% pravděpodobnost, počítá tím, že se nepodaří uzavřít přechodovou dohodu v roce 2019 ani finální dohodu v roce 2021. Tak výrazné narušení obchodních toků by podle prognózy mělo oboustranně velmi negativní hospodářské dopady.

V roce 2019 by se britská ekonomika mohla propadnout až o 1,2 procentního bodu a zůstat v recesi až do roku 2021. Britským exportérům by hrozily ztráty až 30 miliard liber v případě zboží a až 36 miliard liber v případě služeb. Rok 2019 by mohl být velmi nákladný i pro společnosti mimo Velkou Británii. Podle prognózy by kvůli pádu libry a zavedení cla utrpěli největší újmu pravděpodobně exportéři v Německu (ztráty kolem 8 miliard eur), Nizozemsku (4 miliardy eur) a Francii (3 miliardy eur). 
„Dokonce i s omezenou dohodou o volném obchodu bude Brexit pro Velkou Británii znamenat pokles hospodářského růstu na možných 0,3 % v roce 2021. Silnější, ale jednostranná obchodní, monetární či fiskální politika by měla pouze omezené přínosy,“ uzavírá prognóza společnosti Euler Hermes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).