Hlavní navigace

Názor k článku Realitka našla kupce, prodejce se s ním domluvil sám. Pokutu platit nebude, rozhodl soud od MasoxCZ - To přece není pravda, a zdá se mi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 7. 2018 10:16

  MasoxCZ (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To přece není pravda, a zdá se mi že tu sice někdo umí sice formálně číst (tedy dokáže reprodukovat psaná slova), ale nechápe smysl psaného textu.

  Soud neřekl, že provize byla nepřiměřená nebo neodůvodněná. Je tam jasně řečeno, že problém byl ve formě závazku, a ve vymáhání pokuty namísto provize. Realitka fakticky prodávajícímu zakazovala JEDNOU PROVŽDY konkrétnímu zájemci nemovitost prodat, pokud by smlouva nebyla uzavřena prostřednictvím realitky, bez ohledu na dobu uplynuvší od vypršení exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy a eventuální rozdíl v podmínkách obchodu.
  Kdyby to formulovali tak, že i po vypršení exkluzivní smlouvy náleží realitce za prodej realitkou vyhledanému zájemci provize jako náhrada nákladů na činnost vedoucí k navázání kontaktu, bylo by to naprosto v pořádku a prodávajícímu by nepomohla ani svěcená voda, protože kontakt mezi prodávajícím a kupujícím byl navázán prokazatelně jako výsledek činnosti realitky.
  Pro realitku i klienty z toho plyne poučení, že pokud realitka nemá odborné právní schopnosti si provizi smluvně správně ošetřit, budou nejspíš i všechny ostatní její právní dokumenty a odbornosti stát za starou bačkoru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).