Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Realitka našla kupce, prodejce se s ním domluvil sám. Pokutu platit nebude, rozhodl soud od Carlos - Mám jeden takový dotaz na činnost realitky a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 7. 2018 20:54

  Carlos (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Mám jeden takový dotaz na činnost realitky a prodej nemovitosti přes ni. Stalo se to jednomu známému a nevěděl co s tím a kdo mu má ve finále uhradit škodu... Kupoval dům přes realitku, ta mu dům našla, on dal zálohu a pak doplatil i celou částku. Za uváděnou cenu mělo být v domě vše, co tam bylo v době prohlídky - zejména kompletní kuchyň. Jenže pan pajitel, když viděl, že už je smlouva přes realitku na spadnutí nebo i podepsaná, tak chtěl po kupujícím bokem do kapsy za tu kuchyň dalších 50 000 Kč. Kupující mu je nedal, protože dle realitky byla kuchyň v udané ceně. Nicméně pak ho čekalo nemilé překvapení, majitel si prostě kuchyň odvezl a co nešlo dobře odmontovat, tak ještě zničil. Podle hesla "nedal jsi mi 50 000 - to máš za to."
  Ten známý se pak nedomohl škody ani na původním majiteli domu a ani na realitce. Jak se tohle má řešit, kdo mu vlastně způsobil škodu - původní majitel nebo realitka a na koho se měl obrátit o náhradu škody (policie, soud)? Pokud tohle někdo víte přesně, budu rád za odpověď.

 • 23. 7. 2018 21:44

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Já teda nejsem právník, ale řekla, bych, že záleží na tom, jak to realitka inzerovala. Pokud byla v inzerátu na fotkách vestavná kuchyně, pak patřila k bytu. Já jsem teda asistovala u cca 10 převodů nemovitostí, psala jsem smlouvy, oponovaĺa jsem je pro neplatnost (a zarazilo mne, že jsem našla chyby ve smlouvě, kterou tvořili a odsouhlasili tři právníci, to jsem si říkala, že právníka už snad může dělat každý jouda), psala jsem návrhy na katastr... Občas teda byly problémy, ale asi jsem měla štěstí, že se postupně chyby odstranily a nikde nedošlo k žádnému podrazu, všechny nemovitosti byly řádně převedeny na nové majitele. Já bych asi nafotila stav při předání a posléze bych se soudila, případně bych nemovitost nekoupila, protože by mi byla předána se závadami. Ale to záleží na tom, jaká byla celková cena nemovitosti a jaká byla ta kuchyně, jestli nová a funkční, nebo jestli už měla něco za sebou. To bych ji pak asi oželela (nebo bych dala kupujícímu o 50.000,- Kč méně). Těch možností, co může udělat, je víc.

 • 23. 7. 2018 22:06

  Kamca6 (neregistrovaný) ---.range86-161.btcentralplus.com

  Zpusobenou skodu bych nahlásila na policii, popsala bych celou situaci, nasledne bych se obratila na pravnika (se zpravou od policie a s kupni smlouvou). Hodne bude zalezet na tom, jak byla kupni smlouva sepsana, jestli kuchynska linka byla predmetem prodeje.

 • 24. 7. 2018 7:22

  Bobi (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

  Nevíme jak to bylo přesně dohodnuto, nemůžeme tedy přesně říct, co s tím.

 • 24. 7. 2018 18:55

  Carlos (neregistrovaný) ---.infos.cz

  A můžete se aspoň vyjádřit k případu, kdy to bylo inzerováno a myšleno tak, že ta kuchyň je v ceně? Prostě jde o to, že majitel nemovitosti zadal prodej realitce a pak chtěl bokem navíc peníze po kupci, kterého realitka sehnala... Ať už to bylo za kuchyň nebo by je chtěl za cokoli jiného - třeba jen tak, aby si přilepšil. Prostě podstata věci je v tom, že chtěl na ruku bez dokladu a bez smlouvy a třeba i bez vědomí realitky nějaké peníze navíc a když je nedostal, snížil hodnotu té nemovitosti a doplatil na to ten kupující... Tohle je to, na co se ptám. Nikdo už samozřejmě neví co bylo ve smlouvách a nebude sem dávat kopie smluv. Já bych jen chtěl, aby se někdo vyjádřil k případu takovému, jaký zde popisuji.

 • 24. 7. 2018 19:08

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Sdělit toto realitnímu makléři a nepřebrat nemovitost s tím, že toto nebylo sjednáno. Otočit se na patě a odkráčet. Bohužel toto jednání asi realiťák ovlivnit nemohl, ale vědět by o něm měl. Pokud to ale Váš známý bez mrknutí oka přijal, tak na co si teď stěžuje? Má předávací/přebírací protokol? Má. Má nemovitost? Má. On ji osobně nepřebíral? Pokud ano, tak čemu se diví? Má to reklamovat hned, ne se ex post ptát na Měšci.

  Pokud jsem byla u převodů nemovitostí a figurovala tam realitka. VŽDYCKY se do předávacího protokolu psal stav nemovitosti, případně se doložil fotkama, a taky se dokládaly stavy měřičů, jednak zápisem do protokolu, ale obě strany i makléř si měřáky ofotili. Při předání se zároveň řešil přepis elektřiny a plynu (pokud byl zaveden), voda se řešila pouze u rodinných domků, protože u bytů to řešil správce přes SVJ při ročním vyúčtování.

 • 24. 7. 2018 19:32

  A (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Jen další ukázka nekompetentnosti realitních kanceláří. Realitka shrábla provizi a dál se nestarala.

  Prodávají ručí kupujícímu za stav nemovitosti tuším (nevím přesně) 5 let po koupi, že byla taková jak byla inzerována a předvedena. Tedy prodávající má vzít, doložit co se stalo, a hurá na soud s žádostí o náhradu škody.

  To jsou ovšem rady, které by mu měla poradit realitní kancelář - kdyby existovala nějaká, které provádí kvalitně svou práci. Namísto toho různé RE/MAX a další jen pláčou, jak jsou kvalitní, ale služby dávají na zvracení.

 • 24. 7. 2018 21:47

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Je to pět let (viz: https://pravniradce.ihned.cz/c1-66043060-pet-let-v-nejistote-cesi-pri-prodeji-nemovitosti-zapominaji-na-odpovednost-za-jeji-stav ).
  Nicméně je dosti podstatný rozdíl, jestli se jedná o nemovitost novou, nebo jestli jde o nemovitost starou 50 a více let (což jaxi nerozlišuje ani výše uvedený článek), kdy současný majitel o případných závadách ani neví, připadně se za jeho vlastnictví nic neprojevilo. Řekla bych, že stav nemovitostí v Čechách je obecně dosti tristní, zvláště pak na vesnicích. naši předkové meli zdroje na to, aby ty nemovitosti vůbec postavili, my nemáme ani na jejich údržbu, nedej Bože dokonce rekonstrukci. Minimálně polovina domů na vesnicích je stará cca 100 let (protože po skončení 1. sv. války se dost masivně stavělo a drtivá většina venkovského bytového fondu pochází právě z této doby). Leckdy se na materiál, že kterého je dům postaven, přijde naprostou náhodou. Jistě pamatujete na velkou povodeň v r. 2002 a na to, jak spadly Zálezlice. Z 90 postižených domů jich 40 spadlo nebo bylo následně strženo. Mne tenkrát zaujalo, že ty domy, co spadly, byly stavěné z nepálených cihel, ty se prostě ve vodě rozmočily a nemovitost se poroučela k zemi. A teď si představte, že jste někomu prodal starou chalupu, kterou stavěl kdovíkdo (protože z nepálených cihel se ve 20.století už téměř nestavělo, to byla otázka století 19.), vy vite kulový o použitém materiálu a máte za to po datu prodeje ještě 5 let ručit? První soud by vás z toho ručení pravděpodobně osvobodil, protože v tomto případě by byla lhůta 5 let vysloveně nemravná.

 • 24. 7. 2018 21:58

  Milan Komárek (neregistrovaný) ---.aim-net.cz

  Lžete - proto se nepodepisujete? Ani jste ten článek nečetl, jen máte potřebu urážet.

 • 25. 7. 2018 18:33

  Carlos (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Za prvé - dlabme už na známého... to je jeho problém. Mně jde o princip, když třeba budu někdy v budoucnu kupovat nemovitost a stalo by se to mě, jak se to má řešit. Rada nepřebrat nemovitost je sice pěkná, ale ono to asi bylo časově tak, že s realitkou se tam byl podívat, kuchyň tam byla, majitel po něm nic nechtěl, realitka chtěla zálohu, on ji zaplatil. Pak majitel chtěl prachy bokem, on mu je odmítl dát. Potom realitka chtěla doplatek, on doplatil, pak až přišel do toho domu, kuchyň byla pryč. Volal do realitky a oni už s ním nechtěli nic řešit, vymluvili se na něco.

  k tomu - Má to reklamovat hned, ne se ptát na Měšci.
  - A u koho a jak to má reklamovat? U realitky, původního majitele, na policii. To jsou vždy takové poloviční rady jak noha.

  Nebo rada nepřebrat nemovitost... Fajn, už ji má celou zaplacenou a nemá ji tedy přebírat. A bude čekat půl roku až se něco vyřeší a bude asi bydlet pod mostem.

  To by se muselo to přebrání / předání nemovitosti udělat ještě před zaplacením a už by to toho domu nemohl původní majitel vstoupit, aby měl kupec jistotu, že takový bude stav, majitel už tam nepáchne, on pošle peníze a pak tam začne bydlet. Jenže majitel tam zřejmě měl pořád přístup.

 • 26. 7. 2018 7:56

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Máte v tom hokej. Jde to takto: sepíše a podepíše se kupní smlouva. Okamžitě se dává žádost na katastr o přepis na nového majitele a současně se dodává dokumentace bance, aby uvolnila peníze na hypoteční úvěr. Banka deponuje peníze tam, kam je má podle smlouvy deponovat (u RK, advokátní úschova, bankovní úschova - to je definováno ve smlouvě a domlouvá se to před podpisem smlouvy). Zatímco toto běží (vklad na katastru trvá cca 30 dnů a je třeba ho hlídat,aby se napč. odstranily závady, ke kterým by případně došlo), tak mezitím původní majitel vyklidí byt. Dojde k předání, napíšou se stavy měříčů, sepíše se předávací protokol a nemovitost je předána novému majiteli včetně klíčů. Tím do ní starý majitel už nemá přístup, protože nový si může okamžitě vyměnit zámky. PO přepisu na katastru dostanete z katastru doklad o přepisu, ten ukážete na RK a bance a TEPRVE POTÉ JSOU PŮVODNÍMU MAJITELI UVOLNĚNY PENÍZE. Z toho plyne, že nový majitel měl dost času k tomu, aby reklamoval závadu. Pokud to neudělal, jeho chyba a může si stěžovat leda tak na lampárně hlavního nádraží. Je to u podchodu na 1.nástupiště a nad dveřma svítí modrá lampa. Pracovní doba je tam 6:00 - 22:00, v noci drží pohotovost pro nenadálé případy.

 • 26. 7. 2018 10:49

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Jen malý doplněk - lampárnu hlavního nádraží loni (nebo možná předloni, čas strašně letí) zrušili. Takže už si nelze stěžovat ani tam.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).