Hlavní navigace

Názor k článku Realitka našla kupce, prodejce se s ním domluvil sám. Pokutu platit nebude, rozhodl soud od Jarmila - Je to pět let (viz: https://pravniradce.ihned.cz/c1-66043060-pet-let-v-nejistote-cesi-pri-prodeji-nemovitosti-zapominaji-na-odpovednost-za-jeji-stav ). Nicméně je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 7. 2018 21:47

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    Je to pět let (viz: https://pravniradce.ihned.cz/c1-66043060-pet-let-v-nejistote-cesi-pri-prodeji-nemovitosti-zapominaji-na-odpovednost-za-jeji-stav ).
    Nicméně je dosti podstatný rozdíl, jestli se jedná o nemovitost novou, nebo jestli jde o nemovitost starou 50 a více let (což jaxi nerozlišuje ani výše uvedený článek), kdy současný majitel o případných závadách ani neví, připadně se za jeho vlastnictví nic neprojevilo. Řekla bych, že stav nemovitostí v Čechách je obecně dosti tristní, zvláště pak na vesnicích. naši předkové meli zdroje na to, aby ty nemovitosti vůbec postavili, my nemáme ani na jejich údržbu, nedej Bože dokonce rekonstrukci. Minimálně polovina domů na vesnicích je stará cca 100 let (protože po skončení 1. sv. války se dost masivně stavělo a drtivá většina venkovského bytového fondu pochází právě z této doby). Leckdy se na materiál, že kterého je dům postaven, přijde naprostou náhodou. Jistě pamatujete na velkou povodeň v r. 2002 a na to, jak spadly Zálezlice. Z 90 postižených domů jich 40 spadlo nebo bylo následně strženo. Mne tenkrát zaujalo, že ty domy, co spadly, byly stavěné z nepálených cihel, ty se prostě ve vodě rozmočily a nemovitost se poroučela k zemi. A teď si představte, že jste někomu prodal starou chalupu, kterou stavěl kdovíkdo (protože z nepálených cihel se ve 20.století už téměř nestavělo, to byla otázka století 19.), vy vite kulový o použitém materiálu a máte za to po datu prodeje ještě 5 let ručit? První soud by vás z toho ručení pravděpodobně osvobodil, protože v tomto případě by byla lhůta 5 let vysloveně nemravná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).