Hlavní navigace

Nepodali jste daňové přiznání? Stihnete to i po termínu a bez pokuty

5. 4. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Daňové přiznání ještě můžete podat bez toho, abyste dostali pokutu. Někdy se vám to dokonce vyplatí a vrátí vám část už zaplacených daní. Přinášíme informace, kdy je pro vás vyplnění tiskopisu výhodné.

Čas pro řádné podání daňového přiznání už minul. V úterý 3. dubna 2018 byl poslední termín, kdy jste jej mohli doručit finančnímu úřadu. Tedy za předpokladu, že si daňové přiznání zpracováváte sami. Pokud využíváte služeb daňového poradce, tato lhůta pro vás neplatí. Daňové přiznání v takovém případě musíte odevzdat až do pondělí 2. července 2018.

Finanční úřady jsou však tolerantní a dávají opozdilcům ještě několik dní k dobru, než začnou padat pokuty. Letos tak můžete daňové přiznání bez rizika pokuty podat do úterý 10. dubna 2018. Na vyplnění a doručení tiskopisu na úřad vám tedy zbývá přesně 5 kalendářních dnů. V úterý 10. dubna už totiž musí mít úřad daňové přiznání u sebe. Razítko z pošty tak není dostatečné, a pokud pošta nedoručí dokumenty včas, lhůtu jste prošvihli.

Ekvivalentně samozřejmě úřad počítá s opozdilci i v případě, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce. Tam je lhůta po termínu stejná a předtím, než vám vyměří pokutu, máte několik dní k dobru. Nejzazším termínem pro podání daňového přiznání je v takovém případě pondělí 9. července 2018.

Vyměřenou pokutu možná nebudete muset platit

Pokud prošvihnete i termíny, které v rámci své benevolence finanční úřad uznává opozdilcům, počítejte s tím, že vám budou vyměřeny úroky z prodlení. V letošním roce se tyto úroky počítají jako 0,05 % z vyměřené daně za každý den prodlení. Maximální výše pokuty může být 5 % z vyměřené daně. Zároveň pokuta nesmí překročit částku 300 000 Kč. Jestliže však výše vyměřené pokuty nedosáhne alespoň 200 Kč, finanční úřad ji po vás vymáhat nebude.

Nepočítejte však s tím, že pokud by pokuta byla takto nízká, nemusíte tedy daňové přiznání odevzdávat vůbec a máte tedy letos o starost méně. Pro ty, kteří daňové přiznání nepodají ani opožděně, má finanční úřad jiný postup. Nejprve obdržíte několik výzev, abyste daňové přiznání podali. Když budete výzvy ignorovat, dostanete penále, jehož výše začíná na 500 Kč.

Pokutu vám pak mohou snížit na polovinu, když formulář podáte do 30 dnů po uplynutí řádné lhůty a jinak u vás finanční úřad žádné jiné prodlení neeviduje. Ohledně placení daně pak máte ještě po řádném termínu 4 dny na nápravu bez sankce. Pátý den ale začíná nabíhat úrok z prodlení, který je ve výši roční repo sazby stanovené centrální bankou a zvýšený o 14 procentních bodů. Úrok se pak počítá za každý den prodlení.

V každém případě je dobré vědět, jestli se vás povinnost podat daňové přiznání týká, či ne, a podle toho se zařídit a vyhnout se zbytečným problémům s úřady.

Daňové přiznání někdy podat nemusíte

Ve vybraných případech se vás podávání daňového přiznání netýká a můžete je tedy pro letošní rok opravdu pustit z hlavy, viz Kdo nepodává daňové přiznání. Je to v těchto případech:

  • Za rok 2017 jste si vydělali méně než 15 000 Kč.
  • Máte příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků pouze od jednoho zaměstnavatele, nebo postupně od více zaměstnavatelů. U všech jste však podepsali prohlášení k dani a neuplatňovali jste odečet úroků z hypotečního úvěru.
  • Vaše příjmy z ostatních činností podléhající dani z příjmů fyzických osob (příjmy z podnikání, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu, ostatní příjmy) nepřevyšují 6000 Kč.
  • Ze závislé činnosti a funkčních požitků máte příjmy pouze ze zahraničí.

Ovšem pozor. Vše má své ale. V případě, že máte příjmy, jež jsou osvobozeny od daně, nebo je daň z těchto příjmů vybírána srážkou, případně máte příjmy plynoucí ze zahraničí, které jsou také zdaňovány zvláštní sazbou, přiznání podáváte. A to i přes fakt, že daň platit nebudete. I v případě, že vykážete daňovou ztrátu, opět musíte daňové přiznání podat. 

V případě příjmů z ostatních činností podléhajících dani z příjmu fyzických osob se do tohoto výčtu nepočítají příjmy od daně osvobozené a příjmy, z nichž je daň vybírána zvláštní sazbou. U příjmů pouze ze zahraničí pak platí podmínka, že jsou tyto příjmy vyjmuty ze zdanění na základě mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění.

Dále nemáte povinnost podávat daňové přiznání v případě, že jste měli celý rok jen příjmy osvobozené od daně, jako sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti, nemocenské atd. Daňové přiznání se nepodává ani na příjmy zdaněné konečnou srážkovou daní, tj. např. příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně bez podepsaného tiskopisu prohlášení k dani (tzv. růžový papír), příjmy z autorských honorářů do 10 000 Kč včetně měsíčně u téhož plátce atd.

Ale možná se vám to vyplatí

Jestliže tyto podmínky splňujete, můžete podávání daňového přiznání vypustit. Avšak jsou situace, kdy se vám vyplatí jej podat, i když nemusíte, viz Komu se vyplatí podat daňové přiznání. Díky slevám na dani totiž můžete dostat zpět zaplacené daně. Vyplatí se vám jej tedy podat v těchto případech:

  • Jste zaměstnanec, ale nějakou dobu jste v roce 2017 strávili na úřadu práce.
  • Jste student, který si během roku 2017 přivydělával na brigádách a nepožádal o roční zúčtování.
  • Patříte mezi poplatníky, kteří byli loni několik měsíců nemocní.
  • Jste maminka, která odchází na mateřskou dovolenou, nebo se z ní vrací.
  • Nepracovali jste v roce 2017 všech 12 měsíců, měli jste zdaněné příjmy a nepožádali jste o roční zúčtování.

Ovšem opět pozor. U studentů se musí jednat o vzájemně se nepřekrývající brigády a museli byste podepsat Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků.

Jak na vyplnění?

Pokud si nejste jisti, jak daňové přiznání vyplnit, můžete využít jeden z našich článků, kde jsme se podrobně zabývali vyplňováním krok po kroku.

K vyplnění daňového přiznání můžete využít i naše formuláře na Měšci.

Příklad

Paní Veselá byla v roce 2017 zaměstnána na hlavní pracovní poměr jako učitelka, kde si za rok vydělala 240 000 Kč. Kromě toho si ale přivydělávala ve volném čase výrobou bižuterie jako OSVČ a přišla si tím na dalších 150 000 Kč. V tomto případě bude k vyplnění Přiznání k dani z příjmu fyzických osob potřebovat následující dokumenty:

Navíc chce uplatnit odečet daru ve výši 5000 Kč a příspěvek odborové organizaci ve výši 2000 Kč. Dále pak uplatňuje slevu na vyživovaného manžela a své děti. Podrobný návod na vyplnění naleznete ve článku Jak na vyplnění daňového přiznání, když jste byli OSVČ i zaměstnanec? Návod.

Bojujete s daněmi? K vypočítání můžete využít i naši daňovou kalkulačku na Měšci.

Kromě přiznání ještě přehledy

Nezapomeňte, že po odevzdání daňového přiznání ještě musíte odevzdat Přehled o příjmech a výdajích, a to pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. I tomuto jsme se podrobně věnovali, a to v článcích Jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste zaměstnanec i OSVČ? a Jak vyplnit přehled pro ČSSZ, když jste zaměstnanci i OSVČ?

V případě, že jste v roce 2017 měnili zdravotní pojišťovnu, trochu se vám vyplňování zkomplikuje. Návod, jak situaci řešit, přineseme v jednom z následujících článků.

skoleni_29_6

Na podání přehledů však ještě máte dost času, jelikož je příslušným institucím musíte doručit do 1 měsíce ode dne podání daňového přiznání. Nejzazší lhůta je tedy ve středu 2. května 2018.

Případný nedoplatek je pak potřeba uhradit do 8 dnů od podání přehledu.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).