Hlavní navigace

Jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste zaměstnanci i OSVČ?

26. 2. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podrobný návod, jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu v případě, že jste v roce 2017 pracovali jako zaměstnanci a zároveň jste si i něco málo přivydělali jako podnikatelé.

V článku Jak na vyplnění daňového přiznání, když jste byli zaměstnancem i OSVČ? (Návod) jsme si podrobně ukázali, jak vyplnit daňové přiznání v případě, že jste v roce 2017 pracovali jako zaměstnanci, ale zároveň jste měli i svou živnost, na kterou jste si rovněž něco přivydělali.

Paní Karla Veselá z našeho článku pracovala celý minulý rok jako učitelka, a to na hlavní pracovní poměr. Kromě toho si jako OSVČ přivydělávala výrobou a prodejem bižuterie.

Daňové přiznání má paní Karla úspěšně vyplněné. Chybí jí ale vyplnit Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a Přehled OSVČ pro Českou správu sociálního zabezpečení. A právě přehled pro zdravotní pojišťovnu si v článku rozebereme krok po kroku.

Opět použijeme jeden z formulářů v Excelu, které si můžete stáhnout zde na Měšci. V excelovém formuláři totiž paní Karla vyplňovala i celé daňové přiznání, takže vyplnění tabulky základních dat jí opět usnadní práci.

Vyplnění přehledu

Pro připomenutí zopakujeme, že paní Karla má manžela a malou dceru a v roce 2017 si na hlavní pracovní poměr jako zaměstnankyně vydělala částku 240 000 Kč.

Jako OSVČ si pak vydělala dalších 150 000 Kč. Náklady činily 95 000 Kč, takže se paní Karla rozhodla vést účetnictví a uplatnit reálné výdaje. Zálohy na pojistném neplatila.

Pro vyplnění přehledu pro pojišťovnu použijeme opět formulář v Excelu. V něm se přesuneme do záložky Ostatní ZP, protože paní Karla nemá Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která má v Excelu vlastní formulář. Protože jsme na začátku vyplnili záložku ZÁKL_DATA, zkopírovaly se nám základní údaje do formuláře. Paní Karla tak bude vyplňovat následující:

  • 2. Prohlášení pojištěnce.
  • 3. Přiznání k dani z příjmů.

V části 2 – Prohlášení pojištěnce – paní Karla vyplní, že v roce 2017 pro ni neplatila povinnost hradit zálohy na pojistné v měsících 1–12 a jako důvod zaškrtne zaměstnání.

V části 3 – Přiznání k dani z příjmů – vyplní, že podává daňové přiznání a nemá daňového poradce.

Vyplněný přehled pro zdravotní pojišťovnu.
Autor: Veronika Doskočilová

Vyplněný přehled pro zdravotní pojišťovnu.

Víc už paní Karla vyplňovat nemusí. Na řádku 43 se jí zobrazí případný přeplatek nebo nedoplatek.

  • Pokud je hodnota v řádku č. 43 záporná, musíme my doplatit zdravotní pojišťovně nedoplatek.
  • Pokud je hodnota v řádku č. 43 kladná, značí to přeplatek, který máme my u zdravotní pojišťovny.

Paní Karla má tedy nedoplatek ve výši 3713 Kč. V roce 2018 pak opět nebude platit zálohy na pojistném, protože je stále zaměstnaná jako učitelka na hlavní pracovní poměr.

Nevíte si rady s daněmi? Kompletní informace i formuláře najdete na našem Daňovém portálu.

Do kdy je nutné zaplatit?

Vyplněný, vytištěný a podepsaný přehled je potřeba doručit zdravotní pojišťovně do 1 měsíce od data, kdy jste podali daňové přiznání. Posledním dnem základní lhůty pro podání daňového přiznání je úterý 3. dubna 2018. Pokud tedy podáte daňové přiznání v tento den, můžete přehled pro zdravotní pojišťovnu podat až do středy 2. května 2018 včetně.

Jestliže máte nedoplatek, musíte jej zaplatit do 8 kalendářních dnů od podání přehledu.

Pozor na změnu pojišťovny

Jestliže patříte mezi ty, kteří v roce 2017 změnili zdravotní pojišťovnu, trochu se vám vyplňování Přehledu OSVČ zkomplikuje. Je totiž potřeba poslat zmíněný přehled do všech pojišťoven, u kterých jste v roce 2017 byli pojištěni.

Pokud jste tedy od 1. července 2017 byli registrováni u jiné pojišťovny, budete za první polovinu roku 2017 podávat přehled své staré zdravotní pojišťovně a za druhou polovinu roku pak své nové zdravotní pojišťovně.

skoleni_29_6

Následné nedoplatky či přeplatky vám každá pojišťovna bude vyměřovat samostatně, a to v poměrné výši k součtu doložených vyměřovacích základů. Pokud máte přeplatek, měli byste doložit potvrzení druhé zdravotní pojišťovny, u níž jste byli v daném roce pojištěni, o vyměřovacím základu a platbách pojistného.

Návod na vyplnění přehledu, pokud jste v roce 2017 měnili zdravotní pojišťovnu, přineseme v některém z následujících článků.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).