Hlavní navigace

Jak vyplnit přehled pro ČSSZ, když jste zaměstnanci i OSVČ?

28. 2. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Měli jste v roce 2017 zaměstnání a něco málo jste si ještě přivydělali jako živnostníci? Přinášíme podrobný návod, jak vyplnit daňové přiznání krok za krokem.

V článku Jak na vyplnění daňového přiznání, když jste byli zaměstnancem i OSVČ? (Návod) jsme se zaměřili na vyplnění daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob v případě, že jste v roce 2017 pracovali jako zaměstnanec, ale zároveň jste měli i nějaké příjmy jakožto OSVČ.

Následně jsme se v článku Jak vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste zaměstnanci i OSVČ? věnovali tomu, jak vyplnit krok za krokem Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu. Ten totiž musíte vyplnit a odevzdat do 30 dnů poté, co odevzdáte daňové přiznání finančnímu úřadu. Kdybyste využili nejzazší termín pro podání daňového přiznání (úterý 3. dubna 2018), musíte zmíněný přehled na pojišťovnu podat nejpozději ve středu 2. května 2018.

V dnešním článku se tedy zaměříme na to, jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro Českou správu sociálního zabezpečení.

Náš modelový příklad

V našem modelovém příkladu podávala paní Karla daňové přiznání, kde si jako zaměstnankyně na pozici učitelky vydělala za rok 2017 částku 240 000 Kč. Kromě toho si jako OSVČ přivydělávala prodejem a výrobou bižuterie. Za rok 2017 činily její příjmy z této činnosti 150 000 Kč.

Vyplnění formuláře

Protože jsme úplně na začátku vyplňování daňového přiznání vyplnili záložku ZAKL_DATA, opět se nám údaje propsaly i na tento formulář. Doplňovat už tedy budeme jen několik kolonek. V bloku B bude paní Karla vyplňovat:

  • Řádek 12 – Daňové přiznání podává a zpracovává daňový poradce – NE
  • Řádek 13 – Jsem povinen podat daňové přiznání – ANO
  • Řádek 14 – Jsem poplatníkem daně z příjmu stanoveného paušální částkou – NE
  • Řádek 17 – Účtování v hospodářském roce – NE

Následně v bloku C paní Karla zaškrtne, že v roce 2017 vykonávala samostatně výdělečnou činnost jen jako vedlejší, a to v měsících 1–12. V bloku D pak jako důvod uvede zaměstnání.

V bloku E pak musí paní Karla vyplnit tato data:

  • Řádek 27 – Počet měsíců, v nichž je SVČ považována za vedlejší – 12
  • Řádek 28 – Počet měsíců, v nichž je vykonávána SVČ alespoň po část měsíce – 12
  • Řádek 33 – Minimální vyměřovací základ – 0
  • Řádek 39 – Úhrn zaplacených záloh na DP – 0 Kč
Vyplněná první strana přehledu pro ČSSZ.
Autor: Veronika Doskočilová

Vyplněná první strana přehledu pro ČSSZ.

Vyměřovací základ pro rok 2017 byl stanoven na 67 756 Kč. Paní Karla jej ale nedosáhla, jelikož v řádku č. 31 má uvedenou částku 27 500 Kč. Nyní si proto může vybrat, jestli bude chtít být dobrovolně účastna sociálního pojištění. Paní Karla nechce, a tak do řádku č. 31 vepisuje 0.

Stejně tak vepisuje 0 i do řádku č. 33. I v poznámce je totiž v přehledu uvedeno, že pokud vyměřovací základ nedosáhl rozhodné výše, nemusí být paní Karla sociálně pojištěna, pokud nechce. Tudíž i sem vepisuje nulu.

Následně se na řádku č. 40 zobrazí výsledný přeplatek, nebo naopak nedoplatek:

  • Pokud je částka záporná, máte u ČSSZ přeplatek.
  • Pokud je částka kladná, naopak vy ČSSZ dlužíte na pojistném a musíte dluh uhradit.

Paní Karla má v přehledu uvedenou částku 0 Kč. Sociální pojistné totiž platí jen jako zaměstnankyně na pozici učitelky, kdy jí tuto platbu strhává zaměstnavatel. Ze své živnosti nebude odvádět nic, jelikož nedosáhla rozhodné částky.

Na druhé stránce pak v bloku G zaškrtne, že i v roce 2018 bude svou samostatně výdělečnou činnost vykonávat jako vedlejší.

Vyplněná druhá strana přehledu pro ČSSZ.
Autor: Veronika Doskočilová

Vyplněná druhá strana přehledu pro ČSSZ.

A tím už celé vyplňování téměř končí. Poslední povinností je vytisknout vyplněný přehled, vlastnoručně jej podepsat a doručit jej na Českou správu sociálního zabezpečení podle toho, kam spadáte.

Do kdy podat a zaplatit?

Přehled o příjmech a výdajích musíte na Českou správu sociálního zabezpečení podat do měsíce ode dne, kdy jste podali daňové přiznání finančnímu úřadu. Opět tedy platí, že pokud podáte daňové přiznání poslední den, tedy v úterý 3. dubna 2018, nejzazší termín pro podání přehledu je ve středu 2. května 2018.

skoleni_29_6

Paní Karla sice nebude platit nic, tudíž pro ni tímto povinnost končí, ale pokud vám vyjde nedoplatek, je nutné jej uhradit do určitého data.

Nedoplatky musíte zaplatit do 8 kalendářních dnů od doby, kdy jste přehled odevzdali. V případě, že výše nedoplatku nepřesahuje 10 000 Kč, můžete peníze složit i na pokladně příslušné České správy sociálního zabezpečení.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).