Hlavní navigace

Desetník: Ve znamení velkých a slavných

12. 11. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Máme za sebou začátek období s nejlepšími nabídkami povinného ručení a další ročník soutěže, ve které se snaží vyhrát ty nejlepší finanční společnosti. Největší železniční dopravce začal revoluci ve svých službách a největší doručovací společnost mění ceny. Největší síla koruny vůči euru a dolaru a největší zájem o investiční soutěže. Vítejte ve světě s nej.

DESETNÍK 120/2007 (29. 10. 2007 – 11. 11. 2007)


Banka chudých a banky slavných

Charita jako předmět podnikání a zisku? Myšlenka pomoci chudým a přitom vydělávat dala za vznik českému projektu banky chudých. Přebytek finančních prostředků pomůže nejchudším lidem v zemích na druhé straně naší planety. Odborně nazváno, toto mikrofinancování umožní získat finanční prostředky pro mnoho chudých lidí, na které by se banka ani nepodívala. A že chudí umí být za pomoc vděční, se projevuje na pravidelnosti a poctivosti splácení vypůjčených peněz. Na jedné straně půjčené peníze, na straně druhé investoři, kteří je půjčují, doslova je vloží do chudých. Co je skvělé, investovat a zároveň podpořit obyvatele třetích zemí může kdokoli z nás. Za zajímavé zhodnocení se může malý český investor podílet na tomto velkém investičně-charitním projektu a vychutnat si svoji roli virtuálního bankéře, který půjčuje dalším.

Banky velkých si také přijdou na své. Ikdyž můžeme diskutovat o věčném tématu, kdo je nejlepší, kdo je nejhorším molochem, kdo zase změnil poplatky a proč v nekonečných soutěžích vyhrávají ti největší, finanční společnosti v našem 21. století potřebujeme. V České republice k dnešnímu dni působí 18 bank a finančních společností, které provádějí platební styk a poskytují úvěry pro běžné občany a spotřebitele. A to už je dostatečně vysoké číslo, aby bylo z čeho vybírat. Spojením účtu ve slavné bance s investicí-podporou nejchudším vzniká nová etapa, jak nemusíme nečinně sedět a čekat na zisky z běžně dostupných investičních prostředků, ale můžeme si sami zahrát na bankéře a za odměnu dát druhým šanci. Stojí za povšimnutí, že úvěr si berou ti, kteří ho potřebují a svého půjčitele vnímají jako partnera, ne jako vykořisťovatele. Možná i my časem začneme vnímat svoji banku jako našeho partnera v oblasti financí. To ovšem vyžaduje, aby i banky spotřebitele vnímaly jako své partnery a ne jen jako generátory poplatků.


Malá cenová revoluce

Od nového roku nám zdraží naprostá většina potravin a služeb. A co zdražit nestihne, se možná dožene během roku s poukazem na to, že stejně „zdražuje všechno“. Své ceny zvyšuje Česká pošta s tvrzením, že má stále nejlevnější služby v evropských zemích. Srovnáme-li cenu, lze s tvrzením souhlasit. Pokud vezmeme v úvahu kupní sílu obyvatel nebo výši průměrného příjmu, je pošta se svojí obhajobou vedle. Můžeme diskutovat, ale stejně nic na tom nezměníme. Podobně můžeme diskutovat a jásat nad zpřehledněním cen našeho největšího železničního dopravce. Určitě jej k tomu vedly ryze praktické důvody, jako například zjednodušení ceníku, přilákání více cestujících, zvýšení kvality osobní přepravy, další přidané služby pro pravidelné zákazníky či větší efektivita železniční dopravy. Protože pokud za tím vším je jen politická lobby o co nejdelší udržení monopolu (těch pár soukromých regionálních dopravců skutečně nikoho neohrozí) nebo další snaha, jak připravit cestující veřejnost na opětovné zvýšení cen, máme se na co těšit. Myšleno ironicky.


Finanční střípky

Banky a investice

GE Money Bank nově nabízí své podnikatelské úvěry i v prodejnách IKEA. Můžete tak získat kreditní kartu MoneyCard Business nebo úvěr Optimal Business.

Čtyři akciové fondy ČP Invest jsou v listopadu bez vstupního poplatku. Jednorázové investice do Fondu živé planety budou od vstupního poplatku osvobozeny úplně.

Česká spořitelna vykázala čistý zisk 8,12 miliard Kč. Podle banky za růstem objemu čistého zisku stojí především dobré provozní výsledky. Snad i proto chce výrazně zrychlit své služby.

Nové podílové fondy ESPA-ČS jsou v prodeji. Maximální výnos je omezen 50 % za 5 let. Fond zajišťuje 100% návratnost investované částky. Přibyla i nová emise hypotečních zástavních listů.

Do konce listopadu Wüstenrot hypoteční banka vyřizuje bez poplatku hypoteční úvěry s pětiletou fixací úrokové sazby, určené pro vlastní bydlení.

ČSOB nově půjčí bez ručitele až 300 tisíc korun.

Bankou roku ve stejnojmenné soutěži se stala Komerční banka, titul bankéře roku získal Pavel Kavánek z ČSOB.

Bankám přibyla další malá družstevní konkurence v podobě ostravské družstevní záložny UNIBON.

Další fondy s garantovaným zhodnocením pro konzervativnější klienty najdete v nabídce Komerční banky.

HVB Bank a Živnostenská banka se definitivně spojily do UniCredit Bank. Ta chce získat především bonitní klienty z větších měst.

Banky pokračují v boji proti kopírování karet a stále rozšiřují počet bankomatů, které jsou chráněny proti podvodníkům.

Nová motoristická kreditka láká na slevy, ale umí se i pěkně prodražit.

Odložení splátek nabízí podnikatelům ČSOB Leasing. Chce tak nalákat na stávající smluvní podmínky před legislativní změnou, která bude platná od ledna.

Až do Štědrého dne získáte bez poplatku hypotéku od Hypoteční banky.

Změna čeká v listopadu internetové bankovnictví Komerční banky.


Pojišťovny

Rozšířené asistenční služby si nově pořídíte i u DIRECT Pojišťovny.

Pojištění proti úpadku začala nově nabízet cestovním kancelářím Evropská cestovní pojišťovna.

Povinné ručení je v každé zemi jiné, přestože je jeho princip stejný. Ani segmentace zákazníků není všelékem.


Cestování a volný čas

Do Ruska si zaletíte i z Pardubic. Letadla z Moskvy budou v Pardubicích přistávat dvakrát týdně a v nejbližších dnech přibude i linka do Petrohradu.

Od listopadu zaplatíme u ČSA k letence po Evropě 22 eur a na dálkových letech pak 60 eur za palivový příplatek. Na středních tratích se tak výše poplatku zvedne o pět eur a na dálkových linkách o tři eura.

Čtyřikrát týdně můžete nově letět do Belfastu se společností easyJet.

Pražská hromadná doprava bude zdražovat, připustil její generální šéf.


Legislativa

Na cesty do Kanady už nepotřebujeme víza a můžeme si vychutnávat maximálně 90denní pobyt.

Někteří poskytovatelé spotřebitelských úvěrů porušují zákon, tvrdí Česká obchodní inspekce.

Absurditou roku v podnikání je povinné ohlášení stánku na pouti. O tomto neslavném primátu rozhodli svými hlasy zástupci podnikatelské veřejnosti.

Dohled nad soudními exekutory se zpřísní a mělo by ubýt stížností na jejich neetické praktiky.

Získat výhodný úvěr od státu nemusí být tak výhodné.

dan_z_prijmu


Ekonomický život

Skupina českých ekonomů a podnikatelů rozjela projekt na půjčování nejchudším lidem ve světě. Přidat se můžete i vy.

Že se předem platit za byt vyplatit nemusí, ví každý. Přesto developeři často požadují platbu za byt předem.

Anketa

Co si myslíte o projektu banky chudých?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).