Hlavní navigace

Absurditou roku v podnikání je povinné ohlášení stánku na pouti

Sdílet

Redakce 6. 11. 2007

V rámci soutěží PX Firma roku a Makro živnostník roku dnes byla udělena historicky první anticena za největší komplikace spojené s podnikáním v České republice – Absurdita roku 2007. O tomto neslavném primátu rozhodli svými hlasy zástupci podnikatelské veřejnosti, kteří se ankety zúčastnili. Vyhlášení Absurdity roku 2007 se zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

V několikaměsíčním hlasování nakonec „vyhrála“ absurdní povinnost s názvem „stánek na výstavě“. Chce-li podnikatel jet na výstavu, prodejní prezentaci nebo pouť, musí nahlásit tři dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Měl by také oznámit ukončení cesty a tím i dočasné provozovny. Vzhledem k absurdnosti této povinnosti není až tak překvapivé, že se tato povinnost příliš nedodržuje a živnostenské úřady nejsou ve výkladu a shromažďování těchto informací jednotné. Tato povinnost vychází ze zákona č. 455/1991 Sb. Zákon o živnostenském podnikání, konkrétně jde o § 17 odst. 11 a odst. 2.

Určitě budeme usilovat o to, aby i tato absurdita byla zrušena. Připomínku budeme uplatňovat v rámci podnikatelské rady s cílem snížení administrativní zátěže podnikatelů, a zároveň také v běžném připomínkovém řízení k nově připravovanému živnostenskému zákonu. Když vše půjde dobře, mohla by být novela platná od 1. července 2008, potvrdila novinářům na pražském happeningu Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).