Hlavní navigace

regulace

Vlastník domu uspěl u Ústavního soudu se stížností proti regulaci nájemného

Spory o doplacení nájmu nad úroveň kdysi regulovaného nájemného, se musí řídit podle nových pravidel. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, který vzal nově v potaz rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z loňského července. Tip: Jaké jsou…

30. 1. 2018 17:52

Jak se budou vyvíjet hypotéky? Dobře už bylo, nebo ještě není tak zle?

„ČNB má radit, ne diktovat,“ nelíbí se finančním poradcům omezení hypoték. Hypotéky totiž čeká náročný rok. Banky dodržují doporučení ČNB a pro některé žadatele to může být omezující. Ale byznys je byznys.

Doba čtení: 5 minut

Proč už je regulace hypoték příliš?

Zamyšlení nad neustálou diskuzí ohledně omezení hypoték, která nás ještě čeká na podzim, díky novele zákona o ČNB. Jak se omezení dotkne běžného člověka – žadatele o hypotéku s porovnáním toho, co chce stát.

Doba čtení: 4 minuty

Ty si dům kup, ale na tebe už řada nevyšla. ČNB dá bankám kvóty na hypotéky

Omezující doporučení ČNB budou nově asi závazná. Podle bank další regulace zhorší dostupnost a zdraží vlastní bydlení. ČNB přitom tak trošku hasí požár, který sama založila.

Doba čtení: 7 minut

10 let dohledu ČNB: „Naše sankce jsou zrcadlo.“

Nechat centrální banku, aby regulovala finanční trh, anebo tuto moc předat nezávislému subjektu? Některé kauzy pomohly český finanční trh posunout výše. Je kvalitní a bezpečný.

Doba čtení: 9 minut

Důsledky finančních regulací: lidé jsou přeinformovaní

Regulace finančního trhu s sebou nemusí vždy přinášet jen užitek. Zvyšuje se tím mimo jiné i informační zátěž na vás coby zákazníky a dochází k přeinformovanosti. A pak už dokumenty nikdo nečte.

Samoregulace pojišťoven. Příručka pro klienta, jak se vyznat v pojištění

Zprostředkovatelé pojištění vypráví báchorky, za které by se nemuseli stydět ani nejslavnější pohádkáři, co kdy po Zemi chodili. Pojišťovny budou proto v informování transparentnější. Má to ale háček, je to dobrovolné.

Doba čtení: 7 minut

Změny v pojištění vkladů: Můžete dostat více než 100 000 euro

Nová směrnice o systémech pojištění vkladů má podle úředníků a politiků přinést stabilitu do bankovního sektoru. Neovlivní nás ale negativně?

Doba čtení: 5 minut

Předčasné splacení hypotéky nám může výrazně zlevnit

Poplatky za předčasné splacení hypotečního úvěrů jsou jedny z nejvyšších v Evropě. To ale může být minulostí, Evropská unie  přijala nová pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů, která by měla začít platit od března 2016. Banky mají údajně…

16. 5. 2014 16:58

Jak funguje systém kontroly České národní banky?

ČNB při kontrolách institucí uplatňuje ryze byrokratický přístup. Přitom taková regulace může být podle některých bankéřů nebezpečná a zhoubná.

5 nejabsurdnějších opatření Evropské unie

Evropská unie podle ekonomů chrlí desítky absurdních opatření, které můžou vést nejen k ohrožení svobody podnikání, ale i občanských svobod či i žen.

Doba čtení: 6 minut

Bankovní unie se bankám prodraží, vyjde až na stovky milionů Kč

Podle odhadů bankéřů údajně dosáhnou zdejší náklady na bankovní unii, kterou prosazuje Evropská unie, až do výše stovek milionů Kč: „Nová regulatorní opatření nejen zvyšují požadavky na kapitál bank, ale zároveň znamenají i zvýšené náklady, mezi…

3. 3. 2014 7:10

Přijde soumrak hotovosti, nebo spíše platebních karet?

Pro spotřebitele je výhodné platit kartou. Někteří obchodníci z nich ale už příliš nadšení nejsou. A do karetního byznysu chce zasáhnout i Evropská komise.

Doba čtení: 4 minuty

Majitelé bytů s regulovaným nájemným se nejspíše kompenzací nedočkají

Majitelé se za odkládanou deregulaci nájemného nejspíše kompenzací nedočkají. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž zamítl první 2 z tisíců stížností českých majitelů na regulované nájemné. „Je to první rozhodnutí po 7 letech, co byly…

26. 3. 2013 7:25

Jak BASEL III reguluje obchodní banky?

V současné době jsou obchodní banky regulovány celou řadou pravidel, která jsou v současné době dále upravována a rozšiřována.

Doba čtení: 3 minuty