Hlavní navigace

advokáti

Nestačí, že pro vás advokát něco napsal. Musí vás také poučit, jinak může platit

Advokátka napsala darovací smlouvu na nemovitost, ale nepodala už návrh na vklad na katastr, ani klientce neřekla, aby to udělala sama. Dárkyně zemřela, advokátka zase neporadila, jak to vyřešit dodatečně, a tak klientka přišla o majetek.

Doba čtení: 8 minut

Spoléháte se na realitku? I když má advokáta, můžete přijít o nemovitost i peníze

Převod nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře není nikdy bez rizika. Ukážeme, že ani když má realitní kancelář advokáta, totální důvěra není na místě. Kupující přišel o byt i o peníze.

Doba čtení: 9 minut

U soudu výslovně žádejte náhradu všeho, co jste kvůli protistraně zaplatili

Hlášku: „Vše co od této chvíle řeknete, může být použito proti vám“, znáte z amerických filmů a seriálů. I když ji neuslyšíte, platí i u našich soudů. Náhradu soudních výloh žádejte sami jasně, zřetelně, srozumitelně. A pokud máte právníka, tak mu nedovolte, aby se v tom zamotal, jinak přijdete o peníze!

Doba čtení: 5 minut

Advokát není vševědoucí, za některá špatná rozhodnutí si odpovídáte sami

Kde leží hranice odpovědnosti advokáta za nevhodně zvolenou strategii při vedení soudního sporu? Kdy vám advokát odpovídá za škodu způsobenou mylným právním názorem nebo špatným postupem a kdy ne? A co když advokát nic nezanedbal?

Doba čtení: 13 minut

Chcete od poražené protistrany zaplatit, co jste dali advokátovi? Nechte ho vše podepsat

Upozorníme vás na chybu, kterou dělají někteří advokáti a na niž finančně doplatíte vy jako klient. U vinklařících – načerno podnikajících advokátů nebo u zcela falešných právníků – nejde o chybu, ale úmysl. Jejich palmáre nedostanete zpět nikdy.

12. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kdy vám odměnu pro advokáta hradí poražená protistrana?

Vyhráli jste za pomoci advokáta soudní spor? Kdy vám musí jeho palmáre zaplatit neúspěšný protivník v plné výši a kdy pouze část? Co když jste neznali výši dluhu nebo škody a musel ji určit znalec?

Doba čtení: 7 minut

O kolik se vám prodraží malý (tzv. bagatelní) dluh?

Spočítáme si, o kolik zaplatíte více, když včas neuhradíte svůj menší závazek a spor skončí u soudu. Spory do 10 000 Kč před soudem první instance a spory do 50 000 Kč před soudem odvolacím se totiž označují jako tzv. bagatelní spory.

Doba čtení: 4 minuty

Nenaleťte falešným právníkům. Jak rozeznat advokáta od podvodníka?

Na internetu dnes narazíte na řadu podvodníků, kteří nabízejí právní služby a tváří se třeba jako renomovaná kancelář. Jak je poznáte? Naučíme vás ověřit si, kdo advokátem je, a kdo naopak není.

Doba čtení: 5 minut

Kdo vás může u soudu zastupovat a kdy vám jeho odměnu zaplatí neúspěšná protistrana?

Musí vám odsouzený dlužník zaplatit náhradu odměny za právní zastoupení, pokud vám pomáhal například daňový poradce nebo právník-kamarád? A jak je to s dalšími náklady na vedení sporu?

Doba čtení: 9 minut

Co se stane, když vám doručí do špatné datové schránky?

Fyzické osoby mohou mít dvě datové schránky. Jednu z pozice občana, druhou pro potřeby svého podnikání jako OSVČ. Ale v úřadech pracují lidé a ti také dělají chyby, proto mohou zprávu určenou pro „podnikatele“ poslat „občanovi“. Je to špatně?

Doba čtení: 6 minut