Hlavní navigace

Jak vybrat životní pojištění?

Životní pojištění prioritně zajistí ochranu vašich blízkých před finančními důsledky vaší smrti. Zároveň může sloužit jako spořicí nebo investiční produkt, který vám v následujících letech zhodnotí vložené finanční prostředky.

Kapitálové životní pojištění

Kapitálové životní pojištění (KŽP) představuje kombinaci pojištění pro případ smrti (nebo dožití) a spoření.

KŽP v sobě zahrnuje pojištění pro případ smrti a spoření. To znamená, že část z placeného pojistného je určena na pokrytí rizika smrti a část je pojišťovnou připisována ve prospěch klienta na tzv. kapitálová hodnota. Tuto kapitálovou hodnotu pojišťovna investuje a zhodnocuje. V případě smrti klienta je pojišťovna povinna vyplatit jak kapitálovou hodnotu pojištění tak pojistnou částku pro případ smrti. V případě, že se dožijete konce pojištění, vyplatí vám pojišťovna klientovi kapitálovou hodnotu (zisk) pojištění.

Investiční životní pojištění

Investiční pojištění (IŽP) nabízí vyšší zhodnocení, ale také vyšší investiční riziko. Zda vám pojištění vydělá nebo prodělá, je jen ve vašich rukou.

Pojišťovny nabízí několik interních podílových fondů, mezi kterými se můžete rozhodovat, jak a kam své pojistné vložíte. Nelze však opomenout skutečnost, že v tomto typu pojištění se jedná o produkt bez garance minimální úrokové míry a riziko na sebe za své rozhodnutí bere klient. Jako vyvážení tohoto rizika však můžete v průběhu doby získat několikanásobně vyšší zhodnocení svých investic.

Investiční životní pojištění je určeno více odvážným klientům, kteří se sami chtějí rozhodnout, jak své prostředky investovat. Máte tedy větší volnost, ale zároveň podstupujete i větší riziko, které může přinést též ztrátu. Na druhé straně můžete vydělat více, protože může zvolit odvážnější strategii, než si může dovolit pojišťovna.

Rizikové životní pojištění

rizikového životního (RZP) pojištění nespoříte ani neinvestujete. Jednoduše si koupíte jistotu, že když dojde k nejhoršímu, pojišťovna vyplatí peníze.

Rizikové životní pojištění je klasické pojištění pro případ smrti, jehož úkolem je především omezit ekonomické dopady smrti pojištěnce na jeho okolí (rodina, úvěrující banka atd.). Obsahuje pouze rizikovou složku a nedojde-li k pojistné události, není na konci pojištění nárok na žádné vyrovnání. V rámci pojištění si pojištěnec nevytváří žádné dlouhodobé rezervy na důchod, a proto tento typ pojištění není daňově zvýhodněn.

Toto pojištění je levnější než jeho sestry v podobě kapitálového či investičního životního pojištění. Platíte si jen cenu rizika. Je vhodné pro ty, co mají jasno, jakým způsobem chtějí zhodnocovat své peníze a po pojišťovně chtějí pouze pojistit riziko. S oblibou se používá i pro zajištění při splácení úvěrových produktů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).