Hlavní navigace

Pojišťovna mě nechce pojistit

Co dělat, když pojišťovna odmítá uzavřít s vámi pojistnou smlouvu?

Na pojištění neexistuje zákonný nárok

S výjimkou povinného ručení a některého odpovědnostního pojištění pojišťovna nemá povinnost s vámi pojistnou smlouvu uzavřít. Jinými slovy si může vybírat, koho a co do pojštění vezme a koho či co nikoli.

Bydlet u řeky je problém

Pokud bydlíte u řeky, nejspíš vaši domácnost a nemovitost nikdo nepojisti na riziko povodně a záplavy, a pokud ano, tak s výrazně vyšším příplatkem.

Životní a úrazové pojištění je jen pro zdravé

Přestože to zní možná krutě, životní a úrazové pojištění je dostupné pouze zdravým jedincům. Důvod je logický, kdo má zdravotní problémy, u něj je zvýšené riziko např. úmrtí, úrazu atp. Pojistná událost je o nahodilosti. Pokud ji lze předvídat, pak zrácí smysl pojištění.

Pokud tedy máte vysoký krevní tlak, jste po mozkové příhodě, nebo vám chybí třeba jedna končetina, nebo jste hluší, slepí apod., máte problém – jen tak vás nepojistí.

Seriózní pojišťovna si ale poradí

Slepec sice nezíská úrazové pojištění, pokud sám upadne (výluka), ale už nemůže ovlivnit, že k jeho úrazu dojde např. v autobusu, do kterého někdo narazí (hradí se).

Podobně člověk po mozkové mrtvici nebude pojištěn následkem úmrtí z této příčiny (výluka), ale pokud třeba nešťastně spadne kola tak, že si zlomí vaz a zemře, tato smrt nesouvisela s nemocí = plní se.

Vozíčkář také nejspíš nezíská úrazové či životní pojištění, které by krylo riziko jeho postižení (výluka). Ale pokud dojde k jeho úrazu nebo úmrtí z jiných příšin pojištovna bude plnit (dopravní nehoda, zranění způsobené třetí stranou apod.)

TIP: Vše o pojištění najdete v naší speciální příloze

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).