Když už se žadatel o úvěr musí podřídit požadavku banky, měl by si alespoň vybrat pojištění, které co nejvíc vyhovuje jeho konkrétní situaci
Jednou z možností je dočasné rizikové pojištění pro případ smrti uzavřené na určitou dobu – tedy dobu trvání hypotéky či jiného úvěru. Pojistná částka je zvolena tak, aby odpovídala výši úvěru. Pojištěný pak splácí úvěr a pravidelně platí pojistné měsíčně, čtvrtletně, ročně nebo jednorázově. Kdyby zemřel, pojišťovna bance vyplatí tu částku, kterou jí dlužník ještě nesplatil. Zbytek pojistného plnění dostane osoba uvedené v pojistné smlouvě.
Dlužník však nedluží bance stále stejnou částku. Jeho závazek se snižuje s tím, jak postupně dluh splácí. Proto může zvolit pojištění, kdy pojistná částky klesá postupně s tím, jak je úvěr splácen. Na to některé pojišťovny pamatují úvěrovým pojištěním s postupně klesající pojistnou částkou.
Pojistná částka může klesat dvojím způsobem – lineárně nebo kopíruje nesplacenou jistinu. Lineární pokles znamená, že se v určitých časových intervalech pojistná částka snižuje. Může to být například čtvrtletně nebo ročně o určité procento úvěru. Například při úvěru na 20 let to může být o 1/20 ročně. Doba trvání tohoto pojištění bývá přibližně dvě třetiny doby splácení úvěru.
Další možnost úvěrového pojištění s postupně klesající pojistnou částkou, která přesně kopíruje výši nesplacené jistiny podle splátkového kalendáře banky. Volbou vhodného pojištění a pojišťovny je možné dost ušetřit.