Hlavní navigace

Novinky v říjnu: vyšší úrokové sazby, multibanking, ale i placení za benzín z auta mobilem

9. 11. 2018
Doba čtení: 26 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hypotéky postupně zdražují. Čím dál více bank spouští multibanking. Pojišťovny vám už pojistí i třeba ojeté auto, abyste v případě totální škody měli peníze na nové. A za pohonné hmoty teď můžete platit i mobilem z auta. Podívejte se, co dalšího se stalo v říjnu.

Pojišťovnictví

Direct pojišťovna: pojistíme hodnotu ojetého auta

Direct pojišťovna spustila nové pojištění, v rámci kterého vám umožní si pojistit pořizovací cenu ojetého vozidla. Pokud vlastníte ojeté auto a dojde k totální škodě nebo k jeho odcizení, vyplatí vám pojišťovna peníze, abyste si mohli koupit auto ve stejné hodnotě. 

Pojištění pořizovací hodnoty ojetých vozidel je doplňkem k havarijnímu pojištění, na které máte sjednaná všechna rizika na pojistnou částku. Sjednat si ho můžete jako majitel auta, které je staré v rozmezí 61 dní až 5 let, a má v době sjednání najeto maximálně 150 000 km.

Zmíněné připojištění pak platí na 3 roky. V případě takzvané totální škody nebo odcizení vyplatí pojišťovna rozdíl mezi částkou, kterou byste obvykle od pojišťovny dostali (obvyklá cena auta), a částkou, za kterou jste auto skutečně koupili a na kterou jste auto pojistili. Nejvýše však do 50 % částky, za kterou jste auto koupili a pojistili.

V praxi by to tedy vypadalo následovně. Koupíte si ojeté auto za 300 000 Kč a po dvou letech vám jej někdo ukradne. Z havarijního pojištění získáte sumu, která odpovídá ceně auta na trhu v danou chvíli (obvyklá cena), například 200 000 Kč. Od těchto 200 000 Kč odečtete spoluúčast, kterou jste si zvolili v havarijním pojištění. V případě sjednání pojištění pořizovací hodnoty ojetého vozidla vám pojišťovna následně vyplatí rozdíl mezi částkou, za kterou jste auto koupili a pojistili, a sumou, kterou jste získali z havarijního pojištění, tedy 100 000 Kč.

Škoda Financial Services: operativní leasing už od 4 tisíc

ŠKODA Financial Services spustila ve spolupráci s automobilkou ŠKODA AUTO v rámci digitálního prodeje operativního leasingu několik nabídek.

Ta nejnižší začíná na 3990 Kč měsíčně a získáte za ni ŠKODA Fabii na operativní leasing. V případě zájmu o vůz ŠKODA Octavia zaplatíte měsíčně 6990 Kč a u ŠKODA Kodiaq pak 9990 Kč měsíčně. Ceny platí v případě, že si vůz pronajmete na 48 měsíců a ročně najezdíte do 20 000 km.

V rámci měsíční splátky je zahrnuto kompletní značkové pojištění. Na všechny modely aut je možné vybrat si délku pronájmu na dva až čtyři roky.

Společnost poskytuje možnost objednání vozu online. V rámci objednávání vám systém ukáže, kolik za vybraný vůz zaplatíte a kdy bude připraven k dodání. Po zvolení vámi vybrané varianty můžete dále upravovat parametry, jako jsou délka financování, roční nájezd, spoluúčast na pojištění i balíček služeb. Následně zadáte preferovanou pobočku, kde si vůz vyzvednete, říká Lukáš Cankař, ředitel marketingu a retailového prodeje ve ŠKODA Financial Services.

Bankovnictví

Začala platit přísnější pravidla pro hypotéky

Začátkem října 2018 začala na hypotečním trhu platit nová pravidla pro poskytování hypoték. Celková výše všech úvěrů nově nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu a podíl všech splátek úvěrů nesmí překročit 45 % čistých měsíčních příjmů.

Tématu jsme se podrobně věnovali v několika článcích:

Banky jdou s úrokovými sazbami nahoru

Kromě toto také banky začaly zvyšovat úrokové sazby u hypoték. Na to má kromě nových podmínek vliv i to, že Česká národní banka letos již čtyřikrát zvýšila úrokové sazby.

Jednou z bank, která ke zvýšení úrokových sazeb přikročila, je Air Bank, a to u nových i refinancovaných hypoték s fixací na 5 let.

Úroky u hypoték Air bank
Výše hypotéky Nové sazby od 10. října 2018 Původní sazby
1,5 až 30 milionů Kč 2,79 % 2,39 %
700 000 až 1 499 999 Kč 2,89 % 2,59 %
300 000 až 699 999 Kč 3,09 % 2,99 %

Jako další přikročila ke zdražování Česká spořitelna a zvýšila úrokové sazby o 0,1 procentního bodu u fixací na pět a více let.

Úrokové sazby hypoték od České spořitelny
Fixace Úrokové sazby do 22. října 2018 Úrokové sazby od 22. října 2018
1 rok od 4,19 % Beze změny
2 roky od 4,19 % Beze změny
3 roky od 3,19 % Beze změny
4 roky od 3,19 % Beze změny
5 let od 2,89 % od 2,99 %
8 let od 2,94 % od 3,04 %
10 let od 2,99 % od 3,09 %
15 let od 3,19 % od 3,29 %
20 let od 3,59 % od 3,69 %

Některé banky na to ale jdou jinak

Strategie bank se ale výrazně liší. Například Raiffeisenbank místo zvýšení úrokových sazeb nabízí za sjednání hypotéky bonus 5000 Kč. Ten dostanete, pokud uzavřete alespoň dvoumilionovou hypotéku s fixací úrokové sazby minimálně na tři roky. Do 14. prosince 2018 je zároveň nutné dodat podklady potřebné ke schválení hypotečního úvěru.

V Raiffeisenbank je největší zájem o hypotéky se splatností 30 let (46 %), fixačním obdobím 5 let (2/3 hypoték), určené k nákupu nemovitosti (40 %), přičemž průměrná výše hypotečního úvěru převyšuje 2 205 000 korun. Průměrný věk žadatele o hypoteční úvěr je 39 let a převažují muži (76 %).

Equa bank: spouštíme prodej investic

Equa bank se v říjnu 2018 zaměřila na investice. Po vyplnění investičního dotazníku dostanete na výběr z několika životních situací, pro které s investováním začíná – zajištění na stáří, start pro děti nebo zhodnocení úspor. Klient si namodeluje životní situace, které ho čekají, a podle toho si zvolí odpovídající investiční možnosti. To vše zvládne online prostřednictvím svého internetového bankovnictví, říká Petr Řehák, generální ředitel Equa bank. 

Pomocí investiční kalkulačky si pak můžete svůj investiční cíl upravovat. Investovat je možné do korunových fondů od správcovských společností BNP Paribas, Fidelity a NN.

Banka za tuto možnost vybírá vstupní poplatek ve výši 1,1 %. Další poplatky se budou řídit ceníky správcovských společností. Vstupní poplatky ale nebude Equa vybírat do konce roku 2018. Investovat je možné jednorázově i pravidelně od 100 Kč měsíčně.

Aplikace bude hlídat i plnění investičních cílů, které si na začátku investice nastavíte. Pokud investice k plnění cíle nesměřuje – třeba kvůli nižšímu než předpokládanému zhodnocení – služba nabídne různé možnosti úpravy investice tak, aby se zvýšila šance na splnění cíle.  

Equa začne prodávat také automatické investice při každé platbě kartou. Tam si budete moci nastavit, jak často a jaké částky (například 10, 20 nebo 50 Kč) chcete střádat při každém použití platební karty. Jakmile nastřádaná suma dosáhne 100 Kč, jsou peníze investovány.

V galerii se můžete podívat, jak investiční aplikace vypadá:

Home Credit: svobodné splácení půjček

S novinkou přišel i Home Credit. Má název Flexibilní půjčka a jde o revolvingový úvěr, který umožňuje libovolně měnit výši měsíčních splátek podle vaší aktuální situace. K tomu je třeba každý měsíc poslat sjednanou minimální splátku, a to bez jakéhokoliv oznamování. Splacené peníze pak můžete opakovaně využívat bez dalšího schvalování či ověřování. Vyřízení, vedení i doplacení půjčky je bez poplatků.

Komerční banka: multibanking je tady

I klienti Komerční banky se dočkají multibankingu. Banka totiž v říjnu oznámila, že do konce roku spustí multibankovní aplikaci se dvěma bankami – Air Bank a Českou spořitelnou. Jejich účty si u Komerční banky budete moci propojit s internetovým i mobilním bankovnictvím.

V první fázi bude možné jen kontrolovat zůstatek a transakční historii. V průběhu příštího roku ale půjde přes multibanking i zadávat platby u konkurence.

Komerční banka zatím své bankovnictví přes API neotevřela. Slibuje to ale napravit. Brzy umožníme našim klientům i využívat služby KB prostřednictvím aplikací a služeb třetích stran (např. fintech) prostřednictvím tzv. API služeb v souladu s evropskou regulací PSD2, říká Pavel Zúbek, mluvčí banky.

Náhledy na účty konkurenčních bank zatím přes mobilní bankovnictví nabízí MONETA Money Bank a přes aplikaci RicheeBanka CREDITAS.

Multibankingu a s tím související směrnicí PSD2 jsme se podrobně věnovali v několika článcích:

Kromě toho banka zkrátila ceník svých služeb, a to na polovinu. Přehled cen tím také poměrně zjednodušila. Souhrn nejvyužívanějších služeb včetně informace, zda jsou bezplatné, či zpoplatněny, můžete zjistit i z jednostránkových ceníků na webu banky. Naším záměrem bylo připravit pro klienty jednoduchou a přehlednou informaci o ceně služeb Komerční banky. Nové ceníky jsou nyní bez zbytečných textů a duplicit. V poplatkové politice se snažíme být zcela transparentní a otevření, uvedl Lukáš Hájek, manažer Zákaznické zkušenosti v KB.

Z ceníku banka odstranila neoblíbené poplatky, jako například poplatek za změnu PIN v bankomatu, za zjištění zůstatku nebo za výběr hotovosti. Dále zmizely poplatky za vedení služby MojeBanka / MojeBanka Business či faxové notifikace, které jsou nahrazeny oznámeními push.

Banka také nabízí 6 měsíců na bezplatnou zkoušku svých služeb v rámci programu Garance kvality.

Nově je možné kartu také dočasně zablokovat a po vyřešení nečekané situace ji opět odblokovat.

mBank: přejděte k nám a získejte za změnu banky bonus 1200 Kč

Pokud změníte banku a přejdete k mBank, dostanete bonus ve výši 1200 Kč. Pokud už u mBank jste, můžete doporučit nového klienta, a pokud k bance přejde, dostanete bonus 600 Kč. Takovou akci spustila banka v říjnu a potrvá až do pátku 14. prosince 2018.

Pro získání bonusu až 1200 Kč je třeba splnit tyto podmínky:

 • zažádat o mKonto nebo mKonto Business,
 • do 30 dnů od podání žádosti uzavřít smlouvu o vedení účtu,
 • konto aktivně využívat.

mBank bude následně v době dalších šesti měsíců sledovat vaše chování na účtu. Sto korun za každý měsíc dostane ten, komu na účet přijde alespoň 7500 Kč. Dalších 20 Kč lze získat za platbu kartou. V měsíci takto bude mBank ohodnocovat maximálně pět plateb. Maximální bonus je tak 200 Kč za měsíc a lze ho získat v prvních šesti měsících v mBank.

Bonus získáte za využívání konta počínaje měsícem následujícím po měsíci, kdy jste podepsali smlouvu o vedení účtu. Když si tedy mKonto zřídíte v listopadu, odměny za transakce se vám budou počítat od prosince.

Odměna ve výši 600 Kč pak čeká na stávající klienty mBank, kteří mKonto nebo mKonto Business doporučí novému klientovi. Nový klient žádající o účet v žádosti musí uvést telefonní číslo doporučitele, které má stávající klient zaregistrované u mBank. Nárok na odměnu za doporučení vznikne v okamžiku, kdy nový klient podepíše smlouvu o vedení účtu. Maximálně je možné za doporučení získat 3600 Kč.

Dle pravidel promoakce se odměna klientovi připíše maximálně do 60 dnů od posledního kalendářního dne měsíce, ve kterém byly splněny všechny podmínky akce. V rámci proklientského přístupu ovšem chceme bonus za zřízení nového účtu i odměnu za získání nového klienta vyplácet již o měsíc dříve, vysvětluje Zdeněk Rys, ředitel depozitních produktů v mBank.

MONETA Money Bank: multibanking i pro iOS. A kupujeme Air Bank

MONETA Money Bank si v říjnu připravila hned několik novinek. Nově zpřístupnila multibanking i pro klienty, kteří mají chytrý telefon s operačním systémem iOS. Stejně jako u chytrých telefonů s operačním systémem Android je multibanking přístupný jen přes mobilní aplikaci Smart Banka.

Zjišťovat své zůstatky můžete v rámci Smart Banky u Air Bank, České spořitelny, Československé obchodní banky, mBank a nově také i u Banky CREDITAS a Fio banky.

Další novinkou je pojištění proti rizikům při nakupování na internetu nebo proti zneužití údajů na sociálních sítích či ztrátě vašich dat. Umožňuje to nové osobní pojištění k platebním kartám.

Pojištění věcí, karet a internetových rizik stojí 99 Kč měsíčně. Banka má uzavřenou rámcovou pojistnou smlouvu s pojišťovnou BNP Paribas Cardif. Pojištění platebních karet, osobních věcí a internetových rizik chrání finanční prostředky na bankovním účtu a zároveň osobní věci, například aktovku či kabelku, mobilní telefon, tablet, doklady, klíče nebo brýle. Pojištění kryje také možná rizika spojená s nákupem na internetu v případě, že zaplacené zboží nedorazí, nebo dorazí poškozené, dále elektronické platby, kdy dojde ke zneužití přihlašovacích údajů, a další události, vysvětluje Petr Psutka, senior manažer MONETA Money Bank pro pojištění.

V rámci pojištění je zahrnuta i asistenční služba. V ní je obsaženo právní poradenství v případě zneužití citlivých dat, jako jsou hesla, fotografie nebo osobní údaje. Dále pak IT podpora, která pomůže při obnově ztracených nebo poškozených dat či jako asistence při řešení problémů v online světě.

Pojištění je možné sjednat na pobočce, telefonicky na zákaznické lince nebo v internetovém bankovnictví. V nejbližší době bude možné sjednat toto pojištění také přes mobilní bankovnictví Smart Banka.

Mnohem zásadnější novinkou je však to, že se MONETA Money Bank rozhodla koupit Air Bank a ponechat si její jméno. Kromě toho by MONETA koupila i český a slovenský Home Credit, čímž by dohromady měla přes 2 000 000 klientů. Vše by pak fungovalo pod názvem Air Bank.

Dokončení celého obchodu se předpokládá 1. července 2019 a je podmíněno dokončením due dilligence (hloubkovou kontrolou) a získáním souhlasu příslušných regulátorů.

Skupina Home Credit a Moneta už oznámily předběžnou dohodu ohledně takovéto transakce. V nové bance má být největším akcionářem Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera s podílem 24,48 %. Tato banka by provozovala třetí nejrozsáhlejší distribuční síť v ČR s 237 pobočkami a 2961 retailovými obchody, doplněnou o 1005 bankomatů.

Při vypořádání transakce získá Moneta 100% podíly v Air Bank a v českém a slovenském Home Creditu. Skupina Home Credit v rámci vypořádání transakce získá 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň Moneta zaplatí skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti.

Tématu jsme se podrobně věnovali v článku MONETA koupí Air Bank a nechá si její jméno. Otázky a odpovědi k velké bankovní změně.

NEY spořitelní družstvo: zvyšujeme úroky na termínovaných vkladech

NEY spořitelní družstvo zvýšilo v říjnu úroky u termínovaných vkladů, a to až o 0,5 procentního bodu.


Vklady, kde se úroky připisují na konci spoření
Doba vkladu Dříve Od 22. 10.
1 rok 1,50 % 1,70 %
2 roky 1,80 % 2,20 %
3 roky 2,00 % 2,40 %
4 roky 2,10 % 2,50 %
5 let 2,20 % 2,60 %
7 let 2,30 % 2,70 %
10 let 2,50 % 2,80 %

Vklady, kde se úroky připisují měsíčně
Doba vkladu Dříve Od 22. 10.
1 rok 1,30 % 1,50 %
2 roky 1,60 % 2,00 %
3 roky 1,80 % 2,20 %
4 roky 1,90 % 2,30 %
5 let 2,00 % 2,40 %
7 let 2,10 % 2,50 %
10 let 2,30 % 2,60 %

Připomeňme, že v záložnách platí pravidlo 1:10. Desetinu peněz, které máte v záložně, musíte dát do členského vkladu.

Provident: budeme lidi vzdělávat přes YouTube

Provident spustil druhou sezonu seriálu pro mladé o finančním vzdělávání. Jmenuje se CASH CREW a je k dispozici ke shlédnutí na YouTube. Tento rok jeho tvůrci zaměřili na tipy, jak nejlépe využít internet k vydělávání peněz, cestování, hledání práce a na co si přitom dát pozor.

S laciným bydlením, hospodařením s penězi a nápady na čerpání stipendií jsme divákům pomáhali už v první sérii. Teď se soustředíme na aktuálnější trendy. Tedy jak nejlépe využít věci, které má člověk neustále u sebe. Chceme ukázat lidem, jak využívat telefon a internet k tomu, aby si vydělali víc peněz, ušetřili za zbytečnosti, a ještě se dokázali ochránit před nebezpečím, které může číhat online, vysvětlila autorka námětu a scénáristka Lenka Kotvová.

Seriál se každý týden zaměřuje na jiné téma ze života, jako třeba co je to hoax, jak najít vysněnou práci přes Facebook nebo LinkedIn nebo jak ušetřit za cestování. S tématy autorům pomáhají třeba i čeští youtubeři.

Na to, jak seriál vypadá, se můžete podívat ve videu:

Raiffeisenbank: zavádíme tříletou fixaci u překlenovacích úvěrů

Raiffeisen stavební spořitelna spustila pro své klienty také několik novinek. Tou první je poskytování překlenovacích úvěrů s tříletou fixací. Dosud totiž stavební spořitelna poskytovala překlenovací úvěry jen s pětiletou fixací. U nových úvěrů začíná úroková sazba na 1,94 % ročně.

Úrokové sazby u jednotlivých variant. Autor: Raiffeisen stavební spořitelna

Úrokové sazby u jednotlivých variant.

Účel úvěru můžete od října 2018 dokládat i fotodokumentací. Musí se ale jednat o REKOpůjčku na modernizaci bydlení.

Kromě toho došlo k prodloužení akce pro děti a mladé do 25 let. Každou nově uzavřenou „dětskou“ smlouvu bude stavební spořitelna zhodnocovat úrokovou sazbou 1,5 % ročně. Tuto sazbu garantuje minimálně po celou dobu vázací lhůty smlouvy, to je šest let. Spolu s úroky a plnou státní podporou tak můžete dosáhnout na celkový výnos 4 % ročně.

Revolut: otevíráme pobočku v Praze

Britský fintech startup Revolut otevřel pobočku i v České republice. Ta je v Praze a vede ji David Pavliska, který byl jmenován manažerem pro Českou republiku.

V rámci běžného účtu můžete platit ve více než 150 měnách bez poplatků. Na účtu můžete disponovat 25 měnami a posílat domácí i zahraniční platby za aktuální mezibankovní kurzy.

Revolut nabízí bezplatný účet i platební kartu. Obojí se hodí zejména při cestování, zahraničních transakcích a nakupování online, kdy se chcete vyhnout bankovním poplatkům.

Startup ale plánuje i další novinky. Po květnovém přímém nabíjení v korunách plánuje zavést také účty s českými IBAN kódy.

Spolu s otevřením pobočky spustil Revolut i speciální akci. Do pátku 30. listopadu 2018 si můžete objednat Revolut kartu bezplatně přes speciální odkaz. Přes ten je potřeba se zaregistrovat a nabít si svůj Revolut účet minimálně částkou 300 Kč, platební karta je vám pak doručena bezplatně. Nabídka platí pouze pro nové uživatele Revolutu.

Sberbank: zvyšujeme úroky u termínovaných vkladů a spořicích účtů

V půlce října přikročila Sberbank ke zvýšení úrokových sazeb na spořicích účtech a termínovaných vkladech.

U FÉR spoření PLUS v kombinaci s osobními účty FÉR kontem AKTIV nebo OPTIMAL zvýšila banka úročení v pásmu do 300 000 Kč na 1,03 % ročně. Případná část vkladu nad 300 000 Kč je úročena sazbou 0,23 % a část vkladu nad 3 000 000 Kč pak úrokem 0,01 %.

U spořicího účtu bez jednoho ze zmíněných osobní účtů jsou sazby beze změny – vklad do 300 000 Kč je úročen 0,53 %, vyšší část vkladu až do 1 000 000 Kč pak úrokovou sazbou 0,23 % a část vkladu nad 1 000 000 Kč pak 0,01 %.

Na termínovaných vkladech banka nově úročí roční vklad sazbou 0,7 % ročně (dříve 0,6 %), dvouletý sazbou 1 % (dříve 0,8 %) a tříletý sazbou 1,2 % (dříve 1,1 %).

UNIQA: nová asistence vám pohlídá děti a nakoupí

UNIQA pojišťovna začala nabízet doplňkový produkt k pojištění aut, a to úrazovou asistenci pro motoristy, kteří se v souvislosti s nehodou nebo užíváním vozidla zranili. Toto připojištění je v nabídce od října 2018, přičemž poúrazová asistence je dostupná 24 hodin denně a není omezena věkem pojištěného. V rámci pojištění máte:

 • telefonické zdravotní informace a konzultace,
 • doprava do/ze zdravotnického zařízení,
 • dovoz léků, nákup potravin a hygienických potřeb, dovoz jednoho teplého nebo zmrazeného jídla denně do vašeho bydliště,
 • běžný úklid domácnosti (luxování, vytření, umytí nádobí, praní, žehlení apod.),
 • asistence – pomoc při osobní hygieně, s přípravou jídla apod.,
 • opatrování dětí a seniorů ve společné domácnosti,
 • zajištění pobytu a doprava psa nebo kočky do nejbližšího útulku nebo zvířecího hotelu na nezbytnou dobu.

Připojištění lze uzavřít buď pro řidiče auta, anebo pro celou posádku. Je určena pro kategorie osobních, užitkových a terénních vozidel. Zajišťuje komplexní servis pro osoby s handicapem po autonehodě, které nejsou schopné během léčby úrazu vykonávat běžné činnosti. Lze ho nárokovat 24 hodin denně až do celkového limitu 10 000 Kč pro každou pojištěnou osobu s omezenou pohyblivostí v důsledku úrazu v autě. Telefonické konzultace a informace lze čerpat neomezeně.

Cena úrazového připojištění včetně nové úrazové asistence pro motoristy je 300 Kč v případě pojištění řidiče vozu a 130 Kč za každé sedadlo v autě (pojištění celé posádky). U prémiových produktů havarijního pojištění UNIQA s nejširším krytím je cena připojištění s asistencí poloviční.

Služba je dostupná nepřetržitě na telefonu 272 10 10 20.

Kauza WPB Capital pokračuje: soud přiznal odkladný účinek stížnosti ČNB

Spor České národní banky a záložny WPB Capital pokračuje. V září 2018 nabyl právní moci rozsudek Městského soudu v Praze a záložna má znovu platnou licenci. Soud totiž 15. června 2018 uznal žalobu družstva a označil postup ČNB při odebrání licence za nezákonný.

ČNB však vydala v září prohlášení, ve kterém trvá na tom, že odebrání licence záložně v roce 2014 bylo oprávněné. Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze proto podala kasační stížnost. Soud totiž v červnu zrušil rozhodnutí o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital. ČNB současně požádala Nejvyšší správní soud o odklad účinku rozsudku pražského městského soudu.

A Nejvyšší správní soud v říjnu 2018 vyhověl žádosti České národní banky o odklad účinku rozsudku Městského soudu. Městský soud tím zrušil čtyři roky staré rozhodnutí bankovní rady ČNB o odnětí povolení k činnosti této družstevní záložně. Přiznání odkladného účinku znamená, že ve WPB Capital pokračuje stav likvidace.

O odkladný účinek ČNB požádala spolu s podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. O tomto mimořádném opravném prostředku bude Nejvyšší správní soud teprve rozhodovat.

Městský soud v Praze označil odnětí licence WPB Capital z června 2014 za zjevně nepřiměřené opatření. Současně však potvrdil, že ve WPB Capital docházelo k závažnému protiprávnímu jednání, které ČNB v rámci své dohledové činnosti zjistila a popsala, včetně umělého navyšování kapitálu z úvěrů poskytnutých samotnou záložnou, říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

Wüstenrot: levnější půjčky a vyšší úroky u termínovaných vkladů

Wüstenrot – stavební spořitelna se rozhodla zvýhodnit půjčky a snížila úrokovou sazbu o 0,3 %. Snížení se týká překlenovacích úvěrů se splatností 14, 18 a 22 let. U těchto zmíněných tedy nově úroková sazba začíná na 4,59 % ročně.

Wüstenrot také snížil základní sazbu z 5,39 % na 5,09 %. Pokud máte další stavební spoření, spořicí účet či jiný úvěr od Wüstenrotu, získáte navíc další slevu 0,5 %. Výhodnější sazbu lze využít rovněž pro nákup družstevního bydlení.

Pokud byste si chtěli sjednat Půjčku ProBydlení, do konce roku 2018 vám stavební spořitelna nebude účtovat poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Ten standardně činí 1 % z cílové částky. Bezplatné je i zpracování a poskytnutí Půjčky ProBydleni a také vedení úvěrového účtu.

Úrokové sazby Půjčky ProBydlení Expres (splatnost 6 a 8 let, sazba od 4,89 %) a Půjčky ProBydlení na refinancování (sazba od 4,39 %) zůstávají beze změny.

Novinkou je i zvýšení úrokových sazeb u termínovaných vkladů pro fyzické osoby, a to až o 0,6 procentního bodu. Úrok zvýšil také u termínovaných vkladů pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek, a to až o 0,5 procentního bodu.

V letošním roce jsme svědky růstu sazeb na finančních trzích. To nám dává prostor opět vylepšit podmínky našich termínovaných vkladů. Zatímco na konci loňského roku nabízel pětiletý termínovaný vklad sazbu 0,5 %, nyní je to 1,7 %, říká produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.

Změna úrokových sazeb u termínovaných vkladů pro fyzické osoby
Doba vkladu Současný úrok Úrok od 22. 10.
1 rok 0,60 % 0,90 %
2 roky 0,70 % 1,20 %
3 roky 0,80 % 1,40 %
4 roky 0,90 % 1,50 %
5 let 1,20 % 1,70 %
Změna úrokových sazeb u termínovaných vkladů pro bytová družstva a SVJ
Doba vkladu Současný úrok Úrok od 22. 10.
3 měsíce 0,50 % 0,50 %
6 měsíců 0,60 % 0,60 % 
9 měsíců 0,70 % 0,70 %
1 rok 0,80 % 0,90 %
2 roky 0,90 % 1,20 %
3 roky 1,00 % 1,40 %
4 roky 1,10 % 1,50 %
5 let 1,20 % 1,70 %

Srovnání: Nejlepší termínované vklady

Poslední novinkou je úprava podmínek u Půjčky ProBydlení. Pokud si sjednáte tuto půjčku, můžete si nově vybrat dobu splatnosti zcela podle svých představ. Podmínkou je, aby doba splatnosti byla mezi 6 a 22 lety.

Překlenovací úvěr dosud nabízel na výběr pět dob splatnosti:

 • Půjčka ProBydlení Expres na 6 a 8 let,
 • standardní verze na 14, 18 nebo 22 let.

Půjčka ProBydlení Expres tak nově bude zahrnovat překlenovací úvěry se splatností 6, 7, 8, 9 a 10 let. Úroková sazba zůstává nezměněna a činí 4,89 % p. a. Standardní Půjčku ProBydlení si můžete sjednat na 11 až 22 let včetně. Až do konce letošního roku můžete navíc využít speciální sníženou úrokovou sazbu 4,59 % p. a.

Výše úvěru bez zajištění může činit až 1 000 000 Kč, v případě družstevního bydlení pak až 1 500 000 Kč.

Do konce roku 2018 je Půjčka ProBydlení bez poplatků za vyřízení.

Dluhy a oddlužení

Oddlužení se výrazně změní. Projděte si pravidla

Oddlužení bude nově možné už za tři roky, a to při splacení alespoň 60 % dluhu. A nebo za pět let, když uděláte maximum pro to, abyste splatili alespoň 30 % dluhu. Když za pět let splatíte méně, bude na soudu, zda vám oddlužení uzná.

Speciální podmínky budou platit pro starobní důchodce a invalidní důchodce druhého a třetího stupně. Pro ty bude oddlužení tříleté a nebude se trvat na dodržení 30% hranice.

U pětileté varianty zároveň bude platit nově podmínka na zaplacení alespoň odměny insolvenčního správce (zhruba 1100 Kč měsíčně) a minimálně stejné částky i na úhradu dluhů. Naopak do zákona neprošla původně navržená hranice 2,2 milionu korun pro celkovou výši dluhu, se kterou by bylo možné o oddlužení žádat. 

Podrobnosti o změnách najdete v textu Nová šance pro lidi s dluhy. Projděte si, jak se změní oddlužení.

Spotřebitel

Jste nevidomí? Od roku 2019 znovu spadáte pod EET

Ústavní soud rozhodl, že nařízení, které zrakově postižené osoby osvobozuje od EET, bude ke 31. prosinci 2018 zrušeno. Ministerstvo financí sice v novele, kterou připravilo, navrhuje zrakově postižené OSVČ z EET opět vyjmout, návrh však nestihne být do konce roku na 99 % schválen. Aktuálně se totiž teprve nachází v prvním čtení.

Podle ministryně Aleny Schillerové za to může opozice, která prý při projednávání novely obstruuje. Opozice to ale odmítá a za vinu to naopak dává vládě. Podrobnosti čtěte na serveru Podnikatel.cz.

Emirates dočasně zruší pravidelnou linku do Dubaje

Od 6. listopadu 2018 se změní letový řád společnosti Emirates. Dosud pravidelná denní linka EK137 / EK 138 nebude od 6. listopadu 2018 do 15. dubna 2019 provozována. A následně od 16. dubna do 30. května 2019 bude z důvodu rekonstrukce jižní ranveje v Dubaji omezen provoz, který se také dotkne operovaných linek. V letním letovém řádu od 31. května do 27. října 2019 počítají Emirates s opětovným spuštěním obou dubajských linek v denní frekvenci.

Cestující, kteří si již letenky na zrušené lety zakoupili, se však nemusí obávat. Bezplatně si mohou změnit rezervaci na lety v rozmezí sedmi dní od data původního odletu, případně zažádat o náhradu, pokud svou letenku kvůli těmto změnám nevyužijí. Zároveň platí, že pokud mezi linkami Emirates vznikne delší přestupové okno než 8 hodin (6 hodin v případě byznysové třídy), mají cestující nárok na hotel zdarma, říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Benzina: plaťte za pohonné hmoty mobilem

Síť čerpacích stanic Benzina zavedla novou metodu placení. Na trh uvádí mobilní aplikaci Benzina platby, skrze kterou můžete na jejich čerpacích stanicích platit mobilním telefonem přímo u stojanu.

Platba funguje tak, že si po natankování načtete do telefonu unikátní QR kód ze stojanu a automaticky se vám zobrazí platební údaje. Ty potvrdíte a tím jste za tankování zaplatili. Aplikace ohlásí odeslání platby, zobrazí účtenku a můžete odjet.

Aplikace při platbě vyžaduje zadání bezpečnostního kódu nebo se lze přihlásit biometricky, otiskem prstu nebo díky Face ID– záleží na typu mobilního zařízení. Do aplikace Benzina platby je možné přiřadit klasickou bankovní kartu, postupně se ale možnosti rozšíří i na tankovací karty Benziny – Tank Kartu Easy a Business. Aplikaci samozřejmě můžete užívat i bez trvale přiřazené karty, ale v takovém případě budete při každém tankování opisovat údaje ze své platební karty.

Dále aplikace zobrazuje přehled uskutečněných transakcí a účtenku, kterou lze exportovat ve formátu PDF. Aplikace Benzina platby funguje v prostředí Android a iOS a je bezplatná.

Doprava: zákaz manipulace s tachometrem a menší povinná výbava

V říjnu 2018 vešla v účinnost novela zákona, která zakazuje manipulaci s tachometrem. Je to vůbec poprvé v České republice, kdy zákon takovou praktiku označil za nelegální.

Spolu s podrobnější kontrolou stavů tachometrů na STK a veřejně přístupnou databází najetých kilometrů ministerstva dopravy, kde nyní stačí pro získání historie vozu znát jen VIN, je to během krátké doby další z kroků ke zvýšení transparentnosti trhu ojetin.

Pokud se zjistí, že byl tachometr stočen, hrozí za to pokuta 500 000 Kč.

Kromě toho začaly platit i změny týkající se povinné výbavy vozidel. Nově už nemusíte vozit náhradní žárovky, pojistky nebo rezervu. Zároveň už také nemusíte měnit lékárničku po vypršení doby její použitelnosti. Při vjezdu do kolon nově platí povinnost vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem.

Povinnou výbavu a obsah lékárničky v autech jsme zjednodušili. Nově v autě v rámci povinné výbavy nemusí být náhradní pojistky, rezerva, klíč na matice ani příruční zvedák – ovšem pouze za předpokladu, že má provozovatel auta zajištěnou asistenční službu, která výměnu poškozené pneumatiky na území České republiky nepřetržitě dělá, říká ministr dopravy Dan Ťok.

V lékárničce pak nově od 1. října nemusí být ani trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška.

Nově ale musíte při jízdě v kolonách vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.

Za neoprávněný vjezd do uličky může být uložena pokuta až 2500 Kč. Tímto krokem došlo ke sjednocení pravidel s okolními státy, zejména s Německem, Rakouskem a také se Slovenskem, které chystá totožnou úpravu, říká Lenka Rezková, mluvčí ministerstva dopravy.

A zjednodušení se dočkali i někteří motorkáři. Nově byla stanovena lhůta na pravidelné kontroly na Stanicích technické kontroly na čtyři roky také pro větší motocykly – první kontrola u nových motocyklů je po šesti letech, další po čtyřech letech.

Vedle mopedů pak nyní ani motorky s hmotností nad 400 kilogramů nemusí absolvovat měření emisí. Motorkářům jsme vyšli vstříc. Ve většině případů se jedná o hobby záležitost, své stroje motorkáři zpravidla udržují ve velmi dobrém technickém stavu. Praxe navíc ukázala, že lhůta čtyři roky pro pravidelnou kontrolu na STK je dostačující, vysvětluje Ťok.

Začalo platit nařízení pro jednotné značení paliv

A ještě jedna změna potkala v říjnu 2018 motoristy. V Evropě začalo platit jednotné značení paliv na čerpacích stanicích. Takže když třeba v Portugalsku nebo Norsku budete potřebovat benzin a nebudete rozumět místním názvům, sáhnete po pistoli s písmenem E v kolečku.

Kolečko bude označovat stojan s benzinem, čtverec s naftou, kosočtverec bude určený pro plyn. V kolečku pak bude napsané písmeno E a číslo označující maximální podíl biosložky – u současného benzínu označovaném Natural 95 půjde o označení E5. Ve čtverci označujícím naftu bude písmeno B a číslo označující podíl biopaliva. U běžné nafty je tento podíl maximálně sedm procent, označení tedy bude B7.


Autor: Unie nezávislých petrolejářů ČR

Jednotné označení paliv se týká zemí Evropské unie, zemí EHP (Island, Lichtenštejnsko a Norsko) a také Makedonie, Srbska, Švýcarska a Turecka. Nové značení se objeví také u hrdla pro tankování v nově vyrobených autech, která míří na evropský trh (podrobnosti najdete v letáku Unie nezávislých petrolejářů ČR).

Kauza Taxify: dostala stopku, ale dál jezdí. Víme, jak jezdit zadarmo

Společnost Taxify dostala stopku na několik měst. Městský soud v Praze totiž v říjnu 2018 vydal předběžné opatření, podle kterého musí estonská společnost v Česku nadále provozovat své služby výhradně prostřednictvím prověřených řidičů – s taxi licencemi a registrovanými vozy. V tiskové zprávě o tom informovala česká digitální přepravní platforma Liftago, která se na soud v září 2018 obrátila.

Předběžné opatření soudu se podle Liftaga týká všech měst, v nichž Taxify svou činnost provozuje, s výjimkou Prahy, kde již probíhá jiné soudní řízení a kde žádost o vydání podobného předběžného opatření bylo k soudu podáno pozdě. Taxify v Praze působí už tři roky a Sdružení pražských provozovatelů TAXIslužby se na soud obrátilo teprve v červenci roku 2017.

Společnost Taxify má ale na věc jiný názor. Předběžné opatření se nemůže vztahovat na služby Taxify v Plzni. Hlavním argumentem je to, že aktivity, které byly společnosti Taxify zapovězeny (tedy zdržet se provozování nebo zprostředkování taxislužby na území města Plzeň) se neshodují se skutečným předmětem činnosti společnosti Taxify, což je provozování softwarové platformy, tvrdí firma.

Tip do článku - účto fakturace duben

A rozhodla se proto nerespektovat předběžné opatření Městského soudu v Praze a nadále poskytuje své služby v ČR. Náplní činnosti společnosti Taxify je pouze vývoj, provozování a zdokonalování softwarové platformy, s jejíž pomocí se řidiči mohou spojovat s cestujícími, kteří shánějí odvoz z bodu A do bodu B. Taxify se tak nedopouští žádného protiprávního jednání, když tato činnost není v České republice zakázána, tvrdí Jan Novosad, mediální zástupce Taxify.

A protože vynalézavost Čechů nezná mezí, ozvalo se nám několik čtenářů, kteří přišli na způsob, jak jezdit s Taxify zadarmo. Není to ale legální. Finta je v tom, že řidič vám nemůže vystavit doklad o přepravě, protože nemá taxametr. Podrobně jsme celý postup popsali v článku Lidé přišli na fintu, jak neplatit za jízdy přes Taxify. Není to ale legální. Dokladům o přepravě jsme se pak věnovali v článku Doklady za jízdu od Taxify jsou chyták. Prozradí lidi i firmy bez oprávnění podnikat v dopravě.

Česká pošta vydává nově balíky jen oproti SMS kódu

Česká pošta výrazně zjednodušila vyzvedávání balíků. Nově si můžete vyzvednout vybrané typy balíků po předložení šestimístného SMS kódu a bez nutnosti předkládat průkaz totožnosti. Zásilku tak může vyzvednout také kdokoli z příbuzných či známých, kterým předáte unikátní šestimístný kód. Ten pošta zašle formou SMS na mobilní telefon nebo prostřednictvím e-mailu. K vyzvednutí pak stačí už jen znát jméno adresáta nebo číslo zásilky.

Na pobočkách s novým vyvolávacím systémem můžete sami zadat kód a v ten moment již mohou pracovníci v zázemí začít zásilku připravovat ještě před tím, než se dostanete na řadu. 

Aby nová služba přinesla zrychlení pro všechny zákazníky, je také zapotřebí maličkost na straně odesílatelů zásilek – aby nám jednoduše ke každé zásilce sdělili mobilní číslo nebo e-mail adresáta a měli jsme kód kam poslat. Bohužel celá čtvrtina zásilek od e-shopů a katalogových prodejců v současnosti takový údaj neobsahuje, říká ředitel divize obchod a marketing České pošty Martin Vránek.

Služba je dostupná i pro individuální zásilky odesílané občany. Stačí na daný balík připsat mobil nebo e-mail adresáta a usnadnit mu tak vyzvednutí zásilky.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).