Hlavní navigace

Bydlení na hypotéku je teď nevýhodné. Lepší to bylo, i když úroky byly nad pět procent

12. 9. 2018

Sdílet

Panelák, bydlení, dům Autor: Depositphotos

Dostupnost bydlení v Česku se zhoršuje. Byty dále zdražují, úrokové sazby u hypoték rostou a od října začne platit nové doporučení ČNB ohledně posuzování příjmu žadatelů o úvěr.

Byty už nezdražují všude

Podle dat serveru RealityČechy.cz vzrostla v srpnu průměrná cena bytů o dalších 20 000 Kč na 2,93 milionu Kč. Oproti loňskému srpnu jsou ceny v ČR v průměru už o 325 000 korun výše (+13 %). 

V korunovém vyjádření k největšímu meziročnímu nárůstu cen – o 357 000 Kč – došlo v kraji Vysočina, kde ceny z loňských 1,57 milionu Kč vzrostly na 1,93 milionu. Procentuálně ceny nejvíce rostly v Ústeckém kraji, kde si lidé oproti loňsku nyní v průměru připlatí za nové bydlení o 29 procent více. Jak v případě Vysočiny, tak Ústeckého kraje se jedná o regiony, kde ceny začaly růst až jako poslední a v tuto chvíli tempo růstu pravděpodobně graduje.

Na mapě ČR jsou už i regiony, kde ceny bytů v meziročním srovnání poklesly. Jedná se o Jihočeský (-2 %) a Královéhradecký kraj (-6 %).


Autor: GOLEM FINANCE

Vývoj cen bytů v ČR

Dostupnost se zhoršuje

Růst cen nemovitostí se negativně promítá do dostupnosti vlastního bydlení, jak ho počítá makléřská společnost GOLEM FINANCE. Zatímco loni vyšel českou domácnost byt o průměrné ceně 2,6 milionu Kč na 6,25násobek čistých ročních příjmů. Letos je to již 6,8násobek. Aktuální situaci rozhodně nelze označit za příznivou pro pořízení bydlení, říká Libor Ostatek, ředitel GOLEM FINANCE.

Nejnáročnější pořízení bytu je v Praze. Přitom průměrné příjmy jsou v Praze vysoko nad celorepublikovým průměrem. Koupě bytu za 5,48 milionu Kč, což je aktuální cenový průměr v Praze, vyjde tamní domácnost na více než 11 čistých ročních příjmů. Daleko s odstupem je pak Jihomoravský kraj, kde ceny zvedají data za Brno a Středočeský kraj.


Autor: GOLEM FINANCE

Index návratnosti bydlení

Vzhledem k vysokým cenám bytů se většina lidí při jejich pořízení neobejde bez hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Kromě indexu návratnosti bydlení proto k monitoringu dosažitelnosti bydlení používá GOLEM FINANCE i Index dostupnosti bydlení. Ten poměřuje průměrný čistý měsíční příjem české domácnosti s výší splátky hypotéky na byt o průměrné ceně v daném regionu.

Ze srpnových dat vyplývá, že průměrná česká domácnost nyní vynaloží na měsíční splátku hypotéky necelých 44 procent svých čistých měsíčních příjmů, což je nejhorší hodnota od konce roku 2009, kdy firma s monitoringem dostupnosti bydlení začala. Loni v srpnu to bylo 38,5 procenta a rok před tím 32 procent. A to například ještě v roce 2010 byly průměrné úrokové sazby u hypoték nad pěti procenty.


Autor: GOLEM FINANCE

Index dostupnosti bydlení

Bude hůř

Ačkoliv příjmy českých domácností rychle rostou, tempo růstu cen nemovitostí a úrokových sazeb je rychlejší a v dohledné době se to nejspíše nezmění. Od října navíc začnou platit nová doporučení ČNB, která zpřísní podmínky pro poskytování hypoték, což se dál promítne v dosažitelnosti vlastního bydlení.

Jedním z doporučení ČNB je, aby měsíční splátky všech závazků klienta nepřesáhly 45 procent jeho čistých příjmů. Index dostupnosti bydlení, který rovněž monitoruje zatížení příjmů českých domácností, je aktuálně na hodnotě 43,6 procenta. A to počítá jen s průměrnou měsíční splátkou hypotéky vůči čistým měsíčním příjmům českých domácností a vůbec nezahrnuje případné další úvěrové závazky. Už z tohoto údaje je zřejmé, že pořízení vlastního bydlení bude při stávajících cenách nemovitostí a úrokových sazbách hypoték pro řadu domácností velice složité, říká Ostatek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).