Hlavní navigace

Pomoc v hmotné nouzi

Dávky pomoci v hmotné nouzi jsou určeny osobám nebo rodinám, které nemají dostatečné příjmy k uspokojení základních životních potřeb a tyto příjmy si nemohou z objektivních důvodů zvýšit. Systém pomoci v hmotné nouzi je ale zároveň nastaven tak, že zvýhodňuje osoby, které jsou aktivní a snaží se zvýšit si příjem vlastní prací, například vykonáváním veřejně prospěšných prací. Zvýhodněny jsou i osoby, které se svoji životní situaci snaží vyřešit rychle.

Základní dávkou pomoci v hmotné nouzi je příspěvek na živobytí. Nárok na tento příspěvek má osoba, pokud její příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí. Částka živobytí se stanoví pro každou osobu individuálně. Její výše závisí na snaze této osoby aktivně si zvýšit svůj příjem a na délce pobírání příspěvku na živobytí a odvíjí se od částek životního a existenčního minima.

U osob, které nejsou zaměstnány nebo jinak výdělečně činné po dobu delší než 12 měsíců, se částka živobytí rovná existenčnímu minimu, tedy 2490 Kč měsíčně.

Výplata dávky

Způsob výplaty určuje pouze plátce dávek, i když žadatel na tiskopise žádosti uvede požadovaný způsob. Část dávek tak lze vyplácet například prostřednictvím poukázek na jídlo nebo k odběru určité komodity zboží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).