Hlavní navigace

Příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí základní dávka pomoci v hmotné nouzi, která řeší nedostatečný příjem osoby nebo společně posuzovaných osob. Okruh společně posuzovaných osob je dán zákonem o životním minimu a existenčním minimu. Stát však může z okruhu společně posuzovaných osob některou osobu vyloučit, je to ryze individuální.

Kolik dostanete?

Nárok na příspěvek na živobytí vzniká vám nebo vaší rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí.

Částka živobytí je stanovena pro každého individuálně, a to na základě hodnocení vaší snahy a možností. Pro stanovení živobytí okruhu společně posuzovaných osob se jednotlivé částky živobytí osob sčítají.

Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a životního minima a zvyšuje se, pokud váš zdravotní stav vyžaduje podle doporučení příslušného odborného lékaře zvýšené náklady na dietní stravování.

Výše příspěvku na živobytí se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, od kterého se odečtou přiměřené náklady na bydlení.

Přiměřené náklady na bydlení jsou náklady na bydlení, maximálně však do výše 30 %, v Praze 35 %, příjmu osoby či rodiny.

Dlužníci výživného

Pokud dlužíte peníze na výživném pro nezletilé dítě částku vyšší než trojnásobek stanovené měsíční splátky, dostanete maximálně částku existenčního minima, případně zvýšenou z důvodu dietního stravování, tj. 2490 Kč měsíčně.

Nezaměstnaní s problémy v práci

Pokud jste vedeni na úřadu práce a v posledních 6 kalendářních měsících před podáním žádosti o dávku pomoci v hmotné nouzi s vámi byl skončen základní pracovněprávní vztah z důvodu porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem nebo s vámi byl skončen jiný pracovní poměr z obdobného důvodu, dostanete maximálně částku existenčního minima, případně zvýšenou z důvodu dietního stravování, tj. 2490 Kč měsíčně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).