Hlavní navigace

Slovníček pojmů "B"

bankomat
Přístroj určený prioritně k vybírání hotovosti z účtu prostřednictvím platebních karet.
benchmark
Index vybraný podle zaměření fondu, který slouží k porovnání výkonnosti fondu (též srovnávací etalon).
BIC
BIC byla zkratka původních slov Bank Identification Code (bankovní identifikační kód) určená výhradně pro banky. Od roku 2009 (podle ISO 9362:2009) však mohou BIC obdržet i nebankovní společnosti, proto správný výraz nyní je Business Identification Code (obchodní identifikační kód). BIC se používá již přes 30 let a jde o nejdůležitější komunikační nástroj pro zasílání zpráv mezi společnostmi. BIC využívá více než 108 000 společností ve 233 zemích (stav k 12/2014). Po schválení certifikační autoritou by mělo v lednu 2015 dojít ke spuštění nové verze standardu BIC, stávající bude podporovaná až do 11/2018.
blankosmenka
Blankosměnka je směnka, kde je uvedený pouze podpis dlužníka, ale chybí dlužná částka, protože se ještě neví, jaký ten dluh bude v okamžiku, kdy dlužník bude mít potíže se splácením.
blokace platební karty
Jednorázový úkon, kterým se zamezí použití platební karty v obchodní síti, bankomatech i na internetu.
blue chips
Nejkvalitnější akciové tituly.
bonita
Komplexní klientova finanční situace, který má prokázat schopnost klienta splácet úvěr.
bonus
Zvýhodnění pojištěnce s nižším než obvyklým rizikem formou slevy na pojistném.
BRKI - Bankovní registr klientských informací
Jde o úvěrový registr provozovaný společností CBCB - Czech Banking Credit Bureau. Tento registr používají všechny banky a vede jak pozitivní, tak negativní záznamy. Tj. vede informaci o samotné existenci závazku, pokusu o sjednání závazku (např. neúspěšná žádost o kreditní kartu), tak i o delikvenci při plnění povinností.
broker
Člen organizované burzy cenných papírů, který za provizi pomáhá jednatelům.
  • Na této stránce naleznete náš slovníček pojmů. V případě, že daný pojem, který potřebujete vysvětlit, v seznamu nenajdete, můžete se na něj zeptat. Můžete také vložit nový pojem i s vysvětlením. V žádném případě nekopírujte pojmy z jiných webů!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).