Hlavní navigace

Slovníček pojmů "E"

elektronické (přímé) bankovnictví
Forma komunikace s bankou a bankovním účtem, při níž klient nemusí osobně navštívit pobočku banky a veškerá komunikace se odehrává pomocí moderních komunikačních kanálů - internet, mobilní telefon, SMS zprávy atd.
elektronické platební karty
Platební karty, které jsou určené k použití pouze na platebních terminálech, bankomatech nebo internetu. Jsou zcela hladké a nemají vystouplé písmo.
embosovaná platební karta
Platební karta, na které jsou údaje o kartě a jejím držiteli vyražené speciálním písmem, tzv. embossingem. Lidově se říká, že jde o tzv. vroubkovanou kartu. Embosovanou platební kartu lze využít i na imprinterech.
eurošeky
Eurošek (eurocheque) byl produktem bývalé mezinárodní bankovní asociace Europay, která tento sytém provozovala v Evropě a Středomoří několik desítek let. Eurošek byl modifikovanou formou soukromého šeku. Jeho součástí byla záruční karta, která potvrzovala bonitu šeku a zaručovala jeho proplacení. Tento systém, oblíbený zvláště v Německu, zcela nahradily platební karty. Společnost Europay se stala součástí MasterCard Europe.
exekuce
Exekuce je nedobrovolný, vynucený úkon, při kterém dochází k zabavení a následnému prodeji movitého i nemovitého majetku nebo práv a následnému zpeněžení veřejnou dražbou.
exekutorský zápis
Jde o listinné prohlášení, kde se jedna strana zavazuje druhé, že v případě nesplácení pohledávky dojde k okamžité exekuci majetku ve prospěch věřitele, aniž by o tom musel rozhodnout soud.
  • Na této stránce naleznete náš slovníček pojmů. V případě, že daný pojem, který potřebujete vysvětlit, v seznamu nenajdete, můžete se na něj zeptat. Můžete také vložit nový pojem i s vysvětlením. V žádném případě nekopírujte pojmy z jiných webů!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).