Hlavní navigace

Seriál 15 let Měšce na finančním trhu

Seriál mapuje historický vývoj finančních služeb a produktů a legislativy od roku 2001 do roku 2016.

 

Před 15 lety se narodil finanční server Měšec.cz. Navazující články vás provedou krátkou historií, co se během těchto let v České republice změnilo z pohledu našich peněženek. Máme pro vás několik příběhů, ve kterých se ohlédneme nejen za historií, ale podíváme se i na to, co nás čeká.


Čím vám může vaše pojišťovna usnadnit život?

Pojišťovny se snaží držet krok s dobou a nabízet řešení, která nekomplikují život a zjednodušují správu a sjednání pojistek. Co nabízí?

27. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 10 minut

Jak se vyvíjela pražská burza cenných papírů?

První burza vznikla na našem území už v roce 1861. Ta, kterou známe dnes, je ale „pouze“ 24 let stará. Víte, jakými změnami si prošla a kdo kdysi býval jejím členem?

Doba čtení: 7 minut

Po povodních se pojistný trh změnil, lidé začali víc pojišťovat majetek

Škoda za 2 miliardy i povinné pojištění myslivců. Pojištění v Česku prošlo svým vývojem od padlých pojišťoven až po slučování těch největších.

„Svobodnému“ povinnému ručení je 16 let. Umí jej jen 13 pojišťoven

V roce 2000 nastal konec monopolu v poskytování povinného ručení. Původně pevné ceny pojistného jsou plně smluvní a výše pojistného se tak liší i o tisíce korun ročně.

Tak šel čas: Jak se vyvíjela loga pojišťoven?

Jak se vyvíjela loga pojišťoven a jaké příběhy za nimi stojí? Podívejte se na to, jak vypadaly reklamní materiály před desítkami let.

Doba čtení: 7 minut

Prototyp stavebního spoření vznikl před více jak 200 lety

Myšlenka na založení stavebních spořitelen se zrodila již v 18. století. Stavební spoření má dnes přitom prakticky každá česká rodina, počet aktivních smluv však stále klesá.

Komu patří banky? Z padesátky společností je českých třetina

V Česku působí 46 bank a 11 družstevních záložen. Kód banky vlastní 50 subjektů, ale jen 45 z nich může používat platební styk přes ČNB. 15 z nich je českých.

Doba čtení: 7 minut

Jak se vyvíjel trh s platebními kartami

První platební karty pro české občany byly vydány až více než 20 let poté, co je Česká republika začala přijímat.

Petr Illetško, ANO spořitelní družstvo: S klientem chceme mít vztah

Není důvod utíkat z trhu jen proto, že se některé subjekty možná nechovaly poctivě. O trhu, strategii i produktech jsme si povídali s šéfem spořitelního družstva ANO.

Tak šel čas: banky a jejich loga

Jak se vyvíjela loga bank? Jaké příběhy za nimi stojí? A jaké reklamy se dříve opravdu myslely vážně?

Doba čtení: 6 minut

Nezůstal kámen na kameni. Během 15 let se bankovní trh výrazně změnil

Vzpomínáte si na Moravia Banku či Union Banku? Co Bankovní dům Skala nebo IC Banka? Do historie patří i eBanka a Živnostenská banka. Zásadní proměnou prošly družstevní záložny.

21. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut

Euro za 23 Kč, ale i za 36 Kč. Lépe i hůře už bylo

Pamatujete si ještě na dobu, kdy jsme měli euro za 23 Kč a dolar za 14 Kč? Historie se občas opakuje. Jenže česká koruna už zažila i výrazně horší kurzy.

Doba čtení: 5 minut

Měšec má narozeniny – slavíme 15 let

Přesně před 15 lety se narodil finanční server Měšec.cz. Oslavíme to společně, protože poděkování patří i vám, čtenářům!

Doba čtení: 3 minuty