Hlavní navigace

Nezůstal kámen na kameni. Během 15 let se bankovní trh výrazně změnil

21. 1. 2016
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: isifa.com
Vzpomínáte si na Moravia Banku či Union Banku? Co Bankovní dům Skala nebo IC Banka? Do historie patří i eBanka a Živnostenská banka. Zásadní proměnou prošly družstevní záložny.

Před 15 lety se narodil finanční server Měšec.cz. Navazující články vás provedou krátkou historií, co se během těchto let v České republice změnilo z pohledu našich peněženek. Máme pro vás několik příběhů, ve kterých se ohlédneme nejen za historií, ale podíváme se i na to, co nás čeká.

Partnerem seriálu je ANO spořitelní družstvo.

Věděli jste, že ještě před 20 lety jsme měli v České republice 63 bankovních subjektů? Mnoho bank od té doby zaniklo, nové naopak vznikly. Pokud si stejně jako my všechny nepamatujete, můžete si osvěžit paměť v našem souhrnném přehledu toho, co se za posledních 15 let na poli bankovnictví odehrálo.

Banky rostou jako houby po dešti

V současné době je poměrně nezvyklé, když banka zkrachuje nebo je jí odňata licence. Dřív to ale byl jev zcela běžný. Po roce 1989 totiž bylo vydáno 63 licencí, které jejich držitele opravňovaly k založení banky. Od roku 1993 do roku 2001 se však situace začala dramaticky měnit:

  • 25 bank samo zaniklo.
  • 17 bankám byla odňata licence, a to z důvodu špatné finanční situace a neplnění pravidel obezřetného podnikání. Většinou se jednalo o odejmutí na základě iniciativy bankovního dohledu České národní banky, ale část byla tvořena i žádostmi samotných bank.
  • 6 licencí zaniklo v důsledku prodejů a fúzí.
  • 1 banka ani nezahájila činnost v zákonném časovém limitu.
  • 1 banka byla zákonem transformována na specializovanou agenturu.

Nejvíc současně působících bank jsme tu měli v letech 1994–1995, tehdy jich bylo 55. Poté ale nastal zlom a v důsledku probíhající konsolidace každoročně došlo k úpadku několika bank. V letech 2000 a 2001 byly hlavní příčinou snižování počtu bank jejich fúze, tedy jev, který odpovídá běžným trendům.

Jedním příkladem za všechny může být sloučení Hypo BankVereinsbank do HypoVereinsbank. Podobně se Bank Austria sloučila s Creditanstalt do Bank Austria Creditanstalt. Následně se HypoVereinsbank sloučila s Bank Austria Creditanstalt Czech Republic, což proběhlo k 1. říjnu 2001. Nový subjekt, který dále působil na českém trhu pod názvem HVB Bank Czech Republic, se následně se sloučil s Živnostenskou bankou a stala se z něj UniCredit Bank Czech Republic. Ta se však sloučila s UniCredit Bank Slovakia a nyní je z ní UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Ke 31. prosinci 2001 jsme tu měli 38 zahraničních bank.

2002 – přichází Wüstenrot, končí Moravia banka

K 23. prosinci 2002 vznikla v České republice Wüstenrot hypoteční banka. V té době již přes 10 let na českém bankovním trhu existovala Wüstenrot – stavební spořitelna.

Ve svém prvotním portfoliu nabízela banka hypoteční úvěry pro fyzické osoby a vydávání hypotečních zástavních listů. Postupně ale rozšířila nabídku služeb o hypoteční a podnikatelské úvěry poskytované na účely bydlení právnickým osobám. Další významnou změnou bylo pro banku zavedení depozitních produktů a internetového bankovnictví na přelomu let 2010 a 2011.

Ke 4. lednu 2002 naopak zanikly následující banky:

  • Pragobanka
  • Universal banka
  • Moravia banka

Všechny 3 zkrachovalé banky zahájily v témže roce výplatu dodatečných náhrad vkladů, kterou umožnila novela zákona o bankách. Shodou okolností začala platit právě začátkem roku 2002. Klientům tak mohly být vyplaceny vklady až do výše 4 000 000 Kč a dostali i své devizové vklady, které nebyly pojištěné. Výplatu těchto peněz zajišťoval Fond pojištění vkladů.

V tomto roce už bylo fakticky vydáno přes 4 500 000 platebních karet.

2003 – přichází Oberbank, odchází Union banka

K 1. listopadu 2003 získala oprávnění k činnosti Oberbank. Ta do Česka přišla po koupi malé jihočeské banky Sparkasse Mühlviertel-West.

V tomtéž roce také přišla o licenci Union banka. Výplaty svých vkladů se tehdy domáhalo 114 180 klientů. Podle zákona měli nárok na výplatu 90 % svého vkladu, nejvýše však 800 tisíc korun. S tím mnozí nesouhlasili, a tak úpadek banky provázely i demonstrace. V době publikace článku je Union banka stále ještě v konkursu a likvidaci. Více: Union banka zavírá všechny pobočky

Do úpadku se v tomto roce dostala i Plzeňská banka, a to po 10 letech působení u nás. Formálně však zanikla až v roce 2009.

Počet vydaných platebních karet dosahoval ke konci roku k téměř 5 300 000 kusů.

2004 – vznik PPF banky a začátek čipů

V tomto roce zanikl Bankovní dům Skala, který již v roce 1997 zfúzoval s Union bankou. A První městská banka, nebo také jinak Royal Banka CS, od roku 2004 začala působit jako PPF banka, kterou pod tímto názvem známe i dnes. A není bez zajímavosti, že se v ní angažovala i Česká pojišťovna. Více: Česká pojišťovna bez bankovní licence!

Za jediný rok také přibyl 1 000 000 kusů nově vydaných platebních karet. Jejich počet ke konci roku činil 6 374 000 kusů.

Banky zároveň začaly přecházet z magnetických proužků na kartách k čipům. Od té doby jste museli při každé transakci u obchodníka zadat PIN kód. Postupně se tak upouštělo od ověřování prostřednictvím podpisového vzoru při podepisování u placení.

2007 – vzniká mBank

V roce 2007 definitivně zanikla COOP Banka, která ale byla v úpadku již od roku 1996. Na českém trhu působila velmi krátce, a to pouhé 4 roky.

V neděli 25. listopadu 2007 spouští svůj web mBank. Doslova startuje na zelené louce a přes první porodní bolesti se vyšvihla do banky, kterou musela konkurence začít brát vážně. Více: mBank: Recenze a zkušenosti z Čech i z Polska

K 28. únoru 2007 v Česku působí 20 družstevních záložen. To se běhen 7 let razantně změní. Více: Družstevní záložny – pro koho a za kolik

2008 – eBanka, Agrobanka, nebo „Rajfka“?

V roce 2008 definitivně zanikla eBanka, která na českém bankovním trhu působila od roku 1991. Nejmenovala se ale vždycky takto.

Banka vznikla 29. prosince 1990 jako Agrobanka Olomouc. Následně ale byla v roce 1993 přejmenována na Zemskou banku. A v roce 1996 vstoupila Zemská banka do Stabilizačního programu ČNB a většinový podíl v ní byl prodán investiční skupině Expandia, která se tím dostala k bankovní licenci.

Skupina Expandia se následně rozhodla Zemskou banku v roce 1997 přejmenovat a od té doby nesla název Expandia Banka. V roce 1998 přišla jako jeden z prvních českých peněžních ústavů s nabídkou homebankingu pro maloobchodní klientelu. Odstartovala tak rozvoj českého elektronického bankovnictví a přilákala mnoho klientů z řad „progresivnějších“ zákazníků a firem, které se tehdy zabývaly startujícím elektronickým obchodem. Více: Příběh prvý: eBanka v číslech aneb krátká cesta ze dna

V roce 1999 ale do banky vstoupila finanční skupina České pojišťovny, která v roce 2000 získala majoritní podíl a postupně jej navyšovala až na 100 % základního kapitálu, kterého dosáhla v roce 2005. V roce 2001 byla firma opět přejmenována a svůj poslední název eBanka nesla až do konce. Více: Příběh druhý: eBanka jako technologický průkopník

24. července 2006 byla eBanka prodána finanční skupině Raiffeisen International a 7. července 2008 byla dokončena fúze s českou Raiffeisenbank. Následně 7. ledna 2009 zanikl původní bankovní kód eBanky – 2400, čímž se historie Agrobanky Praha, Zemské banky, Expandia Banky a eBanky definitivně uzavřela.

ERB Bank

V roce 2008 se zrodila ještě jedna banka, a sice ERB Bank. V polovině července dostala oprávnění k provozování činnosti. Stala se tak první bankou s ruským kapitálem, která získala novou bankovní licenci na území Evropské unie. Díky tomu získala možnost provádět nejrůznější bankovní operace a zakládat pobočky v jakékoli členské zemi EU.

První pobočka banky ale byla otevřena až 7. dubna 2009, a to v Praze. Následovalo otevření pobočky v Karlových Varech, které se uskutečnilo 14. dubna 2010.

Banka už vystřídala dva názvy: jmenovala se také Banka mezinárodní spolupráce a Evropsko-ruská banka. Více: Evropsko-ruská banka se změnila na ERB Bank

2009 – Poštovka ze Slovenska

Kromě definitivního zániku Plzeňské banky, o které jsme psali výše, se v tomto roce zrodila Poštová banka. Tedy, ve Slovenské republice vznikla Poštová banka již v roce 1918, ale na Český trh vstoupila až v roce 2009.

První pobočka byla otevřena v roce 2010 a banka s sebou přinesla poměrně široké portfolio produktů a služeb pro firemní zákazníky, ale i fyzické osoby. Více: Internetové bankovnictví Poštové banky (galerie)

2010 – rok Fio a Zuno

V roce 2010 přišly na trh hned dvě banky a obě tu působí až do dnešního dne. Jsou jimi Zuno Bank a Fio banka.

Zuno Banka je nízkonákladovou bankou, která spadá pod rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International. Banka se primárně orientuje na on-line svět. Ačkoli povolení k poskytování služeb získala Zuno Bank již 2. června 2010, plnohodnotně začala fungovat až o rok později, a to 5. června 2011. Více: Zuno Bank. Odlehčená „Rajfka“ pro nenáročné

Finanční skupina Fio existovala již od roku 1993. Licenci a možnost stát se bankou však obdržela až v roce 2010. Oproti Zuno Bank ale začala fungovat okamžitě. Od září 2010 začala nabízet vedle investičních služeb i tradiční bankovní produkty a uzavření smlouvy o úvěru v různých měnách on-line. V lednu 2011 Fio banka spustila možnost on-line zřízení bankovního účtu. Více: Fio banka startuje naostro 1. září, ceny bude držet při zemi

2011 – rok Air Bank a Equa bank

1. června 2011 požádala společnost Brusson o licenci k provozování banky Českou národní banku. O dva dny později licenci obdržela, a tak vznikla Air Bank. Banka byla následně spuštěna 22. listopadu 2011 přesně ve 14 hodin. Více: Příběh Air Bank. Bývalý ředitel vyprávěl o jejím vzniku

V následujících 15 dnech si do Air Bank klienti poslali miliardu korun. Ze dvou třetin tyto peníze přišly z velkých bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, GE Money Bank, Raiffeisenbank). A to měla banka pouze 10 000 klientů.

V tomtéž roce také vzniká název Equa bank. Ta v České republice sice působí od roku 1994, ale pod původním názvem IC Banka. V květnu roku 2007 došlo k prodeji banky a jejím novým majitelem se stala italská bankovní skupina Banco Popolare. V návaznosti na změnu vlastníka banky došlo v září 2007 ke změně jejího jména na Banco Popolare Česká republika. 27. června 2011 došlo k převodu akcií Banco Popolare na anglický investiční fond Equa Group Limited se sídlem na Maltě. Téhož dne se jméno banky mění na Equa bank. Více: Banco Popolare se mění na Equa bank. Co tomu předcházelo?

Platební karty čekala v roce 2011 změna. Začaly být vydávány s čipem, který umožnil bezkontaktní placení. První karty s touto technologií jste mohli dostat u Citibank, nicméně fakticky první bezkontaktní kartu měla Česká spořitelna. Od té doby začaly technologii bezkontaktních karet přebírat i ostatní banky a dnes je možnost platit pouhým přiložením čipu k terminálu již samozřejmostí.

2012

V roce 2012 definitivně zanikla Foresbank, která v roce 1999 zfúzovala s Union bankou. Foresbank na českém trhu působila 6 let, a to od roku 1993 do roku 1999.

2013

Volksbank změnila k 28. únoru 2013 svůj název na Sberbank CZ. Následně začala vystupovat pod značkou Sberbank. Více: Sberbank není Sběr baňk. Bance utekla pěkná doména

2014 – Dresdner Bank, LBBW Bank nebo Expobank?

V roce 2014 vzniká v Česku Expobank. I ta má však velmi bohatou historii.

Úplně na počátku stála InterBank, která byla založena v roce 1990. Následně však vystupovala pod názvem Interbanka. V září 2003 se rakouská banka BAWAG stala jediným akcionářem Interbanky a v červnu 2004 byla banka přejmenována na BAWAG Bank CZ. V září 2004 poté BAWAG získal 100 % akcií další banky na českém trhu – Dresdner Bank CZ a.s. Více: Německá banka LBBW koupí Bawag Bank CZ

skoleni_29_6

V září 2008 se z BAWAG Bank CZ stala LBBW Bank CZ, když se jediným akcionářem stala německá Landesbank Baden-Württemberg (LBBW). V lednu 2014 se LBBW dohodla na prodeji LBBW Bank CZ ruské bance Expobank a 15. 10. 2014 dochází ke změně jména na Expobank CZ. Více: Expobank ruší ztrátové pobočky bývalé LBBW Bank

2015 – začátek konce družstevního záložnictví

V Česku působí ke konci roku jen 10 družstevních záložen. Z toho pro drobnou klientelu jich je jen 7. Více: Stát chystá likvidaci družstevních záložen

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).