aktuality clanky formulare komentare produkty-prodane produkty vyreseno znaky-aktuality znaky
Partner serveru:

Jak to všechno začalo

Vzpomíná Petr Zámečník, bývalý šéfredaktor

Plán na vznik serveru Měšec.cz se zrodil v době, kdy na českém internetu nebyl žádný klasický finanční server, který by pokrýval finanční produkty od běžných účtů přes pojištění po investice. Než prošel fází od nápadu, přes projekt, po realizaci, vylouplo se jich hned několik. Měšec se tak musel kromě nedůvěry ze strany finančních institucí potýkat i s konkurencí.

Konzervativní finanční instituce se navíc na internetové projekty zpočátku dívaly s nedůvěrou – bylo to něco nového. Měšec byl plný lidí, kterým, hovorově napsáno, ještě teklo mléko po bradě (mnoho z nás ještě studovalo) a najednou jsme chtěli lidem radit, jak vyzrát na finanční produkty. Museli jsme je proto přesvědčit, že i projekt s exotickým názvem Měšec.cz je stejně relevantní, jako tehdy vznikající finanční weby, jejichž názvy rovněž nebyly zaneseny historií.

Měli jsme zázemí společnosti Internet Info s jejím vlajkovým projektem Lupa.cz, kterou Marek Antoš vydává již od roku 1998. Zkušenosti, z nichž jsme mohli čerpat, tedy byly k dispozici. Finanční server ovšem nebyl komunitní záležitostí pro internetové nadšence, ale měl přinášet seriózní přehledy na návody pro orientaci ve finančních produktech. A pokud si dnes stěžujeme na netransparentnost finančních produktů, před 15 lety byla situace ještě horší.

Na přelomu let 2000 a 2001 byl Měšec internetovým start-upem s velkými ambicemi a malými zkušenostmi. Zkušenosti jsme získávali za pochodu. Počáteční porodní bolesti se ale podařilo překonat, zkušenosti získat a ambice naplnit. Dodnes Měšec zůstává jediným finančním serverem, který není vlastněn velkou mediální skupinou (byť se počet projektů Internet Infa rozrostl) ani finančně-poradenskou společností.

Měšec.cz z klasických finančních serverů z přelomu let 2000 a 2001 vznikl jako poslední. Na startovní čáru jsme tak přišli již v době, kdy konkurence vbíhala do první zatáčky. Závod jsme ale nevzdali a vydali se konkurenci stíhat. Úspěšně. Měšec.cz si našel pevné místo na českém internetu.

Jak vznikl Měšec

Proč se Měšec jmenuje Měšec? Důvod je prostý, všechny dobré domény už byly obsazeny a nebylo z čeho vybírat. Doména finance.cz byla registrována v únoru 1997, v listopadu téhož roku přibyla doména penize.cz. V září 1999 byla registrována doména penezenka.cz. Když Marka Antoše, majitele Internet Infa, napadlo postavit web o osobních financích, muselo se začít úplně od nuly. Proto jsme hledali název, který bude jednoduchý, bude zřetelně deklarovat příslušnost k penězům, a přitom bude vážně vnímán čtenáři, odbornou veřejností a obchodními partnery.

V dávné historii lidé neznali klasické peníze, peněženky či dnešní odborný pojem finance. Pokud měli čím platit, tehdejší platidla se běžně dávala do měšců. V měšcích končily zlaté či stříbrné mince, dukáty a jiná platidla. Název Měšec, jako jednoduchý symbol peněz, ze všech dalších nápadů nakonec zvítězil a dostal svůj rodný list – doména mesec.cz byla registrována 3. srpna 2000.

Tři vůdčí osobnosti

Za posledních 15 let Měšec vedli tři šéfredaktoři, kteří se zásadně podepsali na jeho podobě.

Miroslav Sojka vdechl Měšci život. Nastupující Petr Zámečník během svého vedení vypiloval Měšec na finanční web, který konkurence i finanční instituce musely začít brát vážně. Pomyslné žezlo poté přebral stávající šéfredaktor Dalibor Z. Chvátal.

Miroslav Sojka (08/2000 – 11/2000)

Miroslav Sojka

S majitelem Internet Infa Markem Antošem jsme byli spolužáci na gymnáziu. Když připravoval projekt Měšec.cz, Marek mě oslovil, neboť věděl, že se zajímám o oblast financí a bankovnictví. Pomáhal jsem vytvořit na Měšci základní strukturu a obsah webu.

Web tehdy samozřejmě vypadal jinak než dnes, kdy je svět financí a finančních produktů mnohem bohatší než tehdy. Stihl jsem ještě napsat pár článků a najít ostatní redaktory, než přišla příležitost odjet studovat do ciziny.

Nového šéfredaktora Petra Zámečníka jsem poznal jako spolužáka při studiu ekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Petr na nabídku práce kývl, Měšec jsem mu předal a já se vypravil za studiem do Irska.

Miroslav Sojka dnes působí jako obchodník s komoditami ve společnosti Ezpada s.r.o. 


Petr Zámečník (11/2000 – 07/2007)

Petr Zámečník

Petr Zámečník

Původně jsem měl na Měšec.cz nastoupit jako řadový redaktor v říjnu 2000. Jak už to ale u internetových projektů bývá, původní termín se ukázal jako nerealizovatelný a byl postupně odkládán. V průběhu listopadu navíc za mnou přišel Mirek Sojka s tím, že odjíždí na semestr do Irska – nemůže tedy server dál vést a dokončovací práce i s rolí šéfredaktora přehodil na mne.

Nebyl jsem sice prvním šéfredaktorem serveru, ale byl jsem tím, s kým vešel Měšec.cz na světlo internetové sítě. Já jsem tehdy znal Davida Špinara, mého kamaráda ze střední školy, a ten mě právě s Mirkem seznámil. Mirek mi následně pár měsíců před spuštěním serveru předal otěže.

Petr Zámečník je šéfredaktorem webu Investujeme.cz


Dalibor Z. Chvátal (10/2007 – dosud)

Dalibor Z. Chvátal

Dalibor Z. Chvátal

Měšec.cz jsem znal již ze svého předchozího působiště. V brněnském vydavatelství Computer Press jsem měl na starosti časopis Osobní finance i zároveň finanční web FinExpert.cz. A protože Brňáci na tiskovky do Prahy tehdy moc rádi nejezdili, zhostil jsem se toho coby Ostravák. Právě na pražských tiskových konferencích jsem se seznámil s Petrem Zámečníkem. Měšec byl pro mě doslova vzorem, takto jsem si představoval kvalitní finanční web a měl jsem z něj respekt. Zároveň to byla pro mě výzva – postavit Měšci silného obsahového konkurenta.

Netrvalo to dlouho a s Petrem Zámečníkem jsme se občas v rámci zdravé konkurence pobízeli, kdo první napíše článek z předchozí tiskové konference. Jakmile jsem Petra viděl na tiskovce, bylo mi jasné, že my (na FinExpertu) to musíme vydat taky. Dodnes vzpomínám na dlouhé pracovní večery a na cesty nočními vlaky z Prahy do Ostravy, kdy s mizerným GPRS či EDGE mobilním připojením jsem chtěl Měšci postupně ukrojovat to prvenství. A nezastírám, že v tom byl i kousek osobního ega ukázat Pražákům, jak se maká na Moravě.

Od Petra Zámečníka jsem se začátkem července 2007 dozvěděl, že z Měšce odchází do Investujeme.cz. To pro mě byla radostná zpráva, protože jsem vnímal, že s Petrem odejde i know-how webu a mě se otevřou ruce, jak Měšec konečně porazím. Jenže to dopadlo naprosto odlišně a živě si to vybavuji, jako by to bylo včera.

Na mobilu vidím číslo Petra Zámečníka a on mi sděluje: Jak už víš, odcházím z Měšce. A napadlo mě, že bys to mohl po mě převzít.

Vydavatelství Computer Press tehdy přecházelo z jedné krize do druhé a mé přesvědčení, že je správné v něm zůstat (kdy mezitím více jak polovina redaktorů odešla), začínalo dostávat trhliny. Honzu Simkaniče jsem už znal jako férového chlapa, jehož slovo platí. Zbytek šel rychle. Jeden telefonní hovor, mé ano a výsledek už vidíte taky.

15 let = 615 autorů

Redakcí Měšce prošlo přesně 10 redaktorů. Že to však nebyly zabité roky, potvrzují sami naši ex-kolegové. Všem patří velké poděkování za intenzivní práci a čas, který pro Měšec obětovali.

Poděkování patří celé řadě skvělých autorů, bez nichž by Měšec nemohl být tím, čím je! Věděli jste, že jich bylo zatím 615?

Tvořili Měšec

Práce v médiích může být inspirací pro další životní posun. Tak například náš původní řadový redaktor Ján Simkanič, který hledal „práci na internetu“, je nyní naším výkonným ředitelem. A není shodou okolností, že Sylva Indrová, autorka, která pomáhala Měšec nastartovat, se o pár let později stala jeho manželkou.


Ján Simkanič

Ján Simkanič (01/2001 – 08/2005, nyní výkonný ředitel Internet Info, s.r.o.)

Na přelomu tisíciletí snad všichni vysokoškolští studenti v Praze věděli, že nejhorší menza je v Opletalově ulici. Bohužel jsme ji měli nejblíž, takže se stravě ve vojenském stylu nedalo úplně vyhnout. Za to, jak těžce jsme byli zkoušeni osudem, se mi však nakonec dostalo dostatečné kompenzace.

Díky pracovnímu inzerátu na tamní nástěnce jsem totiž začal pracovat pro Internet Info a vydrželo mi to dodnes. Nebudete tomu věřit, ale v prosinci roku 2000 skutečně ještě existovaly papírové pracovní inzeráty nabízející práci na internetu. Na tomhle bylo napsáno něco o chystaném rozjezdu serveru o osobních financích – což pro grafomana studujícího ekonomii znělo celkem lákavě, i když zároveň i trochu tajuplně – zkušeností s něčím podobným bylo tehdy minimálně.

S Petrem Zámečníkem jsme si plácli rychle – stal jsem se externím redaktorem ještě před tím, než Měšec.cz spatřil světlo digitálního světa. Začali jsme psát první články, stavět a vyplňovat databáze produktů, budovat informační rozcestníky, navazovat kontakty ve finančních institucích. 

Měl jsem velké štěstí, protože jsem byl u mnoha začátků. U začátku rozvoje komerčního bankovnictví, u začátku specializovaného psaní o finančních produktech, u začátku vymýšlení toho, jak pomoci klientům a čtenářům, aby dokázali porovnat nesmírně komplexní a často rafinovaně definované produkty. Od té doby se proměnil celý trh, portfolio produktů, klientský servis, narostly nároky klientů i čtenářů. Ale role Měšce zůstává stále stejná – být nezávislým průvodcem v životních situacích, v nichž hrají roli osobní finance.

Stabilní odezva našich čtenářů potvrzuje, že jsme pro ně stále důležití a že našim informacím důvěřují. Měšec.cz za to mimo jiné vděčí i tomu, že měl štěstí na své šéfredaktory, kteří byli po jeho spuštění za celou dobu jen dva – Petr Zámečník a Dalibor Z. Chvátal – přičemž oba byli a jsou mimořádnými odborníky ve svém oboru a garanty kredibilní a profesionální novinářské práce. 

Chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat všem, kteří měli svůj podíl na tom, že Měšec.cz patří ke stálicím české mediální scény a může už 15 let podávat pomocnou ruku svým čtenářům. A chtěl bych vás také ujistit, že z naší strany uděláme všechno pro to, abyste se na nás v tomto ohledu mohli maximálně spolehnout i nadále.


Pro Ivanu Vávrovou byla zkušenost na Měšci vstupenkou do online marketingového světa. Dnes je konzultantkou online marketingu v H1.cz s.r.o.

Ivana Černá

Ivana Vávrová

Ivana Vávrová (01/2004 – 09/2004)

Do Měšce jsem nastoupila stejně, jako většina mých kamarádů, protože mě zlanařil Honza Simkanič, který byl můj spolužák na vysoké.

A co si za ten skoro rok pamatuji? Dojíždění ještě do podkrovních kanceláří Na Strži, zastřelení Františka Mrázka u vchodu naší budovy, kdy jsme pak museli cestou do práce překračovat svíčky. Nebo to, jak se všichni tiskoví mluvčí na svých tiskovkách obávali, že za nás přijde Petr Zámečník i s mečem, což se prý stalo jen jednou, ale rozšířilo se to rychle (Petr Zámečník je aktivní šermíř). Anebo jak mi jednou Tomáš Krause (stávající ředitel pro rozvoj v Internet Info) vytknul, že ve svých článcích vytučňuji moc textu, a pak to vypadá, že je tam skrytá tajná zpráva.

Měšec byl moje první setkání s onlinem a ideálně skloubil mou zálibu v oblasti financí. Zároveň mi otevřel cestu k mé další kariéře – u pohovoru v Citibank to rozhodně zapůsobilo. 

U kombinace online a finance jsem zůstala vlastně dodnes, kdy se v H1.cz starám především o klienty z oblasti financí. A doma se starám i o dvě malé děti.


Redaktor Ondřej Antoš „musel“ na Měšci často psát o daních. Trpělivě čtenářům vysvětloval postupy, návody, vedl je krok za krokem. Dnes je daňovým poradcem ve společnosti PROXY a.s.

Ondřej Antoš

Ondřej Antoš

Ondřej Antoš 10/2004 – 10/2006

Do Měšce jsem se dostal úplně náhodou – na vysoké škole jsem si všiml inzerátu a ozval se na něj. Pak si mě Petr ZámečníkHonzou Simkaničem na pár článcích vyzkoušeli a postupně jsem se z externího autora stal součástí redakce.

V Měšci jsem působil téměř dva roky a v zásadě mě tahle práce nasměřovala až k mé dosavadní profesi daňového poradce. Považuji ji tak za start své kariéry (a děkuji za něj!). Určitě nikdy nezapomenu na skvělý kolektiv a přístup, který všichni v redakci ke své práci měli, což se samozřejmě projevilo i na úspěchu celého serveru.

P. S. Ta shoda mého příjmení s příjmením majitele Internet Infa je čistě náhodná. ;-)


Velmi pečlivá a naprosto spolehlivá redaktorka Ivana Ševčíková vystoupala z Měšce přímo na Ministerstvo financí České republiky. Je z ní vrchní ministerský rada.

Ivana Ševčíková

Ivana Ševčíková 06/2007 – 07/2009

Na Měšec jsem narazila v posledním ročníku na Vysoké škole ekonomické, kde jsem se zapsala na volitelný předmět „Osobní a rodinné finance“. Vedl ho Petr Zámečník, tehdejší šéfredaktor, takže asi nepřekvapí, že Měšec při přednáškách často uváděl jako kvalitní zdroj informací. :-)

Na posledním cvičení zmínil, že hledá nové spolupracovníky, a ptal se, jestli někdo z nás nemá zájem. S očekáváním se díval mezi studenty, kteří usilovně předstírali, že jsou momentálně zaneprázdněni čímkoliv jiným, a tudíž ani nevnímali otázku, protože se zájemci zrovna nehrnuli.

Zatímco Petr vyzdvihoval výhody práce pro Měšec, naklonila se ke mně vedle sedící studentka, jestli bych si netroufla. Ta otázka mi tehdy přišla zvláštní, co jí je do toho, takže jsem jí jen odsekla, že klidně. Hned nato jsem zaslechla: Tady Ivana by měla zájem. Už to nešlo vzít zpět. Se svými studijními výsledky (taky jsem nakonec mohla dostat lepší známku než „velmi dobře“ :-)) jsem čekala, že si to Petr rozmyslí, ale nestalo se tak. Naopak, dokázal mě pro Měšec nadchnout.

Do Měšce jsem se tedy dostala tak trochu omylem, sama bych se nikdy nepřihlásila.


Redaktora Jiřího Hovorku zlákali do Aktuálně.cz, kde pod značkou Economie stále můžete číst jeho dobře zpracovaná témata. Je editorem a redaktorem.

Jiří Hovorka

Jiří Hovorka (09/2009 – 12/2011)

Psal jsem blog o fotbale na web České televize a přivydělával jsem si psaním SEO textů pro weby, které prodávaly finanční produkty. Na Měšec mi dala tip Gabriela Hájková, s jejímž dnes již manželem jsem chodil na vysokou školu. S Gábinou jsme si padli do oka.

Napsal jsem pár textů na Měšec jako externista a po pár týdnech a jedné schůzce v Costa Coffee v Praze na Chodově s šéfredaktorem Daliborem jsem šel dělat novinařinu, což pro mě byla tehdy veliká věc a děkuji tímto znovu za příležitost.


Gabriela Hájková původně po škole nastoupila ke kolegům na byznys web Podnikatel.cz. Na naši prosbu nám ji kolegové „půjčili“ a my jsme ji už zpět nevrátili. Nyní je zástupkyní šéfredaktora Měšce.

Gabriela Hájková

Gabriela Hájková

Gabriela Hájková (03/2009 – dosud)

Jako u každé nové práce mám vzpomínky na začátky na Měšci zakalené chaosem, který člověk prožívá, když nastupuje na nové místo. Duši novináře-začátečníka svírá nejistota, zda jeho texty vůbec za něco stojí. Všechno trvá dlouho, ze všeho nejvíc čas naplňuje civění do monitoru a hledání těch správných vět znovu a znovu. Všechno je nové, v ničem se neorientujete, všechno trvá dlouho. A největší noční můrou je pomyšlení, kde asi seženete další témata na příští týden. O děsivých nelítostných příspěvcích v diskusích, po kterých jste zralí tak akorát na dvojitého panáka, ani nemluvě.

Ale všechno špatné jednou přejde a vy zjistíte, že témata přichází tak nějak sama. Někdy inspiruje tiskovka, jindy dotaz čtenáře nebo samotný život. Plán vydání se začne plnit sám a věty najednou sypete z rukávu.


Milovník makroekonomie a libertariánského života Arsen Lazarevič pokračuje ve své cestě v Ekonomickém deníku. A dělá ještě spoustu jiných zajímavých věcí.

Arsen Lazarevič

Arsen Lazarevič (01/2012 – 09/2015)

Do interní redakce Měšce jsem nastoupil počátkem ledna 2012 po mém předchozím působení jako externista. Oceňoval jsem obrovskou redakční svobodu, zároveň důraz na faktické a spotřebitelské informace. Moje začátky nebyly snadné, každý měsíc práce však pro mě byl obrovskou studnicí nových znalostí a zkušeností. Naučil jsem se psát o spotřebitelských, ale například i o daňových tématech. Ba co víc, daně mě začaly dokonce bavit, ač jsem ve škole vyplňování daňového přiznání z duše nenáviděl. :-)

Dnes podle mého názoru patří Měšec mezi TOP 3 nejlepší české servery na téma financí. Do dalších let bych Měšci popřál, aby nepolevil a dále pokračoval ve zlepšování redakčního obsahu. A také to, aby celou firmu neovládl žádný oligarcha, ale nadále byl dominantním vlastníkem zakladatel Marek Antoš, který je garantem skutečně nezávislé novinařiny.


Ze zákulisí redakce Měšce

Veronika Doskočilová

Gabriela Hájková je muzikant, hraje na saxofon. A pokud se zrovna nevěnuje Měšci, věnuje se svému dvouletému synovi a manželovi. Ráda čte, běhá, plave a jezdí na kole. Žije v Jablonci nad Nisou.

Veronika Doskočilová je nejnovějším členem redakčního týmu, do Měšce přišla hned po škole v říjnu 2015. Mezi oblíbené jazyky Veroniky patří japonština, kterou ve volných chvílích studuje. Nejí maso ze savců a nic, co obsahuje mléčné výrobky nebo palmový olej. A je Pražačka.

Richard W. Fetter

Náš neúnavný kolega Richard W. Fetter více jak sedm let čtenáře provádí úskalími (nejen) pracovněprávních vztahů. Pro Měšec začal psát poté, co ukončil spolupráci v redakci bývalého Svobodného Slova (posléze Deníky Bohemia). Jak se někde šustne nový judikát, už o něm víme. Nepohrdne dobrým studeným mokem, kterému s oblibou říkáme tekutý chléb. Má rád přírodu a miluje zvířata, obzvláště (čtyřnohé) kočky, hlodavce a ptáky. Žije v Praze.

Dalibor Z. Chvátal má rád polštinu, ruštinu, dobré víno a cestování. Hraje na kytaru a zpívá klasickou hudbu. Jako Ostraváka ho nejčastěji najdete ve vlaku mezi Ostravou a Prahou, za volantem auta a sem tam i za volantem autobusu. Má jednu ženu, čtyři děti a pár desítek platebních karet a bankovních účtů. A to „Z.“ znamená Zdislav.

Jak šel čas

2001

První podoba Měšce z roku 2001.

První podoba Měšce z roku 2001.

Spouštíme první verzi Měšce. Převažuje textový obsah a jen minimum grafiky. Více si ani žádný jiný web dovolit nemohl, protože by se do počítače načítal několik desítek minut.

Historicky první článek měl nadpis Vážení přátelé a začínal takto:

Na českém internetovém trhu vznikl nový informační systém, jehož databáze jsou přístupny každému zdarma a bez jakékoli registrace. Český server Měšec.cz vám ukáže cestu nabídkami bank, spořitelen, pojišťoven, penzijních fondů, podílových fondů, obchodníků s cennými papíry a dalšími institucemi, které mají co do činění s Vašimi penězi. Neváhejte, a vstupte s námi do třetího tisíciletí!


2002

Hurá, máme vlastní logo!

A hlavní stránka Měšce prošla mírnou úpravou.

Domovská stránka Měšce z 9. června 2002.


2003

Měšec v roce 2005 po druhé změně designu.

Měšec v roce 2005 po druhé změně designu.

První zásadní redesign nastal 3. července 2003. Dnes nám některé komentáře připadají neuvěřitelné, ale ještě před dvanácti lety bylo nutné web optimalizovat i na vytáčené připojení.

Z diskuze: Nové stránky mají slušný design. Co se mi ale nelíbí je patrně větší kapacita. Načítají se mi pomaleji, než minulé. Čím to je? Možná jste měli jít cestou zjednodušení, snížení kapacity a tím usnadnění těm, kteří používají modem a klasické připojení prostřednictvím tel. linky.

Přibyly ankety uživatelské spokojenosti, které jsou umístěny u každého finančního produktu i samotného subjektu. Měšec rozšířil i možnosti komunikace a diskuze. Design od Adama Haunera je beztabulkový a prostylovaný odshora až dolů. Těm co používají finanční servery (já to nejsem) se to určitě bude nejenom líbit, ale i hodit, napsal tehdy Daniel Dočekal na svém webu Pooh.cz.


2006

Domovská stránka Měšce z 9. prosince 2009.

Měšec z 9. prosince 2009.

O tři roky později, 30. června 2006, nastala další velká změna. Zbavili jsme se hnědé barvy a Měšec se nově oblékl do barev letních, z nichž hlavní byla žlutá – barva slunce i zlaťáků. Protože čtenáři mají vždy pravdu, změnu samozřejmě komentovali.

Nový design je sice hezký, ale přesto je horší než ten předchozí: ten byl barevně originální, nezaměnitelný, lépe využíval prostor. Tady mám spoustu volného místa po stranách, naopak sloupečky jsou nahuštěné a občas vytékají do textu.

Pod grafickým návrhem bylo podepsáno grafické studio ART-PGN Ivany Bednářové. Novinkou byla i investiční sekce, která běžela na doméně akcie.mesec.cz.


2009

Nové logo Měšce.

Tříletý cyklus změn jsme neporušili a ve středu 9. 12. 2009 přesně v 15:13 hodin byly opět spuštěny nové stránky serveru Měšec.cz. A protože se píše rok 2016, tato poslední podoba Měšce je v online světě již šest let.

Zcela zásadní úpravou prošla grafika serveru, zahrnující mimo jiné také barevné ladění a logo. Podstatnější změnou z hlediska uživatele ale bylo zpřehlednění obsahu a doplnění nových, užitečných nástrojů a unikátních funkcí. Jak se říká, nezůstal kámen na kameni.

Stávající podoba hlavní stránky Měšce je od roku 2009 neměnná.

Měšec od roku 2009.

Zbavili jsme se původního loga s obrázkem měšce-pytlíku a zvolili jsme si logo nové. Skladba barev má být pro čtenáře jednoznačným signálem serióznosti serveru, který poskytuje fundované informace z oblasti financí.

Moderní kabát Měšce je dílem designéra Ivana Pika. Na návrhu webu se nesmazatelně podepsal Dobrý web a jmenovitě Adam Fendrych. Tématické oblasti se skládají jako puzzle z obsahových „molekul“ (dnes moderně Atomic Design). 

Návrh webu jsme testovali i s oční kamerou, abychom zjistili, že bannerům se uživatelé vyhnou jako čert kříži.

2010

Bylo potřeba pořádně říznout i do sekce o investování. Operace dopadla úspěšně a 26. 10. 2010 jsme spustili novou sekci Trhy.Měšec.cz. Nacpali jsme ji daty ze všech možných finančních trhů a pro lepší ovládání jsme vyrobili chytré grafy, jaké jinde na českých serverech nenajdete.

S novými grafy si čtenáři doslova mohou hrát. Graf forexu.

S novými grafy si čtenáři doslova mohou hrát. Graf forexu.

2015

Na podzim jsme to nejlepší na Měšci v oblasti daní dali na jedno místo a vytvořili z něj daňový portál. To proto, aby čtenáři, hledající informace o daních a povinnostech vůči státu, získali v Měšci silného průvodce a rádce.

Daňový portál na Měšci. Kompletní průvodce daněmi

Daňový portál na Měšci. Kompletní průvodce daněmi.

Pro čtenáře (téměř) cokoli

Jaké to je nakupovat v AAA Auto?

Původní nabídka prodeje vozidla na webu AAA Auto.

Původní nabídka prodeje.

Vyzkoušeli jsme to za vás a auto koupili. Jezdí dodnes.

Při nasedání do auta z karosérie prodávající poctivě sundal zelenou vlaječku „LPG“, která už z dálky signalizovala jisté úspory při pořízení tohoto vozu. „Chci vás předem upozornit, že ten plyn nefunguje, něco s ním je,“ říká prodejce při nasedání do vozu.

Koupit vůz u AAA Auto by si každý zájemce o auto měl vyzkoušet alespoň 1× v životě. Tak vynikající marketing a obchodní přístup konkurence může jen závidět.


Otestováno na lidech

Dorazila poštou ze Singapuru.

Koupili jsme na internetu Viagru. (A taky jsme ji vyzkoušeli, ale nikomu to neříkejte.)

Léky, které přišly, jsme nechali podrobit laboratornímu rozboru ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Složení účinného přípravku v zásadě odpovídalo inzerovanému množství. To znamená, že teoreticky by došlé tablety léku Vega, Viagra a Sildenafit Citrate byly funkční. To měl prokázat další test, kdy dva dobrovolníci s plným souhlasem a plným vědomím zkusili tablety v praxi na základě své vlastní žádosti.

Kupování Viagry přes internet mělo i nečekaný bonus. Na jednom z webů byly informace o platební kartě předány dál třetí osobě a ta se o pár dnů později pokusila kartou zaplatit necelých 7000 Kč na Ukrajině. Neúspěšně, měli jsme ji už zablokovanou.


Až na kraj světa bez hotovosti

Druhá trasa cestování s platebními kartami. Bez hotovosti se dá po zemi dojet až do Jerevanu, pak se to komplikuje.

Od moře k moři.

Dá se ušetřit s platební kartou oproti platbě v hotovosti? Vzali jsme auto a platební karty používali od Severního moře ke Kaspiku. Z Norska přes Dagestán do Arménie. 15 000 kilometrů jen s platební kartou.

Zatímco v Česku stále slýcháváme o ujíždění zlodějů od čerpacích stanic, ve Skandinávii to mají vyřešené. V drtivé většině vše zajišťují tankovací automaty a na ty jsme se zaměřili, protože jsme si v různých internetových diskuzích všímali, že si čeští držitelé platebních karet stěžovali na nefunkčnost českých karet právě v těchto tankovacích automatech.

Za rozbité cesty se v Arménii platí.

Za rozbité cesty se v Arménii platí.

Všude existují cesty, ale ne všechny jsou sjízdné pro vaše auto. V Rusku, na Ukrajině a obecně dál na východ se neptejte, zda tam či onam vede cesta, ale zda je sjízdná pro typ auta, ve kterém jedete.

Arménie vás hned při vjezdu zinkasuje o cca 950 Kč za silniční daň za jejich rozbité cesty, ekologickou daň, tamní povinné ručení a provizi pro brokera. Vše se platí hned při vjezdu a cash. Pokud vás ale neokradou celníci.

Nakoukli jsme i do Ázerbájdžánu, přesněji do Stěpanakertu v Náhorním Karabachu, a našli jediný smíšený obchod akceptující karty. Dobrou zprávou je, že bez hotovosti byste s troškou snahy a štěstí přežili.


Co všechno vydrží platební karty?

Udělali jsme jejich crash test.

S kartami může být docela legrace, nejsou zrovna plastelína, ale k moduritu se přirovnat dají. Za tepla PVC krásně změkne, a když se vám stávající tvar karty nelíbí, vytvarujte si vlastní. Vhodné jsou různé ohyby a záhyby, po vytvarování zatepla se nemění, ale můžete je změnit opětovným ponořením do vařící vody. Berte to samozřejmě jen jako vtip. Ale my jsme to vyzkoušeli.


S obávanými přerovskými vykonavateli exekutorského úřadu jsme strávili dva dny

Ludgeřovice. Dluh 44 968 Kč. Otevření dveří trvalo 10 vteřin.

Otevření dveří trvalo 10 vteřin.

A trochu nečekaně jsme pomohli i najít jednoho dlužníka. Jak se říká, medvědí služba.

Míříme do bytu 69letého pána. Ten otevírá a je z návštěvy vykonavatele značně překvapený. Nešlo by udělat nějakou výjimku? Stačily by mi tak dva dny, anebo jeden. Heleďte, přijďte zítra, určitě se domluvíme, zkouší pán profláknutý trik. Ne, musíte zaplatit teď. Okamžitě. Vykonavatel je zdvořilý, ale neústupný. Kdybych to alespoň věděl, že přijdete. Vůbec jste mi nedali čas, hájí se dlužník.

Exekutor je v podstatě soukromý podnikatel, kterému byla státem svěřená moc vykonávat rozhodnutí soudů, pokud selže ochota a vůle povinných osob. Ne všechny kroky exekutorů jsou vnímány pozitivně, protože existuje mnoho typů pohledávek, které měly (a dodnes mají) jediný cíl: získat finanční prostředky ne ze zaplacení pohledávky, ale z jejího vymáhání. Tento právní humus posvěcený českými zákony pak způsobil řadu extrémních situací, kdy docházelo k vymáhání bagatelních částek a účtování přemrštěných nákladů. Až na výjimky je však potřeba nehledat chybu u exekutorů, ale u samotného věřitele a způsobu jeho zacházení s pohledávkou. Exekutor je poslední článek právního řetězu a má za úkol vymoci soudní rozhodnutí i nepopulární formou, jakou je exekuce platu a mzdy, prodej majetku či exekuce dítěte.


Zjistili jsme, že lidská blbost je nekonečná

Dolarovým milionářem se jen tak nestanete.

Zaručeně „pravý“ úmrtní list z Afriky.

Jistý Moises Saba Masri měl leteckou nehodu a zemřel (to se skutečně stalo). Zbyla po něm finanční hotovost ve výši 15 milionů liber (cca 450 mil. Kč) v bance NatWest London. A jak už to bývá, žádný příbuzný se o peníze nechce přihlásit, takže hrozí, že peníze propadnou státu, z čehož je jistý nešťastný Kevin Brown, protože právě jeho úkolem je dědice najít.

Je tu však cesta: Kevin by ze své moci někoho označil jako příbuzného a pomohl mu zařídit vše pro to, aby došlo k vyplacení peněz. „Dědic“ by pak dostal 40 % (180 mil. Kč) a Kevin 60 % (270 mil. Kč). A protože tato operace musí zůstat velmi diskrétní, vybral si dědice z České republiky i s ohledem na její geografické umístění. Podmínkou je, že Kevin zůstane v pozadí celé transakce, provede ji, ale nikde se o něm nikdo nezmíní. Prostě podvod jak vyšitý.

Finta spočívá v tom, že „Kevin“ začne postupně vyžadovat platbu za různé administrativní poplatky a lidé jsou tak hloupí, že mu je posílají. Nevěřili byste, kolik lidí se nám po zveřejnění článku ozvalo, že naletěli na podobné tzv. nigerijské e-maily – 3 lidé se středo- a vysokoškolským vzděláním…


Zavolali jsme i věštkyni. Za pár stovek vám řekne to, co chcete slyšet.

Věštkyně Regina.

Dobrý večer, paní Reginko. Narodila jsem se 30. 3. 1961 a chtěla bych se zeptat na jednu věc. Mám podstoupit operaci v červenci, tak jestli mám na ni jít, děkuju vám, začíná rozhovor divačka. No, tak kdo by se nebál, že jo, začíná Regina.

Ale vy tady máte opravdu, to je radost, štěstí, podstoupení zákroku, úplně výborně. Takže vod července vejš úplně pozitivní sestava. Jasně, že obava je přirozená, napětí, každej bysme měli strach, je to přirozené. Tady opravdu se dá říct, že kdyby to bylo na jaře, tak to není jako teďkom. Máte hodně vysoké aspekty v červenci nebo srpnu, jsou tady hodně vysoké karty a je to vlastně vylepšení situace, navrácení zdraví, síly, to je jakoby nový začátek a je to v pořádku. Takže ničeho se nebojte, ještě se podívám na půl roku. Je to zdroj, začátek, síly, příkon síly, takže tady máte vlastně všechno, co přichází. Takže zaplaťpánbu za to a hlavně ať se dobře zregenerujete, takže hodně štěstí a děkuji za důvěru, uzavírá své rady Regina.

Účet za věštce: 770 Kč.

Na vaší straně

Úvěroví šmejdi

Začalo to Cemstarem…

Podepsat úvěrovou smlouvu se šmejdy znamenalo zaručené problémy.

Přes výraz nebankovní půjčka bez registru jsem se postupně proklikal na web společnosti Cemstar Invest s.r.o. Dojemné příběhy spokojených klientů, před kterými na tomto webu neuniknete, mě přesvědčily, že právě od této společnosti si chci „půjčit“. K vyplnění online žádosti o půjčku jsem se rozhodl změnit svou pravou identitu, a tak se ze mě na týden stal Jan Hlaváč s vymyšleným rodným číslem i dalšími údaji. Žádost o půjčku ve výši 30 000 korun jsem odeslal a čekal.

Právě kvůli vymyšlené identitě jsem žil v přesvědčení, že úvěr schválen nebude a nikdo už se se mnou nadále bavit nebude. Předpoklad byl chybný. Druhý den mi na mobil přišla tato SMS: Dobrý den, Vaše online žádost o půjčku byla schválena. Pro uzavření smlouvy o půjčce a vyplacení peněz nás kontaktujte. Tato nabídka je platná do 14. 10. Pěkný den.

…pokračovalo Báječnou půjčkou

Báječná půjčka s poplatkem.

Po absolvování prvního kroku se dostávám do druhé části žádosti. Tam si nejprve přečtu tuto radostnou větu: Vaše online žádost o půjčku byla SCHVÁLENA! Radost je ovšem předčasná. Hned v další větě se totiž dozvíte, že máte provést autorizaci „vašeho mobilního telefonu a souhlasu“. Co k tomu je třeba udělat? Odeslat SMS na číslo začínající 903. Cena? 99 korun. To se přitom dozvíte pouze tehdy, pokud máte zdravé oči. Informace o ceně je totiž napsána menším písmem a světle šedou na bílém podkladě.

až následovala výzva

Inzeráty lákající na rychlé půjčky najdete třeba v novinách hypermarketu.

Inzeráty lákající na rychlé půjčky.

Půjčíme vám bez ručitele. Rychlé půjčky do hodiny. Půjčky pro těhotné a na mateřské. Půjčíme vám bez registru. Půjčky pro důchodce. Půjčka bez formalit. Peníze IHNED! Bleskurychlé půjčky. Zkrotíme vaše dluhy. Pošlete nám smlouvy a příběhy! Byli jste podvedeni? Naletěli jste lichvářům? Víte o někom dalším? Pošlete nám své smlouvy a příběhy. Každé poslané smlouvě umožníme kvalifikovanou právní radu. Zadarmo, samozřejmě.

Důsledek? Změna zákona o spotřebitelském úvěru.

Použitá velikost písma nesmí být menší než ve smlouvě. Jedno vyhotovení smlouvy musí obdržet spotřebitel v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat.

Zajištění spotřebitelského úvěru nesmí být ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky.

Při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru prostřednictvím hlasové telefonní komunikace, textové nebo multimediální zprávy nelze použít telefonní číslo pro přístup ke službám s vyjádřenou cenou podle právních předpisů upravujících podnikání v oblasti elektronických komunikací.


Oddlužovací šmejdi

Za poplatek jednání s věřiteli...

Za poplatek jednání s věřiteli…

Sledovali jsme příběhy čtenářů a společně s Poradnou při finanční tísni se jim snažili najít cestu ven.

Oddlužíme vás zadarmo! Ušetřete 70 % dluhů! Vaše dluhy na naši hlavu!

Oddlužovačky se snaží vzbudit zdání, že jejich služby jsou zadarmo, skrývají se za tvář „poradny“. Nabízejí zpracování oddlužení za tučný poplatek bez ohledu na jeho výsledek. Jako řešení „stop dluhům“ nabízejí i přeúvěrování nebo zástavu nemovitosti.

Překrucují význam slova „insolvence“ a „oddlužení“, takže často vzniká dojem, že s jejich službami je úspěch zaručený a je na něj zákonný nárok. Během soudem povoleného oddlužení vyžadují poplatek za „dohled nad dlužníkem“.


Hon na bankovní poplatky

Stránková inzerce  BSP Lawyer Partners a.s. v MF Dnes 7. 2. 2013

Klienty lovili přes média.

Zrazovali jsme klienty bank od honu na bankovní poplatky. Kdo poslechl, ušetřil si později mnoho starostí. Dokonce jsme sami dostali nabídku spolupracovat s advokátní kanceláří a dohazovat jí klienty – odmítli jsme.

Služba se zdála být jednoduchou a pro klienty velice pohodlnou cestou, jak z banky dostat zaplacené poplatky. Jedinou pochybnost na altruistický projekt společnosti BSP Lawyer Partners vrhaly některé formulace v plné moci, kterou museli zájemci podepsat.

Banky ovšem nikdy neavizovaly, že by náklady po svých klientech nechtěly. Už z toho důvodu, že firma BSP od počátku slibovala, že je případně uhradí za ně.

BSP pak podmiňovala úhradu nákladů řízení uzavřením Smlouvy o postoupení pohledávky, ačkoli původně nebyla o žádných podmínkách nikde ani zmínka. Klienti nejprve museli uhradit náklady řízení bance sami, a až poté jim možná budou na základě podpisu této smlouvy od BSP a předložení dokladu o zaplacení nahrazeny.

Tím, že za cenu nákladů řízení postoupí svou pohledávku, vzdají se svého nároku na případnou budoucí náhradu zaplacených poplatků za správu a vedení úvěrového účtu bankou, o které s ní vedli soudní spor a které z vlastní kapsy zaplatili.


Katalogové podvody

Web společnosti ARE stat s.r.o.

Web společnosti ARE stat s.r.o.

Jeden dopis do schránky, jeden podpis a vezete se v průšvihu. Rošťáci žijí i na Moravě.

Všechno začíná nevinně. Rozhodnete se, že budete provozovat například obchod se zdravou výživou. Anebo třeba máte opravu motorových vozidel. Podnik vám prosperuje, firemní pošty vám chodí hodně a ani ji všechnu nestačíte přečíst. A mezi touto firemní poštou se jednou objeví dopis od katalogové firmy ARE stat s.r.o. Firmu neznáte, v životě jste o ní neslyšeli, a tak čtete, co vám může chtít. Že by obchodní spolupráce?

Jméno je vám ale povědomé a ne náhodou. Existuje totiž Administrativní registr ekonomických subjektů, zkráceně ARES. Ten provozuje Ministerstvo financí České republiky. Všimněte si: název ARE stat versus ARES. Náhoda? Těžko. Čistý záměr.

Statisíce spokojených čtenářů

Nejúspěšnější testy

Kurzy platebních karet

Jsme jediné médium, které se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.

Test kurzů platebních karet v období 07/2013-07/2014.

Marže je slovo, které se u bank ve vztahu k veřejnosti moc nepoužívá. Jeden vydavatel karet transparentně sdělí, že při transakci kartou v cizí měně (tj. mimo české koruny) si naúčtuje přirážku 3 % ke stávajícímu kurzu, druhý vás ujišťuje, že si žádnou přirážku (marži) neúčtuje. To ale není úplně pravda, stačí se podívat na běžný kurzovní lístek vydavatele karty. Najdete na něm např. položky s názvem deviza-nákup a deviza-prodej. Rozdíl mezi těmito částkami je marže. U karet to funguje podobně.

Běžná kurzová marže se pohybovala od 1,5 do 2,7 % k čistému kurzu MasterCard nebo Visa.

Každá karetní společnost má stanoveny své vlastní kurzy, kterými provádí zúčtování a konverze karetních transakcí. Při transakci kartou dochází nejprve k tzv. autorizaci a blokaci částky na účtu držitele karty. Protože zde hraje významnou roli požadavek na rychlost, je celý proces přepočtu měn významně zjednodušen proti výslednému zúčtování. To je důvod, proč se autorizovaná částka transakce většinou liší od skutečně zúčtované částky. Částku, kterou máte na účtu blokovanou, je tedy potřeba považovat za orientační.


Megatest bezkontaktních karet

Testovali jsme důkladně.

Byli jsme u zrodu bezkontaktních karet v České republice, a tak jsme se rozhodli proklepnout jejich akceptaci. Autem jsme najeli bezmála 12 000 km po Evropě. Naše chybová hlášení v terénu, zasílaná přes chytrý mobil, společnost MasterCard v Belgii brala vážně, což pomohlo ke zpřesnění lokalit a zlepšení akceptace bezkontaktních karet.

Abychom mohli najít obchodníky vybavené bezkontaktním terminálem, potřebovali jsme jejich seznam. K tomu nám pomohla aplikace společnosti MasterCard. Šlo o dobrou myšlenku, problém byl však v nepřesnosti dat a v jejím problematickém použití. Například aplikace PayPass Locator pro Android minimálně v Dell Streak mini velmi často padala a nedokázala najít spojení se serverem. V situaci, kdy jste uprostřed velkoměsta, se pak hledání obchodních míst s bezkontaktními terminály rovná téměř detektivní službě. Často navíc obsahovala sice přesné názvy obchodníků, ale nepřesnou lokaci GPS, v praxi tedy nepoužitelná kombinace.


Test finančních poradců

Test ukázal, že není často důležité, co se prodává, ale kdo prodává.

Během testu se uskutečnilo více než 60 schůzek se sedmadvaceti poradci. Hodnocení probíhalo stejnou formou jako známkování ve škole na škále od 1 do 5. Test prokázal, že kvalita finančních poradců je značně kolísavá, ale existují značky, na které je možné se s velkou pravděpodobností spolehnout, protože mají nastavený standardizovaný a klientsky orientovaný způsob práce svých poradců. Testem prošli také bankovní poradci, které test vystavil přímému srovnání s poradci pracujícími na živnostenský list.


Jak zjistit majitele účtu v bance

Seznamte se s majitelem

Peníze poslané na jiný účet mohou hodně zkomplikovat původní plány. Provedli jsme test, zda vám banky a záložny prozradí, komu účet patří.

Testovali jsme téměř u všech dostupných českých bank a záložen, zda lze zjistit majitele účtu pomocí platby přes internetové bankovnictví nebo vkladem hotovosti.

Některé banky majitele účtu zobrazí u obou popsaných cest, jiné jen při jedné a některé vám ho nesdělí žádnou běžnou cestou.

Zjistit majitele účtu není nijak složité, přestože se banky a záložny tváří, že to nejde. Na pobočce vám samozřejmě nikdo jméno majitele nesdělí, ale pomocí dvou naprosto standardních bankovních služeb se jej dozvíte jen proto, že jsou tak nastavené bankovní systémy dané banky či záložny.

Pouze čtyři banky a jedna záložna z celkem 32 testovaných vám standardní cestou majitele účtu nesdělí.


O legálních krádežích v pražských směnárnách jsme psali už v roce 2010

… na Streamu je objevili v roce 2015

Neuvěřitelná drzost českých směnárníků, kteří legálně okrádají turisty za bílého dne, a absolutní neschopnost úřadů si koledují o pořádnou ostudu České republiky.

Cizinec-turista nemá žádnou možnost, jak se proti nepoctivým směnárníkům bránit. Směnárny totiž neporušují žádný zákon. Tím si je jistá i pracovnice směnárny InterCharge, kde se česky mluvící zákazník zastal „okradené“ turistky: Naše kurzy jsou veřejně vyvěšené a nikdo turisty nenutí, aby za ně peníze směnili. Když neumí číst, je to jejich problém. Neděláme nic nelegálního.

Společně s předraženými taxikáři a lichvářskými směnárníky bude Praha postupně v turistických průvodcích získávat pověst města, kde turistu oberou o každý cent. S posvěcením zákona.

Takový běžný den, týden, měsíc

Vytváříme nové daňové poplatníky

Peníze nehrají roli

Jdeme příkladem

Pro informace až na konec světa

Říkají o Měšci

_

Na Měšec.cz zabrousím vždy, když hledám aktuální a objektivní informace o finančních produktech. Najdu ucelený přehled všech základních parametrů i shrnutí aktuálního vývoje. Je vidět, že redakce financím rozumí a také o kartách píšou s nadšením a z vlastních praktických zkušeností. Tím je pro mě Měšec.cz jedinečný. 

Miroslav Lukeš

generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku 

_

Měšec je dobrý a nezávislý finanční portál pro každého Čecha.

Petr Stuchlík

generální ředitel Fincentrum

_

Díky Měšci mám stále informace o aktuálně diskutovaných tématech nejen z mého oboru.

Libor Novák

ředitel úseku pojištění osob Allianz

_

Měšec.cz považuji za velmi důležitý zdroj informací o světě financí. Nezkušeným pomůže rychle se zorientovat, expertům umožní sledovat novinky a trendy. Já osobně Měšec.cz navštívím každý den.

Ján Franek

tiskový mluvčí a člen dozorčí rady Fio banka

_

Měšec.cz je pro nás ve finanční skupině Wüstenrot cenným zdrojem relevantních informací o finančních produktech.

David Chmelař

člen představenstva Wüstenrot

_

Dobrý bankéř musí vědět o všem, co se na finančním trhu děje. Proto čtu Měšec.cz.

Petr Řehák

generální ředitel Equa bank

_

Pro svoji práci a rozhodování potřebuji spolehlivý zdroj informací z finanční oblasti, a tím je pro mne Měšec.cz.

Martina Arnold Rubín

CEO skupiny Citfin

_

Měšec.cz přináší aktuální a zasvěcené zprávy z finančního světa doplněné o názory nezávislých expertů, čehož si jako akademik velmi cením.

Petr Teplý

Univerzita Karlova v Praze

_

Server Měšec.cz na mě působí jako ucelený a kvalitní zdroj informací o financích. Tento server nám pomáhá vzdělávat naše klienty a také poskytovat nezávislé srovnání celého finančního trhu v ČR.

Stanislav Popel

vedoucí odboru marketingu ERB Bank

_

Pro mě osobně je Měšec.cz atraktivní tím, že jako jeden z mála finančních webů není majetkově spojen s finanční lobby. Věřím proto v jeho opravdovou nezávislost. 

Martin Viktora

zakladatel webu Poradci-sobě.cz

_

Svět vlastních peněz není radno podceňovat, jinak se rozkutálí. Vědět znamená neztratit se a netratit. To je pro mě Měšec.cz.

David Šmejkal

ředitel Poradna při finanční tísni, o.p.s.

_

Měšec přinesl přehled nejvýhodnějších zahraničních účtů. Díky tomu spořím s trojnásobně lepší sazbou než v ČR.

Ondřej Holoubek

tiskový mluvčí Provident Financial

_

Velmi důležitá je pro mne nezávislost. Většina finančních serverů buď patří některé z distribučních společností, nebo je s ní provázána a tyto majetkové vztahy vždy ovlivňují výběr informací. Měšec.cz řadím spolu s Produktovými listy.cz mezi nezávislé zdroje informací. První čtu jako klient, druhý jako odborník pracující v oblasti financí.

Martin Podávka

vedoucí oddělení produktového marketingu Allianz

_

Potřebuji vědět, jaké finanční potřeby řeší naši potenciální zákazníci. Právě proto čtu Měšec.cz.

Pavel Strašák

předseda úvěrové komise ANO spořitelní družstvo

_

Měšec.cz je mi obsahově i strategicky velmi blízký. Stejně jako naše společnost se snaží maximální pochopit své klienty–čtenáře a nabízet jim snadno pochopitelný obsah, který chtějí a potřebují.

Vítězslav Kus

obchodní ředitel KRUK Česká a Slovenská republika

Finanční server Měšec.cz je pro naše nové i stávající klienty výborným nástrojem, jak si porovnat finanční produkty a zjistit, kam správně investovat. Pro mě osobně je to místo, kde si rád přečtu aktuální novinky ze světa financí, analýzy a komentáře.

Ing. Petr Illetško

předseda představenstva ANO spořitelní družstvo