Hlavní navigace

Komu patří banky? Z padesátky společností je českých třetina

24. 2. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V Česku působí 46 bank a 11 družstevních záložen. Kód banky vlastní 50 subjektů, ale jen 45 z nich může používat platební styk přes ČNB. 15 z nich je českých.

Před 15 lety se narodil finanční server Měšec.cz. Navazující články vás provedou krátkou historií, co se během těchto let v České republice změnilo z pohledu našich peněženek. Máme pro vás několik příběhů, ve kterých se ohlédneme nejen za historií, ale podíváme se i na to, co nás čeká.

Partnerem seriálu je ANO spořitelní družstvo.

V České republice je bank a družstevních záložen poměrně dost. Pokud si budete někam přát uložit peníze, máte na výběr z téměř 50 institucí. Málokdy už ale víte, komu ta která konkrétní banka patří. Ukládáte své peníze v rakouské bance, nebo ruské? Vzali jsme seznam finančních společností s kódy bank a našli jejich majitele a akcionáře.

Belgie

Hned 3 banky, jejichž služby můžete v České republice využít, mají belgického majitele.

Banky, které mají sídlo v Belgii.
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v Belgii,

Společnost BNP Paribas má nejen belgické, ale i francouzské majitele, a sice společnost BNP Paribas Fortis SA/NV. Na český trh vstoupila v roce 2005.

Další bankou s belgickým majitelem je Československá obchodní banka a Era/Poštovní spořitelna, která pod ni spadá. ČSOB je na českém trhu opravdu dlouho. Oprávnění k provozování činnosti získala už v roce 1964. V současné době ji vlastní belgická KBC Bank N. V.

Poslední bankou s belgickým majitelem je Hypoteční banka. Její majitel je právě ČSOB, která ale spadá pod KBC Bank N. V. Služby Hypoteční banky můžete v České republice využívat od roku 1991.

Pravé české

Nevěříte bankám, které nepatří Čechům? Nebo prostě jen chcete dávat peníze do rukou českých bank? Možností máte stále mnoho, 15 bankovních institucí na českém trhu ještě stále vlastní Češi.

Banky se sídlem v České republice.
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v České republice.

Společnost AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo, vlastní Milan Lacina (senior) a v České republice toto družstvo působí již od 20. 2. 1996. ANO spořitelní družstvo poskytuje své služby od 14. 12. 1999 a významným družstevníkem je společnost AVANT Consulting, která je také česká.

Artesa, spořitelní družstvo je ve vlastnictví české společnosti Artesa Capital, kterou vlastní Bohumil Koutník. I tato společnost má v České republice poměrně dlouhou tradici, funguje již od 8. 7. 1999.

Citfin je rovněž ryze česká společnost. Na českém trhu je od roku 1999. V současné době ji vlastní Gabriel Kovács.

Jsou tu ale i banky, které má ve vlastnictví přímo Česká republika. Mezi ty patří Česká exportní banka, Česká národní banka a Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Další českou záložnou je Družstevní záložna Kredit. Ta u nás vykonává činnost od roku 1996 a jejím vlastníkem je Petr Marsa. Ten je zároveň spoluvlastníkem i české Fio banky, která je na trhu teprve od roku 2010. Petr Marsa ji vlastní společně s Romualdem Kopúnem.

J&T Banka je rovněž česká. Ta byla založena v roce 1992 a vlastní ji společnost J&T FINANCE GROUP, která patří Jozefu Tkáčovi a Ivanu Jakabovičovi.

Moravský peněžní ústav byl založen již v roce 1992, ale určit jeho majitele není v současné době jednoduché. Přímý podíl nad 10 % základního kapitálu totiž neměla žádná osoba.

Podobně je na tom Peněžní dům. Ten nemá jediného člena, který byl měl podíl hlasovacích práv vyšší než 25 %, takže ani jeho majitele nelze jednoznačně určit. Na českém trhu působí od roku 1996.

Poštová banka není ryze česká, ale má i českého majitele. Tím je právě společnost J&T FINANCE GROUP a J&T Banka. Druhým majitelem je ISTROKAPITAL SE. Služeb Poštové banky můžete v České republice využívat od roku 2009.

Poslední institucí, která je v rukou Čechů, je Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo. Ta byla založena v roce 1996 a v současné době ji vlastní Pavel Hubáček

Německo

Jak je vidět, českých bankovních institucí je stále ještě dost. Na českém trhu jsou ale i další, například německé banky.

Banky se sídlem v Německu
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v Německu.

Jednou z nich je právě COMMERZBANK, která přišla do České republiky již v roce 1992. Jejím majitelem je německá COMMERZBANK Aktiengesellschaft.

Českomoravská stavební spořitelna není čistě německá. Je ve vlastnictví ČSOB, která, jak víme, je belgická, a ve vlastnictví německé společnosti Bausparkasse Schwäbisch Hall AG. V České republice působí již od roku 1993.

Naopak čistě německou bankou je Deutsche Bank, která má v Česká republice svou pobočku. Na český trh vstoupila v roce 1993 a vlastní ji Deutsche Bank Aktiengesellschaft.

Částečně pod německé majitele spadá i mBank. Zčásti ji vlastní německá COMMERZBANK AG a zčásti polská mBank S.A. V České republice můžete její služby využívat od roku 2007.

Německý je i odštěpný závod Raiffeisenbank im Stiftland, který vlastní společnost Raiffeisenbank im Stiftland eG. V České republice působí od roku 1993.

Poslední bankou s německým majitelem je Wüstenrot Hypoteční banka a Stavební spořitelna Wüstenrot. Obě spadají pod Wüstenrot & Württembergische AG. Wüstenrot – Stavební spořitelna je na českém trhu od roku 1992, ale Wüstenrot hypoteční banka až od roku 2002.

Nizozemí

Kromě belgických, českých a německých bank si u nás můžete založit účet i u holandských bank.

Banky, které mají sídlo v Nizozemí.
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v Holandsku.

Jednou z nich je Air Bank. Ta patří do skupiny PPF Petra Kellnera a vlastní ji holandská společnost Home Credit B.V. Air Bank je na českém trhu poměrně krátce, a sice od roku 2011.

Částečně nizozemská je i Bank of Tokyo – Mitsubishi UFJ, vlastněná společností Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Holland) N.V. Pobočka této banky funguje v České republice od roku 2006.

ING Bank je na českém trhu od roku 1992 a vlastní ji nizozemská společnost ING Bank N.V.

Poslední nizozemskou bankou je PPF Banka. Ta je v ČR od roku 1992 a vlastní ji společnost PPF Group N.V.

Rakousko

Ačkoli název Česká spořitelna svádí k tomu, že je v držení české společnosti, není tomu tak. Společně s několika dalšími bankami se řadí k rakouským bankám.

Banky se sídlem v Rakousku.
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v Rakousku.

Českou spořitelnu, která na českém trhu působí od roku 1992, v současné době vlastní rakouská ERSTE BANK AG.

Oberbank je v ČR od roku 2003 a je ve vlastnictví společnosti Oberbank AG.

Privat Bank je tu jen o rok kratší dobu, a sice od roku 2004. V současné době spadá pod Raiffeisenbankengruppe OÖ Verbund eingetragene Genossenschaft.

Od roku 1993 můžete využívat služby Raiffeisenbank a Raiffeisen stavební spořitelny. Raiffeisen stavební spořitelna je vlastněna právě Raiffeisenbank a Raiffeisen Bausparkassen Holding GmbH. A Raiffeisenbank jako taková je vlastněna společností Raiffeisen Bank International AG.

Stavební spořitelna České spořitelny formálně spadá pod Českou spořitelnu, tudíž i ona je v držení rakouské ERSTE BANK AG. V České republice působí od roku 1994.

UniCredit Bank v České republice působí od roku 1996 a není to čistě rakouská banka. Z části ji vlastní UniCredit Bank Austria AG a z části italská UniCredit S.p.A.

Wardviertler Sparkasse Bank zde působí od roku 1994 a je čistě rakouská. Vlastní ji hned několik společností, na které se můžete podívat výše na obrázku.

Rusko

Zde se můžete podívat, do jakých ruských bank si v České republice můžete uložit své peníze:

Banky se sídlem v Rusku.
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v Rusku.

Jednou z nich je ruská ERB Bank, kterou vlastní Roman Jakubovič Popov a v České republice působí od roku 2008. Kromě toho je tu Expobank, vlastněná Igorem Vladimirovičem Kimem. Ta na český trh vstoupila již v roce 1991. A čistě ruskou bankou je i Sberbank. Tu vlastní Sberbank of Russia a u nás funguje od roku 1997.

„Rakouská“ Zuno Bank je také poctivá ruská banka. Z části ji vlastní ruská Alfa Banking Group a z části lucemburská ABH Holdings S.A. Zuno Bank je v České republice poměrně krátce, a sice od roku 2010.

A komu patří zbylé banky?

Jistě jste si všimli, že některé banky chybí. Například GE Money Bank, Komerční banka a další. Zde uvádíme banky, které mají sídlo v jiných zemích:

Banky se sídlem v dalších zemích.
Autor: Kristýna Prchalová

Majitelé a akcionáři se sídlem v dalších zemích.

Citibank vstoupila na český trh v roce 2007. Vlastní ji společnost Citibank Europe a je z části Irská a z části ji vlastní USA. Equa bank je u nás už od roku 1993 a její vlastníci jsou z části z Malty a z části z Velké Británie (Equa Bank vznikla z původní Banco Popolare, která se zase transformovala z IC Banky).

Podobně je na tom i GE Money Bank. I ta má část vlastníků ve Velké Británii. A druhou část pak ve Spojených státech Amerických. V České republice je už od roku 1998.

A pod Velkou Británii spadá i HSBC Bank. V její pobočce si můžete založit účet od roku 1996 a v současné době ji vlastní HSBC Bank plc. The Royal Bank of Scotland také patří pod Velkou Británii. Její organizační složka působí v České republice teprve od roku 2012.

skoleni_4_3

Komerční banka je ryze francouzská banka vlastněná společností Société Générale, S.A. V České republice působí již od roku 1992. Modrá pyramida, kterou vlastní Komerční banka, zde působí od roku 1993.

A poslední bankou je Všeobecná úverová banka. Tu má ve vlastnictví lucemburská společnost Intesa Sanpaolo Holding International S.A. Pobočka této banky u nás funguje od roku 1993.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).