Hlavní navigace

zákoník práce

Jak to bude s penězi a dovolenou, když si dohodnete kratší pracovní úvazek?

Jak se projeví váš kratší pracovní úvazek v nároku na dovolenou a jak v náhradě mzdy za dovolenou? A co když máte nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu? Nešidí vás na penězích za dovolenou?

Doba čtení: 6 minut

Dohoda o pracovní činnosti bude od 1. 1. 2019 výhodnější, ale jak pro koho

Kdo si na dohodu o pracovní činnosti vydělá míň než 2500 Kč, nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění, jen daň. Od ledna 2019 se hranice pro povinnost platit pojištění zvyšuje na 3000 Kč, takže si můžete vydělat o pětistovku více čistého bez pojistné zátěže. Na druhou stranu nebudete mít nárok na nemocenské dávky.

Doba čtení: 7 minut

ČNB sebrala záložně WPB Capital licenci neoprávněně. Nyní musí situaci přezkoumat, nařídil soud

V pátek 15. června 2018 uznal Městský soud v Praze žalobu družstva WPB Capital, které nesouhlasilo s odnětím licence ze strany České národní banky. Informoval o tom mediální zástupce představenstva WPB Capital Martin Jaroš. „ČNB vyčká na písemné…

18. 6. 2018 12:46

Kdy vám dobu dovolené určuje zaměstnavatel a kdy rozhodujete o termínu jen vy?

Pokud vám zbyla loňská dovolená – nejenže vám nepropadne, naopak 1. 7. 2018 získáte právo určit si její nástup bez ohledu na zaměstnavatele. Podobně by měly postupovat ženy na mateřské, aby se nepřipravily o peníze.

Doba čtení: 5 minut

Nezdá se vám vyhazov? Pokud byl protiprávní, můžete dostat hodně peněz

Za nedodržení zákoníku práce při propuštění vás musí zaměstnavatel odškodnit, ale musíte stihnout lhůty a dostát formalitám. Musíte se bránit včas. Poradíme, co musíte udělat.

Doba čtení: 4 minuty

V zákoníku práce jednoduchá řešení sporů nenajdete. Vysvětlily je až soudy

Máte v práci problém? Není jasné řešení? Nedejte na názor protistrany – zaměstnavatele a jeho právníků. Nespoléhejte, co jedna paní povídala. Zákon mohou závazně vyložit jen soudy.

20. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Renty za poškozené zdraví se od ledna 2018 zvyšují. Projděte si pravidla

Od 1. ledna 2018 se zvyšují renty z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, a to samotného poškozeného a také pro případné pozůstalé po něm. O kolik? Jak se valorizace správně provádí? Musíte o ně žádat?

Doba čtení: 6 minut

O krácení mzdy musíte vědět předem, jinak vám peníze zůstanou

Že vám berou složku mzdy závislou na vašich výsledcích, vám musí oznámit před začátkem výkonu práce, za kterou vám tato část mzdy dosud příslušela.

9. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kdy se vás mohou zbavit pro vaši neschopnost?

Se svou prací jste spokojení, ale zaměstnavatel nikoli. Co se musí stát, aby vás směl propustit pro neschopnost?

Převzetí výpovědi si nemůžete rozmýšlet

Doručuje-li zaměstnavatel výpověď osobně, nemůžete si vyhradit, že listinu s výpovědí převezmete teprve poté, co se seznámíte s jejím obsahem.

Doba čtení: 4 minuty

Podomní prodejci mají nový trik, jak odmítnout vrácené zboží

Podomní prodejci mají novou fintu, jak vám odmítnout vrátit peníze za zboží, které si přejete vrátit. Koupili jste si například parní čistič a doma jste do něj nalili vodu. Ve smlouvě je ale uvedeno, že právě nalitím vody jste smísili kupované…

28. 4. 2016 16:22

Co bude s vaší dovolenou, když končíte v práci?

Pokud v zaměstnání skončíte dříve, než se vám podaří vyčerpat celou dovolenou, máme pro vás dobrou zprávu, nepřijdete o ni. Dovolená jen tak „nepropadne“.

Doba čtení: 3 minuty

Porušili jste hrubě pracovní kázeň? K platnosti hodinového vyhazovu to nestačí

K okamžitému zrušení pracovního poměru může zaměstnavatel přistoupit jen, pokud po zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby byl mírnější a použil výpověď, tedy vás zaměstnával ještě po výpovědní dobu.

8. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pružná pracovní doba. Když si chcete ráno přispat, anebo chodit do práce dříve

Při pružném rozvržení práce si můžete sami zvolit začátek i konec pracovní doby v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem.

Doba čtení: 4 minuty

Železnice musí odškodňovat cestující i při zpoždění kvůli zásahu vyšší moci

Železniční dopravci v EU musí odškodňovat cestující i kvůli zpoždění způsobené zásahem vyšší moci či stávkou. O rozhodnutí soudního dvora EU informovala ČTK. Cestující na železnici by měli mít nárok na vrácení minimálně čtvrtiny jízdného, pokud…

27. 9. 2013 11:31

Na co musí dát pozor absolvent, který nenajde o prázdninách práci?

O prázdninách se každoročně počty zájemců o práci zvýší o absolventy škol.  Pokud jste jedním z nich a nepodaří se vám práci najít, nezapomeňte , že po střední škole ztrácíte statut studenta po 31. srpnu. Do té doby vám zdravotní pojištění platí…

5 otázek k výpovědi, kvůli kterým už nemusíte k právníkovi

Zákoník práce nemusí vždy stačit pro zodpovězení všech otázek k výpovědi z pracovního poměru. Podívejte se, jak se k problematice vyjadřovali přímo právníci.

2. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 9 minut

Chcete zaměstnavateli ztížit svůj vyhazov? Buďte odborářským funkcionářem

Zákoník práce poskytuje členům orgánu odborové organizace zvláštní ochranu. Ačkoli mu tak můžete vyhazov ztížit, existují i výjimky, kdy bude výpověď přesto platit.

Doba čtení: 4 minuty

Zrušení části zaměstnavatele nebo nadbytečnost? Prověřte si platnost výpovědi

I při reorganizaci musí zaměstnavatel výpovědní důvody správně rozlišit. Pokud se splete, můžete získat odškodnění.

Doba čtení: 6 minut

Někdy je zaměstnavatel na změnu vaší dovolené krátký. Víte kdy?

Čerpání dovolené z předchozího roku určuje zaměstnavatel. Pokud tak neučiní do určitého data, přechází toto právo na vás.

Doba čtení: 3 minuty

Pracovní posudek: jak vás může zaměstnavatel hodnotit?

Při ukončení práce můžete dostat posudek o vaší činnosti. Ten není povinný a kdo o něj požádá, může být překvapen jeho obsahem.

Doba čtení: 8 minut

Zápočtový list můžete mít i dvakrát. Kdy jej musíte dostat?

Pokud končíte v práci, nemáte ještě nové zaměstnání a chystáte se na pracovní úřad, žádejte od zaměstnavatele ještě druhý „zápočťák“.

29. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pomáhá vám při práci rodinný příslušník? V případě škody nedostane ani korunu

„U dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr je možné konat práci za pomoci rodinných příslušníků uvedených v dohodě.“ Zní to lákavě, že? Ale není to pravda. Zaměstnanci, máte smůlu!

Doba čtení: 3 minuty

Za přesčasy už vám zaměstnavatel platit nemusí

Zaměstnavatel už vám nemusí proplácet přesčasy. Stačí, když vás nechá podepsat smlouvu, která stanoví, že mzda už zahrnuje i přesčasovou práci.

Doba čtení: 6 minut

ČSSD a odborům se nelíbí nový zákoník práce

Zákoník práce, který vstoupil v platnost počátkem letošního roku, chtějí přísluš­níci ČSSD a odbory napadnout u Ústavního soudu. Vadí jim, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci vý­pověď za hrubé porušení nemocenské. Údajně tak zaměstnanci budou…