Hlavní navigace

škoda

130 tisíc za prasklou hadičku. Vlastník bytu škodu platit nemusí, zodpovědný je nájemce

Prasklá hadička ke splachovači způsobila vysokou škodu, když voda z ní zatopila sousedy. Kdo ji zaplatí? Majitel bytu, nebo uživatel? Co je drobná údržba bytu a kdo ji hradí?

Doba čtení: 3 minuty

Na auto vám spadne kámen. Kdo a kdy vám vyplatí náhradu škody?

Je závadou ve sjízdnosti vozovky, za kterou odpovídá vlastník nebo správce silnice, situace, když na vozovku padá kamení z přilehlého terénu, např. svahu? Máte nárok na odškodnění? A co když na možnost kamení upozorňuje dopravní značka?

Co vám musí nahradit při krádeži odložené věci nebo zaparkovaného auta?

I když někde píší, že za odložené věci neručí, nehleďte na to. Za určitých okolností vám škodu stejně musí nahradit. Podívejte se, kdy na to máte právo.

Doba čtení: 11 minut

Orkán Herwart byl z pohledu pojišťoven druhou nejničivější vichřicí v ČR

Orkán Herwart byl z pohledu pojištěných škod druhou nejničivější vichřicí v České republice. Pojišťovny objem pojistných událostí vzniklých v souvislosti s následky orkánu Herwart vyčíslily na 1,371 mld. Kč. Informace vyplývají ze statistik České…

13. 11. 2017 12:45

K vystavení směnky zajišťující zaplacení náhrady škody vás zaměstnavatel nutit nesmí

Zajišťovací směnka zaměstnance není přípustná. Pokud vás v práci přinutí vystavit směnku, není sice neplatná, ale můžete se jí a vymáhání peněz účinně bránit námitkami. Ukážeme jakými.

Doba čtení: 8 minut

Kdo a kdy odpovídá za úraz při bezplatné výpomoci pro obec?

Jistý občan utrpěl vážné zranění při práci pro obec, ale odškodnění nezískal, ačkoliv obec odpovídá za pracovní úraz svým občanům. Proč? Jaké jsou předpoklady odpovědnosti obce za škodu na zdraví a životě jejích občanů?

1. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak postupovat s náhradou škody, když vás polije číšník nebo jiný zákazník?

Nehody se stávají. Číšník vám omylem vylije kávu na nové bíle šaty nebo v obchodě někdo shodí lahev drahého červeného vína a vás tím polije od hlavy k patě. Prodejna či provozovna, ve které k nehodě došlo, je sice odpovědná za to, co se stane…

16. 6. 2017 12:32

Maturanti s hledáním práce nespěchají. Nejdříve prázdniny a až pak do práce

Čerství maturanti si ve většině případů nejprve užijí poslední dlouhé prázdniny a zaměstnání začínají hledat až v průběhu září. Vyplynulo to ze statistik společnosti Grafton Recruitment. Pouze 20 % maturantů začne hledat práci už v červnu…

Jak se pojistit proti vandalismu na autě a na domu?

Zničili vám fasádu nebo posprejovali auto? Pojištění vandalství a sprejerství tyto škody kryje. Dozvíte se, jak funguje v praxi a co je potřeba pro plnění z pojištění udělat.

Uškodil vám stát nezákonným rozhodnutím? Jednejte rychle

Prošvihla 6měsíční promlčecí lhůtu pro žádost o odškodnění, protože 8 měsíců čekala na písemné vyhotovení osvobozujícího rozsudku. Stát ji odmítal vyplatit pro své vlastní prodlení.

Doba čtení: 10 minut

Kdy máte právo na náhradu škody na sjezdovce od jejího provozovatele?

V momentě, kdy si koupíte lístek a projdete turniketem na sjezdovku se stáváte účastníkem přepravy. Zabezpečení jejího plynulého a bezpečného chodu je hlavně odpovědnost provozovatele sjezdovky. „Ten je odpovědný za újmu, která se při přepravě…

3. 2. 2017 11:55

Špatně hlídáte své dítě? Náklady na jeho léčení můžete platit vy

Když vaše dítě způsobí průšvih, utrpí zranění, ale budete za něj zodpovědní vy, zdravotní pojišťovna vám to dá pocítit. Zvláště pokud ji to stálo peníze.

Doba čtení: 8 minut

Jak spočítat zdravotní rentu pro OSVČ?

Co když postižený zaměstnanec začne podnikat a stane se OSVČ? Jak hodnotit odpisy? Bývalý horník se stal zemědělcem a teď se soudí s důlní společností. Boj je však nerozhodný.

5. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Náhradní díly po autohavárii nemusíte vybírat na vrakovišti, máte nárok na nové

Ústavní soud se vyjádřil k zohlednění amortizace při náhradě škody na havarovaném vozidle.

Doba čtení: 5 minut

Dávejte si velký pozor, s kým sedáte do auta

Pokud si sednete do auta s řidičem, o kterém víte, že je opilý nebo pod vlivem drog, můžete si za případnou škodu z poloviny sami.

21. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Náhoda není blbec, a proto je tu pojištění odpovědnosti

Mnozí známe zlidovělý pojem „pojistka na blbost“, správně pojištění odpovědnosti za škodu. Kdo pojistku má, ten se s ní cítí často jistěji, je také krytý na nejrůznější situace.

Doba čtení: 6 minut

Ukradené věci ze skříňky vám provozovatel fitka či koupaliště musí nahradit

Za ukradené věci ze skříňky či věšáku vám provozovatel koupaliště či fitness centra musí poskytnout náhradu. Cedule s poznámkou, že za odložené věci neručí, ho odpovědnosti nijak nezprošťuje. Zákon totiž uvádí, že pokud je s provozem nějaké…

Jakou hodnotu má lidský život?

Není to jednoduchá otázka, ale realita postavila soudy před nutnost se s ní vypořádat.

Doba čtení: 3 minuty

Jak na odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých?

Zemřel v důsledku dopravní nehody nebo pochybení lékaře váš nejbližší? Podle jakých principů se v naší republice poskytuje odškodnění nemajetkové újmy pozůstalým?

Doba čtení: 4 minuty

Za zkaženou dovolenou můžete chtít více jak 50% slevu

Čas dovolených se blíží. Jak postupovat vůči cestovní kanceláři, pokud kvalita ubytování či služeb neodpovídá katalogu a čeho se domáhat, pokud vám dovolenou znepříjemní otrava jídlem z hotelové restaurace?

28. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ztratili jste pracovní pomůcku? Budete platit

Dejte si pozor, odpovědnost za ztrátu zaměstnavatelem zaměstnanci svěřených předmětů je zpřísněná.

26. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Povodně způsobily škody na silnicicích a železnicích za více než 4 miliardy Kč

Červnová povodeň způsobila na silnicích a železnicích škody už za více než 4 miliardy Kč. Nejhůře se z následků zotavuje železnice. Celkem 1,8 miliardy Kč žádají na opravu silnic kraje, 1,1 miliardy obce a 850 milionů Kč správa železnic. „Pro úsek…

3. 9. 2013 9:45

Cena života podle nového občanského zákoníku? Záleží, kolik si vyhádáte

Od nového roku už hodnotu lidského života nebudou stanovovat tabulky, ale vaše schopnost si odškodné vyargumentovat u soudu.

23. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

8 věcí, na které máte nárok, pokud vás zasáhly povodně a záplavy

Zasáhla vás velká voda? Přinášíme výčet všeho, na co máte nárok a co vám v nelehké situaci může pomoci.

5. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 8 minut

Jak uplatnit škody z povodní a záplav a získat peníze?

Patříte mezi postižené povodněmi a záplavami, anebo víte o jiných? Nemusíte zůstat bez peněz, ale potřebujete si o ně správně požádat.

4. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nová povodňová mapa vám může snížit pojistné

UNIQA pojišťovna informovala o využiti zpřesněných povodňových map. Jejich aktualizace umožňuje přesnější projekci velké vody a poskytuje také spolehlivější vodítko pro pojišťování objektů. Klienti pojišťovny mohou přezkoumat jejich krytí proti…

23. 4. 2013 9:13

Škoda na svěřeném majetku: případy z praxe a jejich řešení

Jako zaměstnanci odpovídáte za svěřené hodnoty, které jste povinni zaměstnavateli vyúčtovat. Jak se hmotná odpovědnost řeší v praxi?

Doba čtení: 6 minut

Co je to hmotná odpovědnost?

Každému z nás se může stát, že v práci způsobí škodu. Za co odpovídáte? Musí zaměstnavatel prokázat vaše zavinění?

19. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 7 minut

Kdy můžete požadovat náhradu za škodu z výtluků?

Jako každý rok i po této zimě zůstalo na silnicích množství výtluků, které mohou poškodit kola a pneumatiky, poloosu nebo dokonce motor. Jaké jsou možnosti při domáhání škody? „Škody z výtluků je obvykle možné uplatnit z havarijního pojištění,“…

15. 3. 2013 11:59

Častá pojistná událost: slon na střeše

Pojišťovna Allianz upozornila na množící se pojistné události, které čím dál častěji způsobují škody na střechách domů. Věděli jste, že 20 centimetrová vrstva sněhu na střeše běžného rodinného domu váží zhruba 2 tuny, tedy skoro tolik, jako slon?…