Hlavní navigace

bankovky

ČNB mění bankovky za novou emisi. Jaké jsou v oběhu a jaké už neplatí?

Během příštích 5 let už žádné nové bankovky vydávané nebudou. Podívejte se s námi, s jakými bankovkami se nyní můžete setkat v oběhu. A poznáte padělek?

Doba čtení: 6 minut

Bankovní zajímavosti: Zlato v bankách nenese žádné výnosy

Kde vznikly nejstarší papírové peníze a za co dostal obchodní bankéř Nobelovu cenu? Věděli jste, že více než 1500 let bylo základním měnových kovem stříbro? Zlaté a měděné mince plnily pouze doplňující úlohu. Zajímavosti z bankovního světa.

Doba čtení: 4 minuty

Jak vypadaly bankovky za první republiky nebo za protektorátu? (Fotogalerie)

Někteří ještě pamatují papírové padesátikoruny a dvacetikoruny. Viděli jste ale někdy, jak vypadaly bankovky za první republiky nebo v době protektorátu? Vyrazili jsme na návštěvu na výstavu cenin.

Doba čtení: 7 minut

Nejstarší banky a nejstarší účetní doklady. Rekordy a perličky z bankovního světa

Kde vznikla nejstarší mince a papírová bankovka? A která banka je tou nejstarší fungující? I v bankovním světě najdete mnoho rekordů, zajímavostí. Třeba nejstarší banka světa stále funguje, a přitom neměla generovat žádný zisk.

Doba čtení: 4 minuty

Zkuste si s námi: Poznáte padělek české bankovky?

Každý rok se podaří zadržet několik tisíc padělaných bankovek a mincí. Poznali byste padělek? A víte, co dělat, když máte podezření, že peníze ve vaší peněžence nejsou pravé?

Doba čtení: 6 minut

Natržené nebo špinavé bankovky od vás musí obchodník přijmout. Ohořelé a obarvené nikoli

Občas se do vaší peněženky může dostat i bankovka, která na první pohled nevypadá úplně standardně. Je například špinavá, nebo je natržená apod. Pokud zjistíte, že vám takovou bankovku dává obchodník, máte právo požádat o její výměnu. „Platíte-li…

Můžete v obchodě zaplatit měšcem mincí? Lze odmítnout bankovku vysoké hodnoty?

Smí obchodník odmítnout vaší platbu, protože máte moc mincí a nebo příliš velkou bankovku? A co když vám naopak někdo záměrně platí třeba pětitisícovkou s vědomím, že nebudete mít na vrácení? Můžete bankovku odmítnout?

Doba čtení: 6 minut

Co s poškozenou bankovkou? Někdy vám ji vymění a jindy seberou bez náhrady

Roztrhli jste si bankovku, projela vám skartovačkou nebo jste na ni vylili barvu. Kdy máte nárok na novou bankovku a kdy vám ji mohou sebrat a nic za ni nedostanete?

Doba čtení: 13 minut

U většiny padělků bankovek stačí k odhalení pohmat, pohled proti světlu a sklopení

Loni bylo v ČR zadrženo 2132 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. Je to o 251 kusů méně než v roce 2015. Jejich hodnota překročila 2,2 mil. Kč. Nejvíce padělanými nominály byly tradičně bankovky s nominální hodnotou 1000 a…

16. 3. 2017 11:52

Máte padesátikorunovou bankovku? Vyměnit ji můžete jen do konce března

Pokud vlastníte již neplatnou padesátikorunovou bankovku a chcete si ji v České národní bance vyměnit, máte čas jen do 31. března 2017. Výměna je možná na počkání a nic se za ní neplatí. Provést ji můžete ve městech, kde má ČNB zastoupení:…

30. 1. 2017 13:31

Nejčastěji jsou padělané „tisícovky“ a „pětistovky“

Na území České republiky bylo v roce 2015 zadrženo celkem 2383 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí, což bylo o 15 kusů méně než v roce 2014. I nadále převažovaly dobře odhalitelné falzifikáty nevalné kvality. Nejčastěji padělané…

23. 3. 2016 11:11

Peněz v oběhu rekordních 500 miliard Kč

Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu (tzv. oběživo), překonala 13. listopadu 2015 vůbec poprvé částku 500 miliard korun. Tato částka představuje více než 2 miliardy kusů bankovek a mincí v oběhu.

Doba čtení: 1 minuta

Náhradu za poškozené peníze dostanete snáz

Za zničené bankovky dostanete do budoucna náhradu ve více případech. Změna vyplývá z novely zákona o oběhu bankovek a mincí, kterou schválila vláda. Nová úprava počítá s tím, že popsané, pomalované, přetištěné a potištěné bankovky budou považované…

21. 8. 2015 11:36