Hlavní navigace

V ČR byly v roce 2019 zajištěny padělky téměř za 1,2 milionu korun

Sdílet

Lenka Kašparová 25. 2. 2020

Hodnota padělků zadržených v roce 2019 na území České republiky dosáhla skoro 1,2 milionu korun. Celkově bylo zajištěno 1014 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. To znamená, že na 10 000 obyvatel připadá pouze cca 1 kus padělku. Nejvíce padělků bylo loni zadrženo v Praze (321 kusů), dále pak v Ústí nad Labem (182) a v Plzni (134). Nejčastěji padělanou bankovkou je tisícikoruna. Většina zachycených padělků (841 kusů) byla vytištěna na inkoustových tiskárnách.

Počet zadržených padělků v České republice je již několik let stabilně nízký, což znamená, že se české bankovky a mince dají v mezinárodním srovnání označit za velmi bezpečné. Přesto bychom při přijímání bankovek neměli rezignovat na jejich kontrolu, uvedl Vojtěch Benda, člen bankovní rady.

Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zajištěné bankovky nejčastěji hodnoceny stupněm nebezpečnosti 4., tedy jako méně zdařilé. Na padělcích řazených do této škály většinou nejsou napodobeny ochranné prvky, nebo se jedná jen o jejich jednoduchá napodobení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).