Hlavní navigace

Studentské účty pomalu ztrácejí na významu, výhod moc není

18. 9. 2009
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

Studentské účty s jejich benefity jsou jednou z výsad mladých, kteří tak snáze mohou dosáhnout na bezpoplatkovou politiku nebo možnost čerpat úvěr. Ke spoření se ale většina těchto účtů nehodí a na trhu se dají najít i jiná, stejně levná konta.

Status studenta dává svému nositeli příležitost k mnoha výhodám, ať už jsou to různé slevy nebo fakt, že za něj platí sociální a zdravotní pojištění stát. Jednou z těchto předností jsou i studentské účty, které většinou nosí nálepku výhodnějšího produktu. V některých případech však spíš platí, že opak je pravdou. Na trhu se se srovnatelným a někdy i výhodnějším úročením dají najít i jiná konta bez poplatků, která může získat každý a bez potvrzení o studiu.

Česká spořitelna

Česká spořitelna nabízí pro studenty od 15 do 30 let Osobní účet Student. Nezletilí potřebují k jeho zřízení doprovod rodičů, průkaz totožnosti a rodný list. Studenti, kterým už bylo 18 let, musí dodat kromě občanky také písemné potvrzení o řádném denním studiu. Student při založení obdrží příspěvek 200 korun na ISIC kartu. Čtěte více: Jste mladí? Vytřískejte maximum na slevách

Účet svými možnostmi uspokojí i náročnější klienty, protože nabízí 13 volitelných služeb v produktech Standard, Plus a Speciál. Zdarma jsou k účtu vždy tři produkty Standard podle vlastního výběru, vedení sporožirového účtu, měsíční výpis (papírový nebo elektronický), zřízení a vedení vkladového účtu a zřízení trvalých příkazů a souhlasů s inkasem, informovala server Měšec.cz Pavla Langová z České spořitelny.

Varianta Standard pro méně náročné nabízí zdarma výběry z bankomatů České spořitelny a zůstatkové SMS, telefonní a internetové bankovnictví, bezplatné platby v rámci banky, mezinárodní debetní embosovanou kartu a možnost zřízení kontokorentu s povoleným přečerpáním do 25 000 korun. Úročení této varianty bez spořicího plánu je jen 0,01 % p.a.

Varianta Plus zahrnuje vydání zlaté karty – Gold Partner, v ceně jsou platby v rámci České republiky a spořicí plán, který může zúročit zůstatek na účtu sazbou do 2,5 % p.a. Ta se ale vztahuje pouze na kreditní zůstatek do částky 50 000 korun a pouze v případě, že máte minimálně variantu Plus. Vyšší zůstatky na účtu budou rozděleny do pásem, ale sazba se zde pohybuje jen v intervalu od 0,3 do 0,6 %.

Verze pro náročné – Speciál – zahrnuje ještě úrazové a cestovní pojištění a pojištění karty a schopnosti hradit pravidelné výdaje. Balíček obsahuje také služby právní ochrany a asistenční služby pro motoristy a domácnosti.

Kromě uvedeného může student získat ještě slevy na dalších poplatcích. Pro jejich získání stačí, aby na účet přišla jedna platba měsíčně (aktivní účet) a přistoupení k programu. Výše slevy se odvíjí buď podle sumy měsíčních příchozích transakcí na účet (kreditní obrat), nebo podle aktuální výše uložených i vypůjčených peněz v celé Finanční skupině České spořitelny (bilanční suma), upřesnila pro server Měšec.cz Langová. Každý aktivní účet tak přinese studentům minimálně 10% slevu. Výše slevy je rozdělena do pěti variant podle splnění limitů kreditního obratu nebo bilanční sumy. Za 20 000 korun kreditního obratu na účtu nebo jednoho milionu bilanční sumy budete mít účet úplně zadarmo. K účtu je možné zřídit zvýhodněnou Chytrou kartu. Čerpat úvěr je možné do 25 000 korun se sazbou 18,9 % ročně.

ČSOB

ČSOB nabízí Studentské konto Plus pro školou povinné ve věku 15 až 28 let. Pro založení je nutné donést občanský průkaz a další průkaz totožnosti (nezletilí musí i se zákonným zástupcem). Potvrzení o studiu stačí donést jen jednou. Buď při sjednávání účtu nebo při dosažení 19 let. Podobné téma: Dětské účty jsou v módě, ale pro spoření nevhodné

Majitel účtu získá bezplatné vedení účtu včetně měsíčních elektronických výpisů nebo čtvrtletních výpisů z účtu poštou. Dále služby internetového bankovnictví, mezinárodní debetní embosovanou kartu, bezplatné výběry z bankomatů ČSOB a Poštovní spořitelny a platit nebude ani za tuzemské příchozí transakce a elektronicky zadané odchozí platby.

Úročení kreditního zůstatku není nijak vysoké, jen 0,01 % ročně. K účtu je možné pro studenty vysokých a vyšších odborných škol zřídit i kontokorentní úvěr do 20 000 korun, sdělila serveru Měšec.cz Irena Zatloukalová z ČSOB. Dodala také, že úvěr je úročen sníženou sazbou 13,9 % p.a.

Účet majitelům zůstává do 28 let, i pokud už studium dokončili. V případě, že je tedy majitel mladší 28 let, ale už není studentem, jedinou změnou je účtování poplatku za vedení účtu ve výši 50 korun. Po dosažení 28 let se studentské konto automaticky převede na běžný účet pro občany. Podobné téma: Co nabízejí dětská konta?


studium, student, učení, škola

Ge Money Bank

GE Money Bank si můžete zřídit účet Genius Student, pokud je vám mezi 15 a 27 lety a studujete řádné denní studium od základní školy přes odborné učiliště až po vysokou školu. Nezletilí musí k založení přivést i zákonného zástupce. Oba by se přitom měli prokázat dvěma doklady totožnosti. Potvrzení o studiu je nutné dodat bance po dovršení 20 a 24 let.

Součástí konta, které je vedeno zdarma, je nejen bezplatné využívání kanálů přímého bankovnictví, ale také měsíční výpisy zasílané poštou nebo elektronicky (eVýpis), platební karta Maestro nebo MasterCard Standard a platební karta MasterCard Internet, upozornila server Měšec.cz Markéta Dvořáčková z GE Money Bank s tím, že k účtu je možné zřídit i kontokorentní úvěr Flexikredit do 10 000 korun či Spořicí účet. Úvěr je možný po dosažení zletilosti a je úročen 17,9 % ročně. Klient má také zdarma všechny příchozí transakce. Podobné téma: Poplatek za vklad hotovosti je jako hra na schovávanou

Banka se také snaží studenty směrovat k častějším platbám kartou. Jako odměnu majitel účtu získá 0,5% odměnu z objemu všech plateb, které uhradil právě prostřednictvím karty v obchodní síti a na internetu. Bonus se účtován vždy na konci každého měsíce.

Komerční banka

Komerční banka nabízí pro mladé lidi od 15 do 19 let a studenty řádného studia ve věku od 20 do 30 let účet G2. Pro jeho založení je potřeba přinést občanský průkaz a po dovršení 20 a 26 let i potvrzení o studiu. Pokud zároveň předložíte ISIC karty nebo aktivujete UNIkartu, získáte na účet příspěvek 200 korun. UNIkarta je platební kartou, která studentům zároveň slouží jako ISIC karta i univerzitní identifikační průkaz v jednom.

Kromě toho je možné získat roční příspěvek na účet pravidelným placením kartou. Každý aktivní uživatel (min. 1 platba kartou měsíčně) konta získá roční příspěvek 333 korun, řekla serveru Měšec.cz Monika Klucová z Komerční banky. Dodala také, že každý majitel účtu získá také slevy u vybraných obchodníků a momentálně i sluchátka jako dárek.

Účet si mohou zájemci pořídit ve dvou variantách. Pro ty, kteří mají averzi k poplatkům, je vhodná základní varianta s bezplatným vedením účtu. Balíček obsahuje možnost nastavit si debet do 20 000 korun, elektronickou platební kartu Maestro s jedním bezplatným výběrem v rámci banky a telefonickým a mobilním bankovnictvím. Vybrané transakce, které uskutečníte přes svůj mobilní telefon, budou také bez poplatku stejně jako příchozí transakce. Varianta obsahuje ještě písemné výpisy z účtu.

Nadstandardní balíček za poplatek 20 korun měsíčně navíc majiteli účtu poskytne embosovanou kartu s bezplatnými výběry z bankomatu v rámci banky, cestovní pojištění v rámci karty, internetové bankovnictví s některými bezplatnými transakcemi, virtuální platební kartu e-Card pro platby přes internet a eurový účet s platební kartou. Své karty si můžete pojistit s produktem Merlin, které kryje nebezpečí zneužití karty při její ztrátě či krádeži. Ochrana se vztahuje i na ztrátu osobních dokumentů a na klíče, které se ztratí spolu s kartou. Pro kreditní zůstatek na účtu u obou variant platí 0,01% úročení p.a. Čtěte více: Na běžný účet úspory nepatří

Dočasné přečkání horších časů nabízí na účtu možnost čerpání do debetu. Studenti prvního ročníku vyšší odborné a vysoké školy ho mají nastaven do limitu 10 000 korun, od druhého ročníku je možné čerpat kontokorent do 20 000 korun s roční úrokovou sazbou 12 %. Studenti středních škol mají maximální limity čerpání sníženy na 5000 korun.

Pokud jste studentem vyšší odborné nebo vysoké školy, je možné zřídit ke kontu i úvěr Gaudeamus do 500 000 korun s úrokem 7,16 % ročně. Splátky se dají odložit až na dobu po ukončení studia, ale celý úvěr musí být doplacen do 10 let a při odložení splátek od banky dostanete maximálně 150 000 korun. Mezi další úvěrové produkty, které si ke kontu G2 můžete zřídit, patří úvěr na notebook Dell a kreditní kartu pro studenty.

Oberbank

Oberbank připravila mladým lidem produkt StartKonto. Konto není výhradně pro studenty, stačí, aby byl zájemce ve věku od 15 do 25 let. Účet má bezplatné zřízení, vedení i zrušení. Kreditní zůstatek je u StartKonta úročen 1 % ročně.Dostanete k němu debetní kartu Maestro. Karta se poskytuje za zvýhodněný poplatek 150 ročně. První rok vedení karty je ale zdarma, upozornila server Měšec.cz Monika Haiserová z Oberbank. Dodala také, že bezplatné je i internetové bankovnictví.

Poplatkům ale neujdete za výběry z bankomatu. V rámci banky vás vyjde na 6 korun, u ČSOB na 12 korun a v ostatních případech na 36 korun za výběr. K účtu si můžete požádat i o kontokorent, výši maximálního čerpání ale banka posuzuje vždy individuálně.

Kromě účtů pro mladé a studenty je možné na trhu najít další běžné účty, u kterých se neplatí běžné transakční poplatky. Jsou otevřené pro každého a není podmínkou být mladým člověkem nebo studentem. Zadarmo a bez podmínek tak můžete mít plnohodnotný účet u Fio, družstevní záložny, mBank nebo Poštovní spořitelny. Čtěte více: Jak vybrat nejlevnější účet

Poštovní spořitelna

Poštovní spořitelny si mohu všichni mladí lidé ve věku od 15 do 26 let sjednat Postžirový účet v programu Junior. Pro jeho založení potřebujete prokázat totožnost dokladem a v případě nezletilosti přivést i zákonného zástupce. Na požádání můžete získat slevovou kartu Euro 26 nebo ITIC zdarma, je ale nutné vyplnit formulář se žádostí. Tiskopisy jsou k dispozici na poštách nebo pobočkách Poštovní spořitelny.

Za vedení účtu nic platit nebudete a zdarma dostanete i Maxkartu s bezplatným pojištěním proti ztrátě a krádeži. Poplatky nebudete platit ani za zřízení a vedení internetového bankovnictví a služby Max Mobil a Max Phone k telefonickému ovládání účtu. Zvýhodněné jsou také poplatky za vybrané transakce, klienti mají také od 18 let možnost získat Kreditku Poštovní spořitelny nebo Kreditku Electron, jejíž první rok vedení je zdarma, uvedla pro server Měšec.cz Denisa Salátková z Poštovní spořitelny. Podobné téma: Mýty kolem bankovních poplatků

Účet je úročen 1,1% roční sazbou, což je nejvyšší zhodnocení běžného kreditního zůstatku na účtu bez sjednaného speciálního spoření. K programu Junior si můžete od 18 let pořídit zdarma kontokorent, který můžete bez doložení příjmů čerpat do částky 20 000 korun. Úročen je sazbou 16,9 % ročně.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank pro mladé nabízí Studentský účet, který je určen všem, kteří se účastní řádného studia na odborném učilišti, střední, vyšší odborné, jazykové nebo vysoké škole. Podmínkou jeho získání je každoroční dokládání potvrzení o studiu a věk do 26 let a předložení průkazu totožnosti při zřizování.

Správa účtu stojí klienty 29 korun. Zdarma je naopak internetové bankovnictví a platební karta. První rok jejího vedení je také bez poplatku, sdělil serveru Měšec.cz Jakub Puchalský z Raiffeisenbank, který také upozornil na to, že účet je možné vést až v 9 měnách. Za správu účtu ve vedlejší měně je bankou účtován poplatek 15 korun měsíčně. O pohybech na kontě můžete získat informace do dvou minut sms zprávou, doplnil ještě Puchalský.

Ke Studentskému účtu si můžete podle potřeby zřídit i kontokorent. Výše jeho limitu je odvozena od kreditních obratů na účtu případně od doloženého výše příjmu. Maximální výše úvěru může být 150 000 korun s ročním úročením 19,9 %.

Máte studentský účet?

UniCredit Bank

UniCredit Bank nabízí studentům Studentské konto za měsíční paušál 19 korun. Pořídit si ho můžete pokud jste studentem denního studia na střední, vyšší odborné, jazykové nebo vysoké škole a je vám mezi 18 a 30 lety. Při založení je tedy kromě průkazu totožnosti vyžadováno i potvrzení o studiu a zřízením konta navíc získáte právo na proplacení jedné ISIC karty.

V rámci měsíčního poplatku student získá vedení účtu, čtvrtletní výpis zaslaný poštou, možnost zadání, změny a elektronické zrušení tuzemského trvalého příkazu, souhlasu s inkasem a SIPO, dále vydání a vedení debetní karty (Visa Electron nebo Maestro) a předání a inicializaci bezpečnostního klíče, sdělil serveru Měšec.cz Tomáš Pavlík z UniCredit Bank.

Paušál pokrývá i cenu všech tuzemských příchozích plateb, všechny výběry v rámci skupiny UniCredit Group v České republice i v zahraničí a jeden výběr z bankomatu ostatních bank za měsíc. Bez dalších poplatků také vložíte vklad v hotovosti prostřednictvím bankomatu UniCredit Bank na účty v rámci banky. V ceně je dále internetové a mobilní bankovnictví a zaslání 10 sms zpráv v měsíci.

Ke Studentskému kontu je možné si sjednat i kontokorent do 25 000 korun při úrokové roční sazbě 15 %.

Volksbank

Pro studenty středních, vyšších odborných, jazykových a vysokých škol nabízí Volksbank FREE konto. Jeho zřízení je omezeno věkovou hranicí od 15 do 30 let. Pro úspěšné založení nezapomeňte doma průkaz totožnosti a potvrzení o studiu, které není starší 30 dnů. Konto je možné zřizovat i cizincům, potvrzení o studiu v tomto případě nesmí být starší 60 dnů, upozornila server Měšec.cz Lucie Hálová z Volksbank.

Založení a vedení účtu je zdarma a kromě internetového a telefonického bankovnictví jako majitel účtu získáte i platební kartu (Visa Electron nebo Maestro) s cestovním pojištěním v ceně. Aktuální úročení kreditního zůstatku je 0,1 % p.a. Podobné téma: Jak levně s hotovostí do banky

I zde je možné zřídit k účtu kontokorent s maximálním limitem do 20 000 korun, ten ale mohou získat pouze studenti 2. a vyššího ročníku prezenčního studia na vysoké škole. „Prváci“ mohou čerpat kontokorent do limitu 10 000 korun a studenti středních, vyšších odborných a jazykových škol mohou úvěr čerpat do 5000 korun. Úvěr je aktuálně úročen 15,9% sazbou p.a.

Waldviertler Sparkasse von 1842

Banka Waldviertler Sparkasse von 1842 vytvořila S-Club konto určené pro mladé lidi od 15 do 26 let. Účet si můžete pořídit bez ohledu na to, jestli studujete, základem je splnit věkovou hranici. Doložit musíte pouze občanský průkaz a v případě nezletilosti je potřeba přivést i zákonného zástupce. Při zřízení také bezplatně obdržíte slevovou Kartu mládeže EURO 26, nezapomeňte si proto pasové foto. Noví majitelé účtů také obdrží dárek – tričko nebo klobouček.

Jako u klasických účtů pro studenty je i zde založení a vedení konta zdarma, stejně jako internetové bankovnictví nebo trvalé a jednorázové příkazy, inkasa či SIPO. Jediný poplatek je spojen se zasíláním písemných výpisů z účtu (11 korun za měsíční výpis), kterému můžete předejít pokud se spokojíte jen s historií v elektronickém bankovnictví. Úročením se S-Club konto řadí do skupiny výhodnějších účtů. Kreditní zůstatek se zhodnocuje 1% roční úrokovou sazbou. K účtu také dostanete kartu, jejíž vydání i roční vedení je bez poplatku. Oproti jiným bankám si zde druh karty můžete vybrat. Nabídka obsahuje Cirrus Maestro, CM/Juventus, Visa Electron a Visa Electron Juventus.

K účtu zároveň získáváte možnost zřídit i kontokorent. Úrokovou sazbu banka stanovuje individuálně, stejně jako výši úvěru, která závisí na bonitě rodičů, kteří musí studentovi poskytnout na kontokorent ručení a při jeho sjednání uvést i výši svého příjmu. Čtěte více: Pozor na „výhodné“ kontokorenty a kreditní karty

Následující tabulka přehledně shrnuje základní parametry účtů pro studenty a mladé:

Srovnání vybraných parametrů u účtů pro mladé a studenty
Poskytovatel účtu Vedení účtu Výběr z bankomatu v rámci banky Výběry u jiných bank Minimální vklad Úrok Kontokorent Volitelné pojištění Další bonusy
Česká spořitelna 0 Kč 0 Kč 6 Kč 100 Kč 0,01% 1 do 25 000 Kč, 18,9 % úrazové, cestovní, poj. pl. karty, schopnosti splácet 2 Příspěvek na ISIC – 200 Kč
ČSOB 0 Kč 0 Kč 30 Kč 200 Kč 0,01% do 20 000 Kč, 13,9 % ne účet zůstává do 28 let i po ukonč. studia
GE Money Bank 0 Kč 0 Kč 35 Kč 200 Kč 0,01% do 10 000 Kč, 17,9 % ne 0,5% odměna za platby kartou
Komerční banka 0 Kč 3 1. výběr 0 Kč, další v rámci banky 5 Kč, 4 35 Kč 300 Kč 0,01% do 20 000 Kč, 12 % pojištění karty a cestovní pojištění u nadstandard. verze Na ISIC 200 Kč, 333 Kč za platby kartou
Oberbank 0 Kč 6 Kč u ČSOB 12 Kč, ostatní 36 Kč není 1% stanoveno individuálně ne ne
Poštovní spořitelna 0 Kč u ČSOB 5 Kč 25 Kč 200 Kč 1,10% do 20 000 Kč, 16,9 % poj. karty proti krádeži vydání slevové karty Euro 26
Raiffeisenbank 29 Kč 1. dva výběry v měsíci 0 Kč, ostatní 9,9 Kč 1. dva výběry v měsíci 0 Kč, ostatní 9,9 Kč 500 Kč 0,01% do 150 000 Kč, 19,9 % ne ne
UniCredit Bank 19 Kč 0 Kč 1. výběr 0 Kč, další 30 Kč 200 Kč 0,50% do 25 000 Kč, 15 % ne 1× proplacení ISIC karty
Volksbank 0 Kč 3 Kč u ČSOB 6 Kč, ostatní 30 Kč není 0,10% do 20 000 Kč, 15 % cestovní pojištění ne
Waldviertler Sparkasse von 1842 0 Kč 6 Kč u ČSOB 6 Kč, ostatní 30 Kč 100 Kč 1% individuálně ne slevová karta Euro 26

1 se spořicim plánem úrok až 2,5 %
2 pouze k variantě Speciál
3 nadstandardní verze měsíčně 20 Kč
4 u nadstandardní verze všechny výběry embos. kartou v rámci banky zdarma

skoleni_21_6


Nabídka studentských kont je na trhu poměrně rozmanitá. Většinou bývá jejich výhodou nízkonákladové vedení účtu a v některých případech výhodné výběry z bankomatů. S úročením už to tak slavné není, proto nejsou studentské účty příliš vhodné pro spoření. U České spořitelny a GE Money Bank je možné sjednat k účtu i spořicí konto, které má šanci vklady zhodnotit lépe než nízké úročení běžného kreditního zůstatku. U všech účtů je možné také zřízení kontokorentu. Nejnižší sazbu u úvěru nabízí Komerční banka (12 %), nejdražší je úvěr u banky Waldviertler Sparkasse von 1842 (23 %). Čtěte více: Komerční vábnička na studenty z bankovní kuchyně

Dalším benefitem je volitelné pojištění, které je ale bezplatně nabízeno jen Volksbank a Poštovní spořitelnou. V ostatních případech je možné ho zřídit za poplatek nebo v rámci dražší varianty produktu. Poslední výhodou, která je cílena přímo na studenty, je možnost příspěvku nebo získání slevových studentských karet. Pro nejvýhodnější nabídku je na trhu nutné hledat a srovnávat. Někteří studenti si proto otevírají účtů několik, aby bylo využití benefitů co největší. Stejně výhodný účet jako ten studentský je ale možné najít i mezi běžnými konty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).