Hlavní navigace

Produktové novinky za duben: levnější hypotéky, ale nižší sazby spoření

29. 4. 2020
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Hypotéku si teď pořídíte snadněji, otázkou je, jestli na ni budete mít. Rozjel se schválený odklad splátek úvěrů a přibylo akčních nabídek s poplatkovými prázdninami.

Zmírnila pravidla pro nové hypotéky, nově stačí 10 % vlastních peněz

Česká národní banka uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Zvýšila limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) z 80 % na 90 %. Lidem tak bude stačit zmiňovaných 10 % z hodnoty kupované nemovitosti. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) centrální banka zvýšila ze 45 na 50 %. Bankovní rada také rozhodla zrušit povinnost komerčních bank posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů. Úvěrové instituce budou tento ukazatel nadále pouze sledovat.

Některé banky na toto rozhodnutí ČNB už reagovaly snížením sazby u hypoték.

Sazby hypoték v dubnu snížila Equa bank

Equa bank snížila od 2. dubna 2020 úrokové sazby hypoték až o 0,6 % na 2,29 % p.a. Změna se týká fixací na tři roky a pět let a platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték. Equa bank tak byla jednou z prvních bank, která na opatření ČNB zareagovala snížením sazeb.

mBank snížila sazbu hypotéky s pětiletou fixací

mBank snížila úrokovou sazbu hypotéky s fixací na 5 let do 80 % ceny nemovitosti o půl procentního bodu na 1,94 procenta. Chce tím podpořit trh s nemovitostmi. Změna se týká fixací na tři roky a pět let a platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték.

Spotřebitelské úvěry levnější než hypotéka. Sberbank stlačila sazbu na 2,99 % p.a.

Sberbank aktualizovala od dubna nové spotřebitelské úvěry FÉR půjčka a FÉR konsolidace a nově pro úvěry v rozmezí od 600 tisíc do 1 milionu korun nabízí úrokovou sazbu 2,99 % p.a. Podmínkou je, že úvěr budete řádně splácet.

Nemůžete splácet úvěr kvůli důsledkům epidemie koronaviru? Zažádejte o odklad splátek

Sněmovna odsouhlasila půlroční odklad splácení úvěrů a hypoték uzavřených před 26. březnem 2020, je závazný pro všechny banky a nebankovní společnosti. O odložení splátek si musíte požádat sami, nestane se tak samo. Kdo chce splácet dál, samozřejmě může. Ale pozor, úroky běží.

Některé banky a nebankovní společnosti poskytují odklad splátek i nad rámec zákonného opatření. Vždy si ale raději pečlivě nastudujte podmínky, za jakých to dělají.

ČSOB umožní odklad splátek jistiny u hypoték a úvěrů až na rok

Klienti skupiny ČSOB mohou od 31. března požádat o odklad splátek hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vybrat si mohou ze dvou způsobů: buď odklad splátek jistiny těchto úvěrů na dobu 6 až 12 měsíců, nebo tříměsíční odklad celé výše splátek. K žádosti podle banky není potřeba žádný doklad o finanční situaci.

O odklad je možné požádat zdarma až do konce května. Délku odkladu v intervalu od 6 do 12 měsíců si mohou zájemci určit sami. Možnost odkladů splátek se týká klientů v rámci celé skupiny ČSOB, tedy i Hypoteční banky a Českomoravské stavební spořitelny.

Banka CREDITAS nebude úročit odložené splátky hypoték

Banka CREDITAS umožňuje od 6. dubna v souvislosti s pandemií koronaviru odklad splátek hypoték a úvěrů zajištěných nemovitostí, které banka dříve nabízela, a to na půl roku. Po dobu odložení splátek se úvěr nebude úročit, takže bance nezaplatíte nic navíc.  Žádost s krátkým odůvodněním můžete vložit do zprávy ve svém internetovém bankovnictví, případně ji odeslat e-mailem na adresu hypotecni@creditas.cz.

Standardní moratorium pro odklad úvěrových a hypotéčních splátek přitom umožňuje splátky odložit o 3–6 měsíců, ale úroky nadále běží.

ESSOX nabízí odklad splátek také u revolvingových úvěrů, tj. i kreditek

Společnost ESSOX, která je dceřinou společností Komerční banky, umožní občanům i živnostníkům odklad splátek také u revolvingových úvěrů, jež je možné čerpat pomocí kreditních karet. Mohou jej využít ti, kteří vlastní kreditní karty Bonus a Benefit od ESSOXu. Pokud si o něj požádáte prostřednictvím formuláře, můžete získat odklad až tří splátek.

Equa bank spustila novou aplikaci na vyřizování odkladu splátek úvěrů

Equa bank má novou aplikaci pro odklad splátek půjček. Jejím účelem je zjednodušení a urychlení vyřizování žádostí o odklad splátek. Současně díky ní zjistíte, jak odložení splátek následně ovlivní splácení vašeho úvěru.

Pokud si požádáte o odklad splátek u spotřebitelského úvěru, automaticky se vám nastaví a vztahuje se už na nejbližší splátku vašeho úvěru. Potvrzení o odkladu s novým splátkovým plánem budete mít k dispozici ve svém internetovém bankovnictví během příštích několika dní. V případě hypoték vás po vyplnění žádosti kontaktuje bankéř, který s vámi nastaví odklad splátek podle vaší potřeby.

O platební kartu u České spořitelny můžete požádat online

České spořitelny si teď můžete zažádat online o platební kartu. Bezkontaktní placení je v současné době preferovanou formou úhrady, obchodníci se přijímání hotovosti z hygienických důvodů brání. Snaží se tak omezit riziko nákazy koronavirem, byť názory na to, zda se nákaza prostřednictvím peněz může šířit, se různí.

Spořitelna od 2. dubna spustila na svém webu online formulář, kde si o platební kartu můžete zažádat. Kartu vám banka následně doručí bezplatně poštou na adresu vašeho trvalého bydliště. Mezi klienty, kteří nyní vůbec nevyužívají bezhotovostní placení, jsou podle banky především senioři.

Česká spořitelna proto posílá platební karty domů, služba míří hlavně na seniory

Česká spořitelna začala kontaktovat především starší klienty, kteří nemají platební kartu, a nabízí jim doručení karty až domů. Služba je určena primárně pro starší klienty, kteří jsou z hlediska pohybu venku nejvíce ohroženi pandemií. Pro kartu není nutné chodit na pobočku, což spolu s následným bezhotovostním placením snižuje riziko, že se nakazí.

Mezi klienty banky je stále řada seniorů, kteří platební kartu nemají. Bezkontaktní placení je přitom nyní žádanější než hotovost, některé obchody v současné době přijímají jen bezhotovostní platby.

Česká spořitelna umožní zřízení hlasové biometrie po telefonu

Česká spořitelna také umožní klientům v karanténě zřízení hlasové biometrie po telefonu. Po dobu pandemie ruší i poplatek za finanční transakce zadané po telefonu. Službu podle banky využívají zejména starší klienti bez počítače či chytrého telefonu.

Hlasová biometrie umožňuje ověření vaší identity po telefonu na základě uloženého hlasového vzorku, nemusíte tedy uvádět žádné další údaje. Pokud máte hlasovou biometrii, můžete po telefonu provádět veškeré bankovní operace včetně plateb a převodů peněz.

TRINITY BANK zrušila akční nabídku a změnila ceník bez ohlášení předem

TRINITY BANK snížila 9. dubna 2020 úrokovou sazbu u účtu Narozeninová Super Výhoda+ na 0,92 % p.a. Stejně tak u svého spořicího účtu, který pro tento účel (opět) přejmenovala na Top Výhoda+, 9. dubna zvýšila úrokovou sazbu u vkladů nad 3 miliony korun. Noví i stávající klienti TRINITY BANK mohou nově získat úrokovou sazbu 1,18 % p.a. Úrokové sazby banka snížila i u staršího produktu Spořicí účet Výhoda+.

Wüstenrot banka a spořitelna definitivně patří Monetě. Názvy se změní

K 1. dubnu 2020 MONETA Money Bank majetkově oficiálně převzala celou českou bankovní skupinu Wüstenrot (pojišťovny Wüstenrot si převzala Allianz pojišťovna k 1. 1. 2016).

Následně dojde k plné fúzi Wüstenrotu do MONETY. Tím se změní i názvy, a to takto:

  • Wüstenrot – stavební spořitelna a.s. → MONETA Stavební spořitelna a.s.
  • Wüstenrot hypoteční banka a.s. → MONETA hypoteční banka a.s.

Kupní cena akvizice byla 175 milionů eur, což odpovídá přibližně 4,484 miliardám korun. V tomto kontextu MONETA fixovala kurz EUR/CZK na úrovni 25,62 korun.

Air Bank v internetovém bankovnictví nově zobrazuje zůstatek s budoucí výplatou

Air Bank spustila ve svém internetovém bankovnictví funkci nazvanou Chytrý zůstatek. Na rozdíl od klasického zůstatku, který vidíte v online bankovnictví, si pomocí Chytrého bankovnictví můžete nastavit datum výplaty a sledovat, kolik peněz vám na účtu zůstane po odečtení všech budoucích trvalých plateb nebo splátek. Získáte tak mnohem přesnější přehled o stavu svých financí.

Časově omezené výhody

„Liška“ dává slevu za založení stavebního spoření

Akce ke stavebnímu spoření Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) platí od 1. dubna do 20. května a jde o slevu za založení stavebního spoření online. Věk klienta není omezen. Jde o tarif AktivPlus Spořicí. Spoření je zvýhodněné slevou na poplatku za uzavření smlouvy až do výše 2000 Kč. Uzavření je zdarma pro smlouvu s cílovou částkou 200 000 Kč.

Na slevu dosáhnete v případě, že smlouvu neukončíte dříve než po šesti letech spoření. Nárok na zvýhodnění zůstává i v případě, když čerpáte úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr, a to i před uplynutím této šestileté lhůty. Smlouva může být sjednána online nebo s poradcem. Akce se vztahuje na prvotní i následné smlouvy.

Sberbank dává odměnu 1234 Kč za převod účtu odjinud a za věrnost

Sberbank nabízí od 1. dubna ke dvěma typům běžných účtů (FÉR PLUS a EXTRA) odměnu za přechod z jiné banky ve výši 1234 Kč. Stejnou částku můžete při splnění podmínek akce získat také za věrnost.

Takzvanou odměnu za mobilitu vám banka vyplatí 4. měsíc po převedení účtu, pokud v předešlých třech měsících splníte další podmínky vztahující se k účtům. Nárok na odměnu budete mít jen v případě, že jste v posledním roce k datu převedení účtu neměli u Sberbank žádný jiný běžný účet.

Fio banka má do konce června výběry ze všech bankomatů bez poplatků

Fio banka zavádí výběry ze všech bankomatů bez poplatků a bez omezení počtu výběrů nebo výše vybírané částky. Výběry hotovosti bez poplatků platí pro všechny bankomaty v Česku i zahraničí. Akce je časově omezená a trvá do 30. června 2020.

Držitelé karet Fio banky tím ušetří 25 Kč za výběr z jiného bankomatu v ČR a 80 Kč za výběr z bankomatu v zahraničí. Dva výběry v rámci bankomatů v ČR byly vždy bezplatné, podle používání karty jich mohlo být bez poplatku maximálně 5. Výběr z vlastních bankomatů (Pharro) je bezplatný vždy.

Karty Fio banky podporují Apple Pay a Google Pay, takže v případě bezkontaktních bankomatů lze peníze vybírat i mobilem.

Investiční platforma Portu dává 3 měsíce investování bez poplatku

Česká online investiční platforma Portu nabízí nově registrovaným klientům první tři měsíce investování bez manažerského poplatku. Kromě zprostředkování obchodu s akciemi a dluhopisy nabízí společnost i investice do sběratelských předmětů. Portu má ve svém investičním portfoliu například legendární Porsche 911 3.2L Clubsport M637 z roku 1989 nebo historické housle Gennaro Testore z roku 1796. Portu provozuje investiční společnost WOOD & Company Financial Services.

MONETA Money Bank do konce května odpouští vstupní poplatky u investic

MONETA Money Bank nabízí pro nové i stávající klienty nákup investičních fondů do 31. května 2020 bez vstupního poplatku. Kromě toho banka také rozšířila nabídku podílových fondů o mezinárodní investiční fond East Capital. Jeho prostřednictvím můžete investovat v eurech do společností, jako je třeba Samsung nebo Alibaba.

Nakupovat můžete cenné papíry všech 23 fondů od 8 investičních společností bez vstupních poplatků. To stejné platí, pokud máte již nakoupené podílové fondy a chcete na aktuální situaci reagovat přenastavením svého portfolia, i tyto operace jsou bez poplatků. Investovat do podílových fondů jde už od částky 300 korun měsíčně.

Ocenění nemovitosti a zpracování úvěrů do 31. května u Modré pyramidy bez poplatků

Modrá pyramida nabízí zpracování úvěru a ocenění nemovitosti bez poplatků. Akce platí od poloviny dubna až do 31. května 2020. U pohotovostního úvěru navíc spořitelna prodlužuje lhůtu na výběr bydlení z 12 na 18 měsíců. Nabídka je platná pro všechny nové žádosti o Hypoúvěr podané od 15. dubna 2020 do 31. července 2020.

Modrá pyramida dává za sjednání stavebního spoření prémii ve výši poplatku

Modrá pyramida také nabízí novým i stávajícím klientům prémii 3000 Kč k nově uzavřeným smlouvám. Prémie je ve výši poplatku za sjednání smlouvy až 3000 Kč, který vám stavební spořitelna po splnění podmínek stornuje. Akce platí od 20. dubna do 29. května 2020. Maximální bonus získáte, pokud si u Modré pyramidy založíte smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou 300 000 Kč a do čtyř následujících měsíců vložíte vklad ve výši alespoň 3000 Kč.

Úrokové sazby J&T Banky pro spoření klesají až o 0,50 % p.a.

Od 15. dubna 2020 platí nové úrokové sazby pro spořicí účty a termínované vklady J&T Banky. Banka úrokové sazby snížila, maximálně nyní nabízí úrokovou sazbu 2,50 % p.a. (z původní 3 % p.a.). Spořicí účet pro klienty privátního bankovnictví má nyní sazbu 0,90 % p.a. bez omezení zůstatku.

Air Bank snižuje úrokové sazby

Air Bank sníží úrokové sazby u spořicích účtů a u refinancování hypoték. Banka tak reaguje na snížení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Od 17. dubna 2020 tak Air Bank spořicí účet při zůstatku do 250 tisíc korun úročí bonusovou sazbou 0,8 % p.a. a jakékoliv vyšší vklady na něm pak bonusovou sazbou 0,2 % p.a. Spořicí účty vedené v eurech a dolarech banka nově úročí sazbou 0,1 % p.a. (u spořicího účtu v eurech platí nové úročení až od 17. června 2020).

Equa bank až o polovinu snižuje úrokové sazby u termínovaných vkladů

Až o polovinu nižší jsou od dnešního dne úrokové sazby termínovaných vkladů Equa bank. Nejvyšší 2 % p.a. při fixaci na 5 let banka snížila na 1 % p.a., dolů však šly i ostatní úrokové sazby.

Fio banka snižuje úrokové sazby pro spoření, ale i pro hypotéky

Úrokové sazby na spořicím účtu Fio konto banka od pátku 17. dubna 2020 snižuje na max. 0,20 % p.a. (bylo 0,60 % p.a.). Úroková sazba do 1 mil. Kč je nově 0,15 % p.a. (bylo 0,45 % p.a.).

FIN21

Waldviertler Sparkasse snížila úrokové sazby pro spoření

Snižování úrokových sazeb ohlásila od pondělí 20. dubna 2020 také Walviertler Sparkasse Bank. Poklesly úrokové sazby všech depozitních produktů.

MONETA Money Bank nabízí spořicí účet s 1,5 % p.a.

Po vlně snižování úrokových sazeb nastává malý obrat. MONETA Money Bank u nově založených spořicích účtů nabízí úrokovou sazbu 1,5 % p.a. pro vklady do 1 milionu Kč. Vyšší částky se pak úročí už jen 0,25 % p.a. Dosud banka nabízela u spořicího účtu úročení 1,20 % p.a. Zvýhodněnou úrokovou sazbu 1,5 % banka garantuje šest měsíců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).