Hlavní navigace

Pravidla pro nové hypotéky zjemňují, nově stačí 10 % vlastních peněz

2. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Česká národní banka uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. V praxi to znamená, že na získání úvěru na bydlení nově postačí 10 % hodnoty nemovitosti. Dosud bylo potřeba mít nejméně 20 %.

Opatření zmírní pravidla pro posuzování nových hypoték. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) ČNB zvýšila na 90 procent z 80 procent. Lidem tak bude stačit zmiňovaných 10 procent z hodnoty kupované nemovitosti. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) centrální banka zvýšila ze 45 na 50 procent.

Bankovní rada také rozhodla zrušit povinnost komerčních bank posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů. Úvěrové instituce budou tento ukazatel nadále pouze sledovat.

V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, kdy je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými. Proto jsme učinili naše dnešní rozhodnutí, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

ČNB zvolňuje, komerční banky jsou ve střehu

ČNB uvolněním pravidel reaguje na současnou situaci pandemie koronaviru a vyhlíží její dopady na ekonomiku. Dá se totiž očekávat, že nezaměstnanost v následujících měsících poroste a příjmy domácností tím pádem klesnou. To by mělo zchladit i přehřátý trh s bydlením. Čeká se, že ceny nemovitostí budou stagnovat, v některých horších lokalitách i klesat.

Aktuální opatření ČNB by tak v kombinaci s pravděpodobně stagnujícími cenami nemovitostí mohly u části české veřejnosti nezasažené současnou krizí vyvolat vyšší poptávku po vlastnickém bydlení a poskytnout tak impulz pro nové hypotéční úvěry, míní ekonom Komerční banky Martin Gürtler

dan_z_prijmu

Dá se předpokládat, že vzhledem k očekávané krizi, kterou probíhající pandemie vyvolá, bude ČNB pravidla dál zmírňovat. Otázka je, jak na to zareagují komerční banky. Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select totiž upozorňuje, že zrušení ukazatele DTI a uvolnění dalších ukazatelů je pro zájemce o nové bydlení sice dobrou zprávou, některé banky ale na druhou stranu začaly přicházet s jinými omezeními.

Mezi tato omezení patří jednak snížení LTV u poskytovaných hypoték na maximální výši 80 % a jednak omezení ve formě přísnějších pravidel třeba na to, jaké příjmy bude banka akceptovat (např. příjmy ze zahraničí). Otázkou tedy zůstává, zda tyto ústupky ze strany ČNB nakonec rozproudí český hypoteční trh, říká Sýkora.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).