Hlavní navigace

Názor k článku Neodhlásila si trvalý pobyt v prodaném domě, zaplatí pokutu přes milion od TVK - Autor článku v polovině komentářů připomínkuje výši smluvní...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 14. 11. 2018 17:14

    TVK (neregistrovaný) 93.89.107.---

    Autor článku v polovině komentářů připomínkuje výši smluvní pokuty. Ale ta jen vyjadřuje to, jak důležitá byla daná skutečnost pro kupujícího a jaký byl jeho zájem (prostřednictvím hrozby vysoké pokuty), aby se prodávající zachoval nebo nechoval nějakým způsobem.

    Ano, pokud by šlo o něco nestandardního nebo prodávající měl k dispozici nepřiměřeně krátkou lhůtu, tak by taková drsná sankce ok nebyla. Navíc smlouvu lze řešit dodatky a pokud by ze strany prodávající byla nějaká vůle věc řešit (což dle článku a finální výše pokuty evidentně nebyla) a zpoždění bylo objektivně způsobeno třetími stranami, lze předpokládat dohodu na prodloužené lhůtě. Zde ale jak vidno na prodávající neúčinkovala sankce ani preventivně, ani po jejím uplatnění, čímž je pak zbytečné řešit její nepřiměřenost, když ani výše denní i průběžné sankce nepřiměla prodávající změnit chování.

    A osobní zkušenost z poslední koupě nemovitosti. Prodávající jsme donutili dodržet termín vyklizení a předání nemovitosti (v termínu v takových případech zcela standardním) prakticky jen díky vysoké smluvní sankci, která byla 100K jednorázově a 1.000 Kč za každý den, kdy ještě 5 dní před daným termínem prodávající nejevili nejmenší snahu se vystěhovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).